Εκλογές στο ΠΑΣΟΚ 11 Νοεμβριου

Λαθρομεταναστες θες να πεις ε

Η επιχειρηση σκουπα ηταν για τους λαθρομεταναστες, ναι. Ομως για να βρουν τους λαθρομεταναστες στοιβαζαν ολη μερα στα γηπεδα οποιονδηποτε τυχαινε να μην εχει χαρτια πανω του…

Μην ανοιξουμε κουβεντα και γι αυτο τωρα…

Αν πας σε “ανεπτυγμενη” χωρα στο εξωτερικο και δεν εχεις χαρτια πανω σου δε θα σε μαζεψουν?
Το βρισκω εντελως λογικο να τους μαζεψουν γιατι πλεον και Ελληνας να ειναι και δεν εχεις ταυτοτητα πανω σου σε πανε μεσα για εξακριβωση

Ομαγαδ! Κυκλοφορω χωρις ταυτοτητα εδω και ενα χρονο! :smiley:

Ρε συ, προφανως και συμβαινει αυτο. Απλα, επειδη τοτε τα δελτια ειδησεων παιζανε το σιριαλ των κακων Αλβανων που κλεβουνε τα σπιτια μας (που συνεβαινε, οσο κλεβανε κι οι Ελληνες ομως), το κρατος ηθελε να κανει επιδειξη δυναμης ωστε να καθησυχασει τους πολιτες…

Με εχουν παει για εξακριβωση επειδη δε μοιαζω στη φωτο της ταυτοτητας ε?

Δε θέλω να σε αγχώσω,αλλα θα σε αγχώσω…Το να μην έχεις ταυτότητα αποτελεί αδίκημα…Τυπικά όταν κυκλοφορείς στο δρόμο δεν υπάρχεις…:stuck_out_tongue: :slight_smile:

Τι? Ειμαι σαν το Βελγιο??? :εμοτικον που τρωει τα νυχια του απο αγωνια:

Κυκλοφορω με διαβατηριο, αλλα οχι παντα

καρβου τα λες περίφημα, αλλά εδώ γκέλαρες…

Στην Ελλάδα ΠΑΝΤΑ ήταν τα πρόσωπα πάνω από τις πολιτικές. Ο κόσμος δεν ψηφίζει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Ψηφίζει αρχηγό. Ψηφίζει πρωθυπουργό. Γι’αυτό ξαναβγήκε ο Κωστάκης, γιατί τον Γιώργο δεν τον εμπιστεύεσαι να κάνει ζάπινγκ χωρίς επιτηρητή…

όλες οι μετρήσεις δείχνουν πως οι Έλληνες ψηφίζουν πρόσωπα - ήδη από τον παλιό Βενιζέλο. Πχ : η Ελλάδα κάηκε, όλα πήγαν σκατά κ ο Έλληνας είπε ότι φταίει η κυβέρνηση, αλλά ΌΧΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ. Γι’αυτό ο Κώστας δεν βγαίνει πουθενά κ δεν μιλάει για τπτ. επικοινωνιακά είναι το μόνο κ το καλύτερο χαρτί της ΝΔ. Τον προστατεύουν κ ότι μαλακία γίνεται την χρεώνεται πότε ο Πολύδωρας κ πότε η Γιαννάκου. ΠΟΤΕ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ. Ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι ψηφοφόροι είπαν πως ο Κώστας καλός είναι - οι άλλοι είναι οι κακοί.

Ταξιτζής πρόσφατα μου εξηγούσε πως θα βγει ο Γιώργος γιατί όλος ο κόσμος ξενέρωσε με την αρπακτική διάθεση του Μπένι. Έτσι είναι ο Έλληνας - βλέπει τον αδύναμο κ τον συμπονά ακόμα κ αν είναι ανεπαρκής. Αν η ψηφοφορία γινόταν μια μέρα - ή μια ώρα μετά τις εκλογές, ο Μπένι θα έβγαινε Μαρς… Τώρα επικοινωνιακά έκανε μεγάλη μαλακία κ ο Έλληνας…

ΑΝ Κ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩς Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙ, ΘΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΛΥΠΑΤΑΙ.

όπως λυπάται όλους τους “αναξιοπαθούντες” πολιτκούς σε αυτή τη χώρα κ τους ξαναβγάζει, για να κάνουν χειρότερες μαλακίες κ να σιγουρευτεί ότι είναι άχρηστοι.

Ξεχάσαμε μήπως το επιχείρημα των Γαλάζιων παιδιών πριν το 2004 ? όλη η Ελλάδα βοούσε ότι ο Καραμανλής δεν μπορεί ούτε το χειρηστήριο του playstation να χειριστεί - πόσο μάλλον μια χώρα και το αντεπιχείρημα ήταν :

“Γιατί, τον έχετε δει να κυβερνάει? Ας πάρει κ αυτός την ευκαιρία του κ μετά τον κρίνουμε”

Τουτέστιν, “κουτσοί, στραβοί, όλοι στον άγιο Παντελεήμονα”. Ας δοκιμάσει, να κάνει λάθη, να μάθει το παιδί…

Λες κ η κυβέρνηση είναι φροντηστήριο για άχρηστους

Έτσι κ ο Κώστας - επικοινωνιακά ήταν φοβερός. Βγήκε στο ντιμπέητ με βασικό επιχείρημα “ε, κάναμε κ κάποια λάθη… αλλά μάθαμε. Κάνουμε την αυτοκριτική μας…”. Και ξαναβγήκε…

Γκόμενα αν σε απατήσει κ “κάνει την αυτοκριτική της” ο Έλληνας δεν συγχωρεί… Τον πρωθυπουργό τον συγχώρεσε…

Ο Μπένι είναι καλύτερος κ θα βγει ο Γιώργος για να κυβερνήσει κ αυτός “κ να δούμε αν ξέρει ή δεν ξέρει…”

Τέτοια πειράματα στην βασική ομάδα ούτε ο Φερέρ…

Δε μιλάω για τον Ελληνικό λαό, αλλά για αυτές τις λίγες χιλιάδες των μελών του ΠΑΣΟΚ που θα λάβουν μέρος στη ψηφοφορία και οι περισσότεροι από αυτούς υποστηρίζουν και στηρίζουν ΠΑ.ΣΟ.Κ. από όταν ιδρύθηκε (και δεν είναι συνομήλικοι μας). Αυτή τη φορά δε θα γίνει δημοψήφισμα όπως την προηγούμενη φορά που βγήκε ο Παπανδρέου με 1,000,000 ψήφους. Αυτή τη φορά ψηφίζουν οι πάλιουρες. (Όλοι μέλη που λέει και η Θύρα 7:p)

Μπορεί να κάνω και λάθος, απλά έκανα την επισήμανση επειδή το σχόλιο που διαφωνείς δε το έκανα ως γενική διαπίστωση στα 10,000,000 Ελλήνων, αλλά ως γενική διαπίστωση για τις 5-10 χιλιάδες των μελών που θα πάρουν μέρος στο συνέδριο του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και θα ψηφίσουν. Ο λόγος που δεν επιμένω είναι ότι και εγώ δεν έχω κάποιο αξιόπιστο δείγμα μελών του ΠΑ.ΣΟ.Κ. για να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Σε γενικές γραμμές όμως, η υπέρμετρη φιλοδοξία είναι και για μένα ο κύριος λόγος που ο Βενιζέλος δημιούργησε αντιπάθειες. Αυτό είναι δευτερεύων…

Ολοι θα ψηφισουν και παλι αν δεν κανω λαθος. Ο Μοντε εχει δικιο σ’ αυτα που λεει…

Έτσι είναι, για πολύ κόσμο το πρόσωπο παίζει σημαντικότερο ρόλο απο την πολιτική την ίδια, ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες παρατάξεις. Πάντως αυτό δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, ούτε σύγχρονο… Η ίδεα της “πολιτικής” για τον πολύ λαό είναι κάτι το αφηρημένο, το αόριστο, ενώ τα πρόσωπα είναι χειροπιαστά, μιλάνε, τους βλέπεις, έχουν όλη τη δημοσιότητα επάνω τους. Μια αναλογία θα μπορούσε να είναι η άποψη οτι για όλα τα κακά της Αμερικής π,χ φταίει ο “Μπους”. Όσο πανύβλακας κι αν είναι, και όλα τα υπόλοιπα, είναι τουλάχιστον αφελές να νομίζει κανείς πως ένας ανθρωπος αποφασίζει μόνος του για μια ολόκληρη πολιτική, πίσω απο την οποία κρύβονται τόσα και τόσα συμφέροντα που εκφράζουν αντίπαλες ομάδες ανθρώπων.
Κάτι ανάλογο γίνεται κι εδώ. Υπάρχουν μεν διαφορές ανάμεσα τους, αλλά έχω την αίσθηση οτι μόνο τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ θα τους έκαιγε πραγματικά ποιός απο τους 3 υποψηφίους θα επκρατήσει.

Θεωρία :

Οι ΠΑΣΟΚοι θα ψηφίσουν Μπένι - γιατί ποια πολιτική κ @@ μέντολες, το θέμα είναι να κερδάει το ΠΑΣΟΚ κ το Αιγάλεω…

Οι φίλοι θα ψηφίσουν Γιώργο - γιατί οι Έλληνες συμπαθούν τους αναξιοπαθούντες κ στηρίζουν την αναξιοκρατία όπου την βρίσκουν

Ας κερδίσει ο καταλληλότερος

Διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο στην Ελευθεροτυπία, που τόνιζε ανάμεσα σε άλλα πως τη ΝΔ θα τη συνέφερε πιο πολύ να επικρατήσει ο Παπανδρέου έναντι του Βενιζέλου. Και αυτό διότι ο πρώτος είναι περισσότερο εγγυητής της ενότητας του ΠΑΣΟΚ, ενώ με τον δεύτερο ενισχύονται οι διασπαστικές τάσεις. Και αυτό δε συμφέρει τη ΝΔ γιατί οποιεσδήποτε εσωτερικές συγκρούσεις ξεσπάσουν στο ΠΑΣΟΚ θα επηρεάσουν και το δικό της κόμμα, και θα αναδείξουν στην επιφάνεια τις διάφορες εσωτερικές αντιφάσεις που έχει η ίδια, και μπορεί να οδηγήσουν σε νέες διασπάσεις…

Πάντως φαντάζεστε το ενδεχόμενο να διασπόταν στα 2 το ΠΑΣΟΚ και να ιδρυόταν ίσως κάποιο νέο κόμμα απο πρώην μέλη του? Προσωπικά, σα σκέψη, δε με ικανοποιεί, όσο και αν χτυπιέται μ’ αυτόν τον τρόπο ο δικομματισμός… Η ελληνική πολιτική ζωή δε χρειάζεται ένα ακόμα Πασοκάκι…

Δεν είμαι ΠΑΣΟΚ και δεν παίζει να το ψηφίσω ούτε με σφαίρες για ιδεολογικούς λόγους (πιθανώς θα μου πούν κάποιοι ότι είμαι 19 χρονών και δεν ξέρω, αλλά έχω κάνει τον κόπο να διαβάσω αρκετά βιβλία και συνεχίζω μπας και ξεστραβωθώ και γίνω άνθρωπος, οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω κάποια ιδεολογική βάση:p ). Προτιμώ όμως Βενιζέλο για έναν βασικό λόγο. Τάχθηκε ενάντια στην αναθεώρηση του άρθρου 16, την στιγμή που ο Γιωργάκης το χαρακτήριζε χουντοφασιστικό και έτσι ίσως αποτραπεί για κάποιο διάστημα το ξεπούλημα της παιδείας.

Κατά τα άλλα:

Και εγώ πιστεύω ότι αν έχουμε διάλυση του ΠΑΣΟΚ μπορεί να γίνουν αναταράξεις και διάλυση και της Νέας Δημοκρατίας. Μακάρι τότε η σκέψη του κόσμου να στραφεί προς τα αριστερά και να αξιοποιηθούν τα τωρινά πολύ καλά ποσοστά. Σε αυτό πρέπει να δουλέψουν βέβαια και τα κόμματα της, καθώς δεν είναι εύκολο να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του άλλου, όταν έχουν δεί τόσα και τόσα τα μάτια του. Κατά τα άλλα νομίζω ότι πλέον ο καθένας συνειδητοποιεί το πόσο απάνθρωπος είναι ο νεοφιλελευθερισμός.

Οχι! Για να ξεστραβωθεις κανε παρελαση! :stuck_out_tongue:

Σημειωση. Ο Βενιζελος δεν ταχθηκε εναντια στην αναθεωρηση του 16 επειδη διαφωνουσε ιδεολογικα. Το εκανε υποστηριζοντας οτι ειναι λαθος για το ΠΑΣΟΚ να συρθει πισω απο ενα παγιο αιτημα της ΝΔ στον τομεα της παιδειας…

Στις θεσεις του Βενιζελου βρισκεται σε περιοπτη θεση η προταση περι αναθεωρησης του αρθρου 16.

Δεν ασχολουμε με ΤΙΠΟΤΕΝΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ…εχω πιο σοβαρα πραγματα να κανω…

Πες τα ρε θεά Όλγα!!!

Ακροαση Σκορπιονς? :stuck_out_tongue:

Πειτε πειτε πειτε! Ανετη νικη Παπανδρεου.