Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Ξεκινησα το δευτερο, The Drawing of Three, κ θυμηθηκα ενα στιχο που τραγουδαγα συνεχως μικρος.
The prisoner did bring the healing spell απο το Somewhere Far Beyond. Ουτε που φανταζομουνα τοτε οτι αφορα εναν πιστολερο, μια ασπιρινη κ οτι η φυλακη ειναι η ηρωινη!

3 Likes

Πω, εχω χρονια να το διαβασω. Θυμαμαι ειχα ρωτησει τον Χανσι στην συνεντευξη των D&W για το δευτερο, που ειχε κομματια με στιχους απο DT, ποιο ειναι το αγαπημενο του απο την σειρα και μου ειχε πει το τριτο. Μαλλον θα συμφωνησω, ειναι το πιο τυπικο post-apocalyptic απ’ολα μαλλον, το αγαπησα. ΟΚ υπαρχει και το Wizard and Glass, το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο απο τα υπολοιπα της σειρας και απλα με διελυσε, κλασσικος King…

1 Like

Το 4 αυτόματα μπήκε στην λίστα με τα αγαπημένα μου βιβλία όλων των εποχών. Αριστούργημα που κ εμένα όντως με διέλυσε.
Λογικά σύντομα θα ξεκινήσω κ εγώ να ξαναδιαβάζω την σειρά απο την αρχη.
Σε άλλα νιους, ειμαι περιπου στα 3/4 του fire and blood απο Martin, τούβλο κανονικό το βιβλίο, κυλάει αρκετά καλά. Δεν εχει την γραφή της κλασσικής σειράς, είναι πιο πολύ εξιστοριση των γεγονότων, κάτι ας πούμε σαν το σιλμαρίλιον αλλα πολύ πιο λάιτ φυσικά.
Θέλω πολυ να ξαναπάρω απο την αρχή τα βιβλία του τωρα που φευγει το καλοκαιρι και αρχίζει η αγαπημένη μου εποχή για διάβασμα, απλά ξενερώνω που δεν τα έχει ολοκληρώσει ποτέ…
Κριμα κ λατρευω τον τρόπο που γράφει…

2 Likes

Και μενα το 4ο με εχει διαλυσει και ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου βιβλια γενικα. Εν τω μεταξυ ηξερα τι θα γινει γτ ειχα διαβασει πρωτα τα κομιξ της Μαρβελ και νομιζω οτι για αυτο τον λογο με διελυσε ακομα περισσοτερο. Διαβαζα και ηλπιζα οτι ως δια μαγειας κατι διαφορετικο θα γινει…

Μαρτιν θελω και εγω καποτε να ξαναπιασω απο την αρχη. Το χω κανει 2-3 φορες, αλλα οταν με το καλο ανακοινωθει το Winds of Winter ( :rofl: ) θα τα ξαναπιασω. Γενικα λατρευω rereading τις 5-6 αγαπημενες μου σειρες. Και τα Witcher θελω να ξαναπιασω με αφορμη ενα ακομα playthrough του παιχνιδιου

2 Likes

Και εγω το εχω διαβασει 2 και εχω πει οτι η τριτη θα ειναι οταν ειναι να βγει το 6ο για να το φρεσκαρω. Μαλλον δεν θα υπαρξει τριτη…

1 Like