Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Ναι πολυ καλο. Πιοκοντα στο Σιλμαριλιον απο τον Αρχονα

Να το συνεχισεις το Υφαντο, οπως εχουμε πει και πιο πανω αρχιζει αργα αλλα οσο παει γινεται καλυτερο.

Τα παιδια του Χουριν ειναι ενα κομματι απο το Σιλμαριλλιον, εξαιρετικο αν σου αρεσει το φανταζυ με μια δοση αρχαιας ελληνικης τραγωδιας, δεν ειναι και ιδιαιτερα μεγαλο οποτε εγω το συστηνω, αλλα ειμαι και Τολκιν φανμποη οποτε δεν με λες και αντικειμενικο.

1 Like

τέλος τα παιδιά του Χούριν. πολύ καλό και νομίζω θα το ξαναδιαβάσω σύντομα για 2η φορά καθώς έχει πολύ ζουμί κ πληροφορίες αρκετές. τώρα σε κάτι πιό ανάλαφρο θα ξεπετάξω το 3ο της βασικής τριλογίας salvatore (Ξενιτιά) γιατι το έχω καιρό να κάθεται και θα επανέλθω με κανα scifi αργότερα…!

1 Like

Εξαιρετικα τα Παιδια του Χουριν. Οτι πιο κοντα στο Σιλμαριλλιον

Αυτο τo Red Rising και τις συνεχεις του δεν τις εχει διαβασει κανεις σας? Μου κανει εντυπωση γτ ειναι μεταφρασμενο και στα Ελληνικα και ειναι πολυ πετυχημενο γενικα. Το πρωτο μου φανηκε ευχαριστα μετριο. Κατι μεταξυ μυθολογιας, επικης φαντασιας και sci fi, αλλα ισως να χε και στοιχεια ya μεσα. Δεν τα πολυξερω αυτα. Ηταν ομως πολυ συναρπαστικα γραμμενο και ηθελες συνεχως να δεις τι γινεται παραπερα. Το 2ο ειναι επιπεδα πιο πανω. Το πρωτο ουσιαστικα ειναι μια εισαγωγη. Εχω διαβασει σε 2 μερες 100 σελιδες απο το 2ο και νομιζω οτι αμα δεν ειχα δουλειες κ κοινωνικη ζωη, θα το διαβαζα σε μια μερα. Το πλοτ ανοιγει και εξελισσεται σε ενα συναρπαστικο military intrigue space opera που δεν σε αφηνει να παρεις ανασα. Δεν ειναι το αγαπημενομου ειδος γραφης γτ πραγματικα δεν εχει στιγμη ηρεμιας. No respite. Aλλα καταλαβαινεις ευκολα γτ εχει συνεπαρει τοσο κοσμο. Πολυ ενδιαφερον σετινγκ και πλοκη καταιγιστικη γεματη ανατροπες, βια, ιντριγκα, προδοσιες, κοινωνικα θεματα, οτι θες μεσα. Συνισταται σε οσους γουσταρουν καταιγιστικη δραση και ανατροπες σε sci fi σκηνικο που χει ομως πολλες αναφορες και σε πιο επικο worldbuilding

Τελιωσα και το τελευταίο βιβλίο από την τριλογία shannara από τον Terry Brooks χωρίς να με κουράζει καθόλου πολύ ωραία γραμμένα και τα τρία βιβλία πολύ κοντά στο κόσμο του Τολκιν αν κάποιος ενδιαφέρεται. Έχει βέβαια βγάλει και άλλα. Έχεις διαβάσει κανείς το jonathan strange & mr norrell να μου πει άμα αξίζει?

To διαβασα πριν λιγους μηνες. Ωραιο ηταν. Βικτωριανο σκοτεινο παραμυθοφαντασυ. Ωραιοι διαλογοι. Βρετανικο χιουμορ. Ωραιο παντρεμα αγγλικης παραδοσιακης φαντασιας, ξωτικοβασιλεια κτλ, με την ιστορια της εποχης. Πολεμο με Γαλλια κτλ κτλ.

Είχα δει την σειρά και με τράβηξε αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει βιβλίο

Ειναι αρκετα πιστη, αλλα το βιβλιο καλυτερο

2 Likes

The Fall of Gondolin.


Ένα ακόμα εκπληκτικό έργο του τεράστιου Tolkien. Δεν σε κουράζει καθόλου διάβαζεται εύκολα και ευχάριστα. Δεν είναι αρκετές σελίδες. Μια ιστορία που δεν την γνωρίζει πολύ κόσμος για την μυστική πόλη των Elves στην πρώτη εποχή. Όποιος ενδιαφέρεται να το διαβάσει και μετά να διαβάσει το The book of Lost Tapes

Eιναι κανονικο μυθιστορημα οπως το Children of Hurin? Το Beren & Luthien εχει μορφη ποιηματος

Όπως τα children of Hurin το εξώφυλλο κλασσικά από τον Alan Lee υπέροχο. Το μόνο κακό είναι ότι ενώ είναι στα αγγλικά έχει 26 ευρώ

1 Like

Πολυ ακριβο για αγγλικα οντως. Θα το ψαξω σε κανα bookdepository κτλ

Κανα 20ευρω θα το βρεις

Για μένα από τις πιο τραγικές-ενδιαφερουσες περιπτώσεις της μυθοπλασίας του Τόλκιν η πτώση της Γκοντολιν. Έχει ωραία εικονογράφηση αλλά δεν το τσίμπησα κι εγώ λόγω τιμής. Εν καιρώ…

Απο τις ωραιτερες ιστοριες του καταλαβαινεις το μεγαλειο του… Απλα το διαβαζεις και ταξιδευεις σε εκεινη την εποχη… Αμα εχεις λεφτα παρτο αξιζει

1 Like

Για αλλη μια μερα σκεφτομουνα την σειρα που σας τα πρηζα. Second Apocalypse. Toυ R.Scott Bakker. Βρηκα ενα πολυ ωραιο κειμενο για αυτην. Κατατοπιστικο για το τι παιζει κ γτ ειναι τοσο ξεχωριστεη. Τα σποιλερς που χει ειναι πολυ μαινορ κ πιθανως κ να μη τα θυμαται κ οποιος αποφασισει καποτε να τα ξεκινησει.

https://www.orthogonalideas.com/book-review-the-second-apocalypse/

Αδιανοητα καταπληκτικη σειρα. Δε την συγκρινω με τιποτα

Θα την ξεκινουσα, αμα μπορουσα να διαβασω αγγλικα :frowning:

Αν γενικα εχεις επαφη με αγγλικα κ απλα το φοβασαι θα συνιστουσα γενικα να ξεκιναγες να διαβαζεις στα ηνγκλις. Βοηθαει πολυ στο να ανεβεις επιπεδο