Καταληψεις.Υπερ η κατα

Ερώτηση: εμείς που κάναμε κατάληψη το 1998 και το 1999 για να μην περάσει ο νόμος Αρσένη καταφέραμε τπτ? Οχι και ο νόμος περασε και μας Γ@μησανε στο τέλος στις πανελλήνιες !
Μην το ψάχνετε , γνώμη μου είναι ότι την έχουμε πατήσει σαν το βόσκο και τον λύκο!

Στειλτε τα ΜΑΤ μεσα ρε να μπει επιτελους μια ταξη…

Βασικά η περσινές καταλήψεις τις οποίες και βίωσα ήταν καθαρά ένα ακόμα κίνητρο για χαβαλέδιασμα.Το μόνο που έβλεπες ήταν ένα σχολείο γεμάτο γόπες από τσιγάρα,βαμμένους τοίχους και δεκάδες μπουκάλια αλκοολ στο αμφιθέατρο.Αυτό και μόνο μου λέει πολλά.Υποθέτω πως και φέτος δεν θα αλλάξει κάτι.

Κάτσε καλά Γεράσιμε…

:lol: Α ρε εποχές…

κοροιδία μεγάλη οι καταλήψεις στα σχολεία…
χαβαλέδες ψευτομόρτιδες είναι αυτοί που καθοδηγούν τους συμμαθητές τους…τι αγώνες και παπαριές εδώ δεν ξέρουνε τι θέλουν να περάσουν στο πανεμιστήμιο…άσε που καθοδηγούνται και από καθηγητές(λαμόγια!)

Ισχυει… Προσωπικη εμπειρια…

Το “λαμογιο” το αφηνω απ’εξω γιατι η συγκεκριμενη δεν ηταν… Απλα ακολουθουσε τον πολιτικο χωρο που ανηκε… Και μας παρεσερνε εμας…:stuck_out_tongue:

Μια ερώτηση σε όλους αλλά περισσότερο στον σοφό (λογο ηλικιας όπως έχεις πει) μοντε .
Εφοσον τα παραγωγικα μεσα συνεχως εξελίσοντε γιατι η ζωη μας γινετε χειροτερη ?

η αλήθεια είναι ότι εγώ δε ζηλεύω τη ζωή του πατέρα μου που δούλευε από τα 8 του… Ή που πλήρωνε τις σπουδές του. Ή όπου αν έτρωγαν κρέας έκαναν πάρτυ…

(απαντώ για monte, γιατί θα αργήσει να μπει φόρουμ…)

συνομήλικός του,δεν έχει δουλέψει ποτέ,σπούδασε στα εξωτερικά ό,τι γούσταρε και όταν δεν έτρωγε φιλέτο έκανε πάρτι γιατί το είχε βαρεθεί…

Ενταξει ρε Ρουντολφ δεν εχουμε ολοι πατερα τον Λατση.
Αλλα και να το ειχαμε ειναι καθαρα θεμα αξιοπρεπειας ορισμενα πραγματα

συνομίληκος? Γεννήθηκε με τον εμφύλιο ο πατέρας σου? Τον θεωρείς τον κανόνα για τη δεκαετία των 50ς-60ς?

όχι παλικάρι μου,δεν λέω για το δικό μου,δε θα έγραφα δώθε τώρα,θα έπινα σαμπάνιες με τη σκάρλετ:D

οι δεκαετίες που αναφέρεις ήταν οι πρώτες μετά από δύσκολους καιρούς για την ελλάδα,από αυτή του 70 όμως και μετά άλλαξε η κατάσταση,οπότε από εκεί θα γίνουν οι όποιες συγκρίσεις θέλησε ο the ripper.
όσο για το παράδειγμα,ήθελα να τονίσω ότι και τώρα υπάρχουν αυτοί που βλέπουν τη ζωή τους στην κοινωνία έναν ατελείωτο γολγοθά,υπάρχουν κι αυτοί που τη βλέπουν βόλτα στο λυκαβηττό…

βρε άνθρωπε… Τα ενδεχόμενα πάντα υπάρχουν, δε βοηθάς όμως στη συζήτηση με τον Ripper στο αν σήμερα είμαστε καλύτερα από παλιότερα. Ναι οι άρχοντες των βίκινγκς πέρναγαν καλύτερα από εμάς, αφού έκαναν σεξ με Σκανδιναβές και έπιναν όλη μέρα μπύρα, αλλά δε πιστεύω να θεωρείς ότι ο μέσος πολίτης σήμερα περνάει χειρότερα από το μέσο Βίκινγκ τότε… (νιώθω ότι εξηγώ τα αυτονόητα…)

Περιμενω απαντηση απο θοργκαλ!!!

δεν έχω στατιστικά στοιχεία εισοδημάτων,κκ ΑΕΠ κλπ,οπότε κρίνω,όπως κι εσύ με παραδείγματα.αλλά με δαύτα δε γίνεται δουλειά,γιατί θα πρέπει να εξηγήσει και το παλικάρι,τι εννοεί όταν λέει ότι γίνεται χειρότερη η ζωή μας…

δεν λέμε ό,τι σκεφτόμαστε:roll:

το κατοχύρωσα ε,ατάκα:oops:

σαφως και υπερ! αν και δεν ψηφισα για να μην μου την πουνε μετα επειδη δεν παταω…
:!: καταληψη=υπνος:!:

Γιατι αφου ειμαστε τοσο εξελιγμενοι πρεπει να δουλευουμε απο το πρωι μεχρι το βραδακι για να τα βγαλουμε περα ? ενω παλιοτερα(10-15 χρονια πισω) ειμασταν πολυ καλυτερα .

Καλα ολα αυτα περι “καταληψης ανευ λογου” και του να ψηφιζουμε…αλλα υπαρχει 15χρονος που δεν θελει να κοιμαται το πρωι χωρις να του σπανε τα νευρα? Και εκτος απ’αυτο, οι καταληψεις μπορει να γινουν και πιο παραγωγικες και απτο ν πηγαινεις στο σχολειο γιατι ξυπνας 10-10:30 ξεκουραστος, τρως πρωινο, στρωνεσαι μετα καμια ωρα να διαβασεις και εχεις μαθει ηδη τα διπλασια απ’οσα θα μαθαινες στο σχολειο! Αν εχεις λεφτα χτυπας και κανα ιδιαιτερο, και μετα πας και στο σχολειο για κανα 5ωρο να μην σου λενε οτι εκμεταλλευεσαι την προσπαθεια αυτων που κανουν καταληψη…

Αυτο κανω εγω τουλαχιστον αλλα σε ενα σχολειο οπως προειπα το οποιο εχει καλα αιτηματα…