Ονομασια Σκοπιων

Επικαιρο θεμα. Πως πιστευετε οτι θα πρεπει να ονομαστουν τα Σκοπια?
Πλζ οσο γινεται πολιτισμενη κουβεντα, χωρις ν’απαξιωνουμε τον αλλο, με επιχειρηματα κλπ. Αν το θεμα ξεφυγει να κλειδωθει.

VARDARSKA

Με πρόλαβε ο Tolkki…Vardarska…

Μην τον περιεχει… Eλεος πια… Λιγο αυτες οι μαξκιες, λιγο η ιστορια που θελουν να μας πασαρουν, στο τελος ουτε ελληνες δεν θα μας λενε…

Οχι Βαρνταρσκα. Θυμιζει Βαρδαρη που ειναι 100% ελληνικος εδω και 55000 χρονια…

Ρε ουστ που θέλουν να λέγονται και Μακεδονία! Αι σιχτιρ πια!

Σ’αγαπω…:roll:

Ούτε εγώ θα ήθελα να τον περιέχει

Το θέμα είναι πως με τα χαϊβάνια που μας κυβερνάνε φτάσαμε στο απροχώρητο…

οπότε στην κατάσταση που είμαστε το μόνο που βλέπω ως λύση είναι σύνθετη ονομασία με τον όρο Μακεδονία που να φαίνεται ξεκάθαρα όμως το σλαβικό κομμάτι …

και από τη στιγμή που το poll πως πιστεύουμε πως θα πρέπει να ονομαστούν και όχι πως θα θέμε - θα ήταν ιδανικό : Περιεχει τον ορο “Μακεδονια” (κάτι σαν Σλαβομακεδονία π.χ. )

Eγώ θα πρότεινα την ονομασία Μ.Ε.Κ.Τ.Α.

οτι συμφερει καλυτερα την ελλαδα σε επιπεδο εξωτερικης πολιτικης,οσων αφορα συμμαχιες με αλλες χωρες,και γενικα ωφελη που τυχον αποκομισουμε…

νομιζω οτι ειναι λιγο ακυρο ετσι απλα να λεμε πως θελουμε να ονομαστουν τα σκοπια απο τη στιγμη που το θεμα ειναι πολυ πιο συνθετο και εχει να κανει σχεση με διπλωματια κ.α., πολλα πραγματα που δεν τα ξερουμε και δεν μας τα λενε καν…

βεβαια εννοειτε πως αποριπτω να ονομαστουν σκετο μακεδονια…

ψηφισα να περιεχεται ο ορος μακεδονια,γιατι οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν βλεπω κατι διαφορετικο να γινεται

Επιτελους ενα σοβαρο ποστ εδω μεσα.

να μην περιέχει τον όρο Μακεδονία…

  1. υπάρχει και κάποια ιστορία πίσω από αυτό το όνομα
    2.υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που είναι οι πραγματικοί Μακεδόνες
    3.υπάρχει και φιλότιμο και πρέπει έστω τώρα οι έλληνες πολιτικοί να κάνουν σκληρή εξωτερική πολιτική…

Ενα σοβαρό η ενα που συμφωνείς απλά μήπως?

Μ.Ε.Κ.Τ.Α. =

Μακεδονια?
Ελατε
Κλαστε μας
Τα
Αρχιδια!

:lol: :lol: U r in my mind!!!Δεν ήθελα να βρίσω απλώς…

Ενα ποστ μ’επιχειρηματα.

Α, και δεν συμφωνω 100% μ’αυτα που λεει.

ψηφισα να μην περιεχει τη λεξη “Μακεδονια”, το οποιο ειναι αδυνατον με την εξελιξη που εχουν παρει τα πραγματα. στην καλυτερη για εμας περιπτωση να υπαρχει μια συνθετη ονομασια (FYROM) .
Πάντως από οσο γνωριζω στα Σκοπια υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που αναγνωριζουν το δικιο της Ελλαδας, απλα η πλειοψηφια των πολιτων εχει φαει πλυση εγκεφαλου απο τις κυβερνησεις.

Πέρυσι η εκπομπή “Φάκελοι” του Παπαχελα ασχολήθηκαν με το Σκοπιανο.Ανάμεσα σε αυτούς που μίλησαν, ήταν και ο πρώτος ΥΠ.ΕΞ. της χώρας μετά την διάσπαση της εννιαίας Γιουγκοσλαβίας.Τόνισε, πως εμείς οι Έλληνες τους φερόμασταν με υπεροπτία, όσον αφορά την ένδοξη ιστορία και το παρελθόν μας…Έτσι πάρθηκε η απόφαση να φτιάξουν την “δική τους” ιστορία!Και τελείωνε λέγοντας:“Εσείς οι Έλληνες μας αναγκάσατε”…

Mια ερωτηση…εσεις που ψηφισατε οτι ειναι Μακεδονια το πιστευετε ή το βαλατε απλα απο αντιδραση να γινει τζερτζελο?

θέλω να πιστεύω ότι ισχύει το δεύτερο!

Oι εθνικόφρονες θα με σφάξουν αλλά δεν πειράζει, συνηθισμένος είμαι :stuck_out_tongue:

Υπάρχει μια ξεχωριστή σλαβική εθνότητα που υπάρχει σε εκείνη την περιοχή. Ζούσαν μέλη της και στην Βουλγαρία και στην Ελλάδα, αλλά κατά τους βαλκανικούς πολέμους με τη βοήθεια κομιτατζήδων και μακεδονομάχων αφομοιώθηκαν από τις δύο αυτές χώρες. Όσοι σλαβομακεδόνες ζούσαν στην Ελλάδα έπεσαν θύματα έντονων διώξεων, τους απαγόρευαν να μιλούν τη γλώσσα τους, κατέσχεσαν τις περιουσίες τους και άλλα τέτοια, επί χούντας Μεταξά και δεξιάς 50-60 κυρίως. Αποτέλεσμα πλέον να έχουν μείνει μόνον μερικές εκατοντάδες τέτοιοι στα σύνορα με τα Σκόπια χωρίς καθόλου δικαιώματα μειονότητας.
Τώρα, για το θέμα της ονομασίας, καταλάθος έβαλα “Μακεδονία”, αλλά γιαμενα δεν έχει καμμία απολύτως σημασία. Έτσι κιαλλιώς μετά από τόσες χιλιάδες χρόνια μου φαίνεται αστείο να αναζητούμε… απογόνους των αρχαίων Μακεδόνων, με τόσες και τόσες φυλές να έχουν περάσει από εκείνη την περιοχή.
Το θέμα της ονομασίας από όσω γνωρίζω είχε αρχικά τεθεί από τους αμερικάνους, οι οποίοι ήθελαν ένα υποτελές κράτος στην περιοχή (και οι προσπάθειες τους προς αυτήν την κατεύθυνση συνεχίζονται, βλέπε προώθηση κράτους Κοσσυφοπεδίου). Οι έλληνες πολιτικοί όμως δεν θέλουν να χάσουν το προνόμιο του να είναι το καλύτερο τσιράκι των αμερικανών στην περιοχή γι`αυτό και τόσες αντιδράσεις. Το ξαναλέω, το τελευταίο πράγμα που με νοιάζει είναι το όνομα, αυτό που θεωρώ σημαντικότερο είναι να συνειδητοποιήσει ο σλαβομακεδονίτικος λαός ότι δεν θα βελτιωθεί η κατάσταση του αν γίνει προτεκτοράτο των αμερικανών. Κατά τα άλλα ο κάθε λαός μπορεί να ονομάζεται όπως επιθυμεί, δεν μου πέφτει λόγος στο τι θα γίνει και θα ήθελα αν είναι εύκολο κάποιος μοντ να σβήσει την ψήφο μου.