Γάμος

επειδή έχει δίκιο ο Mule, θα παραθέσω την άποψη των αγαπημένων Αδιέξοδο:

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ : ΘΕΣΜΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΥΝΑΣΤΕΥΕΙ
->- : ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΙ ΣΑΠΙΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
->- : ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ
->- : ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΑ

Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ - ΚΥΤΤΑΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑΡΧΙΑ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ : ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΑ Η ΜΗΤΡΙΑΡΧΕΙΑ
->- : ΜΑΣ ΔΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΤΑΜΠΟΥ ΤΗΣ
->- : ΜΑΣ ΓΕΜΙΖΕΙ ΕΝΟΧΕΣ
->- : ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟ ΜΑΣ

Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ - ΚΥΤΤΑΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑΡΧΙΑ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ : ΗΛΙΘΙΑ ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ
->- : ΑΣΚΟΠΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ
->- : ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ
->- : ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ

Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ - ΚΥΤΤΑΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑΡΧΙΑ

την οποία δεν υιοθετώ βέβαια, αλλά είναι και αυτό μία άποψη. Βασικά δεν είχα τι να απαντήσω σε αύτό το thread και είπα να ποστάρω στίχους.

( Α και μην τους παρετέ σοβαρά τους στίχους και αρχίσετε να βαράτε. Όταν κυκλοφόρησε αυτός ο ιστορικός δίσκος των Αδιέξοδο τότε στις αρχές του 80, oι ίδιοι ήταν - δεν ήταν 17 χρονών. )

Εεεεε…
Χμμμ…

Η κουμπαρα?

Ρε φίλε να πας να παντρευτείς για την κουμπάρα??..Υπάρχει κ πιο οικονομικός τρόπος χαχαχαχα :stuck_out_tongue:

Ο γαμος ειναι σαν το χεσιμο : τρεχεις , βασανιζεσε και μονο οταν τελειωσει εισαι ευχαριστημενος και … <ελευθερος>
8)

Σωστο. Αλλα αν δεν εχεις παντρευτει δεν θα ναι κουμπαρα. Ειναι ο τιτλος που δινει μια παραπανω αιγλη…

Ψηφισα “Μαλλον αρνητικη, αναγκαιο κακο.”

Λοιπον, εγω στα 17 μου δεν ξερω τι φαση περνουσα αλλα επειδη ηταν η πρωτη φορα που ειχα ερωτευτει τοσο πολυ, ονειρευομουν γαμους, αρραβωνιασματα και λοιπες μαλακιες!#-o Τωρα (δοξα τω Θεω) εχω ηρεμησει.:stuck_out_tongue:

Πιστευω πως ο γαμος φυσικα και δεν σκοτωνει τον ερωτα και την αγαπη σ’ενα ζευγαρι, αν οι δυο ειναι ευτυχισμενοι και αγαπημενοι, κανεις δεν μπορει να τους χωρισει, ποσο μαλλον ενα χαρτι.Μην ξεχναμε οτι τα μουτρα, η κρεβατομουρμουρα, τα προβληματα, οι υποχρεωσεις κτλ υπαρχουν και χωρις να εχεις παντρευτει απλα και μονο με τη συμβιωση.Πιστευω οτι υπαρχουν οι “ανθρωποι ζωης” που ακομα κι αν τελειωσει ο ερωτας, παντα θα τους αγαπας και θα τους εχεις μεσα σου. (Το ζω, γι’αυτο το λεω!:wink: )
Τωρα το αν σκεφτομαι το γαμο… ναι, σε 10 χρονια απο τωρα… να ειμαι ετοιμη να κανω παιδια και οικογενεια.Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που καποιες γυναικες σε μικρες ηλικιες κανουν παιδια, παντρευονται και μετα παθαινουν καταθλιψεις και δεν ξερω και εγω τι αλλο!Το να κανεις οικογενεια εχει μεγαλη ευθυνη που πιστευω οτι αν δες εχεις ζησει μονος σου καποια χρονια να προετοιμαστεις, να μεγαλωσεις, να ωριμασεις, σκατα οικογενεια θα φτιαξεις!Lol!

about music να ζησετε!:slight_smile:

Δεν διαφωνω, απλα ο γαμος ερχεται να το επισφραγισει αυτο καθως πλεον δεν μπορεις να παρεις το καπελακι σου και να φυγεις…

Eιδα στον υπνο μου οτι ημουν παντρεμενος με την Σιμον και οτι ειχαμε μια κορη κοκκινομαλλα με γαλαζια ματια.
Υπο αυτη τη συνθηκη ειμαι υπερ του γαμου :smiley:

Υπο αυτη την συθηκη και γω υπερ ειμαι αλλα να ημουν και ο drumer τους, μονο συζηγος δεν φτανει.
Παντος αν τα βαλεις κατω το μονο θετικο ειναι ε…εεεε…εε… :stuck_out_tongue:

Μλκ, ειλικρινα θα σε βαρεσω… Κατω τα χερια σου ρε απο τη Simone

:lightsabre:

Τι να κλάσεις ρε ανύπαρκτε???:stuck_out_tongue:

ιτς ολ αμπαουτ σεξ :stuck_out_tongue:
πολλοι πιστεουν στο προγαμιαιο. αυτοι λοιπον ειναι ΚΑΤΑ του γαμου, γιατι παει ετσι καπως :

σεξ-γαμος-νο σεξ

μετα το γαμο δλδ… τιποτα :stuck_out_tongue:

εγω ψηφισα κατα :slight_smile: αν και παιδια καποια στιγμη θα ηθελα να κανω, γαμο οχι :slight_smile:

απλοϊκή προσέγγιση, αλλά νομίζω ενδιαφέρουσα.

θα ήθελα να παντρευτώ όταν θα βαριόμουν να αλλάζω γυναίκες. αν αυτό συμβεί κ σε μια ωραία ηλικιά, πολύ όμορφα.

και φυσικά να πάρω μικρότερη γυναίκα, ε !

ναι αυτο που λες ειναι σωστο. Αλλα αργει να συμβει υποθετω :stuck_out_tongue:
καποια στιγμη βαριεσαι να αλλαζεις οπως ειπες, και ισως συναντησεις εναν ανθρωπο που θελεις απλα να περασεις μαζι του την υπολοιπη ζωη σου…(=ενα ατομο που θα μαγειρευει, θα πλενει, θα καθαριζει σε ικανοποιητικο επιπεδο και δεν θα γκρινιαζει. Ε, να το αγαπας κι ολας ομως αυτο το ατομακι μωρε :slight_smile: :stuck_out_tongue: )

βασικά δεν αργεί κ τόσο. ανάλογα πόσο ενεργός είσαι μικρός

και περπατάς κείθε ένα πρωί και ρίχνεις χάμω κάτι χαρτιά-βιβλία που κρατούσε μία,και σκύβερε να τα μαζέψετε και κοιτάζεστε κατάματα και λέτε από μέσα σας “ω,θεε” και κοκκινίζετε λιγάκι και πάει ο γάμος…
απλό και καθημερινό:-s

ο γάμος θέλει πολλά κότσια.

Όπως είπε και ο Τσάντλερ προχθές στο “Friends” θέλει πολύ θάρρος για να μπορέσεις να πεις στη γυναίκα των ονείρων σου, όταν και εάν τη γνωρίσεις αυτήν, ότι είσαι ήδη “παντρεμένος”.:stuck_out_tongue:

ναι έτσι θα γίνει. αφού όμως έχεις βαρεθεί να αλλάζεις, ε ! ειδικά το να αλλάζεις το speed dial στο κινητό κ να θυμάσαι νέες επαιτείους γίνεται μετά από κάποια στιγμή κουραστικό…

…περνω την κιθαρα μου και τραγουδαω…σας αγαπαω μα δεν παντρευομαι…:smiley:

Tυχερος ο αντρας που δεν θα σε παρει :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: