Τι μας την σπαει στο ροκιν?

επιτελους ηρθε ο καιρος να θαψουμε!
τι σας την σπαει στο φορουμ στα ατομα στου μοντς?
πεστα ολα ρε γαβ γαβ!

εμενα!

  1. που ειναι γεματο μεταλαδες κ δεν μπορω να μιλησω για την μουσικη που μου αρεσει
    2)το οτι εχει γινει καπως πιο σοβαρο
    3)δεν πεφτουν μπινελικια οπως παλιοτερα

to be continiued

Το οτι ο σακης και ο λεντ ανοιγουν οτι καμμενο θεμα μπορεις να φανταστεις…

Νικο, διαβασμα δεν εχει???:stuck_out_tongue:

βασικα που προσπαθει να ναι σοβαρο ειναι καλο πιστευω για να αποφευγονται τα ευτραπελα…

εμενα που τησπαει που διαγραφονται ποστ…θα θελα να κανουν ενα θεμα που να περιεχει τα σβηζμενα ποστ και να γραφει μαι αιτιολογια απο κατω[το ιδιο και για αυτους που τρωνε μπαν]…να καταλαβει κι ο ελληνας
[και μαζι του και γω που ειμαι πολυ κουτσομπολης]

Εγώ πάντως δεν είμαι μεταλάς, ακούω επιλεγμένα και μέταλ, μαζί με όλα τα άλλα είδη μουσικής που λατρεύω να ακούω. :wink:

Δεν έχω μέχρι στιγμής εντοπίσει κάτι μου να μου την σπάει τόσο, ώστε να με αποτρέψει από το να επισκέπτομαι το ρόκιν όποτε θέλω και έχω χρόνο και μου αρέσει. 8)

Τίποτα! :slight_smile: :bounce:

ronie… να βλέπεις star το μεσημέρι…:wink: :stuck_out_tongue:

1.Η ανούσια επίδειξη γνώσεων κοινώς Μεταλλοπατερισμός…Παιδιά,cool την ιδια μουσική ακούμε ολοι στο κάτω κάτω…:slight_smile:

2.Τα ανελλεητο spamaρισμα σε βαθμό κακουργήματος…

3.Που έχει κυριλέψει ολίγον τι…

Ο freedomofrock να γαμάει τις συζητήσεις:p

Πού ο καθένας ανοίγει απο ενα θρεντ τύπου :“Σημερα έφαγα μουσακα.Σχολιαστε”…και δεν μπορώ να βρώ που έχω ποστάρει και γιατί…:? :?

Το rocking σαν σάιτ το βρίσκω πάρα πολύ καλό, πάντα ενημερωμένο, και με μεγάλη ποικιλία, καλύπτοντας όλα τα φάσματα της ροκ μουσικής, κάτι που για μένα μόνο θετικό είναι. Θεωρώ πολύ σωστό επίσης (όπως έχω ξαναγράψει) το οτι δεν βαθμολογούνται τα άλμπουμ.

Το φόρουμ έχει τα ups and downs του. Μου αρέσει ο συνδυασμός του σοβαρού και του χαβαλέ. Το να έχει τα σοβαρά του σημεία δε το βρίσκω καθόλου αρνητικό, κάθε άλλο… βασικά αν ήταν όλο καφρίλες δε θα γραφόμουν καν, για να πω την αλήθεια, και πιστεύω αυτό ισχύει και για άλλους. Και σε σχέση με 2 χρόνια πριν, απ’ ότι έχω δει, έχει ανέβει.

Θα ήθελα να έβλεπα περισσότερο κόσμο εδώ που να ψάχνεται με περισσότερες πλην του μέταλ/κλασικό ροκ μουσικές, κατ’ ανάλογο τρόπο με το σάιτ. Υπάρχουν, αλλά θα θελα κι άλλους! Το λέω γιατί ξέρω άτομα που ή έχουν γραφτεί εδώ και δεν ποστάρουν, ή δε γράφονται καν, επειδή νομίζουν πως εδώ γράφουν ένα μάτσο μεταλλάδες κάτω των 20 χρονών. Δεν είναι έτσι, αλλά το έχω ακούσει…

Κατα τ’ άλλα τα θετικά είναι περισσότερα, γι’ αυτό και συμμετέχω εξάλλου για την ώρα στην όλη φάση!

Ω. Νομίζω ότι είναι πολύ καλό γενικά, πάντα ενημερωμένο.
Όσο για το φόρουμ (εμείς!! :smiley: ) το μόνο σπαστικό είναι να διαβάζω τα αμέτρητα ποστς σε κάποια τόπικς για να απαντήσω κάτι, πράγμα για το οποίο δεν φταίει κανείς φυσικά, το αντίθετο!

Εχουμε το καλυτερο φορουμ και τους καλυτερους mods!!!

γλιψ γλιψ:p

γιατί? Διαφωνείς? :ban:

:ban: (τι περίμενες δηλαδή? ---->:p τέτοια εμότικονς?:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

A.Οι τυποι που μπαινουν μεσα και γραφουν ολοκληρα κατεβατα θελοντας να δειξουν οτι ξερουν τα παντα (και τα κοαλα).Ειμαι σιγουρος αοτι απο αυτα που γραφουν δεν ξερουν ουτε το 10%.Αδερφια με το νετ πισω απο την πλατη μπορουν να κανουν ολοι τους εξυπνους γι’αυτο χαλαρωστε.Και στην ουσια δεν κερδιζετε τιποτα

Β.Το οτι καποιοι μοντερειτορς νομιζουν οτι εχουν κατακτησει τον κοσμο.Ξεπαρκαρετε το καλαμι γιατι δε βρισκω παρκινγκ για το αυτοκινητο ρε

Γ.Το οτι καποιοι users παιρνουν εργολαβια τα δικα τους θρεντς και σε αλλα κανουν τα χειροτερα.Παιδια το οτι εχετε ανοιξει ενα θρεντ δε σας κανει αυτοματα και ιδιοκτητες ε.Να το εκαναν users που δεν σπαμαρουν να το δεχτω,αλλα οχι απο ορισμενους.Χαλαρωστε λοιπον και του στυλ “Σε κανω report επειδη σπαμαρες στο τοπικ μου ενω γαμαω τα υπολοιπα” ειναι καραγκιοζηλικια

Δ.Το οτι υπαρχουν “κλικες”

α) μου αρέσει που άνοιξε αυτό το thread. Τα προβλήματα του φόρουμ πρέπει να τα συζητάμε όλοι οι χρήστες μεταξύ μας και να βρίσκουμε όποτε μπορούμε από μία κοινή λύση σε αυτά που μας χαλάνε (μιλάω ως χρήστης τώρα του φόρουμ που έχει συμπληρώσει πάνω από 2 χρόνια εδώ μέσα και όχι ως moderator). Στα περισσότερα από αυτά που θα ειπωθούν εδώ μέσα, οι mods δε μπορούν να κάνουν πολλά. Δε μπορουμε να σας πάρουμε από το χεράκι και να σας πούμε τι να ποστάρετε. (μόνο το τι δεν επιτρέπεται μπορούμε και οφείλουμε να σας λέμε :p)

β) Εγώ το φόρουμ ως χρήστης το έχω κυρίως ως μέσο ενημέρωσης για θέματα γύρω από τη μούσικη. Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό παντού να γράφονται ΜΟΝΟ καλά λόγια και σε κάθε τόπικ να αναφέρονται κάμποσες κυκλοφορίες που χαρακτηρίζονται “Δισκάρες”. Ειλικρινά, εγώ μέχρι πρόσφατα ήξερα ότι οι δισκάρες είναι λίγες, σπάνιες και όχι ότι έχει το κάθε συγκροτήμα και από μία. Τελευταία όμως, στον καταιγισμό από δισκάρες που δέχομαι, αδυνατώ να ανταπεξέλθω, με αποτέλεσμα πλέον να μην έχω καν διάθεση να ψάξω αυτό που μου προτείνουν, αφού κατά πάσα πιθανότητα δε θα μου φάνει δισκάρα… Ας είμαστε λίγο πιο φειδωλοί στις κρίσεις μας.

γ) Δε μου αρέσει αυτό το πράγμα με τα λινκ. Όλα τα συγκροτήματα έχουν λινκ. Και ο Κατέλης έχει λινκ. Στο φόρουμ όμως δε μπαίνουμε για να προτείνουμε λινκς αλλά συγκροτήματα/δίσκους/ακούσματα. Ας γράφουμε και κάτι παραπάνω για κάθε λινκ που δίνουμε. Να ξέρουμε και εμείς οι χρήστες αν μας ενδιαφέρει ή όχι στο κάτω κάτω της γραφής. Τις προάλλες την είπα στον manos87, αλλά και αυτός από το κλίμα που υπάρχει στο φόρουμ παρασύρθηκε. Κακώς τον πήρα από τα μούτρα αμέσως :slight_smile:

δ) Το να πεις κακό λόγο για ένα συγκρότημα δεν είναι σπαμ. Είναι άποψη. Ας λέμε και κανένα κακό λόγο βρε παιδιά. Αν το γούστο σου και η προσωπική σου άποψη προσβάλλει τα ακούσματα κάποιου δε σημαίνει ότι προσβάλλεις τον χρήστη για να απαγορεύεται κάτι τέτοιο… (αν τώρα αντί για κουφό ή κακόγουστο τον στολίσεις με μπινελίκια για το σόι του, προφανώς θα μπλεχτούμε και εμείς οι mods)

ε) Σας εκμυστηρεύομαι ότι δε μου αρέσει όλο αυτό το hype με τα πολιτικά θέματα. Ποστάρω γιατί πάντα ποστάρω, αλλά ως χρήστης που αγαπάει το φόρουμ τα φοβάμαι… Χαλάνε το κλίμα. Δε θέλω καν να διαβάσω το τόπικ για τον Έλληνα γιατί έμαθα ότι εκεί μέσα το κλίμα χάλασε πολλές φορές και θα στεναχωρηθώ. Μέσα σε όλα, βλέπουμε χρήστες που μπαίνουν στο φόρουμ μόνο για να πούνε το πολιτικό τους μανιφέστο (βλέπε τόπικς για εκλογές ή για την κατάργηση της στράτευσης). Εγώ πλέον προσπαθώ να ελλατώσω το ρυθμό μου ποσταρίσματος στα πολιτικά τόπικς. Αν κάποιος διαφωνεί με εμένα, δεν έγινε και τίποτα. Συχνά και εγώ διαφωνώ με εμένα :slight_smile:

στ) Τέλος δε μου αρέσει που κάποιοι χρήστες δεν περνάνε καλά στο φόρουμ και αντί να αναλάβουν δράση και να αλλάξουν την κατάσταση προς την κατεύθυνση που θέλουν και τους αρέσει, καθονται μοιρολατρικά περιμένοντας κάποιος από τους mods να κάνει κάτι. Πολλά μπράβο στην Rock&Roses που για να δείξει το ότι δε της άρεσε η παιδική χαρά του off topic άνοιξε το poll Clapton Vs Beck Vs Page. Δεν κάθισε με σταυρωμένα χέρια να κλαίει τη μοίρα της, αλλά πήρε την κατάσταση στα χέρια της.

ζ) εμένα δε μου αρέσει που κάποιοι ποστάρουν στα μουσικά θέματα δίχως να λένε τίποτα ή απλά για να πούνε την αγάπη τους για ένα συγκρότημα φωνάζοντας “ζήτω οι τάδε!!!”. Δεν φορολογούμε τις λέξεις. Κουβέντα κάνουμε, γράψτε κάτι παραπάνω…

Το ποστ αυτό ήταν επίτηδες μεγάλο για να τη σπάσω στον Τολκι που δε του αρέσουν τα μεγάλα ποστς!!:stuck_out_tongue:

:frowning: Έλπιζα σε τέτοια------>:lol: :stuck_out_tongue: emoticons,αλλά τελικά διαψευστικα οικτρά…:frowning:

Βασικα, αν υπαρχει κατι που με ψιλοενοχλει στο φορουμ, ειναι οτι δεν γινεται πολλη κουβεντα σε μουσικα θεματα. Δλδ αν εξεραισουμε Maiden, Metallica, Scorpions (ειδικα αυτους! :p), συνηωθς ανοιγει καποιος τοπικς για το ταδε συγκροτημα, η την ταδε συναυλια και λεει τι καλα που ειναι, συμφωνουνε και αλλοι 5-6 απο κατω και τερμα…

Αντιθετα στο off-topic συμμετεχουν πολυ περισσοτεροι…

Συμφωνω ομως με καρβου, να προσπαθησουμε να φτιαξουμε απο μονοι μας θρεντς που μας αρεσουν…

Συμφωνώ σ’ αυτό. Τα γνωστά συγκροτήματα-μεγαθήρια (του χώρου του μεταλ/κλασικού ροκ πάντα) υπερσκελίζουν τα υπόλοιπα. Ο χώρος έξω απο το μεταλ/κλασικό όπως έγραψα είναι υποβαθμισμένος (λες και ροκ μουσική είναι μόνο αυτά). Και βασικά υπάρχει κόσμος που δεν ψάχνεται, απλά γράφει ξανά και ξανά στα 2-3 που γουστάρει. Κάποια φοβερά συγκροτήματα χάνονται έτσι όμως στη σκιά των 5-6 μεγάλων. Και συνήθως πέφτει και αρκετό σπαμ στα τόπικς των μεγάλων συγκροτημάτων…

Συμφωνώ με Καρβού στο οτι ορισμένοι περιορίζονται στη μουσική στο να λένε “ωραίο αυτό το συγκρότημα, μου αρέσει”, ή “δε μου αρέσει”. Θα ήταν καλό να γινόταν περισσότερη κουβέντα.

δεν θα κουοταρω τον καρβου να μη γεμιζει η σελιδα, αλλα θα συμφωνησω μαζι του σχεδον σε ολα τα points.
κανετε αρκετα καλη δουλεια για να το κρατατε σε ενα επιπεδο μαγκες, ας βαλουν και το χερακι τους οι υπολοιποι να γινει καλυτερο.

προσωπικα, η συμμετοχη μου σ’αυτο το φορουμ ειναι καταλοιπο απο τις μερες του irc, το moderation ουτε με πληρωμη πια δεν θα το εκανα…lol…

καλη συνεχεια…

Εντιτ : Καλημερα

Ωραίο τόπικ ! Για πάμε ! Συμφωνώ με Κάρβου (μιας και είναι το δεύτερο account μου για όταν θέλω να είμαι πχιο ποιοτητα user). Για πάμε…

Α. Μου την σπάει που όταν γνωρίσουμε κάποια παιδιά από κοντά, αμέσως νομίζουν πως έχουν “ειδικά” προνόμια, έναντι των άλλων που δεν έχουμε γνωρίσει. Το ίδιο ισχύει κ με κάποιους πάλιουρες.

Β. Μου την σπάει όταν κάποιοι κάνουν κάτι που ξέρουν ότι θα μας την σπάσει κ μετά περιμένουν να επέμβουμε. Ανοίγει πχ ένα άκυρο τόπικ, το βλέπουμε κ λέμε “παιδιά συζητήστε το θέμα” κ μετά όλοι παρακαλάνε να κλειδωθεί, σπαμάροντας. Και μετά μας βρίζουν κιολα που το κλειδώσαμε.

Γ. Μου την σπάει ότι πρώτα έρχεται η γκρίνια κ μετά η δράση. Θυμάμαι ατάκα χρήστη που έφυγε κ ήρθε “φεύγω γιατί οι mods δεν ανοίγετε ωραία τόπικ”. Το φόρουμ είμαστε όλοι κ πρέπει όλοι να το φροντίζουμε

Δ.Μου την σπάει που κάθε φορά που πρέπει να σβήσουμε κάτι κτλ, πρέπει να επαναληφθεί η ίδια συζήτηση για την λογοκρισία/σοβαροφάνεια κτλ. Κ μου την σπάει ότι αυτή η συζήτηση/γκρίνια ανακινείται μονίμως από τα ίδια (και παλιά εδώ μέσα) άτομα. Θέλω να πιστεύω πως το λύσαμε.

Ε. Μου την σπάει το moderation. όταν δεν πρέπει να κοβωράβω κάνω κ ποστ σαν άνθρωπος. Διαφορετικά τρέχω να μαζεύω τον καθένα που δεν καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να βρίζει

Ζ.Μου την σπάει που δεν μπορώ (λόγω θέσης) να μπινελικώνω/ειρωνεύομαι όσο θέλω κάποιους κ κάποια ποστ. Δεύτερο account τώρα

Η.Μου την σπάει που όποιο αστειο/γελοιο/κάφρικο τόπικ ανοίγεται τον τελευταίο καιρό σοδομίζεται από τους ίδιους τους χρήστες. Πολλοί δεν κάνετε καν προσπάθεια να συζητήσετε κάποια θέματα. Αρχίζετε το σπάμιν με την μια. Κ μετά το χρεώνεται το φόρουμ που είναι “σοβαροφανές”.

Θ.Μου την σπάει που οι ενεργοί χρήστες δεν κάνετε αρκετά ριπόρτ κ πρέπει εμείς να τρέχουμε για όλα.

Αυτά βασικά. ΚΑτά τα άλλα μια χαρά περνάμε ! :wink: