Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Θέλω να αρχίσω Erickson με το Garden of the moon. Που μπορώ να το βρω εντός Ελλάδας?
Με Αγγλικά καλύτερα

Αγγλικα σιγουρα αν το χεις μ αυτα. Πολιτεια κ Παμπλικ Αθηνα στανταρ. Αν εισαι Σαλονικα η Αγνωστη Κανταθ. Εγω θα αντιπροτεινα για κατι πιο σκοτεινο κ συμπαγες, αλλα με παρομοιο scope κ επος, αυτο που αναφερωπιο πανω. Το Prince of Nothing απο τον Bakker

Eπειδη δυσκολευομαι πολυ με το διαβασμα στ αγγλικα, Bakker εχει βγει ελληνικα ή μπααα?

Διαβαζω το Ubik του Philip K. Dick - το 3ο του μεσα σε ενα μηνα - και ειλικρινα δε μπορω να το αφησω. Δε ξερω πως θα εξελιχθει αλλα προς το παρον ειναι στα επιπεδα του Do Androids Dream OES.

Δυστυχως οχι :frowning:

Με έχεις ψήσει να το ξεκινήσω… :stuck_out_tongue: τα βιβλία από πού τα τσίμπησες; βιβλιοπωλείο ελλάδα ή online?

Kαποια τα χα βρει public κ πολιτεια, αλλα τα περισσοτερα bookdepository. Πωπω μιλαμε για το επος. Σκεφτειτε οτι θελω να το ξαναδιαβασω στο καπακι τωρα που ξερω ολο το στορυ. Το μονο που θα επισημανω ειναι η δυσκολη αρχη. Το χα ξεκινησει πιο μικρος και το χα παρατησει προς το τελος του πρωτου βιβλιου. Ειναι διαφορετικο το στησιμο σε σχεση με το τι συνηθιζεται στο ειδος. Δεν χει coming of ages, θαλπωρικες καταστασεις και καποιον κακο μπαμπουλα να παραμονευει κτλ κτλ. Ξεκιναει βαρια και ανθρωπινα, οπως ειναι σε ολην εκταση του και οσο περναει χτιζει επος και παρανοια μεχρι να φτασει σε τεραστια μεγεθη! :stuck_out_tongue:

1 Like

Το Ubik είναι μάλλον το καλύτερο του Dick, μαζί με τα Τρία Στίγματα του Πάλμερ Ελντριτς, περιέχει πολλές πρωτότυπες ιδέες που οι σεναριογράφοι του Hollywood δεν ξέρανε τι να πρωτοκλεψουν.

2 Likes

ειμαι καμια 120 σελιδες απο το υφαντό αλλα δεν τραβάει ρε μάγκες…φανταζόμουν κάτι πιο δυνατό με τις κριτικές που διάβαζα…

Δεν μας αγγιζουν ολους το ιδιο. θα σου λεγα να το προσπαθησεις γτ το πρωτο ειναι σιγουρο το πιο αδυναμο. Μεχρι του μεση του μου φαινοτανε απλα οκ. Μπορει βεβαια να μην ειναι καθολου του γουστου σου. Ποιοι ειναι οι αγαπημενοι σου?

Πήρα το βιβλίο στα χέρια μου να δω σε ποιο σημείο της ιστορίας είναι οι πρώτες 120 σελίδες. Ουσιαστικά ακόμα στην εισαγωγή είσαι. Ισχύει βέβαια πως δεν μας αγγίζουν όλα το ίδιο όπως σωστά είπε ο Red Viper αλλά θα έλεγα να συνεχίσεις λίγο ακόμα. Από την μέση και μετά του πρώτου βιβλίου μπαίνουμε στο ζουμί σιγά σιγά.

1 Like

οκ ξέρω οτι αυτό που κάνω είναι λάθος και δεν πρέπει να βγάζω συμπεράσματα απο νωρίς γιατί μου εχει ξανασυμβεί σε βιβλίο πολλές φορές και ειδικά σε fantasy. θα το τελειώσω τότε και τα ξαναλέμε!

Σε πάρα πολλά βιβλία (ειδικά όσα διαβάζουμε στα αγγλικά) υπάρχει πρόβλημα και αδυναμία immersion στις πρώτες αναγνώσεις. Προσωπικά επενδύω τις περισσότερες φορές λίγο χρόνο παραπάνω και σπάνια βγήκα χαμένος (καταραμένε Μουρακάμι τι σου έχω κάνει;). Είναι δύσκολο να πιάσεις το νόημα γρήγορα στα fantasy.

1 Like

Οπως εχω γραψει και πιο πανω οταν τελειωσα το πρωτο εκανα αρκετο καιρο να πιασω τα επομενα 2, ουτε εμενα με αρπαξε απο την αρχη. Οταν τα επιασα ομως με αντεμειψε.

1 Like

Τελείωσα το Gardens of the moon του Ericson και είπα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.
Πρωτον να πω ότι με άρπαξε από την αρχή και δεν μου φάνηκε βουνό. Οκ έπαιξε ρόλο και η χρήση του ίντερνετ για να παίρνω κάποιες πληροφορίες για φυλές, πόλεις, κλπ.
Δεν έκανε κοιλιά ήταν πολύ καλό σε γενικές γραμμές, αρκετά παράλληλα σχέδια που συνέκλιναν ή αντικρουονταν στο τέλος.
Ήθελα λίγο περιγραφή παραπάνω στις διάφορες φυλές ή στη μαγεία μέσω των warrens αλλά με κάλυψε το google. Το μόνο κακό ότι μου είχαν δημιουργηθεί μεγάλες προσδοκίες και το περίμενα λίγο πιο ανατρεπτικό στο φινάλε, το οποίο μου έβγαλε σε κάποιες περιπτώσεις και μια λογική της εύκολης - safe λύσης.
Με κερδισε παντως σε γενικές γραμμές και θα συνεχίσω με το Deadhouse gates.

1 Like

Κ μενα μ αρεσε το Gardens αλλα θεωρω το Deadhouse το καλυτερο απο τα 5 που χω διαβασει της σειρας. Τα υπολοιπα τρια δεν με τρελανανε, αλλα οι περισσοτεροι τα γουσταρουν πολυ. Καλη αναγνωση

Ξεκινησα το 3ο βιβλιο της πενταλογιας Hitchhiker’s Guide to the Galaxy. Τρομερα τα 2 πρωτα, πολυ ευχαριστα και διασκεδαστικα, ελπιζω να κρατησει ετσι.

2 Likes

Η απάντηση στην απορία σου είναι 42.

3 Likes

Ρε παιδια τι καταστροφη ηταν αυτος ο Bakker. Δυο μηνες αφου τον τελειωσα δεν εχω ευχαριστηθει βιβλιο. Παρατησα το A Fire Upon the Deep του Vinge που θεωρειται ψιλοκλασικ. Ειχε παρει και Hugo Award οταν ειχε βγει. Μετα επιασα το 6ο του Εxpanse σαν safe λυση. Οντως καταφερα και το τελειωσα, αλλα εντελως διεκπεραιωτικα και μετα εχω παρατησει κατι φαντασυ που προσπαθησα. Ολα φαινονται τοσο ανουσια μετα τον Καναδο μαστερ. Σε μια νεα αποπειρα ξεκινησα χτες το Red Rising του Pierce Brown, το οποιο πλεον ειναι και αυτο κλασικ. Εχει μεταφραστει και στα Ελληνικα. Η αρχη ειναι υποσχομενη και εχω αρχισει να ελπιζω σε ανακαμψη του αναγνωστικου ενδιαφεροντος. Τα χει διαβασει κανεις αυτα?

τελείωσα το υφαντό(1ος τόμος) και τελικά δεν τρελάθηκα όπως έλεγα. δεν ξέρω καν αν συνεχίσω με τα υπόλοιπα. έπεσε στα χέρια μου Τόλκιν-τα παιδιά του Χούριν και σκέφτομαι να το ξεκινήσω. καλό είναι?