Τι μάρκα μπύρας προτιμάτε;

All time classic ρε αυτή. Απόψε ήπια τρεις των 250 mL η κάθε μία. Από τις καλύτερες γεύσεις που έχω δοκιμάσει σε μπύρα στη ζωή μου.

…η kaiser είναι εγγύηση…ακόμα και ξανθιά:p :slight_smile: :!:

Έτσι !

[SPOILER]

[/SPOILER]

γύρισα πριν λίγο από τη γιορτή μπύρας στο βασιλόπουλο στο χαλάνδρι
έγινα ντίρλα αλλά άξιζε
αποφάσισα να ρίξω άκυρο στις εισαγωγής όταν πλέον έχουμε τόσο υπέροχες ελληνικές και σε καλύτερες τιμές πολλές φορές
όσοι ενδιαφέρονται να ξέρουν πως γιά τις επόμενες μέρες έχει 20% και 30% σε πολλές ετικέτες

Μετά από καιρό αφραγκιών (γαμώ τις συναυλίες) και αμστελοφίξ περιπτεράδικης μπύρας για μήνες, ήπια επιτέλους κανονική μπύρα που είχα να πιω απ’ το καλοκαίρι στην Ίο. Duvel είχε το μενού, και τα 'σπασε άγρια. Αν βρω πουθενά θα πάρω να έχω και στο σπίτι.

Αυτό. ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ να καλοκαταλάβω πως στα διάλα σε καιρούς αβάσταχτης οικονομικής κρίσης, οι ελληνικής μάρκας μπύρες ξεφυτρώνουν σαν…μανιτάρια:[B] κάμποσες απο Στέρεα Ελλάδα, άλλες τόσες απο…Μακεδονία-Ήπειρο κι άλλες νοστιμούλες από τα…νησιά[/B]!

Τώρα που ξανακατέβηκα Ροδο, πλαι στην οικεια μου [COLOR="#006400"]Magnus Magister[/COLOR], να σου τσούπ η…[COLOR="#DAA520"]Vap Beer [/COLOR](της ΒΑΠ Α.Ε.) -που τη βρήκα καλούτσικη (και φθηνή)…

Αλλά αρκετά δυσεύρετες ρε γαμώτο…:frowning: Σε σούπερ μάρκετ το Σάββατο που πήγα για μπύρες για ένα τζέρτζελο που είχα στο σπίτι βρήκα μόνο τις κλασικές “περιπτεράδικες” συν καμια δυο ακόμα λιγάκι πιο σπάνιες (Paulaner και τέτοια). Και απόψε που ήμουν σε μπυραρία, βρήκα ναι μεν αρκετά μεγάλη ποικιλία αλλά και πάλι καμία ελληνική δεν πήρε το μάτι μου στον κατάλογο. Όχι πως η Weihenstephaner Weiss που κατέβασα με συνοδεία blues πενιών με χάλασε δηλαδή…:smiley:

για μπύρες, μόνο ΑΒ
από μαγαζιά η Arch στο περιστέρι έχει αρκετές ελληνικές αλλά τσιμπάει λίγο στις τιμές

Σε μπυρο-κάβα στο χολαργό βρήκα την μπύρα των maiden (trooper) και των motorhead :stuck_out_tongue:

μια γωνιακή στη μεσογείων δεν λες?

Ναι, προς το μετρό της εθνικής άμυνας…
wtf χολαργό μένεις;

όχι ν.σμύρνη είμαι, περνώντας μια φορά από εκεί την είχα σταμπάρει

Εχω την εντυπωση πως σε καβα επισης ειχα βρει αυτες και αλλες παρα πολλες μπυρες (σε ψυγειο εξω απο την καβα) πανω στην Θησεως στην Καλλιθεα.

Λες τον Φαίδωνα,όπως κατεβαίνεις την Θησέως δεξιά στην γωνία.Για το μέγεθος του μαγαζιού έχει υπεραρκετή ποσότητα και σχετικά καλές τιμές.

Ο Φαίδωνας (μεγάαααααααλη αξία :D) έχω την αίσθηση πως δεν τις έχει τις συγκεκριμένες δύο που λέτε. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να ναι φωλς βέβαια. :stuck_out_tongue:

Oδος Σκιπη, οδος ονειρων

Αν και η weiss που κυκλοφόρησε η Βεργίνα ήταν μεγάλη πατάτα κατά τη γνώμη μου, έπεσα τυχαία σε σ-μ (ΑΒ) στο μπουκαλάκι “Πορφύρα” από τη Βεργίνα, και το πήρα γιατί εκτίμησα το θάρρος και τη διάθεση πειραματισμών των υπευθύνων μάρκετινγκ της εταιρείας: βυζαντινά γράμματα, ροζ με χρυσό, “επετειακή αφιλτράριστη μπίρα από τη δεξαμερνή νο 13”, περιορισμένος αριθμός φιαλών και κάτι τέτοια ασυνήθιστα… Ε, λοιπόν, μόνο καλά λόγια έχω να πω. Με 6,3 βαθμούς (!) και ωραία, χορταστική γεύση, συστήνεται ανεπιφύλακτα. Kαι παρά της αναφορές στο Βυζάντιο (δείτε και http://www.verginabeer.com/node/80?language=el , έχει πλάκα), η γεύση της παραπέμπει αλλού, προς βορειοδυτική Ευρώπη… :thumbup: :thumbup:

…Άμστελν πίλσενερ…το ξαναγράφω γιατί τα σπάει:):!:

και η πορφύρα και η κόκκινη της βεργίνας είναι σούπερ

1 λιρα για 4 πληθωρικα κουτια (30 ευρωλεπτα το ενα) και καμια σχεση με ραντλερ
cheap romance lol