Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Ε καλα οσο να ναι μια επαφη την εχω, απλα δεν εχω καθολου εξοικειωση περα απο τα τεχνικα που ασχολουμαι και ειδικα με τον τροπο που διαβαζω λογοτεχνια- πολυ διαγωνια και γρηγορα - δεν παιζει να την παλεψω

1 Like

Με έχεις ψήσει πολύ για αυτή τη σειρά.
Διαβάζω τώρα το Deadhouse gates (πολύ καλό) και όταν το τελειώσω θα αποφασίσω αν θα συνεχίσω τη Μalazan σειρά ή αν θα πιασω Baker

1 Like

Χαιρομαι γτ αξιζει πραγματικα αν θες κατι διαφορετικο. Πολλοι την βαζουν μαζι με το Μαλαζαν, αλλα την βρισκω πιο συγκεντρωμενη στον σκοπο της κ με ενα περιβαλλον πιο οικειο που κανει την δραματικοτητα της να χει πιο εντονο αντικτυπο. Ειναι πιο ανθρωποκεντρικο

Καλυτερα να περιμενεις την μεταφραση… εχει δυσκολη γραφη ο bakker.

Ισχυει…οχι οτι θα μεταφραστει ποτε :smile:

Παίζει προσφορά, το Name Of the Wind του Patrick Rothfuss, 1€ στο Google store!

Ω αξίζει!

Πλακα πλακα το ξεκινησες? Εχει δυσκολη αρχη. Και σαν γλωσσα και σαν πλοκη γτ δεν ειναι τυπικο. καμινγ οφ εητζ, κτλ κτλ κτλ. Σε ριχνει κατευθειαν στα βαθια και στα ενδοσκοπικα.

SX327_BO1%2C204%2C203%2C200
Το είχα πολύ καιρό τώρα βρήκα χρόνο και το τελιωσα φανταστικό βιβλίο διαβάζεις και δεν θέλει να τελειώσει… Macdonald τεράστια μορφή που επηρέασε συγγραφείς όπως Lewis. Tolkien κ. α. Το συστινω ανεπιφύλακτα!

Ειναι απο τα πρωτα φαντασυ/χορορ κτλ βιβλια που χω διαβασει. Ημουν καπου στα 15-16. Θυμαμαι μ αρεσε,αλλα απο λεπτομερειες τιποτα

Ήταν από τα βιβλία που τα είχα καιρό και δεν είχα χρόνο. Γενικά μου αρέσει πολύ έχω αρκετά βιβλία. Αλλά υπάρχουν και άλλα θρησκευτικού περιεχομένου γτ ήταν και ιεράς. Σειρά έχει ο Alan Poe και ο H. G Wells τώρα που μπήκαμε στο καλοκαίρι είναι η ώρα για διάβασμα

1 Like

Αυτό ακριβώς και για εμένα.

Το ξεκίνησα ναι, αλλά έκανα μαλακία… κατέβασα τα πρώτα τρία σε ebook για να τα διαβάσω στο tablet, και καταλάθος ξεκίνησα με το τρίτο βιβλίο το οποίο στην αρχή έχει ανασκόπηση… μέχρι να καταλάβω ότι είναι ανασκόπηση των προηγούμενων βιβλίων και όχι περιγραφή παρελθόντων γεγονότων, διάβασα την πλοκή 1,5 βιβλίου περίπου :grimacing::dizzy_face:
Τελείωσα το πρώτο και είμαι στο 2ο τώρα… όντως είναι δύσκολη η αρχή αλλά χτίζει πολύ ωραία και εμένα προσωπικά με έχει κρατήσει.

1 Like

Χαχα την ειχα πατησει ετσι και εγω παλια με τον Feist. Aπο την μεση του 2ου θεωρω οτι η σειρα απογειωνεται μεχρι τελικης πτωσης. Τις δυο πρωτες φορες οταν ειχαν πρωτοβγει που την ειχα σταματησει εφτανα μεχρι το 1/3 του 2ου. Που να ξερα. Οταν αρχισει περιγραφες ερημου κτλ θελω να μου πεις γνωμη

Μεγάλε Red Viper θέλω τη συνδρομή σου.

Μέχρι το τέλος του, ο Ιούνης θα μας πάει γαμιώντας με δουλειά και μεταπτυχιακό. Θέλω τα βράδια πριν κοιμάμαι να ξεφεύγω. Θέλω να προτείνεις ένα ελαφρολαικό (λολ), κελαρυστό και ευκολόπιοτο fantasy για να φωτίζει το Kindle μου πριν ξεραθώ to die another day.

Δεν θέλω κάτι από τα βαριά σου π.χ. Bakker, αλλά κάτι πιο κοντά σε Name of the Wind ας πούμε… Αν έχεις κάποια ιδέα σφύρα!

1 Like

Χαχα γελαω. Για ελαφρολαικο πολλοι γουσταρουν τον Σαντερσον. Για ακομα πιο αναλαφρο κ με ποπ καλτουρ/μεταλ αναφορες το Kings of the Wyld του Nicholas Eames. Στο πιο ηρωικο πολεμικο, αλλα οχι βαρυ, θα σου προτεινα John Gwynne “The Faithful and the Fallen”. Για περαιτερω λεπτομερειες εδω ειμαστε :stuck_out_tongue:

Το Legend του Gemmell θα προτεινα εγω

Τωρα διαβαζω το πρωτο των Ριγκαντε απο Γκεμελ. Sword in the Storm. Πολυ ωραιο μεχρι τωρα

Ειχα παρει πριν 5-6 χρονια το λεβιαθαν του westerfeld σε ενα μπαζαρ για 5€ και το διαβασα προσφατα. Μακαρι να γινοταν να το διαβαζα οταν ημουν 15-16 χρονων, θα ειχα ηδη αγορασει ολη την τριλογια αλλα δεν ειναι για ενηλικους αναγνωστες. Η ιστορια εχει καποιο ενδιαφερον αλλα μετα τον πρωτο ενθουσιασμο των δημιουργημενων πλασματων και των παραξενων μηχανων δεν τραβαει. Ειναι μια παραλλαγη του 1ου παγκοσμιου πολεμου βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα.
Νομιζω οτι τα υπολοιπα δυο δεν εχουν καν μεταφραστει.

1 Like

Ξεκίνησα πρόσφατα το Dune.
Οι πρώτες σελίδες ήταν διερευνητικές, αλλά ήδη έχει ξεκινήσει και έχει ενδιαφέρον.
Αρκετή λεπτομέρεια και γενικά και ειδικά για τους χαρακτήρες.
Για να δούμε :nerd_face:

3 Likes