Έργα Τέχνης

H. R. Giger

Μαρεσει και ο Escher οτι εχω δει απο το βιβλιο ενος φιλου μου!

Πιστευς ο παναγιωτης τον λατρεβει!:stuck_out_tongue: :smiley:

:roll: :roll: :roll: :roll: :smiley: :smiley: :smiley:

( βασικά είναι ο μόνος που ξέρω :stuck_out_tongue: )

Luis Royo
Ισως ο πιο μετσαλ ζωγραφος :stuck_out_tongue:

Ωραιος Αλλα ολα τα εργα του μου φενονται ιδια!:stuck_out_tongue: :lol:

:lol3: :lol3: :lol3:

τσ τσ τσ δεν ξέρεις από τέχνη :lol: :lol:

:frowning: Μαλλον!

Εμενα μου φενονται ολα σαν αυτο!

Ισως πρεπει να παρατηρησω καλυτερα τα χρωματα και τα προσωπα στις εικονες!
Τωρα που το λες ναι η δευτερη εχει διαφορετικα δεντρακια!:stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Χμμμ.ειχε τελικα δικιο η πριντσεσα που το ελεγε.Θα τις σηκωσω απο αλλου

Tωρα πιστευω να ειναι κομπλε

Barbara Kruger

Από τις μεγαλύτερες καλλιτέχνιδες του 20ού αιώνα,καταφέρνει να σχολιάζει πάντα πετυχιμένα το κλίμα της εποχής μας.Τα έργα της συνδυάζουν το μύνημα και τις μορφές των λέξεων με τη φωτογραφία.Έντονο το φεμινιστικό στοιχείο.



Λοιπόν καταρχήν φοβερό τόπικ princess!!
αγαπημένος Μιχαήλ Άγγελος(Michelangelo) παραθέτω 2 από τα έργα του που είναι από φώτο δικές μου…

Η “Pietta” μέσα στην εκκλησία του αγίου Πέτρου στην Ρώμη, Βατικανό
](http://img153.imageshack.us/my.php?image=p1010096ek6.jpg)[/IMG]

πρέπει να δείτε ζωντανά αυτό το γλυπτό(η έκφραση, η τρομερή ανατομία του σώματος και κυρίως του Ιησού)λένε ότι η κοπέλα (Παναγία) κρατούσε πραγματικά ένα νεκρό σώμα…

Η Καπέλα Σιξτήνα είναι στο παρεκκλήσιο του Αγίου Πέτρου όλη η οροφή πρέπει να δείτε τα χρώματα και τις παραστάσεις…
](http://img75.imageshack.us/my.php?image=p1010082sa9.jpg)[/IMG]

Εκπληκτική η Barbara Kruger, δε τη γνώριζα, μπράβο red pyramid!!!

Μαρκ Σαγκάλ (1887-1985)

"Στον παράδοξο αγώνα για έργα αφελή και ανεπιτήδευτα που είχε αρχίσει τώρα, καλλιτέχνες όπως ο Ρουσσώ, που ζούσαν κι οι ίδιοι μια ζωή απλή, είχαν ένα ένα φυσικό πλεονέκτημα. Ο Marc Chagall πχ. ένας ζωγράφος που ήρθσε στο Παρίσι από ένα μικρό επαρχιακό γκέτο στη Ρωσία λίγο πριν από τον Πρώτο Παγκόσμιο, δεν άφησε τη γνριμία του με τα μπντέρνα πειράμαματα να σβήσει τις μνήμες της παιδικής του ηλικίας. Τα έργα του, με θέμα σκηνές από το χωριό και τους ανθρώπους του, όπως ο μουσικός του που έχει γίνει ένα με το όργανο, διατηρούν κάτι από το κέφι και την παιδική έκσταση της νγήσια λαϊκής τέχνης.

Ο θαυμασμός για τον Ρουσσώ και για τον αφελή αυτοδίδακτο τρόπο των “ερασιτεχνών ζωγράφων” έκανε άλλους καλλιτέχνες να απαρνηθούν τις περίπλοκες θεωρίες του Εξπρεσιονισμού και του Κυβισμού, που τις θεώρησαν άχρηστη σαβούρα. "

Γκόμπριτς, 1950 (δυστυχώς το ίντερνετ δε βοήθησε να βρω το έργο "Ο βιολοντσελίστας για το οποίο μιλάει ο συγγραφέας, αλλά σας παραθέτω μερικά γνωστά του έργα (δικιάς μου επιλογής)

όνειρο καλοκαιρινής νυκτός:

Εγώ και το χωριό:

Η νύφη

homeage to past (δικιά μου ελεύθερη μετάφραση “Φόρος τιμής στο παρελθόν”)

Για τις Guerilla Girls ότι και να πεί κανείς είναι λίγο.Ουσιαστικά είναι μια ομάδα φεμινιστριών από τις Η.Π.Α.(κυρίως,καθότι πολλά μέλοι έρχονται και φεύγουν,απλώς η πλειοψηφεία των ιδρυτριών είναι αμερικάνες) που υδρήθηκε το 1985 η οποία και προσπάθει με τον δικό της τρόπο να περάσει το μύνημα της για το πώς αντιμετοπίζονται οι γυναίκες και οι φυλετικές μειονότητες μέσα στο χώρο της τέχνης.Χαρακτηριστικό τους το ότι φοράνε μάσκες γορίλλων ώστε να μην δίνετε σημασία στο πρόσωπο της καθεμιάς αλλά στο μύνημα τους. Τα έργα τους δίνουν βάση στο μύνημα και όχι στον ενυπωσιασμό.



Πυραμιδα απορρω με το γουστο σου.
Πραγματικα παιζει να εισαι ο μονος που θα γουσταρει τα εργα μου αν αρχιζω και ζωγραφιζω

Καλή ιδέα!!!:smiley: Άντε,πάρε μολύβι,πινέλο και χαρτί ή ότι άλλο θές και ξεκίνησε να δούμε τι θα βγάλεις…

όντως ρεδ_πυραμίδ… το τελευταίο ήταν πολύ περίεργο… Ψάξε τον καλλιτέχνη Tolkki περισσότερο. Θα σου αρέσει!!:lol:

Εδω ειναι το 6ο Εργο μου
μου πηρε 3 βδομαδες να το κανω και ειμαι υπερηφανος γιαυτο8)

Ειδικά αυτός ο πίνακας του Σαγκάλ μου αρέσει πολύ.

Είμαι μεταξύ της πρώτης και της τρίτης απο αριστερά… Το τρίτο φαίνεται ντροπαλούλουλικο, με ανάβει περισσότερο…

Πυραμίδα, το οτι έχεις πει καλά λόγια για δικά μου σχέδια μήπως θα πρεπε να με αγχώσει? :lol:

(σοβαρά τώρα, ενδιαφέρουσες οι τύπισσες)

edit: HatebreedeR, κάνω κλικ αλλά δε μπορώ να δω το έργο σου, δυστυχώς…

edit2: η ΤΕΛΕΙΑ είναι το έργο?? Και νόμιζα πως είχε πρόβλημα το pc, χαχα!

Βασικα αν δε το δεις απο κοντα αυτο το αριστουργημα δεν καταλαβαινεις τη σημασια του…Οσο το εβλεπα σε σελιδες εγχειριδιων τεχνης και διαφορων οδηγων το θεωρουσα απλα εντυπωσιακο,οταν το ειδα απο κοντα απλα
μου φυγε το σαγονι…Η Αναγεννηση ειναι ισως η αγαπημενη μου περιοδος τεχνης και προτεινω ανεπιφυλακτα οποιον συμπασχει να παει μια βολτιτσα Φλωρεντια και Βατικανο για προσκυνημα…:slight_smile:

και αν σκεφτείς ότι η Καπέλα Σιξτίνα έγινε γιατί για να χλευάσουν οι περί τον Πάπα το γλύπτη, του έδωσαν ένα μικρό εκκλησάκι να το κάνει ό,τι θέλει και αυτός από πείσμα έφτιαξε όλο αυτό το αριστούργημα. Γλύπτης ήταν ο άνθρωπος και έκανε μία από τις πιο αριστουργηματικές τοιχογραφίες.

Πρέπει να είχα φάει κανένα 2ωρο εκεί μέσα και αν δεν είχα τους υπόλοιπους να μου έχουν σπάσει τα νεύρα να φύγουμε και τις χιλιάδες τουρίστες που πέρασαν μέσα σε 2 ώρες από εκεί μέσα, θα το είχα χαρεί πολύ περισσότερο… Σίγουρα θα επιστρέψω κάποια μέρα.