Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Με μεγάλη μου χαρά δηλώνω ότι βρέθηκε άλλο ένα κελεπούρι του χώρου. The Vagrant του Peter Newman. Διαβάστηκε νεράκι. Χρόνο ντετε. Με αγγιξε σχεδόν με όλες του τις πτυχές. Πολύ ιδιαίτερο. Post Apocalyptic technofantasy. Ακολουθούμε την οδύσσεια ένος ταλαιπωρημένου, ευγενικού πολεμιστή που έχει επιβιώσει της “Αποκάλυψης”, προς την σωτηρία,ο οποίος έχει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά να είναι μουγγός(!!) και να έχει μαζί του ένα μωράκι. Δεν θα πω τιποτα άλλο για να μην σποηλιεράσω. Μου άρεσε πάρα πολύ. Καταφέρνει να αφήνει σε σημεία επική διάθεση μεγαλείου και μελαγχολίας μέσα στο όλο παρηκμασμένο περιβάλλον, ενώ έχει και σημεία πολύ καλού χιούμορ. Συνιστώ πάλι ανεπιφύλακτα σε όσους γουστάρουν το φάντασυ τους πιο σκοτεινό και εναλλακτικό.

Ε τα είπαμε, αγοράστηκε ήδη. Δεν έχω ιδέα βέβαια πότε σκατά θα βρω τον χρόνο να τα διαβάσω όλα αυτά που έχω στο ράφι, δηλαδή με αυτούς τους ρυθμούς το Beyond Redemption που έγραψες πιο πάνω θα το πιάσω (ίσως) σε 2 χρόνια :")

Και ας πω άλλη μια φορά πόσο επική είναι η 4λογία του Gwynne, έτσι για να υπάρχει.

Καλα για Gwynne περιμενω μεγαλο επικο τελος. Ειναι αρχετυπικος. Θα γινει μακελειο κ ανδραγαθηματα :stuck_out_tongue:

Ψάχνοντας πριν από καιρό για την τριλογία του Lawrence, έπεσα πάνω σε αυτό εδώ:

Okay, I read about 15 pages and felt sick to my stomach. I can handle a war story/ violence, but is it going to be worth it? It was recommended to me, but I don’t handle reading certain things well…i.e. violence against children, torture etc…needless to say the very beginning already has me second guessing if I should continue. Any advise would be great. To read or not to read?

και τότε με είχε αποθαρρύνει για κάποιον εντελώς ηλίθιο λόγο, πράγμα που τελικά με οδήγησε στο να διαβάσω πρώτα το έπος του Gwynne, αλλά και πάλι, πόσο ηλίθιος τρόπος να περιγράψεις αυτό το βιβλίο, έστω τις πρώτες 15 σελίδες του. Έφυγε νεράκι, το τέλειωσα το πρωί και κατευθείαν έπιασα το King of Thorns. Τα αγαπημένα μου σημεία από το πρώτο:

“Memories are dangerous things. You turn them over and over, until you know every touch and corner, but still you’ll find an edge to cut you.” I looked into my own darkness. I knew what it was to be trapped, and to watch ruination. “Each day the memories weigh a little heavier. Each day they drag you down that bit further. You wind them around you, a single thread at a time, and you weave your own shroud, you build a cocoon, and in it madness grows.” The lights pulsed beneath my fingers, ebbing and flowing to the beat of my voice. “You sit here with your yesterdays queuing at your shoulder. You listen to their reproach and curse those that gave you life.”

και

They should put that on headstones, “got tired”. Maybe not of life, but too tired to hold on to it.

Δηλαδή, ναι. Αυτό.

1 Like

Φιλε ασε απο κριτικες κοσμου τρελαινεσαι. Ας διαβαζουν καντυ καντυ σοουπ οπερα φαντασυ. Προβλημα τους. Ο Lawrence γραφει πολυ καλα για μενα κ εχει κ πολυ ωραια φαντασια. Θα δεις γινεται ολο κ καλυτερο το κονσεπτ του Ανκραθ οσο προχωραει. Εχει στιγμες καταπληκτικες. Σαν παρανοικο γκροτεσκ θεατρο σκιων. Καλη αναγνωση

Ας βάλω άλλο ένα quote, αυτή τη φορά από το King.

The rain made the stonework glisten, falling heavier by the moment. There’s a word. Glisten. Silver chains on holy trees, the gloss on lips for kissing, dew on spiderwebs, sweat on breasts. Glisten, glisten, listen. Say it until the meaning bleeds away. Even without meaning it stays true. The rain made the grey stone glisten. Not quite a sparkle, not quite a gleam, but a glisten to the soaked cobbles, a gurgle from gutters where the dirt ran and leaves twirled in fleeting rapids, bound for dark and hungry throats, swallowed past stone teeth.

Sometimes the world slows and you notice every small thing, as if you stood between two beats of eternity’s heart. It seemed to me I had felt something similar before, with Corion, with Sageous, even Jane. The air hung heavy with the metallic scent of rain. I wondered: if I stood out there, in the flood, would the rain wrap a grey life and make it shine? Should I stand, arms spread, and raise my face? Let it wash me clean. Or did my stains run too deep?

Αυτά, λογικά θα επανέλθω σύντομα.

Το θυμαμαι και εγώ αυτό με το glisten, listen. Περιμένω να μου πεις εντυπώσεις για ένα σκηνικό στο 3ο. Ενα βράδυ που περνανε σε ένα χωριό. Φοβερή ατμόσφαιρα

Το half the world είναι καθ’οδόν, νεότερα σε μερικές μέρες :smiling_imp:

Αν δεν μπερδεύεσαι για το χωριό με το κορίτσι που ήταν άρρωστο στο 2ο βιβλίο, ανυπομονώ για το σκηνικό που λες. Γενικά απίστευτη ατμόσφαιρα και γράψιμο, λολ για τους χέητερς και τις αστείες κριτικές για τον χαρακτήρα του Jorg, με βλέπω να πιάνω και την άλλη τριλογία του Lawrence μέχρι να έρθει το Wrath του Gwynne.

Θέλω να διαβάσω και αυτό http://www.goodreads.com/book/show/28226774-road-brothers
αλλά τι μόνο kindle ρε μλκ =/

Δεν νομίζω να πέφτω τόσο έξω, αλλά ικανό με έχω :stuck_out_tongue: Ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι ειναι λίγο πριν το τελευταιο στάδιο της ιστορίας. Το προτελευταίο νομίζω!

Το Road θα το ψηνα και εγώ αν ηταν σε κανονική μορφή

Εχει διαβασει κανεις το Deathstalker ? Το ξεκινησα χτες και δεν μπορω να το σταματησω.
Εχω διαβασει κανα 150 σελιδες ηδη.


Αυτό? Δεν το χα καν στα υπ οψιν. Ενδιαφέρον φαίνεται

Eιμαι λιγο μετα την μεση του 500 και κατι ψιλα σελιδων βιβλιου.
Ναναι καλα ενα second hand μαγαζι που εχει παρα πολλα.
Εχει και το δευτερο βιβλιο αυτης της σειρας.3 ποκετ 4,5 ευρω :smiley:

Το βιβλιο ειναι sci fi με μεσαιωνικα στοιχεια.Εχουμε ηρωες που φορανε μεσαιωνικα/αναγεννησιακα ρουχα και υπακουουν στους ορους οικογενειων/βασιλιαδων και κρατανε στο ενα χερι σπαθι στο αλλο energy gun.

Οταν το τελειωσω θα γραψω μια ολοκληρωμενη αποψη.

Μ αρεσουν πολύ αυτά τα cross genre. Second hand μαγαζι? Που? Αθήνα? Η είσαι κάνα εξωτερικό? :slight_smile:

Stockholm ! Eχει παρα πολλα τετοια μαγαζια εδω.Απο ρουχα μεχρι κουζινικα μεχρι βιβλια.

Το βιβλιο το τελειωσα.
Ειναι 4-5 ολο το στορυ του Deathstalker με το ομοτιτλο να ειναι το πρωτο.
Υπαρχουν απο γεννητικα τροποποιημενοι ανθρωποι,βαμπιρ,espers,body modifications & drugs και παρα πολλα αλλα σε εναν κοσμο που περιλαμβανει ολο το συμπαν.Διαγαλαξιακο κυνηγητο του deathstalker απο την βασιλισσα του ανθρωπινου βασιλειου.Παρα πολυ ωραιο βιβλιο,κυλησε απιστευτα γρηγορα.Ο κεντρικος χαρακτηρας και οι τριγυρω του ολοι εχουν να δωσουν κατι και το ολο στορυ εμενα μαρεσε.

Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες ας το πει γιατι δεν θελω να σποηλαρω.

1 Like

Τελειώνω το 3ο βιβλίο της broken empire τριλογίας του Lawrence και έχω δακρύσει στο σημείο που θέλει να μιλήσει στον ξάδερφό του που είναι μέρος της αυτοκρατορικής συνοδείας.

“King Jorg - you- you can’t be serious” Captain Rosson said.

I failed to see how I could be more serious, but some men take time to adjust to unfamiliar circumstances.

chooOOOooom.

:""""""""""""""")

Αυτη η τριλογια ειναι γεματη ατακαρες. Εγω τελειωσει την αλλη που κανε στο ιδιο σετινγκ κ δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε τοσο. Η γραφη παλι ειναι καλη κ witty, αλλα σαν πλοκη κ χαρακτηρας μου αρεσαν πολυ πιο πολυ ο Jorg κ η ιστορια του…η ουσια ειναι οτι χτες παρηγγειλα το Wrath το 4ο του Gwynne. Ολα θα αρχισουν κ θα τελειωσουν εκει.

Το έστειλαν από το bookdepository πριν καμιά βδομάδα και περιμένω να το λιώσω στις γιορτές μαζί με το Ruin. Μετά είτε θα συνεχίσω με τις σειρές του Lawrence (Απρίλιο λέει βγαίνει το Red Sister) είτε θα τελειώσω πρώτα την ΥΑ τριλογία του Abercrombie και μετά πάω για Lawrence και θέλω να τελειώσω και το Witcher για να παίξω επιτέλους και το παιχνίδι. Τα υπόλοιπα που πρότεινες μάλλον θα φτάσει το καλοκαίρι για να τα τσεκάρω =Ρ

Χαχα καλα εισαι. Με Witcher κ αυτα τα βιβλια παραμασχαλα εισαι κομπλε. Πω Ruin. Gramms Hold. Δεν λεω τιποτα αλλο. Εδω γραπτο να μεινει. Θα με θυμηθεις

Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά είναι η τελευταία φορά γιατί χθες τέλειωσα την Broken Empire τριλογία με 3 ώρες σερί διάβασμα μετά τις 00:00 γιατί απλά στο τέλος γινόταν ο γαμημένος ο κακός χαμός.
Τι ΕΠΟΣ ήταν αυτό.

Η επόμενη τριλογία είναι χρονικά πριν τα γεγονότα του Emperor of Thorns?
edit, οκ, είδα τι φάση, θα αργήσω να το ξεκινήσω μάλλον, πάμε για Ruin τώρα \mm/