Επικίνδυνες ταινίες

Αν είσαι πολιτικώς προκατειλημένος μη συμμετάσχεις καν… Είναι χιουμοριστικό τόπικ…:slight_smile: (επίσης δε το ποστάρω σε πολιτικό τόπικ, γιατί υπάρχει τόσος φανατισμός που θα θεωρηθεί δεδομένο ότι κάνω κάποιο είδος πολιτικού μανιφέστου…)

Αν το σκεφτείς, η τριλογία “Ο Άρχοντας των δακτυλιδιών”:

α) προωθεί μιλιταριστικά πρότυπα, αφού όλοι είναι στρατιώτες και περπατάνε με βηματισμό και όπλα
β) προωθεί και φιλοβασιλικά πρότυπα κατά της εξουσίας του λαού, αφού όλοι είναι βασιλιάδες και μάλιστα ο Άραγκορν διώχνει τον αιρετό επίπτροπο της Γκόντορ για να πάρει πάλι αυτός την εξουσία
γ) ο Φρόντο είναι φασίστας, γιατί συνεχώς σκέφτεται το Σάιρ και όχι το καλό της ανθρωπότητας. Δε του μάθανε ότι δεν υπάρχουν σύνορα? Γιατί τέτοιο μίσος με τους Ούρουκ Χάι και τα Ορκ? Τη μάνα του έβρισαν?
δ) καταστρέφει το όμορφο, αφού έβαλαν μεγάλα αυτιά στη Λιζ Τάιλερ
ε) έχει πάρα πολύ θάνατο. Σχεδόν όλοι πεθαίνουν. Σε τι κόσμο μεγαλώνουν τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα?
στ) είναι ρατσιστές, γιατί ο Λέγκολας που είναι όμορφος είναι πιο καλός μαχητής από τον Γκίμλι που είναι κοντός και άσχημος. Επιπλέον ο Γκίμλι έχει και τρίχες στη μασχάλη. Την ομοιότητα με γνωστή πολιτική αρχηγό δε θέλω να τη σχολιάσω, αλλά είναι πασιφανές η λάσπη που γίνεται στη συγκεκριμένη πολιτική παράταξη, με την υποτίμηση του Γκίμλι υπέρ του ψηλού ξανθού αγωνιστή που Συνασπίστηκε με τους κοινούς θνητούς για το καλό του πτωχού λαού…
ζ) είναι τίγκα στο υπερφυσικό. Επιπλέον ο Γκάνταλφ είναι γέροντας και τα ξέρει όλα. Νομίζω ότι εμπνεύστηκαν από βιβλία του Λιακόπουλου… Τέτοια αντιγραφή ούτε οι Coldplay με το Clocks…
η) Κάνει προώθηση στους Disturbed, αφού ο Balrog, πρέπει να έχει τη φάτσα που έχουν στους δίσκους τους οι Disturbed
θ) Το γκόλουμ που είναι κοντό, άσχημο και τρώει ωμά ψάρια, στο τέλος πεθαίνει με φρικτό τρόπο. Βλέπετε όλοι τον παραλληλισμό με τους κινέζους που κάνει ο σκηνοθέτης… (τέτοιο μένος στους κινέζους?)
ι) Τέλος, όχι μόνο έχουν κλέψει τις μάσκες των Slipknot, αλλά πεθαίνουν όλοι όσοι φοράνε τέτοια μάσκα. Το όνειρο της Λουκά είναι αυτή η ταινία…

Από την άλλη όμως:
α) Ο Σάρουμαν φοράει άσπρα και μιας και είναι κακός υποστηρίζει το τρου Μέτσαλ που φοράει πάντα μαύρα
β) Περνάει οικολογικά μυνήματα, αφού λέει ότι αν κόψουμε δέντρα, τα δέντρα θα μας αλλάξουν τον αδόξαστο
γ) επιπλέον προωθεί την υγιή διατροφή, αφού ο Φρόντο και ο Σαμ επιλέγουν να πάνε περπατώντας και όχι με αυτοκίνητο και τρώνε συνέχεια το υγιεινό φαγητό των ξωτικών
δ) επίσης, όταν τα χόμπιτς έψησαν κρέας, τους βρήκαν μετά οι νεκροί βασιλιάδες που ήταν σα τον χάρο. Το μήνυμα είναι σαφές “Η χοληστερίνη σκοτώνει”
ε) η επιτυχία των βιβλίων δείχνει ότι με λίγη μαστούρα μένεις στην ιστορία και στη λογοτεχνία (στη μουσική έχουμε τον Χέντριξ να μας το θυμίζει)
στ) Δίνει ίσα δικαιώματα στα παιδιά, αφού τους δίνει σπαθί να πολεμήσουν στη μάχη στο φαράγγι του Χελμ
η) μετά τους Έλοχιμ, μας έμαθε τους Ρόχιριμ… Μία άγνωστη ως σήμερα φυλή…

Πείτε κανένα άλλο… Πείτε και για καμία άλλη ταινία… Πείτε και για να ειρωνευτείτε δικά μου παλιότερα ποστ. Στα @@ μου… Εγώ για χαβαλέ μπαίνω στο φόρουμ εξάλλου. :slight_smile:

Τελευταία παράκληση/οδηγία για το τόπικ: ποστάρετε προσεγμένα και καλά ποστς. Καλύτερα να μείνει με 10 μεγάλα ποστς που γράφτηκαν με προσοχή και όχι στο πόδι, παρά με 40 μονολεκτικά που δε λένε τίποτα… Ευχαριστώ

ωραίο τόπιξ φίλε. αφού πω ότι οι άρχοντες είναι οι πιο υπερτιμημένες ταινίες των τελευταίων ετών κ αυστηρά για τους μουτζαχεντίν τους, θα επιστρέψω με ταινία κ θάψιμο…

Πώωωωω και να σκεφτείς ότι έχω και τα τριά σε συλλέκτικες εκδόσεις!
Τι σόι ανθρωπος είμαι σ’αυτην την κοινώνια? Μάνα τι φίδι μεγάλωνες στον κόρφο σου?

δενμ είναι μονολεκτικό το πόστ μου! και δεν αντεξα χαχα:p

Oλες οι ταινιες που ασχολουνται με τη ροκ μουσικη οδηγουν τα παιδια στο σατανισμο.
Ολες οι περιπετειες οδηγουν στη βια.
Ολες οι ρομαντικες δεν εχουν να κανουν ουτε στο 1% με την πραγματικοτητα.
Ολες οι ιστορικες παραποιουν τα πραγματικα γεγονοτα.

Ισως οι μονες ταινιες που εχουν πραγματικα να προσφερουν στον τηλεθεατη ειναι οι τσοντες.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=235566&postcount=5116

Ευχαριστω

Million Dollar Baby:

Δεν πρέπει να τη βλέπουμε γιατί:

α) Είναι λες και βγήκε από τον γερουσιαστή Μακάρθι. Η κακιά αντίπαλος της ηρωίδας είναι πρώην πόρνη από την Ανατολική Γερμανία. Πάλι καλά που δεν έβγαινε και ο Ράμπο να την πυροβολήσει σε αυτή τη ταινία…
β) Το 1,000,000$ είναι πολλά λεφτά και ανεβάζει τις απαιτήσεις όλων των γυναικών. Επαγγελματίες και μη
γ) Ο Μόργκαν Φρίμαν παίζει με τρύπιες κάλτσες. Η άλλη με 4-5 ταινίες στο ενεργητικό της είναι το million dollar baby και ο άλλος με τόση καριέρα στον κινηματογράφο παίζει με τρύπιες κάλτσες? Άδικο
δ) Είναι υπέρ της ευθανασίας στους ανάπηρους. Αν το κάναμε αυτό και εμείς οι ροκάδες, τότε οι Σκόρπιονς δε θα πουλούσαν δίσκο…
ε) Με το Baby, ο τίτλος ακούγεται πολύ πεφτουλιάρικος και γλοιώδης. Άσε που κάνει έμμεση διαφήμιση στα μισά μαγαζιά της Συγγρού

πρέπει να τη βλέπουμε:

α) γιατί το ασφαλιστικό της Αμερικής είναι τραγικό και έτσι στηρίζουμε γεράκους όπως ο Κλιντ Ίστγουντ που θα έπρεπε να έχουν βγει στη σύνταξη προ πολλού, αλλά δε μπορούν…
β) μας αρέσουν όμορφες γυναίκες που παίζουν ξύλο και ξεμαλλιάζονται. Αν είχε λάσπη και φορούσαν μπικίνις βέβαια τα πάντα θα ήταν πολύ πιο όμορφα…
γ) γιατί η Χίλαρι Σουάνκ είναι όμορφη και θέλουμε να έχει δουλειά και στο μέλλον να τη χαιρόμαστε
δ) δε σκέφτομαι δ… Η ταινία είναι πολύ άθλια. ΟΥΜ

:wink:

Γαμώτη μου βαριέστε να καθίστε σε ένα ποστ πάνω από 10 λεπτά για να το γράψετε? Οι ελπίδες μου επικεντρώνονται στον monte για όταν πιάσει ξανά πληκτρολόγιο… Μου θέλετε και blog πανάθεμα σας…

τριλογία Μάτριξ:

Δεν πρέπει να τη βλέπουμε:

α) Έχει τόση πολύ ραδιενέργεια από τα κινητά που χρησιμοποιούν που αυξάνονται οι πιθανότητες καρκίνου στους θεατές

β) Γιατί από τότε που η μαύρη καμπαρντίνα έγινε μόδα μέσα στο κατακαλόκαιρο, κανένας δεν υποψιάζεται τους επιδειξίες στα πάρκα

γ) Γιατί η πρωτεύουσα λέγεται Σιόν και εμείς στηρίζουμε Παλαιστίνιους

δ) Γιατί στη Σιόν ακούνε House μουσική, ιδρώνουν και επειδή όλοι είναι ξυπόλυτοι δημιουργούν δυσάρεστη ατμόσφαιρα

ε) Γιατί έχουμε βαρεθεί το μπλαζέ ύφος του agent Smith, ειδικά όταν στον Άρχοντες των δακτυλιδιών ήταν ένα τόσο συμπαθητικό ξωτικό (ήταν ανάγκη η Λιζ να πάρει τα αυτιά του? Τη φαντάζεστε με αυτιά ξωτικού και στόμα σαν του πατέρα της?)

στ) Που στο καλό τα βρίσκουν αυτά τα όμορφα γυαλιά ηλίου? Εμείς γιατί δε βρίσκουμε τόσο στυλάτα?

η) Το Μάτριξ είναι παρερμηνεία της φιλοσοφίας του Πλάτωνα

Πρέπει να τη βλέπουμε:

α) Για την Μόνικα Μπελούτσι

β) Γιατί το Μάτριξ είναι ελεύθερο λογισμικό όπως τα Unix,Linux και πρέπει να το στηρίξουμε

γ) Για την Μόνικα Μπελούτσι

δ) Γιατί εισήγαγε τη κλίμακα χρόνου Bullet time στη σκηνοθεσία και έτσι μπορέσαμε να παίξουμε στους υπολογιστές μας το καταπληκτικό Max Payne

ε) Για την Μόνικα Μπελούτσι

στ) Γιατί μετά το Μάτριξ ήρθε η έμπνευση για το freestyle running όπου πηδάνε από ταράτσα σε ταράτσα λες και είναι ο Νίο

ζ) Για την Μόνικα Μπελούτσι

η) Για τους Rage against the machine

θ) Για την Μόνικα Μπελούτσι

Αν ο επόμενος που ποστάρει είμαι πάλι εγώ, τότε είστε ανέμπνευστοι άνθρωποι… τς τς τς

Lost Highway (Χαμενη Λεοφωρος) του David Lynch

δεν πρεπει να την βλεπουμε

α) γιατι υπαρχει περιπτωση να τρελαθουμε προσπαθωντας να εξηγησουμε τι σκατα γινεται (οπως αλλωστε και με τις περισσοτερες ταινιες του)

β)γιατι ειναι εβραιος (?) - david = δαβιδ

γ)γιατι αποδεικνυεται για ακομα μια φορα ποσο femme fatale ειναι οι ξανθιες

δ)γιατι μπορει να σκοτωσετε τον\την συντροφο σας με την ελπιδα οτι θα μεταμορφωθειτε σε ενα αλλο ατομο και ετσι θα βγειτε απο τη φυλακη

πρεπει να την βλεπουμε

α)για το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ soundtrack (απο david bowie εως rammstein)

β)γιατι ειναι η τελευταια εμφανιση του richard pryor σε ταινια

γ)για την φοβερη μορφη του mystery man

δ)γιατι ειναι η αγαπημενη μου ταινια απο τον lynch

ε)γιατι βλεπουμε την πατρισια αρκετ με μαυρο και με ξανθο μαλλι

αυτο γιατι δεν ειναι στο κινηματογραφος & τηλεοραση?

Γιατί το ξεκίνησε moderator και το βάζει όπου γουστάρει :lol: :stuck_out_tongue:

Karvou σόρρυ για το ψιλο-spam post, υπόσχομαι να βρώ τον χρόνο και να κάνω κανονικό post για ταινία :wink:

γιατί δεν είναι σοβαρό τόπικ για να πάει στις ταινίες. Είναι επιπέδου Κοκότα Vs Κόκοτας και Scorpions Vs Νότις. Τέρμα το σπαμ. Κράξτε ταινίες να γελάσω όταν θα κάνω διάλειμμα ξανά σε 4 μέρες… :frowning:

The pick of destiny

Δεν πρεπει να την δεις γιατι:

α) Εντελως ηλιθιο σεναριο
β) Δεν εχει καθολου αστειες σκηνες
γ) Γιατι ο Dio και ο Meat Loaf εμφανιζονται ελαχιστα

Πρεπει να την δεις

α) Γιατι απλα παιζει ο Τζακ Μπλακ
β) Για το απιστευτο soundtrack
γ) Γιατι παιζει ο θεος DIO
δ) Γιατι παιζει ο θεουλης Meat Loaf

Και γαμω τις ταινες :stuck_out_tongue: Μην ξεχναμε τον grohl σε εναν ακομα παρακμιακο εντελως ρολο 8)

Ταινίες του Cronenberg(my personal G-O-D)
Δεν πρέπει να τις δείτε :
1.Μπορεί να αρχίσετε να θέλετε να συμπεριλαμβάνετε αντικείμενα, όπως γυναικολογικά εξαρτήματα, όταν κάνετε sex.
2. Μπορεί να θελήσετε να χώσετε μια βιντεοκασσέτα στο στομάχι σας.
3.Μπορεί να αποφασίσετε να κάνετε ενα body modification extreme και να επεκτείνετε πχ. τη σπονδυλική σας στήλη με κάτι που να έχει tv appliances.
4.Mπορεί να αρχίσουν οι φόβοι σας να παίρνουν σάρκα και να οστά και στη συνέχεια να αποκολούνται από το σώμα σας και να κυκλοφορούν ελεύθεροι στο δρόμο.
5.Μπορεί να προσβληθείτε από έναν ιό και να γίνετε mindless,sex-crazed fiends…
6.Μπορεί να αποφασίσετε να παίρνετε μέρος σε τροχαία προκειμένου να ερεθστείτε σεξουαλικά.

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΟ ΜΑΤΤER WHAT NA ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ Cronenberg

  1. Για όλα τα παραπάνω αλλά και γιατί ο τύπος είναι ο μάστορας το stylish extreme psychosexual pain.
    Γιατί δείχνει το ανθρώπινο σώμα τροποιημένο με μηχανές που ξυπνάνε τα πιο ακραία ένστικτα…Γιατί αν έπαιζε μουσική μουσική το μεσαίο του όνομα θα ήταν Carcass, και γιατί εξωτερικεύει τους πιο μέσα φόβους μας…Γιατί ευτυχώς που υπάρχει και ο Cronenberg, ώστε να μπορώ να βλέπω στις ταινίες του,όλα αυτά που σκέφτομαι κι εύχομαι να μην γίνουν ποτέ πραγματικότητα…

Παω και την νοικιαζω σημερα κι ολας

Όχι ευχαριστώ …μια είδα κα ήταν απλά αποτρόπαια…Ο άνθρωπος είναι άρρωστος…

Yes…well i thought i made clear that this was the whole point…

Actually I did n’t αν κ θα πρεπε …:oops:

Πλιζ σπικ γκρικ μπικαζ σαμ πιπλ αρ ασχετεισον γουιθ δι ινγλις λανγουιτζ
Φαστεν γιορ σιτμπελτ φορ γιορ οουν σεκιουριτι
Θενκ γιου εντ χαβ ε ναις φλαιτ

Σχωράτε με…