Έργα Τέχνης

υπόθεση Τόμας Κράουν με τον Πιρς Μπρόσναν. Είναι ο πίνακας τον οποίο κλέβει και γύρω από τον οποίο εκτιλίσσεται όλη η υπόθεση (το είχα ξεχάσει το movie trivia :p)

Elke Krystufek



Αυστριακή, γεννημένη το 1970 στην Βιέννη στην οποία ακόμη ζεί και δουλεύει,ασχολείται κυρίως με το κολάζ και τη φωτογραφία(αλλά όχι μόνο).Θέμα της,το πως βλέπυνε οι άνθρωποι τη ερωτική επαφή,ιδιαίτερα όμως ενδιαφέρεται για την γυναικεία ματιά στη σεξουαλικότητα.Από τις αγαπημένες μου δημιουργούς,αξίζει να τσεκάρετε τα έργα της,δείγμα συνδιασμού σκέψης και συναισθήματος.

Χαρακτηριστικό απόσπασμα από συνέντευξη:‘Πιστεύω ότι η τέχνη είναι σαν οργασμός,αλλά αν είναι να είναι απλά βαρετό σεξ,δεν πρόκεται να συμμετέχω σε αυτό.’

Francisco Goya, ισπανός ζωγράφος των αρχών του 19ου αιώνα.

Η περίφημες Γυμνή Maja και Ντυμένη Maja. Ο δεύτερος πίνακας έγινε έπειτα απο τις έντονες διαμαρτυρίες της ισπανικής κοινωνίας για το ρεαλιστικό γυμνό του πρώτου. Ο Γκόγια αρνήθηκε να ζωγραφίσει πάνω απο την Maja ρούχα, και έτσι έκανε έναν δεύτερο πίνακα.

Ο Κρόνος που τρώει τα παιδιά του. Μακάβριο αλλά ένα απο τα πολύ γνωστά έργα του.

Ο Γκόγια βασανιζόταν συχνά απο εφιάλτες, και έδινε μορφή στο υποσυνείδητο. Τα παρακάτω έργα είναι χαρακτηριστικά…



αυτή την έχω σε ένα κάδρο στο σπίτι στο χωριό και την θυμάμαι από πάντα να υπάρχει εκεί. Ούτε που φανταζόμουν ότι ήταν έργο γνωστού ζωγράφου.

8O Λες να έχεις το πρωτότυπο?? :wink:

xaxaxa! Αμα το σκοτώσεις θα πιάνει αρκετα!!!

Ας κάνουμε και ένα άλμα στην όχθη της γλυπτικής, και στα δύο γνωστότερα ίσως έργα του Ροντέν, ο οποίος επηρέασε καθοριστικά την τέχνη του 20ου αιώνα…

Ο Σκεπτόμενος

Το Φιλί

Mιλαμε για ύψιστο καλλιτέχνη…Μπράβο που τον έβαλες:D :respect:
Τσέκαρε και την Ανδρομέδα και το Χερι του Θεού που ειναι το αγαπημένο μου.

Mεταπηδώντας σε άλλα είδη να αναφέρουμε κ τον gaudi που η αρχιτεκτονική του κοσμεί όλη την Ισπανία κ είναι οτι πιο παραμυθένιο και πιο grotesque έχω δεί σε κτίριο…

Και τώρα απομακρυνθείτε απο τις οθόνες σας για να κανω το πείραμα το post images…Be aware of the explosion


URL=http://imageshack.us]

Αααργκ, αφού σου εξήγησα πως ποστάρουν εικόνες! :razz: :razz:

Είναι κάτι σαν το post rock ένα πράμα? :-k

:roll: :oops: Έτσι το έκανα ,ορκίζομαι αλλά κάτι πήγε λάθος…Οκ το έσβησα καταλάθος κ δε θυμάμαι…Σνιφ!!!

Μίνι παρουσίαση του Bansky. Αυτό είναι το ψευδώνυμο του, κανείς δε γνωρίζει στα σίγουρα ποιό είναι το πραγματικό του όνομα, καθώς ο ίδιος προτιμά να μένει ανώνυμος…

Καλλιτέχνης γκράφιτι κατά κύριο λόγο, απο τους γνωστότερους στον κόσμο, τα έργα του οποίου τα συναντάει κανείς σε πολλούς δρόμους του Λονδίνου, και άλλων μεγάλων πόλεων… Τα έργα του δεν έχουν διακοσμητικό ρόλο, αλλά κατά κύριο λόγο στοχεύουν στο να προβληματίσουν… κάποια απο αυτά είναι πραγματικά εντυπωσιακά…










Και κάποια ακόμα…










κι άλλα από Munch:

Ashes

Μερικά ακόμα έργα του Rene Magritte, επιπρόσθετα σε όσα πόσταρε ο karvou… προσέχτε την τέχνη του παραδόξου.

“Αυτό δεν είναι μια πίπα”. Στην ουσία, δεν είναι παρά μια ζωγραφιά…

Πορτραίτο? Ή μήπως καθρέπτης? Γιατί όμως φαίνεται η πλάτη του μόνο? :roll:

“Attempting the Impossible” λέγεται στα αγγλικά αυτός ο πίνακας…

απο τους αγαπημενους μου πινακες

Η Ζαν με καπελο του Μοντιλιανι.

Τουλουζ Λωτρεκ

Εναστρη Νυχτα του Βαν Γκογκ

Cow parade στην Αθηνα! :smiley: :smiley:

Καλά η “Έναστρη Νύκτα” είναι μακράν από τους πιο αγαπημένους μου πίνακες, μπράβο σου που το πόσταρες!

(Και, πλιζζζζζζζ, λέγετέ τον Βαν Χοχ γιατί έτσι προφέρεται το όνομα! :wink: )

PAUL KLEE



Το μάθημα του Ταμπακέα πρέπει να ναι το αγαπημένο σου…8)

@ Red Pyramid: Βρες μου τον πίνακα που ζωγράφισε ο Klee τον γιο του να κλαίει και θα σε παραδεχτώ.