Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

χεχε σίγουρα , για διακοπές δεν έχω πρόβλημα αλλά καθημερινά στις συγκοινωνίες / διαλείμματα δε βολεύει.

Οντως το Dune δεν ειναι ελαφρυ, αλλα νομιζω διαβαζεται ευκολα. Εγω ηθελα κατι πολυ ελαφρυ και ξεκινησα αυτη την τριλογια Star Wars που γουσταρουν οι περισσοτεροι. Με τον Admiral Thrawn. Υποτιθεται ειναι canon, και εκτυλισσεται μετα τις παλιες ταινιες και αφου η Αυτοκρατορια εχει χασει την πλειοψηφεια της δυναμης της. Δεν ξερω αν θα με κρατησει κατι τετοιο. Πειραματικα το πιασα

βέβαια βλέπω οτι αν κάποιος που θέλει να απολαυσει το σύμπαν του dune έχει μπολικο υλικό μπροστά του. καλό αυτό σε περίπτωση που μου αρέσει το πρώτο θα έχω διάβασμα για καμια 3ετία!

Ξερει κανεις ποτε βγαινει το 3ο βιβλιο The doors of Stone απο Patrick Rothfuss

Δεν πολυπροβλεπεται. Κανεις δεν ξερει απο οτι εχω καταλαβει. Ο Unreal δενμου απανταει. Η εχει βυθιστει στον κοσμο του Bakker, οι θεοι να μου δωσουν χρονο να τα ξαναδιαβασω συντομα, η ψαχνει να με βρει να με σκοτωσει που τον εμπλεξα μ αυτα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Παίζει να έχει χαθεί να ξέρεις :stuck_out_tongue:. Κρίμα πάντως είναι ωραία βιβλία παρόλου που είναι μεγάλα. Θυμάμαι το πρώτο το είχα ευχαριστηθεί πάρα πολύ

1 Like

Δυστυχως αυτο ειναι παντα ενα ρισκο με τις μεγαλες σειρες. Μαρτιν, Ροθφους. Ακομα κ ο Μπεηκερ εχει ακομα δυο κ ταλαιπωρειται με εκδοτικους οικους κ την μη εμπορικοτητα της disturbing γραφης του. Απλα για αυτον ειμαι αισιοδοξος γτ ξερω οτι γραφει κ επειδη κ οπως εχει να αφηνε την ιστορια θα ηταν ενα μαυρο επος

Ε λίγα για τον Martin ετσι :stuck_out_tongue:. Εδώ και 8 χρόνια το γράφει. Σε κούρασαν καθόλου τα βιβλία εσένα?

Του Μαρτιν; Ναι. Το 4ο κ το 5ο αρκετα. Αλλα εχωεπενδυσει τοσο πολυ σ αυτη την ιστορια που δεν θα την παραταγα. Σκεψου οτι τα πρωτα τρια τα χω αφου βγηκε το καθενα κ τα χω διαβασει απο 4 φορες το καθενα. Αλλες εποχες βεβαια τοτε. Φοιτητης κτλ.

Το 5ο και εμενα πολυ μπλα μερικες φορες μεχρι το 3ο βιβλιο . Παιζει να ηταν απο τα καλυτερα που εχω διαβασει στην φαντασια, μετα απο Τολκιν βεβαια.

Οταν με ρωτανε ποια ειναι τα αγαπημενα μου φαντασυ βιβλια παντα λεω το τριτο κ το Σιλμαριλιον

Σιλμαριλιον όλος ο κόσμος του Τολκιν

2 Likes

χαχα… μόλις τελείωσα την 1η τριλογία… ανυπομονώ να ξεκινήσω τα επόμενα :wink:

1 Like

Φιλε τα επομενα ειναι κορυφη. Ξεφευγει :stuck_out_tongue:

Cnaiur, Achamian η Kellhus?

Βάζεις και εσύ δύσκολα…

εννοείται ότι και οι 3 χαρακτήρες έχουν πολύ ενδιαφέρον και σου δίνουν αφορμές να ταυτιστείς μαζί τους και να τους μισήσεις ταυτόχρονα, όμως ο Achamian είναι ο πιο ανθρώπινος, οπότε και ο πιο συμπαθής για μένα

1 Like

Kαλα ναι. Δυσκολο γενικα να ταυτιστεις με χαρακτηρα του Φουρρναρη. Βρισκω πολυ ενδιαφερον ολο το στορυ του Cnaiur και τι εχει περασει και πως συνεχιζει κτλ κτλ κτλ. Αλλα ναι ο Achamian ειναι ο πιο παραδοσιακα συμπαθης απο αυτους

Μέχρι στιγμής πάντως -είμαι ήδη στο 4ο- ούτε φωνή ούτε ακρόαση ο Cnaiur… αναμένω δυναμικό comeback :stuck_out_tongue:

1 Like

Το 4ο εχει το πιο twisted τριμπιουτ στον Τολκιν κατε με. Ειναι λιγο δυσκολο το 4ο γτ αλλαζει πολυ το κονσεπτ, αλλα αν γουσταρεις θα γινεται ολο και πιο επος! Γελαω για Cnaiur. Υπομονη!

1 Like

Σε πρωινή βόλτα σε βιβλιοπωλείο τσιμπησα τo πληγωμένοι άγγελοι του masterton κσι το ηλεκτρικό πρόβατο του ph.dick ε νομίζω αυτά με το δεύτερο μισό του dune που διαβάζω τωρα, θα μ βγσλουν το υπόλοιπο καλοκαίρι.

3 Likes

Mια χαρα. Εγω ειπα να το γυρισω σε ψιλοκλασικα. Να καλυψω καποια κενα που χω στο φαντασυ. Θα αρχισω σερι Robin Hobb( Farseer κτλ, ειχα διαβασει τα 3 πρωτα μικρος), Μalazan ( ειχα διαβασει τα 4) και Thomas COvenant the Unbeliever του Donaldson ( ειχα διαβασει το πρωτο στα τηνς μου). Θα με κρατησουν κανα διχρονο :stuck_out_tongue: