Καταληψεις.Υπερ η κατα

Κανείς δεν είναι τέλειος:dunno:

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως οταν εχεις μια τυροπιτα μπροστα σου, ζεστη κι αχνιστη, καθεσαι και σκεφτεσαι. Απλα τρως.:stuck_out_tongue: :-s

Κατά. Δεν κάνω και φροντιστήριο και μένω πίσω.

Ναι τα’δα σήμερα το πρωί τα κωλόζωα στο 2ο γυμνάσιο… Ούτε εμείς πια τόσο γελοία αιτήματα…

Το χειρότερο είναι ότι όταν γίνεται ψηφοφορία περί κατάληψης, η συντριπτική πλειοψηφία ρίχνει “Υπέρ” και μέσα στο σχολείο μένουν μόνο καμιά 10αριά άτομα (ως καταληψίες βεβαίως βεβαίως)…

πας κόντρα στον αγώνα της νεολαίας μας? 8O 8O

Δεν έχεις ακούσει που λένε ότι ο λαός και τα παιδιά έχουν πάντα δίκιο? 8O 8O

Τς τς τς… Τι φασισμός που υπάρχει σε αυτό το φόρουμ[-X [-X

βασικα ποτε δε θα ψηφιζα οχι,γιατι πολυ απλα θελω να χασω μαθημα.Εχεις δικιο πως θεωρουνται φλωροι,αλλα οπως εγω θελω να χασω μαθημα,αυτοι δεν ψηφιζουν οχι επειδη δεν συμφωνουν με τα αιτηματα,αλλα γιατι θελουν να κανουν μαθημα,το αντιθετο ακρο οπως βλεπεις…

Μπράβο ρε ChrisP, επιτέλους, ένας σοβαρός άνθρωπος σ’ αυτό το φόρουμ. Γεμίσαμε ταραξίες μου φαίνεται! Οι καταλήψεις είναι κακό πράγμα, παιδιά μου. Κακό.

Γιατί, ως γνωστόν, ο άνθρωπος που κάνει κατάληψη ρέπει προς επικίνδυνες συνήθειες, όπως το να πηγαίνει σε καφετέριες ας πούμε, αντί να κάνει την εργασία του. Ο περίφημος “τεντυμποϊσμός”, ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα της εποχής μας, εν μέρει πηγάζει απο αυτή την υπερβολική αύξηση του ελεύθερου χρόνου, ο οποίος κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να καταργηθεί πλήρως. Διότι, πολύ απλά, είναι άχρηστος, καθώς δεν δύναται να επενδυθεί παραγωγικά στην κοινωνία.

Όπως σωστά αναφέρει ο φίλτατος, κάθετι στον κόσμο τούτο ακολουθεί το χρονοδιάγραμμα του. Τόσα χρόνια σχολείο, μετά η σχολή, μετά η οικογένεια και η δουλειά, μετά η σύνταξη. Οι καταλήψεις έρχονται όμως απο το πουθενά, για να καταλήξουν πάλι στο πουθενά. Σκεφτείτε μόνο πόσες χαμένες παραγωγικές ώρες! Αφήστε που οι καφέδες κάνουν κακό στην υγεία. Μακρυά απο αυτούς τους διαβόλους λοιπόν, και διαβάστε τα βιβλία σας. Όχι όπως θέλετε εσείς, αλλά όπως σας λένε οι καθηγητές σας. Ξέρουν. (εκτός απο ορισμένους που υποστηρίζουν και αυτοί τις καταλήψεις… μη τους ακούτε αυτούς παιδιά μου, είναι βαλτοί απο κόμματα, και τρέφουν σκοτεινούς σκοπούς).

Και αν πουθενά βλέπετε τίποτα λουκέτα… σπάστε τα! Λευτεριά στα κάγκελα!

νομιζω οτι η εννοια της καταληψης εχει παρεξηγηθει υπερβολικα…η καταληψη πλεον δυστηχως δεν ειναι μεσο πιεσης αλλα τροπος να κερδηθουν διακοπες…εχω βρεθει σε καταστασεις που θελουν καταληψη 200 ατομα και την κρατουν οι ιδιοι 10…δεν ειναι αυτο το νοημα της ομως…οποτε ειμαι υπερ της ιδεας της καταληψης και κατα του τροπου με τον οποιο πραγματοποιητε τις περισσοτερες φορες…

(λεω λιγα γιατι δεν εχω χρονο…θα επανελθω)!!:stuck_out_tongue:

ρε σεις, μη τα αποπροσανατολίζετε τα παιδιά…

Παιδιά, κάντε καταλήψεις. Ποιος σας είπε ότι η επαναστατικότητα είναι στις ιδέες? Στις πράξεις είναι. Κάντε καταλήψεις ακόμα και αν δε ξέρετε γιατί.

Κάτω ο καθηγητής μαθηματικών που είναι αυστηρός και μας βάζει πολλά και δεν προλαβαίνουμε το φροντιστήριο
Κάτω οι στρογγυλές τυρόπιτες
Κάτω η αναθεώρηση του άρθρου δε θυμάμαι ποιο λένε, αλλά έτσι μας είπαν
Κάτω τα πάντα!!!

Κάντε καταλήψεις ρε, για να νιώσετε επαναστάτες και όχι ζώα. Τι και αν αύριο θα παρακαλάτε να σας κυβερνάνε αυτοί που έμαθαν κάποια πράγματα παραπάνω από εσάς και εξέλιξαν τις επιστήμες. Κομφορμιστές είναι αυτοί. Εσείς είστε οι επαναστάτες. Το λέει και το βιογραφικό σας, κατάληψη δημοσίου σχολείου στα 15!

=D> =D> ωραιος…συμφωναω…δυστυχως δεν σκεφτονται ολοι ετσι ομως…

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο…

Και το “κάνουμε κατάληψη γιατί θέλουμε να χάσουμε μάθημα” αίτημα είναι για μένα. Ποιος δεν επιζητεί ξεκούραση από το εξοντωτικό" σχολείο-διάβασμα-φροντιστήριο-διάβασμα"? Ενώ προβληματισμό πρέπει να μας προκαλέσει και το γεγονός, γιατί το σχολείο είναι τόσο αντιπαθές στους μαθητές. Επίσης, το αντεπιχείρημα στις καταλήψεις “Είναι η τελευταία σας χρονιά, μην κάνετε καταλήψεις γιατί έχετε πανελλήνιες” θα πρέπει να μας προβληματίσει για το γεγονός πως το σύστημα κρατάει ομήρους τα παιδιά και δεν μπορούν να αντιδράσουν. Τέλος, βασικότερο αίτημα πρέπει να είναι: “να διασφαλιστεί η διαφάνεια των πανελληνίων, του μόνου αδιάβλητου (μέχρι προτείνως) θεσμού στη χώρα, η οποία επλήγη από τις αλλοιώσεις γραπτών που σημειώθηκαν φέτος.” Η αντίδραση για την αντίδραση δεν σημαίνει φυσικά τίποτα, αλλά σε καιρούς που η κοινωνία επιτάσσει τυφλή υπακοή στους νόμους και κανόνες της, κάθε μορφή αντίδρασης πρέπει να μας χαροποιεί.

βασικα ειναι μεγαλη μαλακια που κανουμε εμεις οι μαθητες καταληψη χωρις λογο γιατι ειναι ενα οπλο το οποιο καποιες φορες θα μας χρειαστει πραγματικα…αλλα ποιος θα μας παρει στα σοβαρα τοτε ?

Αν δεν εχετε σοβαρα αιτηματα και θελετε να χασετε μαθημα διαλυστε το. Σπαταληστε την επαναστατικοτητα σας σε κατι πιο χρησιμο. Αν παλι εχετε σοβαρα αιτηματα και σκοπευετε να πιεσετε μεσω καταληψης, τοτε συνεχιστε. Γενικα για τις καταληψεις εχω να πω το εξης. Ειναι απο τα πιο ισχυρα μεσα πιεσης και σου προσφερει χρονο για επιπλεον δραστηριοτητες προκειμενου να πετυχεις τους στοχους σου. Αλλα οταν χρησιμοποιειται για λαθος σκοπο και σε λαθος χρονο τοτε μπορει να γυρισει μπουμερανγκ. Π.χ. οι καταληψεις στα πανεπιστημια τον περασμενο Ιουνιο με εβρισκαν 100% συμφωνο. Αν γινουν σημερα καταληψεις με τις υπαρχουσες συνθηκες (αν δηλαδη δεν αλλαξει κατι τωρα) με βρισκουν αντιθετο. Οποτε σκεφτειτε το καλα.
Κατα τ’αλλα ο Κρισπ ειπε μεγαλη αληθεια αλλα ποιος απο μας τον ακουει. Ισως ουτε κι ο ιδιος τον εαυτο του. Οχι επειδη δεν θελει αλλα επειδη δεν γινεται.

Tον περασμένο Ιούνιο… και για τις καταλήψεις το προηγούμενο χειμερινό εξάμηνο? Τι έχεις να πεις?
Χάθηκε η εξεταστική του Φλεβάρη με αποτέλεσμα μια διπλή εξεταστική αυτό το Σεπτέμβρη… όπου δίναμε μαθήματα των οποίων είχαμε παρακολουθήσει το 1/3… 7 μήνες πριν!

Ομολογουμένως δεν έχω ακόμη σκεφτεί ένα καλύτερο μέσο πίεσης , αν είχα θα το πρότεινα…
αλλά αυτό δε με εμποδίζει να πω…
πως η κατάληψη δεν είναι ο καλύτερος τρόπος, κατά τη γνώμη μου είναι ένα μέσο πίεσης το οποίο στην τελική γυρνάει και μας δαγκώνει. Στιγμιαίο το κακό για όσους βρίσκονται πιο πάνω από εμάς…
αλλά αν κοιτάξουμε λίγο πιο μπροστά κάνουμε κακό στον εαυτό μας.
Ναι,ξέρω… να μην κοιτάξουμε τον εαυτό μας αλλά τι θα παρεδώσουμε στην επόμενη γενιά…
Δε διαφωνώ, απλά παρακαλάω να τα κάνουμε και τα δυο…
Γιατί μερικές γενιές μετά θα είναι τα παιδιά μας… τα οποία όσο είρων και αν γίνεται ο κρισπ δε βλέπω πως θα τα μεγαλώσουμε αν πάμε κατα διαόλου.

πάμε. Για αρχή θα κάνω μπαν το δεύτερο άκαουντ μου, Κάρβου, γιατί με προλαβαίνει κ μου σπάει τα νεύρα.

Κατάληψη στο σχολείο, ε ? Μμμμ… Για να δούμε…

Αν είσαι σε σχολείο που δεν έχει καθηγητές/βιβλία/αίθουσες/θέρμανση κτλ κτλ, κατάληψη και κανάλια, γιατί τελικά μόνο έτσι μπορείς να αλλάξεις κάτι.

Αν το επιχείρημά σου είναι “βαριέμαι να κάνω μάθημα” κ είσαι στο λύκειο, guess what, αν έχεις τα cojones μην ξαναπας. άσε τα άλλα τα χαζά να τραβάνε τα ζόρια κ εσύ ψάξε τον “εαυτό σου, ελεύθερος από τους περιορισμούς της συμβατικής κενωνίας”.

Αν είσαι γυμνάσιο, κάνε υπομονή λίγο ρε μπούλη κ θας πας λύκειο. Κ θα τα παρατήσεις… Μπράβο σου !

Ντεμέκ προοδευτισμοί part 2 - the revenge

Η Ελλάδα είναι η χώρα της ήσσονος προσπάθειας. όλοι ρέπουν προς καταστάσεις με χαμηλότερες απαιτήσεις κ περισσότερα δικαιώματα/απολαβές. Γιατι αυτοί είμαστε. Παραδείγματα :

-ξύνεσαι ή δεν γουστάρεις το διάβασμα. αράζεις 16 χρόνια, ξαφνικά ανακαλύπτεις τις πανελλήνιες κ την αγάπη σου για την ιατρική. ξεσκίζεσαι, αλλά περνάς ιεκ ιχθυοκαλλιέγειας. μετά βρίζεις το σύστημα.

?ο άλλος που διάβαζε όμως 18 χρόνια σερί κ μπήκε τελικά, είναι μαλάκας? Πρέπει να μπαίνουμε όλοι στο πολυτεχνείο/ιατρική/νομική, αράζοντας κ ψάχνοντας παράλληλα τον εαυτό μας?

-το σχολείο σε περιορίζει. δεν σε αφήνει να βρεις τον ευατό σου, κτλ κτλ. Γιατί όμως? τι κάνεις τον ελεύθερό σου χρόνο? μήπως λιώνεις στις καφετέριες, ή στην ανάγνωση φιλοσοφίας? τι κάνεις ακριβώς?

?παιδιά που πέρασαν σε ανώτατες σχολές, όντας παράλληλα μουσικοί, ή/και κάνοντας ξένες γλώσσες/θέατρο/εφημερίδες κτλ τι είναι, υπεράνθρωποι? Γιατί εκείνοι ψάχθηκαν κ εσύ όχι? Το σχολείο φταίει?

-δεν γουστάρω το σχολείο, το βαριέμαι. δεν μαρέσει να διαβάζω, είμαι καλλιτέχνης, τι να κανω?

?πρέπει να το κλείσεις για να μείνουν εκτός κ αυτοί που θέλουν? πόσο ζόρι θέλει να βγάλεις ένα 10 κ να κάνεις την δουλειά σου κ εσύ κ οι άλλοι. Α ! Και παράλληλα : βλέπω πολλούς “επαναστάτες” να θέλουν να καταργήσουν την κανονικότητα του σχολείου, αλλά κανείς δεν το παρατάει, επειδή του το λέει η μαμά του. κ τον θρέφει παράλληλα.

ομορφιές… πάμε για κατάληψη !

οφ τόπικ : πως κανείς δεν πρότεινε κατάληψη για να καταργηθούν οι παρελάσεις ? Ε εγκάθετε κάρβου?

Αντε να δω ποτε ο εγκεφαλος θα κανει καταληψη επιτελους στα κεφαλια μερικων νεοκοπων “επαναστατων”-γαλακτος(ναι σαν το αρνακι,με ο,τι αλλο συμβολισμο εμπεριεχει ο παραλληλισμος τουτος)και σκεφτουν καλυτερα τις ακαταληπτες πραξεις τους.Αυτα.

Οκ το Λεδ με υπερκάλυψε. Αλλά επειδή το θέμα είναι φλέγον, θα επανέλθω αναλυτικά… Τώρα δε μπρολαβαίνω, η σχολή μου είναι ακόμα ανοιχτή (και σας περιμένει) και τρέχω σαν τρελή.

Σοβαρά ποστς μόνο ε.

επίσης να το πω γιατι θα σκάσω

όλοι οι καταληψίες αυτή τη στιγμή στοιχηματίζω πως βρίσκουν τον εαυτό τους, διαβάζοντας κ δημιουργώντας…

Αυτοί οι τύποι που βλέπω στο σχολείο της γειτονίας μου (περί τα 50 άτομα) να καπνίζουν. ρεμαλιάζουν, να μην κάνουν τπτ κ να καίνε τα νιάτα τους, είναι μια αυστηρή μειοψηφία

Αμ πέσ’τα γιατί εμένα φλώρο με ανεβάζουν φλώρο με κατεβάζουν που ψηφίζω “κατά” ενώ μου στερούν το δικαίωμα στην υπάρχουσα (έστω και με τέτοιες συνθήκες σ’αυτή τη χώρα) παιδεία…

Μίλησα σήμερα με έναν απ’τους οργανωτές της κατάληψης και ήθελε να έρθω μέσα στο σχολείο για να φαίνονται πολλοί αυτοί που κάνουν την κατάληψη. Με πίεζε ενώ δεν ήθελα. Του λέω ότι είμαι “κατά”. Και μου απαντάει:

“Ναι, αλλά έτσι όπως θα πηγαίναμε κανονικά για μάθημα παρά την θέλησή μας, αν δεν κάναμε κατάληψη, έτσι κι εσύ, αφού η πλειοψηφία έχει αποφασίσει ότι θα γίνει κατάληψη, πρέπει να έρθεις να την υποστηρίζεις”.

Ξέχασε βέβαια ότι το σχολείο πήγαν και το κλειδώσανε στις 5 το πρωί αλλά αφού δεν θέλει να πάρει την όποια παιδεία του παρέχεται, στηρίζεται στην αστείρευτη ωριμότητά του για να ψαρεύει τέτοια ανύπαρκτα επιχειρήματα…

Τα σχολεια μας ειναι για το καραπουτσο.
Χωρις φροντηστηριο δεν μπαινεις ουτε στα ΤΕΙ Αλασκας.
Αν οι γονεις σου δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να σε στειλουν φροντηστηριο εισαι καταδικασμενος να μην περασεις πουθενα?
Απο τοτε που πηγαινα εγω (το 99 τελειωσα) μεχρι και σημερα που βλεπω τον αδερφο μου που παει 3η λυκειου τα πραγματα οχι μονο δεν ειναι στασιμα αλλα πανε απο το κακο στο χειροτερο.
Αφου κανεις δεν ενδιαφερεται για την παιδεια γιατι να αφαιρεθει το δικαιωμα στους μαθητες να διεκδικουν τα δικαιωματα τους? (ολοι μας πληρωνουμε για δωρεαν παιδεια αλλα αυτα τα λεφτα που πανε?)