Ονομασια Σκοπιων

vardarska οπως λεει και ο λιακο

Πέστα χρυσόστομε. Λες και δεν υπάρχουν χιλιαδυο πιό σημαντικά ζητήματα.
(π.χ.Είμαι 19 χρονών και ξέρω πως αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά θα δουλεύω μέχρι να ψοφήσω με εξοντωτικά ωράρια, χωρίς ασφάλιση και με μισθούς της πείνας. Για`μενα αυτά έχουν μεγαλύτερη σημασία και αυτοί που θέλουν να τα επιβάλλουν είναι οι πραγματικοί μου εχθροί).

Προτιμας “Μακεδονια” ???:!: :stuck_out_tongue:

Καλα, συμφωνω, αλλα τυπικα ετσι λεγεται…:wink:

Προσωπικα το θεμα δεν με αφορα, ας κανουν οτι νομιζουν… Εγω ξερω ποια περιοχη ονομαζεται “Μακεδονια” και αυτο μου αρκει… Ας κανουν οι Αμερικανοι οτι νομιζουν…

Τι σε κανει να πιστευεις οτι οι Αμερικανοι γνωριζουν που πεφτουν τα Σκοπια γεωγραφικα?

επειδή αναφέρθηκε, το Αιγαίο, δεν είναι ελληνικό. Είναι της Aegean airlines…

ΑΧαχα :lol:

Ο απλόε λαός δεν έχει λόγο να ξέρει…τώρα για τους στρατιωτικούς,μπορεί να θυμουθούνε κάτι που αφήσανε όρθιο εκεί πέρα και να χρειαστεί να πάνε να το γκρεμίσουνε…

Ο συγκεκριμενος ναι δε χρειαζεται να ξερει.Τους αρκουν τα 400 χρονια ιστοριας τους και ειναι ευχαριστημενοι

έχει πετρέλαιο στο βόρειο αιγαίο,ξέρουν8)

Που τα εκμεταλλεύονται ήδη…(κάτω από την μύτη μας κιόλας…)

Ε, καπου στην υδρογειο θα τα εχει παρει το ματι τους…:stuck_out_tongue:

Και ανηκει στα ψαρια τους!8)

Χμ,αν προσθέσεις και το παρόν και το μέλλον(κάτι που μάλλον λείπει απ’ τη χώρα αυτή σε μεγάλο βαθμό),μάλλον αρκούν και περισεύουν…αλλά δεν θέλω να μπώ ιο πολύ στη συζήτηση και γιατί είναι οφ τόπικ και γιατί σαν μισός αμερικάνος δεν θα ήθελα να ακούσω κανένα καρφί για την χώρα τούτη…

Δεν εκμεταλλεονται τιποτα… Απ’οτι γνωριζω εχουμε αναθεσει σε μια Καναδεζικη εταιρια να κανει γεωτρησεις κλπ για να δει το βαθος των κοιτασματων, ποιοτητα κλπ, καθως εμεις δεν εχουμε τετοιες δυνατοτητες… (ιδου ενα λαθος για μενα).

Αν και πιστευω οτι θα το εκμεταλλευτουν καποτε στο κοντινο μελλον, αφου εμεις δεν εχουμε τη δυνατοτητα εξωρυξης του…

[SIZE=“5”]ΡΑΝΑΤΟ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟ!!![/SIZE]

Πλάκα κάνεις έτσι?:-s

Nαι μωρε.Λιγο φαλαγγα και ειμαστε κομπλε :lol: :lol: :lol:

Ο απλόε έχει σχεση με το Aloe? :-k

Μπορει καποιοι (οι περισσοτεροι) να εκπλαγηκατε από την «απολυτη» ψηφο μου αλλα είναι αυτό που πιστευω και δεν θελω να το παιξω υπερανω. Μαλλον εχετε καταλαβει ότι όλα αυτά τα εθνικοπατριωτικα μου τη δινουν λιγακι αλλα το συγκεκριμενο «κρατος» δεν βρισκω κανενα λογω γιατι να ονομαζεται Μακεδονια. Και αληθεια, ποιο κρατος? Αν δεν κανω λαθος, κομματι κρατους δεν είναι? Δηλαδη η Πελοποννησος (Hail!:metal: ) είναι ξεχωριστο κρατος?:-s Δηλαδη σε τι ακρινβως διαφερουν οι «Σκοπιανομακεδονες» από τους υπολοιπους Σλαβους? Επισης από οσο γνωριζω ένα πολύ μεγαλο ποσοστο των κατοικων των Σκοπιων είναι Αλβανικης καταγωγης. Δηλαδη αν είναι οι Σκοπιανοι «Μακεδονες» τοτε ακριβως το ιδιο θα πρεπει να είναι και οι Σερβοι και οι Αλβανοι και οι Βουλγαροι!! Και αν είναι «Μακεδονες» οι Σερβοι και οι Βουλγαροι τοτε γιατι να μην είναι και οι Κροατες και οι Βοσνιοι και οι Ρουμανοι? Και στην τελικη γιατι να μην λεγονται τα Βαλκανια Ενωσις Μακεδονικων Δημοκρατιων? Αποριες ενός ηλιθιου ανθρωπου…

Παντως αυτό που μου τη σπαει περισσοτερο από όλα στην πολιτικη των Σκοπιων είναι μια αδιαλαξια και υπεροψια που δειχνουν παντου και οποτε τους δωθει η ευκαιρια. Ακομα και μεσω των «εθνικων τους ομαδων» προσπαθουν να γινονται προκλητικοτατοι και εριστικοι. Λενε ότι τους αναγκασαμε ΕΜΕΙΣ, δηλαδη οι Ελληνες να ακολουθησουν αυτην την πολιτικη λογω της αλαζονειας και της «κακης» συμπεριφορας που δειξαμε προς αυτους!!! ΕΛΑ??? Αν και ημουνα αρκετα μικρος, απ’ότι θυμαμαι η πλειοψηφια των Ελληνων δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα με τα Σκοπια μεχρι που αποφασισαν πως θελουν να λεγονται «Μακεδονες»! Απορω τι πινουν, πραγματικα…:-k

Αυτό που θελω προσωπικα στη συγκεκριμενη περιπτωση είναι να υπερισχυσει οσο είναι αυτό δυνατον, η ιστορικη αληθεια. Όμως η τελευταια, αν υπαρχει, είναι εντελως υποκειμενικη. Αν όμως τα Σκοπια είναι «Μακεδονια» επειδη καποτε αποτελεσαν Μακεδονικο εδαφος, άλλο τοσο και πολύ περισσοτερο είναι Μακεδονες (και αυτό δεν το βαζω σε εισαγωγικα…) οι μισοι Ασιατες και Μακεδονια το μεγαλυτερο κομματι της Ασιας από τη Κωνσταντινουπολη μεχρι την Ινδια! Τουλαχιστον εκει υπαρχουν (υπηρξαν) και καποιες πολεις με το ονομα Αλεξανδρεια. Στα Σκοπια/Πρωην Νοτια Γιουγκοσλαβια τι ακριβως υπαρχει? Δεν το παιρνω σε καμια περπιτωση εθνικιστικα. Απλως πιστευω πως είναι από τις λιγες περπτωσεις που η χωρα μας εχει τοσο πολύ δικιο.8O Αν αυτοι δεν εχουν ιστορια, εθνος, ονομα (γιατι πολύ απλα απαρνηθηκαν αυτό που πραγματικα ηταν – τοσο περηφανος λαος ειναι#-o :-k ) και θελουν να δημιουργησουν/καπηλευτουν καποιο μονο και μονο για να εχουν με κατι να πορωνονται και να δημιουργησουν «πατριωτικα» ταργματα σκοπιανοψευτομακεδονων είναι δικο τους προβλημα. Όμως πιστευω πως εμεις εχουμε καθηκον και υποχρεωση να μην επιτρεψουμε κατι τετοιο γιατι το μονο που θα κανει (κατά τη γνωμη μου παντα) η δημιουργια ενός «Μακεδονικου» κρατους στην ευαισθητη περιοχη των Βαλκανιων θα είναι να «αναψει» εθνικα μισοι και ξεχασμενες φυλετικες διαφορες. Μακαρι να κανω λαθος…[-X
Τεσπα, ας κανουν ο,τι θελουν στην τελικη με το ονομα αρκει να αφησουν τους λαους ησυχους και να μην μας βαλουν να σφαχτουμε. Γιατι αρκετοι ανεγκεφαλοι υπαρχουν και εχουμε και πιο σοβαρα προβληματα. Παντως η απαιτηση των Σλαβοαλβανων να ονομαστουν «Μακεδονες» μου φαινεται στην τελικη αρκετα αστεια. Το ιδιο όπως θα μου φαινοταν πχ αν αυτονομουσε ένα κομματι της Βορειας Μικρας Ασιας και αυτοονομαζοταν «Αχαϊα» επειδη καποτε πηγαν Αχαιοι εκει περα!:lol:

Και για να κλεισω όπως πραγματικα θα ηθελα, όπως εγραψε και καποιος άλλος, δεν νοιωθω εχθρο μου κανεναν Σκοπιανο, κανενα Βουλγαρο και κανεναν Τουρκο. Ειλικρινα πιστευω πως υπαρχουν σκοπιανοι πολύ καλυτεροι σαν ανθρωποι από καποιους Ελληναρες όπως και το αντιθετο βεβαια. Δικος μου εχθρος είναι αυτος που μου στερει τα ανθρωπινα δικαιωματα μου, που με αναγκαζει να δουλευω 12ωρα με μισθο πεινας, ανασφαλιστος και κατω από απαραδεκτες συνθηκες. Αυτος που θα μου στερησει την προσωπικη μου ελευθερια και τον ελευθερο μου χρονο στον βωμο δηθεν της εθνικης ασφαλειας και της οικονομικης αναπτυξης. Αυτος που εκμεταλευεται παιδακια για να αυξησει τα πλουτη του. Ολοι αυτοι που με τις κατά καιρους πολιτικες τους σε ολοκληρο τον πλανητη εχουν φερει εκατομμυρια ανθρωπους στα ορια της φτωχειας και της εξαθλιωσης. Ο δικος μου εχθρος μαλλον είναι τελικα ο ιδιος με τον εχθρο των πιο πολλων Σκοπιανων…
We’ll fight as free men! And free men we are!!:lightsabre:

Παντως η απαντηση βρισκοταν μπροστα μου και εγω χαθηκα στις αναλυσεις:

[SPOILER]Near to the east
In a part of ancient Greece
In an ancient land called Macedonia
Was born a son
To Philip of Macedon
The legend his name was Alexander

Οποτε τον πουλο Σκοπιανοι, το εχουνε πει και οι MAIDEN!!!:metal:

[/SPOILER]

Eίναι από τα μεγάλα ποστ… αλλά αξίζει να το διαβάσετε!
Δε θα απαντούσα, καθώς όπως είπε ο Μάνος δε γνωρίζω δεν απαντώ και μετά είπε και ο Λεντ πως δεν ενδιαφέρεται να ξέρει ποιος δεν έχει άποψη αλλά τι άποψη έχουν όσοι έχουν (βέβαια ποιος νοιάζεται τι θέλει ο Λεντ… :stuck_out_tongue: ).
Όχι πως δεν είχα γνώμη… απλά δεν είχα αρκετά επιχειρήματα για να την τεκμηριώσω όπως θα επρεπε ή θα ήθελα.
Τώρα όμως μπορώ να πω πως δε βρίσκω κάτι με το οποίο να μπορώ να διαφωνήσω με τον Θόργκαλ…
και εν συνεχεία ότι συμμερίζομαι την άποψη του.

Θανασααακηηηηη! :oops: