Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Τελειωσα το 1ο βιβλιο Dune. Παρα πολυ καλο. Πολυ ωραια γραφη, πολυ ωραιο χτυσιμο χαρακτηρων. Νομιζω βεβαια οτι το τελος του βιαστηκε λιγο. Δηλαδη με το χτυσιμο και τ ρυθμο που ειχε, θα περιμενα να εχει αλλες 200 σελιδες ξερω γω. Τωρα θα συνεχισω με το 2ο και ελπιζω και με το 3ο.

2 Likes

Μνημειο το Dune. Ειδικα για την εποχη του. Αλλαζει υφος μετα. Για να δουμε πως θα σου φανει

1 Like

Έχω διαβάσει περίπου τα 3/4 του βιβλίου. Μου αρέσει μου δίνει μεγάλη έμφαση στους χαρακτήρες του και στο χτίσιμό τους αλλά δρν νομίζω να συνεχίσω την σειρά αν κινείται σαυτό το μοτίβο. Ίσως η έλειψη μεγάλης δράσης καθόλη την διάρκεια του βιβλίου με κάνει ώρες ώρες να βαριέμαι λίγο. Επειδή ήμουν εντελώς άσχετος με το σύμπαν του ντιουν, περίμενα κάτι σε εντελώς άλλη φάση, ας πούμε σαν το expanse. Πάντως σαν γράψιμο λέει πολύ.

Ειναι περιεργο το γραψιμο κ το φοκους καθε βιβλιου. Ειπες Εξπανς. Τελειωσα το 7ο κ πρεπει να πω οτι ηταν καταπληκτικο. Μαλλον το καλυτερο της σειρας για μενα

image

Καθως ετοιμαζομαι για το δευτερο της σειρας δεν μπορω παρα να προτεινω αυτο το αριστοτεχνικο υβριδιο post apocalyptic και fantasy που κερδισε το hugo του 16(οπως αλλωστε εκαναν και τα 2 που ολοκληρωνουν την τριλογια).Η συγγραφεας πατα γερα στην παραδοση της ursula le guin μη δισταζοντας ωστοσο να αφηγηθει την ιστορια της με εναν μοντερνο «σκληρο» ρεαλισμο που εντυπωσιαζει!

To expanse έχει μεταφραστεί κιόλας?

Οχι δεν εχει μεταφραστει.Παρεπιπτοντως τον Δεκεμβριο θα βγει ο 4ος κυκλος της tv series.

1 Like

Κρίμα.

Btw, το Dune Messiah είναι εντελώς διαφορετικό από το πρώτο. Σαφώς κατώτερο, αλλά συμπαθεστατο ,so far.

Αν δεν σας άρεσε το πρώτο Dune δεν βλέπω πιθανόν να αλλάξει κάτι στα επόμενα βιβλία. Πάντως ετοιμάζεται καινούρια ταινία για το 2020.

1 Like

Το πρώτο Dune ήταν πάρα πολύ καλό. Λίγο βιαστικό στο τέλος, αλλά πολύ καλό.
Το δεύτερο, όπως ήδη είπα, κατώτερο σαφώς μεν, αρκετά καλό όμως.

1 Like

Γι αυτο εχω ακουσει τα καλυτερα κ απο αλλους.
Το Επος των Φαρσηρ που ξαναπιασα τωρα ειναι καταπληκτικο. Αργο κ ατμοσφαιρικο. Θαλπωρικο κμυστηριωδες. Πολυ ομορφη γραφη η Χομπ

1 Like

Χμ, ανεβαίνει σιγά σιγά και το 2ο. Νιαμ νιαμ

1 Like

Double post, sorry για αυτό.
Το 2ο βιβλίο ανέβηκε κατακόρυφα από ένα σημείο και μετά. Έχει αρκετά διαφορετικό περιεχόμενο από το 1ο και εστιάζει περισσότερο στη μεταφυσική , αν πρέπει να χρησιμοποιήσω μια λέξη για να το περιγράψω. Πολύ καλο! Συνεχίζω με το επόμενο!

1 Like

είναι συνέχεια του 1ου?

Ουσιαστικα ναι, αλλα μετα απο χρονια

12 αν δεν κάνω λαθος

Ναι μετα απο 12 χρονια ειναι.
Παρεπιπτοντως εχε υποψη σου οτι και τα πρηκουελ που εγραψε ο γιος του Herbert βασισμενα στις σημειωσεις του,αν και εμφανως υποδεεστερα σε λογοτεχνικη αξια(σε βαθμο κουραστικο θα ελεγα),βοηθουν πολυ στην κατανοηση του «συμπαντος» του dune και στο πως φτασαμε τελικα στα γεγονοτα που διαδραματιζονται στο πρωτο βιβλιο.

1 Like

Το 3ο βιβλίο μέχρι στιγμής (1/4), είναι φοβερό. Δεν ξέρω πως συνεχίζει, αλλά είναι πραγματικά απολαυστικό μέχρι τώρα.

Τα Παιδια ειναι ε? Καποτε πρεπει να ξαναδιαβασω. Δεν θυμαμαι τιποτα

Ναι, τα παιδιά είναι. Θα σου πω αν αξίζει, όταν τελειώσει. Μέχρι στιγμής λουκουμακι είναι.

1 Like