Ονομασια Σκοπιων

Έχω την εντύπωση πως το υποθετικό σενάριο πο σου έθεσε δεν εννοούσε την ίδρυση ενός τέτοιου κράτους εντός των σημερινών ελληνικών συνόρων -όπου φυσικά θα ίσχυαν όσα γράφεις- αλλά εννοεί σε ένα υποθετικό σενάριο όπου μόνο η δυτική Κρήτη π.χ. είχε ελευθερωθεί και ενωθεί με την Ελλάδα και οι Τουρκοκρητικοί μαζεύονταν στο Λασίθι και αποφάσιζαν να ιδρύσουν την “Κρητική δημοκρατία” χρησιμοποιώντας ιστορικά πρόσωπα και σύμβολα από όλη την Κρητική ιστορία κλπ.

Ε, ίσως αν είχαν αποτρέψει το να γδαρθεί ζωντανός ο Δασκαλογιάννης, να μην κατέληγαν και οι ίδιοι κρεμασμένοι στα τηλεγραφόξυλα και να είχαν μπορέσει να παραμείνουν… :roll:

Και η Κρήτη του 20ού αιώνα να έμοιαζε σε πολλά με την Κύπρο![-X

  1. Ξέρω ποιό ήταν το πόιντ του, αλλά άθελά του (νομίζω) φανέρωσε την πραγματική ουσία των πραγμάτων: ότι “προκλητικές” και “αντεθνικές” ενέργειες είναι αυτές που απειλούν την εθνική κυριαρχία και ακεραιότητα κι όχι ένα όνομα και κάμποσα σύμβολα. Αυτό ήθελα να θίξω σε άμεση σχέση και με το μακεδονικό ζήτημα. Τώρα όσο για το δικό σου σενάριο, ή έστω την ερμηνεία σου του σεναρίου του Restless, ντάξει, ξέρω γω, νομίζω ότι μπαίνουμε σε ακόμα πιο υποθετικές και απομακρυσμένες από την πραγματικότητα καταστάσεις. Η μόνη ειλικρινής απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γινόταν κάτι τέτοιο λόγω των ιστορικών συνθηκών της απελευθέρωσης της Κρήτης και του συσχετισμού των εθνοτικών ομάδων (καμία σχέση με Μακεδονία), αλλά και αν γινόταν αποκλείεται οι Τουρκοκρητικοί να “διεκδικούσαν” την ιστορία της Κρήτης, γιατί θα ήταν πολύ πιο δεμένοι με την Οθωμανική Αυτοκρατορία και μετέπειτα την Τουρκία, απ’ όσο οι Σλαβομακεδόνες ήταν δεμένοι με τα άλλα πρώην γιουγκοσλαβικά έθνη (με άλλα λόγια θα υπήρχε πολύ μικρότερη ανάγκη για εύρεση “ταυτότητας”).

  2. Δεν ξέρω αν μπορώ να κατηγορήσω τους Τουρκοκρητικούς για το Δασκαλογιάννη ή για οποιοδήποτε άλλο θέμα που είχε να κάνει με τον κρητικό αγώνα, γιατί όπως και να το κάνουμε, σε σχέση με τους Έλληνες του νησιού είχαν λιγότερους λόγους να θέλουν την απελευθέρωση από τους Οθωμανούς. Το πόιντ μου είναι ότι δύο λαοί μπορούν να βρουν τον τρόπο να συνυπάρξουν ό,τι κι αν έχει προηγηθεί. Η επιθυμία για ενότητα και ειρήνη είναι πάντα πιο ισχυρή (στο τέλος) από το μίσος και τον εθνικό διαχωρισμό.
    Κατά τ’ άλλα και σε σχέση μ’ αυτό που λες για την Κύπρο, η λογική ότι για να μην έχεις τέτοιου είδους προβλήματα πρέπει να διώξεις όλους τους “άλλους” προσωπικά μου φαίνεται απολύτως θλιβερή.

  1. Καλά, είναι πολύ υποθετικό το παράδειγμα, γενικά συμφωνώ με όσα γράφεις.

  2. Και εμένα με στενοχωρεί. Προφανώς και δεν είμαι υποστηρικτής των “εθνοκαθάρσεων”. Αλλά υπάρχει η πραγματικότητα που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε -όσο θλιβερή όπως γράφεις και να είναι- του τι έγινε τον 20ό αιώνα εκεί που υπήρξαν ανταλλαγές πληθυσμών και τι εκεί που δεν υπήρξαν… :-k

Μ’ αυτή την πραγματικότητα δε χρειάζεται να συμβιβαζόμαστε μαν, μπορούμε να την αλλάξουμε. Αυτό λέω.

Πρέπει να πειστεί και ο “απέναντι” όμως…

Ναι. Αλλά ο απέναντι δεν πρόκειται να πειστεί όσο του λες “κάτω τα χέρια από το όνομα Μακεδονία γυφτοσκοπιανέ”.

Λες να ειμαι υποστηρικτής της προσέγγισης με τις εθνικιστικές κραυγές των τελευταίων 20 ετών στο θέμα; :roll:

Όχι μωρέ, γενικά μιλάω!

Έχεις συνηθίσει να σκοτωνόμαστε στο podium και τώρα σου λέει τί γίνεται ε; :lol:

Ναι,φυσικα αυτο ειναι το ζητημα.Μονο που σε καποιον βαθμο ονομα,συμβολα και απειλη της εθνικης κυριαρχιας ειναι αλληλενδετα.

Απο την στιγμη που στην γεωγραφικη περιοχη που ονομαζουμε Μακεδονια κατοικουν 2 λαοι που αυτοπροσδιοριζονται ως διαφορετικες εθνοτητες (η μαλλον τρεις,μην ξεχναμε και την βουλγαρικη Μακεδονια),δεν ειναι δυνατον η μια απο αυτες τις εθνοτητες να διεκδικει τον ορο Μακεδονας σαν εθνικο προσδιορισμο.
Προφανως,οπως καποιως απο το Ηρακλειο ειναι Κρητικος και καποιος απο τα Γιαννενα Ηπειρωτης,οποιως ειναι απο την Μακεδονια ειναι Μακεδονας οσον αφορα των γεωγραφικο προσδιορισμο της καταγωγης του,και μ’ αυτην την εννοια ισως οι Σλαβοι της Μακεδονιας να εχουν ακομα “μεγαλυτερο” δικαιωμα απο τους περισσοτερους απο εμας να αυτοπροσδιοριζονται ως Μακεδονες,για παραδειγμα εμενα (για να πω και την δακρυβρεχτη προσωπικη μου ιστορια) που καταγομαι μονο κατα το ημισυ απο ντοπιους Ελληνες και τα το ημισυ απο Μ.Ασια,γιατι εχουν βαθυτερες ριζες στην περιοχη.
Απο την στιγμη ομως που κατοικειται η Μακεδονια κι απο Ελληνες,αμα οι κατοικοι της ΠΓΔΜ ειναι Μακεδονες εμεις τι ειμαστε,Ελληνομακεδονες οπως λεμε Ελληνοαμερικανοι;
Γιαυτο αμα ηταν θεμα καθαρα γεωγραφικου προσδιορισμου καταγωγης θα επελεγαν κι αυτοι μια συνθετη ονομασια (Σλαβομακεδονες πχ) και τελειωνε το πανηγυρι.
Και αυτες οι γελοιοτητες με Μ.Αλεξανδρους κτλ,ενταξει,συμφωνω κι εγω με οσα λετε για την εθνικη μυθολογια,κι εγω γελαω με την ελληνικη μυθολογια του Περικλη-Κολοκωτρωνη μεσω Ιουστινιανου,προσωπικα τον Μεγαλεκο θα τον χαριζα ευχαριστως και στους Απατσι αμα τον θελανε,αλλα νομιζω ειναι περιττο να αναφερω για το αν σχετιζεται και αν καλλιεργει αλυτρωτισμους κτλ στους γειτονες.

Μπα, όχι. Ξέρω πάνω-κάτω σε ποιά θέματα μπορούμε να συμφωνούμε! 8)

Πολύ σωστές όλες σχεδόν οι παρατηρήσεις σου, αλλά κοίτα να δεις τώρα ποιά είναι η ουσία: σαφώς και ο γεωγραφικός προσδιορισμός στο όνομα δεν είναι το θέμα. Ακριβώς όμως γιατί [U]δεν είναι ούτε καν το ίδιο το όνομα το θέμα.[/U] Το θέμα είναι η διαφωνία για το όνομα καλλιεργήθηκε και συντηρείται από τις μεγάλες ιμπεριαλιστικές δυνάμεις για να διατηρούν και να διευρύνουν τα ερείσματά τους στα Βαλκάνια, και, ας είμαστε ξεκάθαροι, για να χρησιμοποιούν την ΠΓΔΜ ως προτεκτοράτο. Διάβαζα τις προάλλες κάποια στοιχεία γι’ αυτή τη χώρα. Το ποσοστό ανεργίας πλησιάζει λέει το 40%, ενώ πάνω από το 70% του πληθυσμού ζει στα όρια της φτώχειας. Κάνουν σε κανέναν εντύπωση αυτοί οι αριθμοί; Όχι σε μένα πάντως. Και βέβαια πάντα όταν ο λαός βρίσκεται μέσα στην αθλιότητα και τη μιζέρια εμφανίζεται το “ναρκωτικό” της εθνικής υπερηφάνειας, εξ’ ου και όλα αυτά τα γραφικά που λένε και κάνουν οι γείτονες.

Συνεπώς εμείς ως Ελλάδα τί πρέπει να κάνουμε: πρέπει να έχουμε και για το όνομα θέση, κι ας ξέρουμε κάμποσοι από μας ότι δεν είναι το κύριο, γιατί αφού κάποιες κυβερνήσεις και κάποια κόμματα με συλλαλητήρια, οικονομικούς αποκλεισμούς και λοιπές μαλακίες μας έβαλαν μέσα στο χορό, πρέπει να χορέψουμε. Και η θέση αυτή πρέπει να είναι ότι εφ’ όσον οι Σλαβομακεδόνες, μέσω -εν μέρει- και του ονόματος, πότε ανοιχτά και πότε στα μουλωχτά, θέτουν εδαφικό ζήτημα, “αλύτρωτα μακεδονικά χώματα” κτλ., τους κόβουμε το βήχα απαιτώντας γεωγραφικό προσδιορισμό στη χρήση του όρου “Μακεδονία”, ο οποίος να κλείνει ερμητικά τα “αλυτρωτικά” παράθυρα, αλλά ΚΥΡΙΩΣ, να απαιτούμε τη μη ανάμειξη ΗΠΑ, ΝΑΤΟ αλλά και Ρωσίας, Κίνας και λοιπών μεγάλων δυνάμεων στις σχέσεις των βαλκανικών χωρών. Αυτό μεταφράζεται σε συγκεκριμένους στόχους: π.χ. να φύγουν οι νατοϊκές βάσεις και από την ΠΓΔΜ και από τις υπόλοιπες βαλκανικές χώρες, όπως το Κόσσοβο, να στηριχθούν οι δυνάμεις σ’ αυτές τις χώρες που έχουν τέτοια αιτήματα (γιατί υπάρχουν) και να απαιτηθεί η κατάργηση των “ενδιάμεσων” τύπου Νίμιτς, επιτροπές επίλυσης του μακεδονικού κτλ.

Τα υπόλοιπα είναι σαφώς δευτερεύοντα. Πιστεύω ακράδαντα ότι όταν οι Σλαβομακεδόνες, σε συνεργασία και συμμαχία με τις υπόλοιπες βαλκανικές χώρες (και κυρίως εμάς), κατακτήσουν πραγματικά την εθνική κυριαρχία τους και την ευημερία τους, δε θα τους νοιάζει πια και πολύ το αν είναι απόγονοι του Μεγαλέξανδρου, του Φίλιππου ή οποιουδήποτε άλλου. Και θα μπορέσουμε επιτέλους να το βουλώσουμε μ’ αυτές τις αηδίες, και να ησυχάσουμε.

Πάντως η εικόνα τον σκοπιανών φιλάθλων στο ευρομπάσκετ, δείχνει όλο αυτό που λέει ο Γράκχος για την κατάσταση της χώρας. Και μια χαρά έξτρα δόση ναρκωτικού εθνικής υπερηφάνειας, είναι μια καλή πορεία σε αθλητική διοργάνωση. (και οι Αμερικανοί μέχρι και εκεί σιγοντάρουν, με τον καλύτερο νατουραλιζέ από όλες τις άλλες εθνικές :p)

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΑΣ
Σ.Φ. Ελασσωνας


Αφιερωμένο στους φιλοΣκοπιανους
ΥΓ
Αν και Γραφικός ο Ζουράρης λέει αλήθειες στο βίντεο

Τα ποιά του;

Η πλάκα είναι πως μιλάει για “χωματερή” και “ψευδοκράτος των Αθηνών” και δεν τον κόβει κανείς, να του πεί “αφού δεν μας γουστάρεις τι θέλεις από εμάς με δημοψηφίσματα κλπ.” #-o

Εντάξει, εγώ έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι ο Ζουράρις πλέον χαρακτηρίζει και αυτούς που συμφωνούν μ’ αυτά που λέει. Ξέρεις, “α ο τάδε; γνωστός καραγκιόζης, γουστάρει και Ζουράρι για να καταλάβεις”.

Ακριβώς!

αναετσ πουλεγα και πριν,ειχα παρεμβολες…,
ραθυμεσα,ειμεθαν απαν σο ρασοπον και τσαναβαρευομεθαν,ρουζαμε μια με τη μαουζερ και πεφταμε με το πιτσακ πανω στα ασλανια της τουρκας,τους πεχλιβανηδες και μιαν ενα παλουκαρ τεμετερον σκωθεν και τσαιζνε’εμπρος αδερφια εμεις ειμαστε οι αντριωμενοι’
…μεταα…εεφυα…επηγα απες σην τουρκαν,εκατσαμεν εμορφαν πηναμε το παρακαθ,με φιλεψανε πατλατζαν και και κιντεεγατα:hippy::slight_smile:

χαα ντω ραθυμεσαι το πουλ’:lol: