Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

Υπερβολικά ευκολόπιοτη βασικά, και δεν θυμάμαι κατά πόσο είναι δυνατή ή όχι. Αλλα για φρουτώδης είναι πολύ καλη, στις επιλογές μου έστω.

Ήπιαμε μερικές εγγλέζικου τύπου μπύρες στην “τοπική pub”…

Δοκίμασα την καινούργια Septem Imperial IPA που λέγαμε πιο πριν.

Πολύ καλή, με φοβερό άρωμα και γεμάτη γεύση. Και αρκετά ύπουλη, αφού το υψηλό της ποσοστό σε αλκοόλ δε φαινόταν στη γλώσσα (όπως πχ στις μοναστηριακές) και το καταλάβαινες αργότερα…
Πατάει κάτω πολλές ξένες πάντως. Ωραίος ο Septem.
Βέβαια με 3,80 Ε που βρήκα σε κάβα το μπουκάλι, κατατάσσεται σε μπύρα της ελίτ ;p

Και πήρα και μια ΘΡΑΣ μπύρα από το Bay Area \m/ Anchor Brewing"Liberty Ale".

Είχαν προηγηθεί μερικές μπύρες και δεν την εκτίμησα όπως θα έπρεπε…
Πολύ καλή ήταν κι αυτή, με ιδιαίτερη γεύση και χαρακτήρα.
Νομίζω πως μου άρεσε πιο πολύ η Septem, αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Πρέπει να ξαναδοκιμάσω… ;p

Καλοκαίρι ντάλα ήλιο GUINESS μαύρη σε ποτήρι από κατάψηξη!!! Αλλά επειδή τα ευρώ φεύγουν βροχή, το αποφεύγουμε… Και κατεβαίνει σα νερό ρε παιδί μου η GUINESS…

Γενικά, αγαπημένη, η HOEGAARDEN (λευκή-βέλγικη-μοναστηριακή) η οποία στην Ολλανδία έχει 0,62 ευρώ, ενώ στην Ελλάδα 1,95… Κορυφή, αλλά βγαίνει μόνο σε μπουκάλι 330ml… #-o

Και τέλος η Franziskaner Η ΧΡΥΣΗ. (Λευκή-Μοναστηριακή-Γερμανική)

Ειδικά στις λευκές αν κάνεις το σωστό σερβίρισμα… (οι γνώστες ξέρουν…) είναι !@$#!@#%#^@^#$&#$&#&#$&!^~!#&$^&^%$#@!@#$%^&
ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

…ήπια αυτή με τον χυμό λεμόνι…μπλιαξ:p :slight_smile: :!:

Τωρα τελευταια πινω [B]Tucher[/B] σε μια μπυραρια εδω Πατρα.
Weiss με καπως πιο κιτρινο χρωμα απο τις συνηθισμενες.Ωραια,ελαφρια στη
γευση και αφηνει και φρουτωδης.Σαν να εχει λιιιιγο λεμονι.Μαλλον.Ισως.
Δεν ξερω.5,2% εχει παντως.

[I]Το 1815 και κατά την διάρκεια της μάχης του Βατερλώ, παρασκευάζεται η Waterloo Double 8 Dark. Μία παραδοσιακή Βέλγικη μπύρα απο επιλεγμένα υλικά και ντελικάτη γεύση. Ελαφρώς πικρή, με επίγευση καραμέλας και καβουρδισμένης βύνης.
[/I]
Με 8,5% αλκοόλ
Από τις καλύτερες μαύρες που έχω πιεί. :thumbup:

[B]φαουλ[/B] της ([I]μισητής για μένα ούτως ή άλλως[/I]) [COLOR=“DarkRed”]ΑΜΣΤΕΛ[/COLOR] με την…“λεμονάτη” της! Προβλέπω θα αποσυρθεί από την εγχώρια αγορά συντόμως…

Τη [B]Septem[/B] ([I]8,2 %vol? Τι λες…ούτε ουϊσκι να’τανε[/I])Ελληνική από Εύβοια, αν δε κάνω λάθος; Ούτε σε γειτονικό σουπερμάρκετ ούτε σε (μερικά)καφε-μπαρ που’χω πάει δε τη βρήκα… :frowning:

Κατέβασα BIOS-5. Καλή! Θα τη ξανάπινα ευχαρίστως…

Τώρα γουστάρω τις [B]μαύρες VOLKAN [/B](εκ Σαντορίνης)…

Αυτό ! Πραγματικά πολύ καλές

Scotch Pale Ale για χειμώνα.
Τσέχικες για καλοκαιράκι!

αυτή μάλιστα! δε νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να τη βρεις σε μπαρ στην Αθήνα πάντως…

κάποτε πάντως θέλω να δοκιμάσω αυτή :stuck_out_tongue:

[SPOILER][/SPOILER]

Σκωτία βεβαίως βεβαίως <3

λινκ ΤΩΡΑ!

Για απολαυση Septem Sundays (honey)
Για ποσοτητα Amstel.

Οσο για την Raddler που συζητατε παραπανω, δεν θα επρεπε να θεωρειτε μπυρα… Μ’αρεσει, δεν θα την κραξω, αλλα ειναι περισσοτερο αναψυκτικο παρα μπυρα. Καλη ειναι για κατι αναμεσα σε αναψικτικο και μπυρα.

…εμένα αυτή η Raddler, δεν μάρεσε καθόλου…ούτε για δροσιά:):!:

H erdinger dunkel ειναι πολυ καλη

[SPOILER] [/SPOILER]

…γαμάτη είναι, ότι πρέπει για το βραδάκι:):!:

“Διάβασμα” σπίτι, και είπα να πάρω να δοκιμάσω την Hobgoblin.

Ψιλοδυνατή(5,2%), μυρωδιά υπέροχη και δυνατή, γευστικά πικρούτσικη αλλά έντονη και αρκετά φρουτώδης, τ’ αξίζει τα λεφτάκια της και με το παραπάνω(αν δεν είναι υπερτσιμπημένη).

…οπ την έχω δει, μου φαίνεται…την επόμενη που θα την ξαναδώ, θα πάρω για να την γευστώ:):!:

τι εχω πιει.Πολυ καλη γευση.Να δοκιμασεις stef!!

Την δοκίμασε κανείς??? :-k

δεν θα εμπαινα στο κοπο εκτος και αν αξιζει (για πες)