Έργα Τέχνης

Και γω αν και εχω παει 2 φορες θελω να ξαναπαω.Βασικα μεσα στο Ουφιτσι ειδικα στη Φλωρεντια δε θυμαμαι ποσες ωρες εκατσα…

Και το έφτιαξε όχι μόνο μία, αλλά ΔΥΟ φορές!!! Είχε σχεδόν τελειώσει την οροφή και μετά από ένα αρνητικό σχόλιο κάποιου καρδινάλιου, τα πήρε εντελώς ο Μιχαήλ Άγγελος, πέρασε ένα χέρι ασβέστη όλο το έργο και απλώς ξανάρχισε από την αρχή!!! Η δουλειά του ήταν πολύ επίπονη γιατί έπρεπε να στέκεται συνεχώς όρθιος και γερμένος προς τα πίσω πάνω στις σκαλωσιές με τις μπογιές να στάζουν μες στα μάτια του! 8O (Η συγκεκριμένη προσπάθεια έχει γυριστεί και ταινία με τον Charlton Heston και λέγεται “Αγωνία και Έκσταση”)

Τελικά ο καρδινάλιος απαθανατίστηκε στην Δευτέρα Παρουσία…είναι ο κύριος κάτω δεξιά με τα κέρατα και το φίδι πυ τον έχει ζώσει και του δαγκώνει το…εεεε…οκ, καταλαβαίνετε, νομίζω…:lol: (Αυτό θα πει να γίνεσαι ρόμπα στον αιώνα τον άπαντα!!!)

Δεν έχω αισθανθεί μεγαλύτερο δέος μπροστά σε έργο τέχνης…ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξαναπάω στο Βατικανό χωρίς γκρουπ που βιάζεται να φύγει (και σπαμένα νεύρα) για να ολκληρώσω το αυχενικό που άρχισε να μου δημιουργείται εκεί… Αν δεν έχετε πάει, απλά μην το χάσετε, αξίζει όλα τα λεφτά που θα ξοδέψετε…

Πω πωωωωωωωω,κλειστομυαλιά.Ρε,οι Guerilla Girls έχουν πολύ ζουμί αν τις ψάξετε.Επειδή δεν σας εντυπωσιάζουνε με την πρώτη δεν σημαίνει ότι δεν έχουν πράγματα να πούνε.Αλλά αφού δεν σας κάνουνε αυτές,ας πάμε σε μια πολύ αξιόλογη Γερμανίδα,η οποία μεγαλούργησε χρησιμοποιόντας κυρίως το κολάζ,και κατά την εποχή του Ναζισμού,δημιουργόντας σε ένα περριβάλλον εχθρικό και για εκείνη και για ότι πρευσβευέ.

Hannah Hoch

Ακριβώς αυτό. Έχουν να πούνε όχι να δείξουν.

πολλές φορές το ένα πάει με το άλλο:wink: αλλά η συγκεκριμένη ομάδα είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση,οπότε δεν μπορεί να αναλυθεί έτσι εύκολα.

trexw kwdika, ara pali kollisan ta ellinika sto pc. Pira adeia apo ton mod gia ta greeklish :stuck_out_tongue:

Red pyramid, gousta einai auta, alla symfwnw me Princess. Krinontas apo ta erga pou postares, perissotero ws politiki dilwsi mou ekanan ta erga tous kai strateumeni texni kai ligotero ws kati pou prepei na einai omorfo kai na prokalesei kapoia sunaisthimata. San diafimisi tis Benneton itan. Safws kai ta panta mporoun na thewrithoun texni, alla otan kati de sou aresei kai to les, den eisai kleistomualos. Apla ksereis ti sou aresei kai ti oxi :wink:

BAN &* MOYNI!!!

se ekana report kai edit :stuck_out_tongue: Edw milame gia eikastika. To “re” einai nota. Stamata to off topic…

Den exw ADSL na sas prosferw omorfes eikones (wraio PC exw… ellinika de grafei, o epeksergastis exei piasei thermokrasia vrasmou kai den exw ADSL… total nadir…)

Psakste gia ton kalitexni Magritte Rene (sto Rene, tonos sto deutero ‘e’). Sourealistis me kathara proswpiko ufos kai se teleiws diaforetiko styl apo ton Dali pou aksizei na to psaksete. Trivia: se poia tainia exei pinakas tou Magritte prwtagwnistiko rolo?

Karvou,το κλειστόμυαλοι το ενοούσα με ελαφρύ ύφος σε στύλ πλάκας.Αλλά δυστηχώς αυτό δε φαίνεται μέσω ενός πόστ:( Μην το πέρνετε ως κατηγορία ή ειρωνία γιατί δεν το ενοούσα έτσι:)

Και όσο για αυτό που λές,χμ,το έχω ακούσει πολλές φορές.Κοίτα,εδώ μπαίνουμε σε κουβέντες περρισσότερο για το τι είναι τέχνη και αυτό είναι μάλλον άλλη κουβέντα.Αν θές να κάνεις ή να κάνω ένα τόπικ για αυτό ευχαρίστως,αλλά εδώ μέσα μάλλον καλύτερα να βλέπουμε έργα:)

Ον τόπικ λοιπόν,βάζω τις εικόνες μιάς πολύ αγαπημένης μου δημιουργού.
Tamara de Lempicka


Πληροφορίες αργότερα…

Van Gogh…

Και Vermeer. Από τους αγαπημένους μου, καταπληκτικός στη λετπομέρεια, με απόλυτα ρεαλιστική απόδοση βέβαια. Ο πρώτος πίνακας έγινε γνωστός λόγω της ταινίας προσφατα.

Πάμε λίγο σουρεαλισμό τώρα, μιας και έχει πέραση ο Νταλί από ότι είδα:p

René François Ghislain Magritte

Βέλγος Σουρεαλιστής

Σε ένα άλλο είδος Σουρεαλισμού. Ποιο κοντά στον Μιρό, παρά στον Νταλί. Συχνή χρήση συμβόλων και μορφών. Παρατηρείτε τίποτα στην πρώτη εικόνα?

Ειδικά ο πρώτος μου αρέσει πολύ. Για σύμβολο λες;
Δεν πρόσεξα κατι πέρα από το σταυρό…

Όχι σύμβολο. Στο κάτω μέρος του πίνακα είναι σκοτάδι και στο πάνω μέρα αν το προσέξεις. Εγώ έπρεπε να το διαβάσω για να το προσέξω και για αυτό μου είχε κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση:p. Είναι όπως έλεγε ο ίδιος σαν τα όνειρα, όπου μπορείς να έχεις ταυτόχρονα μέρα και νύχτα

Ρε αυτό ήταν και έψαχνα να βρω καμμιά μορφή που εμφανίζεται στο σκοτάδι κλπ??? ( αυτό με την συνύπαρξη μέρας-νύχτας μού έκανε και εμένα τρομερή εντύπωση και ας το πρόσεξα απευθείας )

ωραία… πάμε 2ο τρίβια

Η δεύτερη εικόνα, σε ποια γνωστή ταινία εμφανίζεται? (όχι τίποτα άλλο, αλλά όταν κάθομαι και ψάχνω τόσες ώρες τις εικόνες που θέλω, να κάθεται και κάποιος να τις δει για λίγο:p)

εγώ δεν έχω ιδέα πάντως.

8O 8O 8O
Απίστευτο έτσι; Θέλω να πω όντως δεν το προσέχεις!

Υπενθυμίζω το movie trivia… Είχε και μία κομματάρα στο soundtrack της Nina Simone…

«Το Κορίτσι με το Μαργαριταρένιο Σκουλαρίκι» (The Girl with a Pearl Earring) (1665) είναι ίσως ο πιο γνωστός πίνακας του Ολλανδού ζωγράφου Johannes Vermeer (1632 - 1675), και απεικονίζει, όπως θρυλείται, την πολύ όμορφη Griet που δούλευε εκείνη την εποχή ως υπηρέτρια στο σπίτι του Vermeer. Αποτέλεσε το θέμα της ομώνυμης ταινίας του 2003, που είναι διασκευή από το επίσης ομώνυμο μυθιστόρημα.

Στην ταινία, τον ρόλο της Griet ερμήνευσε η Scarlett Johansson. Παραθέτω και την σχετική φωτογραφία της.

ε ας το πάρει το ποτάμι!!!