Γάμος

Πιστευω οτι εχουμε δωσει μια λαθος αντιληψη στο γαμο σημερα. Πιστευουμε λανθασμενα οτι παντρευομαστε για να κανουμε παιδια, οτι αυτος ειναι ο προορισμος του. Ενω ο σκοπος του γαμου ειναι η αλληλοσυμπληρωση δυο ατομων ( και μετα ερχονται και τα παιδια, απο την ειρηνικη συμβιωση και αγαπη ενος ζευγαριου δηλαδη ενος καταλληλου οικογενειακου περιβαλλοντος για αυτα ). Πιστευω παντως οτι δεν ειναι και τοσο σημαντικο να παντρευτεις. Το ποιο σημαντικο ειναι να βρεις εναν ανθρωπο που θα μοιραζεστε σεβασμο και θα υπαρχει αλληλοκατανοηση και αληθινη αγαπη και θα σε καταλαβαινει και θα υπαρχει παντα διπλα σου και θα δειχνει παντα ενδιαφερον… Δηλαδη για μενα ενας γαμος ερχεται πολυ μετα σε μια σχεση ( και καθολου μια χαρα ειναι ). Νομιζω οτι ζηταμε επιβεβαιωση απο τον κοινωνικο μας κυκλο κατα καποιο τροπο με τον γαμο. Αν εισαι μαζι με ‘’ την αδελφη ψυχη’’ σου τι σημασια εχει ο γαμος ; Εχεις βρει την πραγματικη ευτυχια !:roll:

ο γαμος,απλα ειναι η “επισημοποιηση” της συμβιωσης…για να μην πει η γειτονια “κοιτα μια που…α” :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

αρχικα, παρολο που ειμαι φίλη σου, κανεις ορισμενα λαθη…Το αναλυεις υπερβολικά. Η κοινωνια ή καλύτερα η εκκλησια ορισμένες φορές, μας επιβάλει να παντρευομαστε για να μην θεωρουμαστε “αμαρτωλοί”. Υστερα ειναι σαν ενα κοινωνικο συμβόλαιο και ολες αυτες οι φαμφαρες ειναι σαν να λεμε " εδω τα καλα ζαρζαβατικα" Ναι οκ ειναι όλα αυτα αλληλοσυμπλήρωση, σεβασμός, αληλλοκατανόηση, αληθινη αγάπη, αρκει ολα αυτα να ερχονται την καταλληλη στιγμη και σαφως οταν και οι δυο δενε χουν μπερδεψει τον απλό ερωτα ή το απλό κόλλημα σε αγαπη… Βεβαια η αποψη μας πανω στο θεμα αγαπη και ερωτα διαφερουν αυτο και δεν θα κατσω να τα αναλυσω φυσικα… Λοιπον το οικτρο λαθος σου ειναι οτι λες κατι για αδερφη ψυχη, ο j.m ειχε πει οτι ο καθενας ειναι μοναδικος, κανεις δν θα ειναι εσυ και ποτε εσυ δεν θα εισαι καποιος αλλος…να το προσεξεις αυτο… οσο αναφορα την πραγματικη ευτυχια δεν την μετραμε, και αν υπαρχει φυσικα σου ευχομαι να την βρεις (και αν την εχεις ηδη βρει περαστικα σου…:lol: ) :-k Απο την αλλη για να παντρευτω εγω θα πρεπει να γινει ή σεισμος (μεγαλος) για να σε αφησω να με πεισεις…:smiley:

ολα αυτα,μπορουν να υπαρξουν καλλιστα κι εκτος γαμου…:slight_smile:
μην σου πω οτι μονο εκτος γαμου υπαρχουν :stuck_out_tongue:

[QUOTE=Mundus_Senescit;386907]ολα αυτα,μπορουν να υπαρξουν καλλιστα κι εκτος γαμου…:slight_smile:
μην σου πω οτι μονο εκτος γαμου υπαρχουν :p[/QUOTE

συμφωνω απολυτα… :-k τοτε ομως γιατι υπαρχει ο γαμος???:-k μηπως θα ειναι καλυτερα με το συμβολαιο ( δεν το θυμαμαι καλα) κοινης συμβιωσης???

συμφωνω απολυτα… :-k τοτε ομως γιατι υπαρχει ο γαμος???:-k μηπως θα ειναι καλυτερα με το συμβολαιο ( δεν το θυμαμαι καλα) κοινης συμβιωσης???

οπως ειπα και πιο πανω,εγω προσωπικα,θεωρω τον γαμο ως μια απλη “επισημοποιηση” της συμβιωσης…οι αλλοι μπορει να το βλεπουν ως ενα χριστιανικο τελετουργικο,που με την ευλογια του θεου θα ζησουν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα(#-o ),αλλοι μπορει να το βλεπουν ως οικονομικο συμβολαιο,αλλα εγω το βλεπω καθαρα συναισθηματικα και δεν μπορω να εντωπυσω καποια διαφορα απ’την συμβιωση…

τιποτα το ιδιατερο αναγκαιο κακο ειναι μωρε αμα 2 ανθρωποι θελουν να ειναι μαζι θα ειναι δεν χρειαζονται ολα αυτα τα διαδικαστικα

Συμφωνω, γιατι στην τελικη, νομιζω οτι ειναι μονο ενα χαρτι που σου υπενθυμιζει ολα αυτα… Αν το νιωθεις ολα αυτα! τοτε δεν χρειαζεσαι τις ευλογιες κανενος, και τα διαπιστευτηρια κανενος . Δικη σου επιλογη ειναι πως θα φτιαξεις την ζωη σου και με ποιον φυσικα… (αχ το ζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα! μου θυμισε το τελος απο τα παραμυθια…αλλα δεν ξερω κατα ποσο συμβαινει αυτο στην πραγματικοτητα:!: :!: )

Καλα τα λετε ρε παιδια αλλα παιζουν και τα νομικα στη μεση που μας υπενθυμιζουν να ειμαστε καλη χριστιανοι. Μην ξεχνιομαστε.

τι να ειμαστε?? :lol: :lol: #-o
και οι εξτρα επιδοτησεις παιζουν :stuck_out_tongue:

Na pei kai kanenas pantremenos kati e? Na milisoun oi foto parakalo:

Elpizo na sas entharyna ligo gia ton thesmo tou gamou…8)

PS: Molis eide to post i gynaika mou egine to eksis:

KAI PSIFISA THN PROTH EPILOGH!

OUCH!

Μα ναι, ειρωνικα το λεω. Σε αναγκαζουν να παντρευτεις. Πιστευεις οτι περαν απο τους χριστιανους που πραγματικα πιστευουν θα παντρευοταν ο κοσμος αν δεν ειχαμε φαει τοση παραδοση στην μαπα κι αν δεν επαιζαν οι επιδοτησεις και τα νομικα μπλα μπλα που λεμε;
:wink:

:lol3: :lol3: :lol3:

Ε καλα οταν μιλουσα για ‘‘αδελφη ψυχη’’ μιλουσα για εναν ανθρωπο που θα ειναι ο ενας και μοναδικος στη ζωη σου… ( απλα το ειπα διαφορετικα…:stuck_out_tongue: ). Ο Jim Morrison ειχε πει πολυ σωστα οτι καποιος δν μπορει να ειναι ιδιος με εμας και πολυ σωστα γιατι ο καθενας ειναι μοναδικος… Απλα μπορεις μια φορα στη ζωη σου να βρεις εναν ανθρωπο που θα ταιριαζετε παρα πολυ… Οχι οτι θα ειστε ιδιοι βεβαια…

Καλα, καλα οκ δν μπορω να σου αλλαξω γνωμη το ξερω… ( ξεροκεφαλη… ):stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :smiley:

Βλέπω το γάμο περισσότερο σαν ένα τυπικό, σαν μια “νομική κατοχύρωση” μιας σχέσης, με προεκτάσεις οικονομικού συμβολαίου.
Ένα είναι σίγουρο πάντως: σαν θεσμός -είτε μιλάμε για ευλογίες του παπά, είτε για το χαρτί που “πιστοποιεί” τη σχέση- , ούτε δημιουργεί έναν υγιή δεσμό από το μηδέν, ούτε ανανεώνει κάποιον που ήδη υπάρχει. Απλά τον επισημοποιεί.

Πάνω απ’ όλα, πρέπει να υπάρχει μια υγιής συναισθηματική σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων…από εκεί και πέρα, το αν και το πώς θέλουν να την επισημοποιήσουν, θα έπρεπε να είναι δουλειά του καθε ζευγαριού ξεχωριστά.

:naughty:

Επειδη μου εσπασες τα νευρα, θα στο πω σιγα σιγα να τ καταλαβεις, δεν πιστευω σε αυτα…και ναι ειμαι ξεροκεφαλη… :-k ναι!! και σιγα μην περιμενω την μια φορα που να βρω ενα ατομο να ταιριαζω παρα πολυ, ξερεις οτι δεν θελω ενα ατομο που θα ειμαστε γραμματοσημα, ιδια, θελω εναν ανθρωπο διαφορετικο απο μενα… :!: αλλωστε στο παιχνιδι του ερωτα δεν ξερεις τη ζαρια θα τραβηξεις καθε φορα και αυτο ειναι που μας κανει να παιζουμε ξανα και ξανα…το αισθημα της εκπληξης:D :smiley:

Πιο κάτω από αρνητική δεν έβαλες να το επίλεξω?

Σε ενα ντοκιμαντερ χτες στον σκαι αναφερθηκε πως ο γαμος δημιουργηθηκε ως μια μορφη κοινωνικου ελεγχου πανω στη σεξουαλικη συμπεριφορα του εκαστοτε ζευγαριου.Η κοινωνια απαιτει σταθεροτητα ωστε να μπορει να αναπαραγει τον εαυτο αποφευγοντας ετσι καποια κοινωνικη αλλαγη ή ανατροπη (οκ το τελευταιο δεν ειναι του σκαι αλλα δικο μου :stuck_out_tongue: ).Ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτο;