Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Μακρια απο WoT. Με ιντριγκαρει παντως η συζευξη οπαδων Μαλαζαν κ Μπεηκερ στην απολυτοτητα τους. Μονο αυτα τα δυο δεχονται πλεον κ ειναι σαν συμμαχοι στα διαφορα φαντασυ γκρουπς που παρακολουθω. Εγω δεν βρισκω τοσα κοινα μεταξυ τους. Ισως εχουν αναλογη βαρυτητα στην φιλοσοφια, αλλα το Μαλαζαν εχει πολυ εντονο το φανταστικο στοιχειο κ πολυ πλατια εξαπλωση στο πλοτ ενω ο Μπεηκερ το επος κ το φανταστικο το χτιζει πιο κλιμακωτα ενω εχει κ πολυ πιο συγκεντρωμενο στορυ. Θεωρω οτι ειναι κ πιο σκοτεινος κ ντιστερμπινγκ. Παντως ολα αυτα με κανουν να ξαναδοκιμασω Ερικσον

Για bakker στα ελληνικά τί μου προτείνετε; δεν έχω ασχοληθεί ποτέ

Δυστυχως φιλε μου δεν εχει μεταφραστει. Κριμα πραγματικα

Πολλα σποιλερ και πολυ μεγαλο κειμενο, αλλα πραγματικα υπεροχη αναλυση για οποιον εχει διαβασει και Μπεηκερ και Ντιουν η εχει καποια ιδεα και δεν τον νοιαζει να τα διαβασει η να σποιλιεραστει. Εντυπωσιακο ποσο χρονο και ικανη κριτικη σκεψη εχουν καποιοι ανθρωποι. Και ακομα πιο εντυπωσιακο ποσα επιπεδα εχουν καποια fiction βιβλια. Oσο κουραστικα και να ναι πχ για καποιους, αυτα τα εξτρα επιπεδα για μενα τα τοποθετουν πολυ ψηλοτερα απο αλλα που πουλανε τα μαλλιοκεφαλα τους, χωρις φυσικα να σημαινει οτι τα υποτιμω και αυτα. Μπορω να διασκεδασω πολυ και με καποια απο αυτα, απλα αυτες οι εξτρα διαστασεις σε πανε στρατοσφαιρα. Αλλη μια τετοια περιπτωση στον χωρο ειναι κ ο Wolfe. O oποιος εχει μεταφραστει κιολας στα Ελληνικα.

Προτιμάτε τις αγγλικές εκδόσεις ή μάλλον τις πρωτότυπες, ή τις αντίστοιχες ελληνικές αν υπάρχουν? Είχα πολλά χρόνια να ασχοληθώ με κάποιο βιβλίο, από το γυμνάσιο και ξεκίνησα εδώ και λίγο καιρό να διαβάζω κάποια αστυνομικά βιβλία. (τα οποία είναι στη νορβηγική γλώσσα την οποία μαθαίνω οπότε δεν με πειράζει, το αντίθετο μάλιστα, επιβάλλεται.)
Είδα προχθές μια συζήτηση για τον H.P. Lovecraft και ψήθηκα, βρήκα ένα λίνκ και τα κατέβασα μάλλον όλα. Ξεκίνησα το πρώτο The Tomb και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και ότι πιο εύκολο στα αγγλικά αλλά δεν ξέρω αν χάνει κάτι στην μετάφραση και επίσης αν υπάρχουν στα ελληνικά. Βρήκα κανά 2-3 αλλά το σκεφτομαι.
Επίσης υπάρχει κάποιο σάητ από το οποίο τα κατεβάζετε? Με πληρωμή ή όχι? Μου αρέσει να έχω φυσικές κόπιες, άλλη αίσθηση φυσικά αλλά δίνω ήδη αρκετά χρήματα σε μουσική (δίσκους, συναυλίες κλπ) οπότε δεν με παίρνει. Ευχαριστώ.

Τις πρωτοτυπες, αλλα ουτως η αλλως Αγγλικα και Ελληνικα μπορω να διαβασω. Προσωπικα μου αρεσει η οποια εξασκηση προκυπτει για τα αγγλικα μου.
Λαβκραφτ υπαρχει στα Ελληνικα σε διαφορες εκδοσεις νομιζω. Καλες ειναι, αλλα οπως και να χει στα Αγγλικα ειναι αλλη η χαρη τους.
Αν θες βρισκεις για ν κατεβασεις. Και σε τορεντς και σε πιο εξιδεικευμενα

2 Likes

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο σάητ για e-book? Δεν με πειράζει να κατεβάζω βιβλία με πληρωμή αν είναι λογική η τιμή. Θα προτιμήσω να τα βρώ βέβαια σε φυσική μορφή αν υπάρχουν κάποιες προσφορές.

Εαν το πρωτοτυπο ειναι γραμμενο στα αγγλικα προτιμω να το διαβαζω σε αυτα, αλλιως εαν ειναι ηδη μεταφρασμενο δε με ενοχλει και Ελληνικα.
Ειναι πολλες οι φορες που οι Ελληνικες μεταφρασεις ειναι απαραδεκτες, οποτε σε καινουργια βλιβλια τις αποφευγω.
Lovecraft τα εχω και στις δυο γλωσσες, και η Αγγλικη ειναι ανωτερη, αλλα τον διαβαζω απο μικρος και δεν ειμαι αντικειμενικος μου αρεσουν και οι δυο!

3 Likes

Δεν έχω διαβάσει ποτέ Lovecraft στα ελληνικά, έχω τα άπαντα στα αγγλικά και δηλώνω πως είναι ίσως λίγο δύσκολο, αλλά αν κάτσει να μπει κανείς στον κόσμο του μετά θα είναι δύσκολο να διαχωρίσει το στυλ από την πλοκή, νομίζω δίνει μια μαγεία.

3 Likes


Συμπαγης επεκταση του children of time universe χωρις ομως την επικη αισθηση του πρωτου.Εξυπνη εισαγωγη νεων «εξωγηινων» ειδων αλλα και μια μικρη αισθηση επαναληψης.3/5 για μενα(4/5 το πρωτο)

1 Like

Παιδες οσοι ψαχνετε μονο στα Ελληνικα μη το χασετε αυτο εδω. Φανταστικο κομικ

2 Likes

υπ’ οψιν, για όποιον ενδιαφέρεται. έχει γίνει η εξής εκδοτική απόπειρα, το πρώτο τεύχος που διάβασα ήταν μια χαρά.

1 Like

Πριν λιγες μερες τελειωσα το witcher προσπαθησα να καταλαβα το saga του αλλα λεω να διαβασω και τα βιβλια .Οποιος τα εχει διαβασει μπορει να μου πει αν ειναι καλα και αν σε σχεση με τους πιο mainstream οπως τολκιν η το χοντρο εχουν επηρεαστει απο αυτους του δυο θα μοιαζουν τα saga μεταξυ τους εχει επιρροες απο αλλους η ειναι κατι διαφορετικο?

Τα βιβλία δεν είναι αριστουργήματα, αλλά δεν είναι ούτε και μέτρια, είναι αρκετά καλά. Ειδικά αν σου άρεσε η σειρά, τα βιβλία θα σου αρέσουν πολύ. Έχουν ωραίες περιγραφές και δράση και ένα κλίμα έτσι πιο βουκολικό και σλαβικό αποτι η σειρά που είναι λίγο αμερικανια. Άλλωστε είναι εμπνευσμένο από την λαογραφία, φαντάσου σαν κάποιος να έγραφε μια cool ιστορία με πλάσματα από την λαογραφία του Νικολάου Πολίτη.

Προφανώς από Τολκιν εμπνέεται, από GRRM όχι τόσο νομίζω, ωστόσο δεν είναι σειρά με φανερό καλό /κακό, κινείται στο γκρίζο. Αυτό που έδειξε και η σειρά the lesser evil στοιχείο υπάρχει, και η ηθική των Witcher και του κόσμου όλου είναι γκρίζα και ιδιαίτερη, αυτό είναι ωραίο. Συνεπώς, προχώρα!

1 Like

Προχωρα. Καλα ειναι και ιδιαιτερα. Παιζει πολυ με το να παρουσιαζει κλασικα tropes του φαντασυ και των παραμυθιων σε διεστραμμενη μορφη η οποια συνηθως ειναι σκοτεινη, ρεαλιστικη και με καυστικο χιουμορ. Εχει ωραιους χαρακτηρες και ο Γκεραλτ δεν εχει τον αποκλειστικο ρολο οπως ισως να φανταζονται πολλοι. Υπαρχει αρκετη ιντριγκα, πολιτικες μηχανορραφιες, καλη δραση, θιγει κοινωνικα θεματα, γενικα εχει πολλα πραματα. Πλουσιο σεττινγκ με πολλες προεκτασεις

1 Like

Στη σειρά με τα timeline τι παίζει γτ κάπου έχω μπερδευτεί

Φοβερή δουλειά, λογικά μέσα στον Γενάρη θα βγει και το 2ο μέρος.

1 Like

Ποσο τα σπαει το Ready Player One ??
Μου ελεγαν ποσο καλο ειναι το βιβλιο αλλα δε το περιμενα τοσο !
Θα ειμουν καλος gunter :space_invader:

1 Like

Παιδες να γινω κουραστικος; Χαχα…σε λιγοτερο απο χρονο, δεν αντεξα παραπανω, ξεκινησα rereading Bakker κ σημερα τελειωσα την πρωτη τριλογια. Μακαρι να μπορουσα να εκφρασω ικανοποιητικα τον θαυμασμο μου. Ανεπαναληπτο μειγμα ιστοριας, επους, σκοτους, φιλοσοφιας, ξεγυμνωμα ψυχης, γραφων κ παρανοιας. Ξεκιναω καπακι την ακομα καλυτερη συνεχεια. Συγνωμη για το πρηξιμο :smiley:

Υ.Γ. Στην δευτερη μπαινει πολυ μαυριλα. McCormack, Lovecraft, cosmic horror, Tolkien κ ακομα πιο πολυ επος

3 Likes

πολυ δελεαστικος ακουγεται ο Bakker, φαινεται να εχει οτι θελω στο φαντασυ μου.

με τι θα το παρομοιαζες? φερνει σε συγκεκριμενες κλασικες φαντασυ σειρες?