Ονομασια Σκοπιων

Κωλο στους Αμερικανους.:stuck_out_tongue:

κάτι που να ΜΗΝ έχουν ήδη κ χρειάζονται?

πολλά υπάρχουν… Μη βλέπεις που τους τα δίνουμε απλόχερα!

Πολλα υπαρχουν αλλα πολυ ευκολη γκομενα ειμαστε και δεν προκειτε να παρουμε αυτο που θελουμε! Να κανουμε λιγο την δυσκολη…! Και ρε παιδια, μην μου δινεται λινκς της βικιπαιδεια για τετοια θεματα. Δεν τα περνω καν υποψη.

το ότι μέχρι και η Wikipedia τους αναφέρει ως Republic of Macedonia δε το πρόσεξες? Αυτό είναι η μεγάλη τους επιτυχία…

Όσο και να προσπαθήσει η France, εμείς Γάλλους (από την αρχαία Γαλατία) θα τους φωνάζουμε και όχι Φράγκους. Έτσι και αυτοί. Πλέον όλοι τους ξέρουν ως Macedonia…

Το θεμα δεν ειναι το πως θα τους φωναζουμε εμεις. Ουτως ή αλλως δεν υπαρχουν πολλοι Ελληνες που να μην τους αποκαλουν “Σκοπιανους”. Το θεμα ειναι ποια θα ειναι η διεθνης τους ονομασια.

Ας τους φωναζουν οπως θελουν, εχουμε πολυ πιο σημαντικα θεματα ν’ασχοληθουμε.
Προσωπικα εβρισκα το ΠΓΔΜ μια παρα πολυ καλη λυση, για τα τωρινα δεν συμφωνω 100% αλλα οκ, ολοι ξερουμε ποσο μετραει η δικη μου γνωμη κι η γνωμη της χωρας μου.

Ως Macedonia παντως αναφέρονται επίσημα…

πχ εδώ: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7185199.stm

θέλουν λέει να τους πουν upper macedonia (στη χειρότερη #-o )…
τι να λέμε πια ρε σεις η νδ πάντως μου φαίνεται θα χει να καμαρώνει για πολλά όσο πάει [-X

Απο: Τα μυστικά του βάλτου (1937) - Πηνελοπη Δελτα…

"Ηταν ενα κραμα ολων των βαλκανικων εθνικοτητων τοτε η Μακεδονια. Ελληνες, Βουλγαροι, Ρουμουνοι, Σερβοι, Αλβανοι,Χριστιανοι και Μουσουλμανοι ζουσαν φυρδην - μιγδην κατω απο τον βαρυ ζυγο των Τουρκων .
Η γλωσσα τους ηταν η ιδια, μακεδονιτικη, ενα κραμα και αυτη απο σλαβικά και ελληνικά, ανακατωμενα με λεξεις τουρκικες. Οπως και στα βυζαντινα χρονια,οι πληθυσμοι ηταν ανακατωμενοι τοσο, που δυσκολα χωριζες Ελληνα απο Βουλγαρο, τις δυο φυλες που κυριαρχουσαν. Εθνικη συνειδηση ειχαν την μακεδονικη μονάχα .

“Στα μυστικα του βαλτου… σελιδα 44”

Και δεν μιλαμε για ενα απλο εργο, αλλα ενα απο τα πιο πολυδιαβασμενα και διακεκριμενα εργα της νεοελληνικης λογοτεχνιας, και μια ανεπισημη ιστορια των βαλκανικων πολεμων.

Παιδιά γενικά η πολιτιή με ενδιαφέρει πάρα πολύ αλλά το συγκεκριμένο θέμα το βρίσκω ιδιαιτέρως ασήμαντο. Να κιαν την έχει να κιαν δεν την έχει…

Mμμμ, το ξερω.[-X

:stuck_out_tongue:

Όπως και να το κάνεις γεωγραφικά περιέχει ένα μέρος της μακεδονίας.
Επίσης νωρίς το θυμηθήκαμε! Το θέμα θα μπορούσε να είχε κλείσει το 92.
Βέβαια θεωρήσαμε τότε τα σκόπια κρατήδιο.
Ο παπανδρέου στη συνέχεια σαν υπουργός εξωτερικών δε μπορούσε να διευθετήσει το θέμα?Μόνο ζεμπεκιές ήξερε να ρίχνει?

Τώρα άντε να δούμε τη θα γίνει…
Βετο δε παίζει να κάνουμε αφού θα πουν μετά τα σκόπια στον ΟΗΕ πως τορπιλίζουμε της είσοδό τους στο ΝΑΤΟ…
Όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε.
Ευχομαί για ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό…

Πάντως έχουμε τόσα προβλήματα σα κράτος, παιδεία, υγεία, ασφαλιστικό, ανεργία, διαφθορά. Είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή το όνομα.
Εξάρσεις φασισμού και ξενοφοβίας μην έχουμε μόνο με αυτό το θέμα…

εδιτ: στη τελική 120 χώρες του ΟΗΕ την έχουν αναγνωρίσει με τη λέξη μακεδονία…

O KYBOΣ ΕΡΙΦΘΗ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ.

ωωωω Men in uniform! :stuck_out_tongue:

Θυμάται κανείς αν το ουράνιο στα εδάφη τους το έχει το Κόσσοβο ή η Σερβία? (αν όντως έχει και δεν ήταν ράδιο αρβύλα κατά τους ΝΑΤΟϊκούς βομβαρδισμούς).

Εδώ η δασκάλα των Αγγλικών (που έχει μεγαλώσει στον Καναδά) μου έλεγε οτι στο μάθημα της γεωγραφίας τα δικα μας Σκόπια, γράφονταν ως Macedonia στα βιβλία. Μιλάμε για μια εικοσαετία πριν. Τώρα που έφτασε ο κόμπος στο χτένι, προσπαθούμε να διορθώσουμε λάθη ( ή καλύτερα αδιαφορία ) έτων?

H Eurovision φέτος γίνεται στο Βελιγράδι!!!8O 8O

χοχοχοχοχο :bow:

η φωτο που ανεβασα παραπανω ειναι της δυναμης που εχει στειλει η γειτονικη μας χωρα στο Ιρακ, υπο τη σκεοη των Ηνωμενων Εθνων, η μηπως να πω των ΗΠΑ… προκειται για κομματι της διεθνους στρατιωτικης δυναμης στο ιρακ

Κανονικα δεν πρεπει να τον περιεχει χωρις ομως να σκυψουμε παλι στους φιλους μας τους αμερικανους

Όταν η Ελλάδα βρει τα @@ να πάει κόντρα σε Αμερική-ΕΕ πείτε το μου κι εμένα. Η Αμερική θέλει μακεδονία, αυτό θα γίνει.