Ονομασια Σκοπιων

Στο προηγούμενο ποστ μου λέω ότι το έβαλα καταλάθος.
Όπως και ότι δεν συμφωνώ με την πλειοψηφία όσων έγραψαν εδώ.

Οκ.:slight_smile:
Εκαλυφθην.

Απ’οτι δειχνουν τα πραγματα δεν γλυτωνουμε την λεξη Μακεδονια στην ονομασια των Σκοπιων.
Το μεγαλυτερο φταιξιμο το εχουν οι πολιτικοι μας που τοσα χρονια το αφησαν το θεμα να κυλησει.
Και οι γειτονες μας κοτσαραν την λεξη μακεδονια απο εδω και απο εκει,ε δεν ηταν δυσκολο να μεινει
στο μυαλο του κοσμου οτι η χωρα αυτη λεγεται μακεδονια.

Εγω προτεινω να αφησουμε τους Σκοπιανοι να ονομασουν το κρατος τους Μακεδονια και να στειλουμε την Σοφικ στα βαφτησια να τους ευχηθει “Να σας ζησει”

Πάντως, να μη το πουν ούτε FYROM, γιατί θυμίζει τη λέξη Forum και το Forum όχι μόνο είναι ελληνικό, αλλά είναι και του rocking!

Μ’ αρέσει που όλοι είστε τόσο σίγουροι λες και γνωρίζετε τις διπλωματικές σχέσεις τις Ελλάδας, τα συμφέροντα που παίζονται και στην τελική τι θα είναι καλύτερο για μας. Σαν κρατικό αλλά και σαν προσωπικό συμφέρον.

Μ’ αρέσει που είστε τόσο αφελείς ώστε να αφήνετε μια λέξη να σας καθορίζει, αποδεικνύοντας ότι δεν είναι κάτι βαθύτερο.

Η δικιά μου απάντηση είναι Δε γνωρίζω/Δεν απαντώ. Και μάλιστα με μορφή αιτίου αποτελέσματος. Δε γνωρίζω ΑΡΑ δεν απαντώ. Το σημαντικό όμως είναι ότι γνωρίζω ότι δεν γνωρίζω. Και γι’ αυτό δεν πρόκειται να κοντραριστώ ποτέ με κανέναν.

είσαι ασόβαρος.

Φυσικα να ΜΗΝ…
Εχουμε απολυτη αναγκη τα συνοραονοματα μας για να συνεχησουμε να υπαρχουμε σαν χωρα…

Αυτή η εκδοχή δεν υπάρχει καν !..κακώς…
Τι δλδ υποτίθεται ότι όλοι γνωρίζουμε και πρέπει να χουμε ξεκάθαρη άποψη?? ?
Μακάρι να χαν κ άλλοι τη δική σου αυτογνωσία!

καίω τ’όνομά μου
και τα σύνορά μου
όλα να καούνε
σαν βεγγαλικά

:roll:

Ε υποτιθεται οτι οσοι δεν εχουν αποψη δεν συμμετεχουν ιδαιτερα στην κουβεντα. Δε μ’ενδιαφερει να δω ποσοι εχουν αποψη και ποσοι οχι, αλλα τι αποψη εχουν οσοι εχουν.

Ενιγουεη, ουτε εγω εχω αποψη. :stuck_out_tongue: Αμφιταλλαντευομαι μεταξυ δυο επιλογων, θα το αναλυσω αργοτερα.

να σας πω ειληκρινα δεν θελω να ονομαστει Μακεδονια κ ουτε θελω καν να εχει το ονομα μεσα γιατι απλα με το δικο μου το μυαλο δεν το θεωρω σωστο!
αλλα η ουσια της ολης καταστασης δεν ειναι το ονομα… δεν μπορει να γινετε ενας χαμος για ενα ονομα.
αλλα να ξερετε οτι το παιχνιδι εχει χαθει εδω κ πολλα πολλα χρονια! ψαξτε προσπεκουος απο ξενες χωρες μιληστε με ξενους να σας πουν πως λεγονται τα σκοπια!
κατι τελευταιο θυμαμε οταν πηγαινα δημοτικο ειχε γινει στην Θεσσαλονικη μια πολυ μεγαλη εκδηλωση/διαμαρτηρια για το θεμα! Ολος ο “Βορειος Πολιτικος κοσμος” ηταν μαζεμενος κ ελεγε ελεγε! αυτοι ολοι τωρα που ειναι?

επισης λεντ μην βαζεις public poll! δεν ειναι σωστο! γιατι καποιος μπορει απλα να θελει να ψηφισει χωρις να το γραψει κιολας! κ γενικα πιστευω οτι θα επρεπε να καταργηθει αυτο!

Τα Σκοπια ουτως η αλλως περιειχαν το ονομα “Μακεδονια”…

Τωρα το θυμηθηκαν?:-k

να ονομαστους Χαβαη να πηγαινουμε και διακοπες εκει . ελεος για ενα ονομα τοσα χρονια … αυτο μας απασχολει τοσα χρονια και οχι πως θα βελτιωσουμε αλλους τομεις που αιμορραγουν. τεσπα τετοια ζωα που ειμαστε καλα μας κανει η καθε κυβερνηση και μας βαζει σαν πρωτα θεματα τετοιες σαχλαμαρες για να μας παραπλανει.

Ωχ, βαριέμαι να συμμετέχω σ’ αυτή τη συζήτηση. Πολλοί λαοί και εθνότητες ανέκαθεν τους άρεσε να κρύβονται πίσω απο ονόματα, μια που το όνομα απο μόνο του είναι ικανό να προσδώσει μια αίσθηση “ταυτότητας” σε λαούς που νιώθουν συγχυσμένοι, ως προς το “ποιοί είναι”… Μπαίνουν και τα πολιτικά μέσα, οι διπλωματικές σχέσεις, ολίγον απο ιστορία, δε συμμαζεύεται…

Προτείνω ιστορικά βιβλία, όσο το δυνατόν αντικειμενικά, για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει…

Etsi akrivws einai ta pragmata. Se telikh analysh h Makedonia kapote itan kai ena meros tin Voulgarias alla kai twn simerinwn Skopiwn. Opote ama theletai kyrioi nte kai kala na exete tin leksh Makedonia stin onomasia tou kwlokratous sas tote onomaste tin “Dimokratia tis Slavikhs Makedonias” px h’ kapoia tetoia petsia telos pantwn.
Aytoi vevaia to piezoun toso poly giati san mikro kratos se plythismo kai ektash kai xwris na exoun diaforetikh ethnologikh taytotita apo tou Servous theloun na apoktisoun mia kathws kai ena isxyro ethnikistiko synaisthima, enan patriwtismo pou tha tous kanei na niwthoun ksexwristoi apo tous ypoloipous. Alla to parakanan. Edit: Oxi apla na tous kanei na niwthoun ksexwristous gia ta matia tou kosmou alla pragmatika tous theloun kai oi Amerikanoi na niwthoun ksexara apo tous allous valkanikous laous pou mexri prin apo liga xronia itan ena kratos. Ama skeftite oti ypirxan para polles oikogeneies prin ton polemo pou o gabros itan xristianos kai h nyfh mousoulmana px. kai zousan poly eirinika, entoutis kataferan na tous katakermatisoun se ethni 100 kai na speiroun metaksy tous dixonoia kai ethnikismo.

:lol: :lol: :lol: 'Ntaksei, egrapses!
Pantws poio apotelesmatiko tha einai apo tis (skopima) akarpes diplwmatikes prospatheies twn dikwn mas politikwn.

Aν θυμάμαι καλά, κατι σε Γιουγκοσλαβία μου κάνει το προηγούμενο όνομά τους! Οχι σε πρώην γιουγκοσλαβική δημοκρατία της Μακεδονίας!

Τέλος πάντων εγώ ένα έχω να πώ, ας ξεπουλήσουμε την Ελλάδα, πρωτά τα οικόπεδα, μετά το όνομα , μετα ας κατεβάσουμε τα συνορα πιο κάτω , ας τους δώσουμε και τα σπίτια μας, για τους άντρες μας δεν το συζητώ , ούτε για τις δουλειές μας! Ξερώ ότι μετά από αυτό θα φορέσω την ταμπέλα του ρατσισμού αλλά τι πειράζει , μου έχουν περάσει και άλλες ταμπέλες!

Ας μην Ξεπουλάμε έτσι την Χώρα μας ρε γαμώτο, ας κάνουμε τουλαχιστον πως νοιαζόμαστε!
Αυτά!

Το παιχνιδι εχει ηδη χαθει. Ολος ο κοσμος τους αναγνωριζει πλεον με το ονομα macedonia και οχι fyrom η Σκοπια. Να ναι καλα οι κυβερνησεις μας.

Το Αιγαιο ποτε θα το δωσουμε ??? [-X :-k

Του χρόνου το Πάσχα πως σου ακουγεται?