Καταληψεις.Υπερ η κατα

Το σχολειο μας ειναι υπο καταληψη8) 8)

Ξερω πως το περι καταληψης θεμα αφορα και τα αιτηματα που εχουν η μαθητες,αλλα ενταξει μη κρυβομαστε πισω απτο δακτυλο μας,οι περισσοτεροι το κανουν για να χασουν μαθημα.Συμφωνειται με τις καταληψεις ναι η οχι?

ΥΣ.Γραφω πρωινιατικα γιατι δε πηγα σχολειο,λογω καταληψης8)

φυσικα κατα αλλα οχι σε ολεσ τις περιπτωσεις . γιατι τα περισσοτερα σχολεια κλεινουν απο τα μαλακισμενα που δεν εχουν αιτηματα , και τα κλεινουν για να χασουν μαθημα και μονο . η λογικη της λουφας λειτουργει σε αυτες τις περιπτωσεις . και επειδη ημουν και εγω καποτε μαθητης και εχω συμμετασχει σε καταληψη αλλα με δικαια αιτηματα και οχι με αφορμη να χασουμε μαθημα . και επειδη μπορει μερικα ατομα να κραξουν οπως γηνετε παντα σε μια αποψη που δεν αρεσει … ας δουνε την συμμετοχη των ατομων στις εκαστοτε καταληψεις και θα καταλαβουν τι εννοω . τσιγαρακι - μπαφοκατασταση και μαγκια κλανια . αντε επιτελους τα αιτηματα να δοθουν … ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ ΤΥΡΟΠΙΤΕΣ ΣΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ!!!

Κι εμεις υπο καταληψη ειμαστε…εννοειται πρεπει να υπαρχουν καποια αιτηματα σωστα για να συμφωνησω με την καταληψη. Εγω σαν 1η λυκειου δεν ελαβα και πολυ μερος…σπιτακι μου καθομαι…Καποια αιτηματα που εχουμε βεβαια ειναι πολυ καλα. Οπως το να υπαρχει κρατικος ιατρος και να μας εξεταζει καθε 6μηνο ετσι ωστε και τα χαρτια γιατρου για την γυμναστικη να μην τα πληρωνουμε καθε χρονο χρυσα. ΄Η να υπαρχει μαθημα ΣΕΠ και να εφαρμοζεται σε ατομικο επιπεδο πραγμα που γινοταν οταν η μανα μου πηγαινε λυκειο στην αμερικη πριν 28 περιπου χρονια! Τωρα τα υπολοιπα αιτηματα ειναι του στυλ να μειωθουν οι ωρες γενικης κλπ που δεν μου λενε κατι ακομα γιατι ειμαι πρωτη λυκειου και δεν ξερω καν ποσες ειναι αυτες :stuck_out_tongue:

Το γυμνασιο της περιοχης μου το χει σαν αιτημα και το θεωρει και πρωτοτυπο! Το χουν καμαρι!

+1
Ακόμα πιο μαλακισμένα από αυτά όμως είναι εκείνα που ψηφίζουν υπέρ της κατάληψης για τον ίδιο λόγο και μετά κάθονται στο σπίτι τους ή πάνε για καφέ[-X.Πάντως λίγοι από αυτούς που συμμετέχουν ξέρουν τα αιτήματα.Απλώς το κάνουν για να χάσουν σχολείο,γιατί το κάνει και ο κολλητός τους, οι <<μάγκες>> και γιατί νιώθουν <<επαναστάτες>>.Και κοντά σ’αυτούς τους μάγκες χαραμίζονται και άλλοι που ενώ είναι τρίτη λυκείου αντί να κάτσουν να διαβάσουν κάθονται όλη τη μέρα στην κατάληψη πολεμώντας για κάτι που δεν ξέρουν ούτε αυτοί τι είναι.Σε μια από τις πιο σημαντικές χρονιές της ζωής τους.[-X

θυμαμαι μοιραζαν κατι φυλλαδια,και δε τα πολυδιαβασα γιατι ηξερα περιπου τι θα λεγανε.Λοιπον ζητουσαν στο 15% την παιδεια#-o .Αμα γινει αυτο, σφυρα με.

φυσικα υπερ οταν υπαρχουν σοβαρα αιτηματα κ οι μαθητες που ψηφιζουν καταληψη ερχονται κ δεν κοιμουται σπιτι κ τελοσπαντων κανουμε εναν σοβαρο αγωνα

φυσικα κατα οταν γινεται για χαβαλε κ οταν δεν υπαρχουν αιτηματα η αμα υπαρχουν καποια σοβαρα , η πλειοψηφια των μαθητων δεν εχει ιδεα γι αυτα

@ vedder αυτο που λες δεν εχει λογικη γιατι π.χ. και το αρθρο 16 δεν σε ενδιαφερει αμεσα κ θα σε ενδιαφερει σε 3 χρονια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν σε αφορα η οτι δεν νοιαζεσαι γι αυτο…

Εμενα τα αιτηματα που μας πλασαραν φαινοντουσαν καπως ουτοπικα.Γενικα το αιτημα μου εμενα ηταν να χασω μαθημα.Ψηφισαμε,εγω εβαλα ναι οπως και το 95% του σχολειου:P

ποσο εισαι? δεν κανεις φρονιστηριο / ιδιαιτερο ?

Το 5% ήταν τα φυτά και οι φλώροι?:-kΣε τέτοιες ψηφοφορίες που σχεδόν ποτέ δεν κρατιούνται μυστικές συνήθως αυτοί που ψηφίζουν αντίθετα από τη μάζα θεωρούνται φλώροι.Έτσι αυτοί που δεν έχουν το θάρρος της γνώμης τους ψηφίζουν με τους πολλούς.

Υπερ όταν έχουν οι μαθητές ,φοιτητές κ.τλ. κάτι να πουν ,κατα για να χάσουν μάθημα…Εμένα και στο σχολειο κ στο πανεπιστημιο οι παρατεταμμένες καταλήψεις με αποσυντονιζαν στο τέλος και όταν ερχόταν η ώρα να ξανακάνω μάθημα είχα μεγάλο πρόβλημα…

Παιδια μου, ως μεγαλυτερος και σοφοτερος εχω να σας πω τα εξης…

Να αφησετε τις καταληψεις και τις αλλες αταξιες και να στρωθειτε στο διαβασμα. Να διαβαζετε πολυ γιατι πρεπει να περασετε στο πανεπιστημιο, να γινετε ανθρωποι χρησιμοι για την κοινωνια. Αν τωρα, δεν περασετε στη σχολη που σας αρεσει δεν πειραζει, ειναι γιατι δεν διαβασατε αρκετα. Στο πανεπιστημιο να διαβαζετε κι εκει πολυ, να κανετε αυτο που σας λενε οι καθηγητες και οι γονεις σας, γιατι αυτοι ξερουν. Να ξερετε οτι αν δεν διαβασετε πολυ και δεν παρετε καλους βαθμους, δεν θα μπορειτε να μπειτε σε καποιο μεταπτυχιακο, το οποιο ειναι απαραιτητο για να βρειτε μια αξιοπρεπη δουλεια. Επειδη ομως ειστε ανθρωποι κι εσεις, να εχετε και λιγο ελευθερο χρονο στον οποιον θα πηγαινετε για καφε η ποτο με τους φιλους σας και να σχολιαζετε τις γκομενες/μπαλα τα αγορια και γκομενους/μοδα τα κοριτσια…

Οταν με το καλο τελειωσετε τις σπουδες σας (αν η σχολη σας ειναι 4ετης να εχετε τελειωσει ακριβως στα 4 χρονια) τα αγορια θα πατε στρατο οπου και θα γινετε αντρες υπευθυνοι πλεον. Τα κοριτσια μπορειτε να δουλεψετε η να αναζητησετε εναν καλο, ευγενικο και πλουσιο γαμπρο. Παντως (αγορια και κοριτσια) στην δουλεια να μην αντιμιλατε στους ανωτερους και να εκτελειτε με επιμελεια τα καθηκοντα σας…

Να κανετε και οικογενεια παιδια μου, γιατι ειναι το παν. Αμα δεν σας φτανουν τα χρηματα απο τους μισθους δεν πειραζει. Υπαρχουν τα δανεια και οι πιστωτικες καρτες. Να δουλευετε πολυ να φερνετε χρηματα στο σπιτι να μη λειψει τιποτα απο τα παιδια σας. Ισως τους λειψει η παρουσια σας βεβαια, αλλα θα ειναι για ιερο σκοπο. Οταν τα παιδια σας εχουν μεγαλωσει κι εσεις εχετε συνταξιοδοτηθει, ηρθε πια ο καιρος να χαρειτε τη ζωη μαζι με τα εγγονια σας. Το μελλον τοτε θα ειναι μπροστα σας…

Την ωρα που εγραφα αυτο το κειμενο, θα επρεπε να διαβαζω για το μαθημα που δινω σε 5 ωρες. Who cares, ομως?

Mας έχεις σε τρελή εκτίμηση τις γυναίκες…ε??Κάτσε δίαβασε ρεεεε…Πώς θα πιάσεις το 5 σε 5 ώρες?:lol: :stuck_out_tongue:

Εγω σας εχω σε τεραστια εκτιμηση! Εσεις δυστυχως υποτιματε πολλες φορες τον εαυτο σας…

Κατα.Στο δικο μας σχολειο βασικα ΠΟΤΕ δεν ειχαμε σοβαρα αιτηματα και συμμετειχα μεχρι την Πρωτη Λυκειου.Απο τη Δευτερα Λυκειου μεχρι το τελος, ψηφιζα παντα κατα και τους εβριζα κιολας! (Εκει σπασιμο!:stuck_out_tongue: )
Προτιμουσα δηλαδη να κανω μαθημα,να περναει και η ωρα πιο γρηγορα απο το να κανουμε βολτες σε ολο το προαυλιο σαν αιωωωνιο διαλειμμα.

Αν δεν εχετε σοβαρα αιτηματα παιδια μου, σταματηστε τη λουφα, μπειτε μεσα και καντε μαθημα.
Στην τελικη και μεσα στο μαθημα, οποιος θελει προσεχει, οποιος θελει κοιμαται.Μη χανετε για βλακειες υλη, γιατι μετα θα εχετε κενα, μετα τον *ουλο στις πανελληνιες και μετα θα τρεχετε να δωσετε δευτερη χρονια ή θα πατε σε ΙΕΚ.That’s life.:smiley:

Δεν είχα σκοπό να σε ακούσω, αλλά μου ρίχνεις 14 μήνες…

Κι ενα πττυχιο! :twisted:

Παιδιά μου εγώ πάλι σας συμβουλεύω να κάνετε καταλήψεις χωρίς να ξέρετε γιατί.Γιατί είμαστε μεταλλάδες και πάντα ενάντια της αρχής.Να μην διαβάζετε καθόλου γιατί είναι άχρηστα τα κωλογράμματα.Αν δεν περάσετε πουθενά μη σας νοιάζει γιατί μπορείτε να κάθεστε και να τρώτε τα λεφτά του μπαμπά.Τώρα αν περάσετε κάπου τυχαία πάλι να μην διαβάζετε γιατί μπορείτε να είστε αιώνιοι φοιτητές και όπως λένε η φοιτητική ζωή είναι η καλύτερη:wink:.Αν μεγαλώσετε πολύ και ο μπαμπάς παίρνει μικρή σύνταξη παντρευτείτε κάποιον-κάποια με λεφτά.Αν δεν κάτσει το πολύ πολύ να μην δείτε την 123η αποτυχημένη εμφάνιση των WASP στην Ελλάδα.Και τι έγινε?Αφού θα τους έχετε δει άλλες 122:roll:

Υπάρχει και η μέση λύση.Πάν μέτρον άριστον λέγαν οι αρχαίοι πρόγωνοί μας

Τα αρχαία τα παίζω στα δάχτυλα ο μπαγλαμάς:D

Τα νεα οχι και τοσο…

Πάντως, αυτό με τη τυρόπιτα, ακούγεται σοβαρό αλλά υπάρχει λύση στο πρόβλημα. Να μας πούνε οι μαγείρισσες από που ξεκινάνε το φύλο της τυρόπιτας. Από εκεί θα πρέπει να ξεκινά και η βρώση…