Εκλογές στο ΠΑΣΟΚ 11 Νοεμβριου

Δεν ειμαι μπατσοκ αλλα επιθυμω τον Βαγγελακη Βενιζελο για τους εξης λογους:

  1. Και οι δυο ειναι δεξιοι. Ο Γιωλγακηθ το κρυβει καλα επειδη οι οπαδοι του εχουν στην καλυτερη στραβισμο και φτανουν σε οργασμο οταν ακουνε το ονομα Παναδρεου. Ανεκδοτα περι σοσιαλισμου και κεντροαριστερου πασοκ μπαινουν στο αναλογο τοπικ. Αλλωστε οι περισσοτεροι που τα λενε δεν εχουν ιδεα τι ειναι ο σοσιαλισμος κι απλως αναπαραγουν οτι ακουνε. Ο δε Βαγγελακης ειναι δεξιος αλλα τουλαχιστον δεν το κρυβει! Ως αποτελεσμα να μην εχει οπαδους μονο αλλα και εχθρους. Επομενως δεν προκειται να διαλεξω τον καλυτερο εκ των δυο αλλα αυτον που θα οφελησει περισσοτερο εμενα με την ιδεολογια που εχω.
  2. Οπως προανεφερα, ο Βενιζελος εχει πολλους εχθρους. Οι πασοκοι τον θεωρουν δεξιο (και καλα κανουν) κι επειδη νομιζουν οτι ειναι ο μονος εκει μεσα με τετοιες πεποιθησεις, δεν αποκλειεται να φυγουν απο το ΠΑΣΟΚ. Αλλωστε οι περισσοτεροι ειναι πιο κολλημενοι με το ονομα Παπανδρεου απ’οσο ο Ρεχαγκελ με τον Χαριστεα. Αν επομενως βγει ο Γιωργακης, το ΠΑΣΟΚ κατα πασα πιθανοτητα θα μεινει ως εχει.

Ολα αυτα ομως απο μονα τους δεν λενε τιποτα. Το ζουμι ειναι το εξης: Επειδη εχω σιχαθει το πασοκ και τους χαμαιλεοντισμους του, τον οπορτουνισμο των στελεχων του, την υποκρισια του και το κολλημα των οπαδων του, επειδη κρινω οτι η Ελλαδα δεν χρειαζεται δυο δεξια κομματα, επειδη χρειαζεται ουσιαστικη αντιπολιτευση, στηριζω Βαγγελη Βενιζελο με ολες μου τις δυναμεις για την διαλυσει την σιχαμερη δημοκρατικη παραταξη:!:

Εντιμος και λαϊκιστης δεν συντρεχουν. Σαφως προτιμοτερος απο Μητσοτακοκαραμανληδες, αλλα αν κρινουμε αντικειμενικα το εργο του τα πραγματα γινονται πιο σκουρα.

Ο Βενιζελος ειναι καλος ρητορας, μονο που αυτα που λεει ειναι συνεχως μπλα μπλα μπλα…
Γενικα, απτο βλεμμα του και μονο καταλαβαινεις με τι ανθρωπο εχεις να κανεις, ειδικα οταν βγαινει σαν “αρχηγος” στο ζαπειο την βραδια των εκλογων.

Ο Παπανδρεου ναι μεν ειναι σε αυτη τη θεση κυριως λογω του ονοματος του αλλα ειναι ενας ανθρωπος που εχει σιγουρα ιδεα απο εξωτερικη πολιτικη γενικα και μπορει να κανει πολλα καλα, απλα δεν περναει στον Ελληνα. Ο Ελληνας θελει να βγαλει ενα “βαρβατο” πρωθυπουργο που θα τους στρωσει ολους (βλ Καραμανλη). Μαλιστα μια φιλη της μανας μου ενω εγω κρυφακουγα την ακουσα να λεει: Εδω δεν μπορουσε να μαζεψει τους εμπρηστες ο Καραμανλης που ειναι βαρβατος θα τους μαζεψει ο Γιωργακης?! ΝΔ θα ψηφισω!

Ο Σκανδαλιδης παλι πιστευω πως ειναι ο μονος που θελει να διατηρησει την ενοτητα της παραταξης γιατι δεν νομιζω να εβαλε για να βγει…πραγμα που φαινεται και απο τις δηλωσεις του.

Αρα γενικα ειμαι με τον σκανδαλιδη αλλα αναμεσα σε αυτους που ειναι κοντα στο να κερδισουν Παπανδρεου…Αμα βγει ο Βενιζελος το σιγουρο ειναι οτι στις επομενες εκλογες, αν και μπορει ουτως η αλλως να μην ψηφιζα, σιγουρα δεν θα ψηφισω ΠΑΣΟΚ…

Τσοβόλα δώστα όλα…

:lol:

On topic

Ο Βενιζέλος έκανε εγκληματικά λάθη τακτικής που συσπείρωσαν την πλευρά του Γιωργάκη…Είναι τόσο μεγάλος ο πόθος του για την καρέκλα που προέβη σε ατοπήματα πρώτης τάξεως…Από την άλλη ο Γιωργάκης εχει ήδη την στάμπα του αποτυχημένου,και επίσης δεν έχει την απαραίτητη πυγμή και τσαμπουκά για να βάλει τάξη στο κόμμα και να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές…Ο Σκανδαλίδης από την αλλη με την υποψηφιότητα του κατεύνασε λίγο τα πνεύματα και προέβαλλε ενωτικό χαρακτήρα…Κοινως μύλος η υπόθεση αλλά στο τέλος βλέπω πάλι Γιωργάκη για πρόεδρο…

Λοιπόν εν τάχυ και γενικώς -γεμίζω το mp3 για αύριο με ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά από lynard skynard και πάνω-

Τον Αντρέα Παπανδρέου για την συνολική προσφορά του δεν θα τον κρίνω εγώ είμαι πολύ μικρή για κάτι τέτοιο θα τον κρίνει η ιστορία εγώ που έχω μνήμες και πριν το 81 θα σας πω το εξής
ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΞΗ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ
ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΕΠΑΨΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΙΣΧΥΡΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Επίσης σαν οικονομολόγος θα σας πω τούτο από τους μεγαλύτερους επιστήμονες από τα μεγαλύτερα οικονομικά μυαλά που γέννησε ποτέ η ανθρωπότητα.
Όσοι είστε σχετικοί διαβάστε το πεντάτομο του η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗ και θα με καταλάβετε.
Κακώς δεν του δόθηκε το νόμπελ

Αυτο… Ο Παπανδρεου ειναι πολυ μπροστα για αυτη τη χωρα…

Και η μαμα μια χαρα τα ειπε:wink:

Phd από Χάρβαρντ μέσα σε ένα χρόνο ο Ανδρέας. Δε γίνεται κάθε μέρα…

Αυτά απο όσα ειπώθηκαν με βρίσκουν σύμφωνο, για να μη γράφω και γω τα ίδια.

Πρόσεχε όμως… κι αν έτσι ανέβει πάλι το ΠΑΣΟΚ στις αντιλήψεις του κόσμου, κάνοντας “ουσιαστική” όπως λες αντιπολίτευση? Θα έχουμε πάλι ένα δυνατό ΠΑΣΟΚ δίπλα σε μια δυνατή ΝΔ. Και ο δικομματισμός καλά κρατεί, και η ψευδαίσθηση οτι το ΠΑΣΟΚ είναι κάτι διαφορετικό στην ουσία απο τη ΝΔ θα ενισχυθεί.

Δε στηρίζω κανέναν, ούτε προτιμώ. Ας γίνει ο,τι θέλει. Και το ένα και το άλλο σενάριο έχουν τα μελανά τους σημεία, απο τη δική μου οπτική τουλάχιστον… Το ΠΑΣΟΚ είναι πολύ καλό κόμμα βιτρίνας. Πριν λίγα χρόνια, ο Σημίτης είχε παραιτηθεί πάνω στην ώρα που η δύναμη του ΠΑΣΟΚ είχε εξασθενίσει και είχε λάβει τη θέση του ο Παπανδρέου, λίγους μήνες πριν τις εκλογές, ώστε να δοθεί η εντύπωση πως “κάτι άλλαξε στο ΠΑΣΟΚ”, σάμπως και ανέβει πάλι στην εκτίμηση του κόσμου. Το ίδιο σκηνικό συμβαίνει τώρα, κατά τη γνώμη μου, με τους τρεις υποψηφίους. Ναι, έχουν κάποιες “διαφορές”. Αλλά όλα είναι μια βιτρίνα κατά βάθος, πίσω απο την οποία εμπλέκονται και οι διάφορες κομματικές φατρίες του ΠΑΣΟΚ (και η θέληση του καθενός φυσικά για εξουσία).

@Rock and Roses, ο Ανδρέας Παπανδρέου υπήρξε ένας πολύ καλός λαικιστής, ο οποίος πέτυχε κάποια πράγματα, τα πρώτα ειδικά χρόνια του ΠΑΣΟΚ, αλλά είπε πολύ περισσότερα. Και μη δίνεις τόση έμφαση και αξία στα πρόσωπα. Ο Παπανδρέου με τις μεταρρυθμίσεις του εξέφραζε γενικότερες τάσεις που υπήρχαν στην ελληνική κοινωνία και την Ευρώπη, ήδη απο δεκαετίες. Έπρεπε εξάλλου κάπως να δικαιολογήσει τον χαρακτηρισμό “σοσιαλιστικό κόμμα”. Και φυσικά δεν έφερε καμιά “δημοκρατία” στην Ελλάδα…

Δεν καταλαβες. Ολα οσα ειπα ειναι οι λογοι που σιχαινομαι το ΠΑΣΟΚ και θελω να διαλυθει. Δεν ειπα οτι θελω ενα ΠΑΣΟΚ που θα ασκει αντιπολιτευση.

Για την ακρίβεια δεν έχει ξαναγίνει και άσε κολλητέ μη ξύνεις πληγές τώρα αλλά πότε δεν ειναι αργά έτσι και κερδίσω το λόττο την άλλη μέρα έφυγα για μεταπτυχιακό στο χαρβάρντ

To μοναδικό χάρισμα που είχε ο συγχωρεμένος ηταν οτι ήταν λαοπλάνος…Αυτό…

Έχεις δίκιο, το διάβασα λάθος…! :slight_smile:

Ρε παιδια, κι ο Αλογοσκουφης ειναι κορυφαιος οικονομολογος. Δεν σημαινει κατι αυτο… Σημασια εχει το πως θα αξιοποιεις τις γνωσεις σου για το κοινο οφελος.

ολοι ειναι για το π*υτσο αρα στα @@ μου οποιος και να βγει

Rock, σου απάντησαν πριν από εμένα για μένα. Είσαι στην εφηβεία και νομίζεις ότι ξέρεις τα πάντα. Όσο μεγαλώνεις θα καταλάβεις όμως ότι οι μεγαλύτεροι που έχουν ζήσει και μερικά πράγματα παραπάνω, ξέρουν και κάμποσα πράγματα παραπάνω από σένα. Εγώ θεωρώ πολύ πιο αντρίκια+έξυπνη τη στάση του freedomofrock, που εμπιστεύτηκε τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει κάτι παραπάνω, παρά του εαυτού του. Κοινώς, πολύ αντρίκια δέχτηκε ότι δε τα ξέρει όλα και καλύτερα να υπάρχουν 2 ψήφοι από κάποιον που ξέρει κάτι, παρά 1 ψήφος από έναν ημιμαθή που θα ακυρώνει τον ένα ψήφο του ενός γνώστη.

Θέλει μεγάλα κότσια να καταλάβεις και να αποδεχτείς τα όρια σου… Και αυτό δεν πάει μόνο στον rock, αλλά πάει και σε εμένα που έχω κράξει φίλους μου, που ψήφιζαν αυτό που ψήφιζε η οικογένεια τους. Όσο μελετάς τις διάφορες απόψεις, ανακαλύπτεις εφυέστατες ιδέες και στις δύο πλευρές. Δεν είναι τα πάντα τόσο μονόμπαντα…

Αφού τελείωσα με το moderating και το δασκάλεμα (εσείς είπατε ότι μου ταιριάζει το δασκάλεμα :p), θα πω και εγώ 1-2 λόγια με βάση αυτά που έχω ακούσει/διαβάσει και έχω καταλάβει εγώ ο καψερός…

Ο Βενιζέλος έχει λεφτά. Δεν έχει ανάγκη να φάει. Είναι φιλόδοξος και βρήκε το τρόπο να ανέβει ψηλά στον ακαδημαϊκό χώρο (διδάσκει στο ΑΠΘ από πολύ μικρή ηλικία). Επιστημονικά, αμφισβητείται. Έχω ακούσει από άτομα της Νομικής Αθηνών, ότι δεν έχει καλή φήμη. Αιτία είναι το γεγονός ότι πολλές φορές επέλεξε να παρερμηνεύσει το σύνταγμα (και κατ’επέκταση την επιστήμη του, αφού είναι συνταγματολόγος) για να ικανοποιηθουν οι πολιτικοί σκοποί του ΠΑ.ΣΟ.Κ… Έκανε όμως ένα γιγαντιαίο λάθος που νομίζω θα είναι η κύρια αιτία αν χάσει. Έδειξε δημόσια το πόσο φιλόδοξος είναι.

Η μισή Ελλάδα δε ψηφίζει ΠΑ.ΣΟ.Κ. και Ν.Δ. γιατί είναι 100% ηλίθια. Ψηφίζει ΠΑ.ΣΟ.Κ. και Ν.Δ. γιατί έζησε την Ελλάδα πριν και μετά τη μεταπολίτευση. Κάτι που ελάχιστοι σε αυτό το φόρουμ μπορούν να λένε ότι έκαναν. Όσο και αν θέλουν μερικοί να εκμηδενίσουν κάποια πράγματα, η Ελλάδα από το '74 και μετά έκανε άλματα προόδου. Στις λεπτομέρειες τα σκατώσαμε. Τα σημαντικά και τα δύσκολα όμως τα πετύχαμε. Αυτό ήταν επιτυχία του Καραμανλή, του Ανδρέα Παπανδρέου και των ανθρώπων που πίστεψαν και μαζεύτηκαν γύρω τους. Όσο και αν λατρεύτηκε ο Παπανδρέου (μιας και τώρα το ΠΑ.ΣΟ.Κ. είναι το θέμα μας), για τους ψηφοφόρους του, πάνω από όλους ήταν, είναι και θα είναι το κόμμα. Όχι τα πρόσωπα. Ο Βενιζέλος με τη στάση του έδειξε ότι βάζει τον εαυτό του πάνω από τις αποφάσεις του κόμματος. Δε βοήθησε τους υπόλοιπους στον προεκλογικό αγώνα όσο έπρεπε και περίμενε στη γωνία σαν το αρπακτικό για να αρπάξει εξουσία (Rock&Roses μου άρεσε ο παραλληλισμός, μιας και με πρόλαβες, σου τον κλέβω:p)

Ο Γιώργος Παπανδρέου από την άλλη, εμένα μου θύμιζε πάντα έναν υποψήφιο των Δημοκρατικών της Αμερικής με μουστάκι. Ώρες ώρες νομίζεις ότι δεν είναι Έλληνας. Ότι δεν έχει ζήσει ανάμεσα μας για να ξέρει τι καπνό φουμάρει αυτός ο λαός. Επιστημονικά και επαγγελματικά δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάποια τρανταχτή επιτυχία του. Και εγώ θεωρώ ότι το επίθετο είναι αυτό που του παρέχει ισχύ και προστασία. Μέσα σε όλα, κάποια πράγματα που έχω ακούσει για θητείες του σε υπουργεία δε με κάνουν και πολύ σίγουρο για τις ικανότητες του να διοικήσει κάτι μεγαλύτερο, όπως αυτή η χώρα (αλλά τα άκουσα σε καταστάσεις χαλασμένου τηλεφώνου, μου είπε ο τάδε,που του είπε ο τάδε, κλπ για αυτό και δεν πρόκειται να αναφερθώ περαιτέρω).

Όποιος και από τους δύο βγει, αυτό το οποίο θα πρέπει να ευχόμαστε όλοι ως πολίτες (αφού αρκετοί από αυτούς θα μπουν στη Βουλή είτε ως κυβέρνηση είτε ως αντιπολίτευση) είναι να διώξουν τους επιβλαβείς για τη κοινωνία από το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και να κρατήσουν όσους όντως μπορούν να βοηθήσουν επιτυχώς στην περαιτέρω ανάπτυξη της χώρας.

Ως επίδοξος σκεπτόμενος πολίτης, αυτή τη στιγμή τείνω να θεωρήσω ότι η υποψηφιότητα του Βενιζέλου θα είναι ευεργετικότερη για τη χώρα. Ο Βενιζέλος κάνει ότι κάνει γιατί είναι η φιλοδοξία του και όχι για να φάει. Θα πατήσει επί πτωμάτων, θα στηριχτεί όπου να ΄ναι, αλλά τη δουλειά που πρέπει να γίνει θα την κάνει στο τέλος, γιατί θέλει να μείνει και να πετύχει για πολλά χρόνια. Ο Παπανδρέου μου μοιάζει ότι διεκδικεί την πρωθυπουργία γιατί το νιώθει χρέος στο όνομα του και στην πορεία του πατέρα του και θέλει να συνεχίσει το έργο του πατέρα του μένοντας πιστός σε κάποιες βασικές αρχές. Μπορεί να φαίνομαι πολύ κυνικός και καθόλου ρομαντικός επιλέγοντας αυτή τη στιγμή το ανεξαρτήτως κόστους μέγιστο κέρδος που φαίνεται να προσφέρει ο Βενιζέλος, από την πιο ρομαντική προσέγγιση των πραγμάτων που δείχνει ο Παπανδρέου, αλλά είναι πάγια πεποίθηση μου, ότι καλύτερα να γίνονται τα πράγματα σωστά, παρά όπως τα θέλω…

ΥΓ. Για δεκαετίες τσακώνονταν οι Παπανδρεοικοί με τους Καραμανλικούς για το ποιος ήταν απατεώνας και ποιος όχι. Τον έναν τον έλεγαν λαοπλάνο και τον άλλο δολοφόνο του βασιλιά και γκόμενο της βασίλισσας. Πέρασαν τόσα χρόνια από τότε, ας μη το συνεχίσουμε, ειδικά όταν δεν έχουμε ζήσει καν αυτές τις εποχές…

Ουτε με νοιαζει ποιος θα βγει. Αρκει να διασπαστει! :stuck_out_tongue:

αν διασπαστεί τρομάζω και μόνο στην ιδέα μιας δεκαετίας Ν.Δ. :cold: :cold: :cold: :cold: :cold: :cold: :cold: :cold:

Εγω παλι γουσταρω στην ιδεα μιας μαζικης αριστερας! Δυο νεοφιλελευθερα κομματα ειναι πολλα…

Ναι ρε συ δεν αντιλέγω αλλά όσο σκέφτομαι τι είναι ποιο πιθανό από τα 2 καταλήγω με την Ντορούλα πρωθυπουργό …8O 8O 8O #-o #-o #-o #-o

Ολοι οσοι λενε “ΠΑΣΟΚ να φυγει η δεξια” εχουν σκεφτει καποια πραγματακια?

Οπως:

  • Λεει το ΠΑΣΟΚ για ιδιωτικα πανεπιστημια?
  • Εφερε το ΠΑΣΟΚ τους νομους για την αξιολογηση?
  • Ο Γιαννιτσης του ΠΑΣΟΚ δεν ηταν, που εκανε αυτο το αθλιο νομοσχεδιο για το ασφαλιστικο?
  • Επι ΠΑΣΟΚ δεν γινονταν οι επιχειρησεις σκουπα της αστυνομιας στους μεταναστες?
  • Μιλησε ποτε το ΠΑΣΟΚ για διαχωρισμο εκκλησιας-κρατους?

Το μονο θετικο του ΠΑΣΟΚ ηταν οτι εβγαλε το θρησκευμα απ’ τις ταυτοτητες. Κατα τ’ αλλα καλο εκανε μονο στις περιουσιες των μεγαλοστελεχων του…

Επομενως βλεποντας αυτα, επαψε να με απασχολει αν θα ειναι κυβερνηση το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ. Πλεον ειναι το ΙΔΙΟ ιδεολογικα. Αντιθετως με θλιβει ιδιαιτερα να βλεπω αριστερο κοσμο εγκλωβισμενο σε ενα κομμα που εχει αποποιηθει πληρως τις ριζες του…