Αγαπημενο παιδικο παιχνιδι

Αν εσεις οι χαμουτζηδες ειχατε διαφορετικες ονομασιες ζητηστε επεξηγηση. Εγω ψηφιζω τζαμι γιατι ειναι το αγαπημενο μου παιδικο παιχνιδι!!!
Αν ειστε καλα παιδια και δεν σπαμαρετε ισως ακολουθησει και τοπικ για τ’αγαπημενα μας παιδικα παιχνιδια σε παρτι.

αμπαριζα(και γαμω τα παιχνιδια)!!

Αnd the oscar goes to…

ΚΡΥΦΤΟ!!!

Μακραν το καλυτερο και διαχρονικοτερο παιχνιδι εβερ…

Επικο απλα…8)

το γιατρο ξεχασες ρε :smiley:

φυσικά και κρυφτό…άπειρες ώρες σκέψης να βρεις καινούριες κρυψώνες…άπειρο γέλιο όταν κρυβόσουν μαζί με άλλους…εννοείται όχι σε σπίτια,ούτε καν στην Αθήνα ε…
ααααααχ:)

σκοτεινο δωματιο(ακομα παιζω)!!

Ε αν εβαζα ρε το γιατρο θα περιεγραφε ο δατς γουαη πως εκανε κολονοσκοπηση με το ειδικο του εργαλειο στις ασθενεις του και θα μου το κλειδωναν.

δεν χρειαζετε ειδικο εργαλειο για κωλονοσκοπηση!!! i have two hands and ten fingers and they are plenty!!!

Εισαι πολυ πισω.Εμεις μικροι χρησιμοποιουσαμε και τα δαχτυλα των ποδιωνε

Θέλει ειδικό κολονοσκόπιο! δεν γίνεται με τα δαχτυλα η κολονοσκοπηση!

Κρυφτό
αμπάριζα
σκοτεινο δωματιο
κ.α

το τζάμι τι είναι ρε συ Λεντ?

ειμαι παλιομοδητης!!!

αν και ειμαι ανοιχτος σε νεες τεχνικες!!!

Κι εγω επαιζα σκοτεινο δωματιο μικρος.Ωραια ηταν.

Κατα τ’αλλα:
1,2,3 κοκκινο φως!
Χωρες/ψειρες/πωστολετε τελοσπαντων
Κηνυγητο και ξυλο
Κρυφτο και ξυλο
Αγαλματακια

Και το κορυφαιο : μπαλα στο δημοτικο και οι 4 ταξεις μαζι.
30 εναντιον 30,με κοριτσια μεσα,ολοι να κηνυγαμε τη μπαλα.

Αχ τι μου θυμησες τωρα…τι εποχες…τι ευχαριστα παιδικα ξεχασμενα ομως παιδικα χρονια με απειρες,ξεγνοιαστες,ατελειωτες ωρες παιχνιδιου ειδικα στο χωριο του πατερα μουστην Αρκαδια με μηλα στην πλατεια, κοκκινο φως, κινηγητο και καθε ειδους τρελας…Ηκορυφη παντως ητν το κρυφτο που τα ειχε ολα…την χαρα του κρυψηματος στα διαφορα κοντινα σπιτια πλησιον της πλατειας,την αγωνια που ειχες μην σε ανακαλυψει ο παιχτης που τα ‘‘φιλαγε’’…και την χαρα πυ περιελουζε οταν ελεγες’‘φτου ξελευθερια για ολους’’ αχ κατι χρονια…

κρυφτο ρεεε!!!

Ποσο ξενερωτοι ειστε εκει κατω ρε!
Τα παιδακια χωριζονται σε δυο ομαδες. Μαζευεις μερικα τουβλακια και τα βαζεις το ενα πανω στο αλλο, καμια 10-15 συνολο. Εναλλαξ ενα παιδι απο καθε ομαδα προσπαθει με μια μπαλα να ριξει τον πυργο με τα τουβλακια. Οταν το πετυχει, η αλλη ομαδα τρεχει να κρυφτει και η πρωτη τους κυνηγαει με την μπαλα. Σκοπος της πρωτης ομαδας ειναι να πετυχει ολους της δευτερης με την μπαλα και σκοπος της δευτερης ειναι να ξαναστησει τον πυργο χωρις να εχουν “πεθανει” ολοι τους.

Εμεις το λεγαμε πλακακια επειδη βαζαμε πλακακια το ενα πανω στο αλλο.
Θελω να ρωτησω τους νεοτερους κατι που εχω απορρια.Του Αη.Γιαννη συνεχιζουν να αναβουν και να πηδανε φωτιες ή το εχουν καταργησει?

Τα Αγαλματάκια Ακούνητα ήταν διαφορετικό παιχνίδι απο το 1-2-3 Κόκκινο Φώς? Το δεύτερο πάντως απο τα αγαπημένα μου, όπως και το Σκοτεινό Δωμάτιο! Το Κρυφτό πάντως παραμένει αξεπέραστο…

Ω…δεν το επεξα ποτε σαν παιδι:( και ακουγεται απιστευτο… :thumbup: :thumbup:

Μπααα,κι αυτες την εχουν δει καπως και δεν μας καθονται πια…

Κατα τ αλλα ον τοπικ κρυφτο και κρυφτοκυνηγητο.

Αμπάριζα ftw. Ξοδεύαμε άπειρες ώρες τα βράδια παίζοντας αυτό το παιχνίδι. Αχ, ωραίες εποχές… :frowning:
Και κρυφτό στη γειτονιά μου στην Ηγουμενίτσα…

Tα αγαλματάκια, ακούνητα, αμίλητα πού είναι?