Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Ξέρει κανείς αν έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά και τα άλλα βιβλία από Joe Abercrombie,πέραν της τριλογίας “The first law”?

Δεν έχει βγει κάτι άλλο. Γενικά δεν βγαίνει πολύ πράμα στα Ελληνικά. Αγγλικά είναι και πολύ φτηνότερα. Στα Ελληνικά πολύ καλό που χει μεταφραστεί είναι ο Πρίγκηπας των Αγκαθιών του Mark lawrence

Ευχαριστώ φίλε

Ένα ωραίο και χρήσιμο site που βρήκα που λέει πότε βγαίνουν τα επόμενα βιβλία από γνωστές σειρές !!!

http://www.bestfantasybookshq.com/fantasy-series-when-will-the-next-book-be-published/

[SIZE=1](δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί το link) [/SIZE]

Πολύ χρήσιμο site είναι και το goodreads.com. Από κει μαθαίνω τα πάντα. Ημερομηνίες, γνώμες κτλ κτλ! Έχει ότι κυκλοφορεί

Εδώ κ κάνα δίμηνο έχω λιώσει τα βιβλία του Witcher! Πολύ καλύτερα από ότι περίμενα αν και έπρεπε να το χα φανταστεί μιας και το παιχνίδι είναι εμπνευσμένο από αυτά και όχι το ανάποδο. Τα 2 πρώτα βιβλία, Last Wish κ Sword of Destiny είναι συλλογές που λειτουργούν ως εισαγωγή στον κόσμο του Geralt κ πολλές από αυτές είναι καταπληκτικές, γεμάτες δράση, συγκίνηση, διδάγματα κτλ. Μετά ακολουθεί το Blood of the Elves στο οποίο ξεκινάει η saga του Geralt και αποτελείται από 5 βιβλία, όλα σχετικά μικρά 300+ σελίδες. Χτες ξεκίνησα το 2ο το Time of Contempt κ πραγματικά με χει ενθουσιάσει. Συνδιαστικά κ με την κυκλοφορία της παιχνιδάρας λειτουργεί καταπληκτικά!

Η σειρά αυτή έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ή μόνο αγγλικά ;

Δυστυχως μονο η πρωτη συλλογη εχει βγει. Τελευταια ευχη. Πολυ καλη ειναι αλλα πολυ λιγη σε σχεση με το τι ακολουθει. Παντως αμα την παλευεις με τα αγγλικα δοκιμασε τα. Τα βρισκεις ευκολα σε παμπλικ κτλ

λοιπον μαγκες σε 3 μερες θα χω τελειωσει το πρωτο νομο του αμπερκρομπι (που γαμαει παναγιες), πειτε τι να παρει σειρα (με ελληνικη εκδοση σιλβουπλε)

Γαμεί ο Αμπερκρόμπις. Logen Ninefingers \m/
Εγώ σου προτείνω τον Πρίγκηπα των Αγκαθιών του Mark Lawrence η πάνω από όλα άμα βρεις τον Βασιλιά του Χειμώνα του Cornwell. Το κακό με τα ελληνικά είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα τα πάντα και ότι πολλές σειρές είναι μεταφρασμένες ως ένα σημείο

Μολις τελειωσα το “Πολεμιστες Του Λυκοφωτος” του Guy Gavriel Kay και απο οσα δικα του εχω διαβασει, ειναι μαλλον το καλυτερο (επιφυλασσομαι για επαναληψη της Τigana βεβαια, νομιζω πως θα μου πει παραπανω πραγματα τωρα που εχω καταλαβει λιγο καλυτερα το στυλ γραψιματος του). Πολυ καλος “δανεισμος” των σχεσεων μεταξυ Βικινγκ και Αγγλοσαξονων, χαρακτηρες με εξαιρετα backstories, ωραιο υπερφυσικο στοιχειο και εξυπνη πλοκη που ρεει αβιαστα.Σε σημεια μαλιστα ειναι και αρκετα πιο βαρβαρο απο οτι μας εχει συνηθισει. Προτεινεται ανεπιφυλακτα, επομενος στοχος “Οι λεοντες του Αλ Ρασαν”

Για να πω την αλήθεια μου, εμένα δεν με ξετρέλανε, το θεωρώ ας πούμε εφάμιλλο του Ένα τραγούδι για την Αρμπόν. Ήταν βέβαια ευχάριστη έκπληξη που για πρώτη φορά μετά το Τιγκάνα εισήγαγε πάλι το υπερφυσικό στοιχείο στα βιβλία του, αλλά η πλοκή μου φάνηκε κάπως αντικλιμακτική. Όπως και να έχει όμως παραμένει εξαίρετο.

Οι Λέοντες του Αλ-Ρασσάν είναι πολύ καλό βιβλίο, προσωπικά το θεωρώ το δεύτερο καλύτερο του Kay μετά το Τιγκάνα. Εγώ τώρα θα ξεκινήσω το Under Heaven, ελπίζω σε κάτι καλό :wink:

Τον τελευταιο 1,5 μηνα, διαβαζα το ΕΠΟΣ του Υπεριωνα, του Νταν Σιμονς. Και ειναι πραγματικα ΕΠΟΣ! Εχει τα παντα μεσα. Το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον δεν το εχει διαβασει!

1 Like

Λοιπόν… είπα και εγώ να ξεκινήσω το ταξίδι μου στο Wheel of Time του Jordan και παρήγγειλα τα 2 πρώτα βιβλία… είναι αλήθεια ότι έχω 2-3 χρόνια να ασχοληθώ με φανταστική λογοτεχνία αυτού του είδους. Περιμένω απόψεις, αξίζουν όσο ακούγεται; Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με το στορυ κάθε tip καλοδεχούμενο

Δεν ηξερες δεν ρώταγες? :stuck_out_tongue: Καλά μπορεί και να σου αρέσουν μιας και ειναι κ τα πρωτα, αλλα για μένα ειναι μια σειρά που δεν παλεύεται μετά από ένα σημείο. Σαπουνόπερα πραγματική. Δεκάδες σελίδες με tea party θηλυκών χαρακτήρων να συζητάνε περί ανέμων και υδάτων πχ. Πολύ αργή πλοκή κ ελαφρολογια αερολογία. Καλή ανάγνωση. Αν θες κάτι επικό και καλό δοκίμασε Abercrombie, Gwynne, Lawrence, Cornwell the Warlord Chronicles, και φυσικά Martin αν δεν εχεις διαβάσει.

Κατα τα άλλα όντως Gregacm το Hyperion Cantos ειναι πραγματικά ένα έπος της επιστημονικής φαντασίας. Φανταστικό έργο γεμάτο φοβερές ιδέες, συναίσθημα, αγωνία και φιλοσοφία!

Ααχ μην μου λες τέτοια :Ρ εντωμεταξύ είδα ότι στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί τα 11 από τα 14;

Μην ανησυχεις, αν ειναι κανονικα ολα θα πανε καλα

Και εδώ ρε Σαολιν;

Παντου. Κανω αγωνα να ειναι ολα ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Διάβασα όλο το θρεντ από την αρχή, μαζί κι αυτό του ASoIaF, έτσι για να ταιριάζει με τις γιορτινές μέρες που πέρασαν.

Για τον μαλάκα τον χοντρό, όλο το νόημα είναι στο ποστ που έλεγε “Α ρε Μάρτιν από πού μας ξεκίνησες και πού μας πήγες”, πλήρης απογοήτευση για τα βιβλία πλέον και είμαι λίγο πριν πω τα ίδια για τη σειρά.

Από τη μία είναι λογικό αφού κάθε βιβλίο του είναι σχεδόν δύο φορές όσο ένα άλλο τυπικό fantasy βιβλίο, οπότε με 5 βιβλία = περίπου 8 τόμοι μιας νορμάλ σειράς όπου έχει πεθάνει το 80% των γαμάτων χαρακτήρων δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο.

Από την άλλη δεν με ενδιαφέρει κιόλας, τα 3 πρώτα βιβλία είναι μνημεία και πλέον παλεύει να καταστρέψει ό,τι έφτιαξε μέχρι τώρα χάνοντας και το boost από τη σειρά.

Κατά τα άλλα, ξεκίνησα πάλι το Riftwar Saga, αγόρασα την “Επιστροφή του Εξόριστου” και τα “Νυχτογέρακα” και ελπίζω να τα φτάσω μέχρι τέλους, το “Βοτάνι της Μοραελίν” έφυγε νεράκι και είμαι ήδη στο επόμενο. Τα αγόρασα στα ελληνικά, πρώτον γιατί είδα ότι το Βοτάνι το αγόρασα πριν 12 χρόνια και θυμήθηκα τότε που περίμενα πότε θα βγάλει τα επόμενα η Άγνωστη Καντάθ και με έπιασε μια νοσταλγία, και δεύτερον είπα να συνεχίσω να στηρίζω τουλάχιστον τον συγκεκριμένο αφού όλα τα άλλα τα διαβάζω στα αγγλικά. Η μετάφραση είναι άψογη και φαίνεται η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν το πρωτότυπο.

Κάτι που δεν έγινε με το Last Wish του Sapkowski, απλά ΜΑΚΡΙΑ από την ελληνική έκδοση. Το ξεφύλλισα και με έπιασαν τα γέλια, ο Geralt να λέει “μπράβο καλό μου αλογάκι” και γενικά ύφος λες και είναι το πιο ανάλαφρο young adult novel.

Διάβασα (πάλι) το Last Wish γιατί έφτασε το Sword of Destiny και είχα σκοπό να πιάσω από την αρχή τη σειρά, τελικά θα περιμένω να βγει και το τελευταίο βιβλίο του χρόνου γιατί έχουν μαζευτεί πολλά. Αυτά τα δύο πάντως που έχουν short stories είναι απλά υπέροχα.

Παρήγγειλα τα δύο βιβλία Legend του Gemmell μετά από σχόλιο του Deathster (νομίζω) και περιμένω να έρθουν για να τα διαβάσω και να δω αν θα ασχοληθώ και με τα υπόλοιπα της σειράς, ενώ από όλο το θρεντ κατέληξα στις σειρές του Lawrence και του Abercrombie, κυρίως μετά από τα ποστς του Red Viper. Κανένα από τα δύο δεν με τραβάει πολύ, αλλά μετά από τέτοια σχόλια είπα να τους δώσω μια ευκαιρία, πήρα το The Blade Itself αρχικά και βλέπουμε αν θα συνεχίσω με αυτόν ή θα πάρω το Prince of Thorns.

Αυτά, αν έχετε τίποτα άλλο φρέσκο στον χώρο να προτείνετε, πείτε. Red Viper για σένα το λέω κυρίως :slight_smile: