Βιβλία Τρόμου

Χρειάζεται και μια τέτοια κατηγορία…λοιπόν,έχετε να προτείνετε καλά βιβλία τρόμου για εμάς?Κάτι να πάθουμε τρομάρα όπως γουστάρουμε???

Δικιά μου πρόταση

Τα βιβλία του αίματος - Κλάιβ Μπάκερ

Μικρές ιστορίες μαζεμένες σε μια σειρά βιβλίων,γεμάτες αίμα,φαντασία,βία και πολύ,μα πολύ σεξουαλικότητα.Μάλλον ο καλύτερος συγγραφέας του είδους στην πιο αιματηρή του στιγμή.

μικρος διαβαζα ανατριχιλες, μετραει?

Graham Masterton - Manitou (4 βιβλία)
Richard Matheson - I am legend (Ζωντανός θρύλος-Οξύ), Hell house

O Nεκροσκοπος του Brian Lumley εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα σε 5 τομους και παρουσιαζει το θρυλο του βρυκολακα μεσα απο μια πολυ ιδιαιτερη ματια,μπλεκοντας μυστικες υπηρεσιες,ανωτερα μαθηματικα,διαφορετικα επιπεδα υπαρξης και τυπικα μοτιβα των θρυλων των βαμπιρ σε μια ιστορια με καταιγιστικη πλοκη και πολλες ανατροπες.

James Patterson, Dean Koonz είναι δυο συγγραφείς με απίστευτα βιβλία τρόμου και θρίλερ! ¨Οτι βρέιτε απο αυτους αρπάξτε το!

Εγω διαβαζα οταν ημουν μικρος μια σειρα απο τις εκδοσεις Gutenberπου λεγοταν οι 7 φιλοι ή οι δεκα φιλοι καπως ετσι.Θυμαται κανεις ποια λεω?

Έχω διαβάσει και τους 6 τόμους και για να είμαι ειλικρινής δε μου φάνηκε να ξεχειλίζει και τόσο από σεξουαλικότητα(which i love in a book,ειδικά αν συνδυάζεται με λίγο horror)…Μου άρεσε πάντως…ειδικά ο τρίτος τόμος…

Επίσης πολύ ενδιαφέρον βιβλίο είναι flesh and blood του G.Masterton.Ένας μύθος που υπάρχει σε πολλούς πολιτισμούς,γενετικά πειράματα και μια από τις πιο καθηλωτικές ερωτικές σκηνές(σε βιβλία που δεν είναι erotica)
Note : Μήπως να κάνουμε κι ένα thread για λογοτεχνία erotica??

Φυσικα!!!Οι 5 φιλοι λεγοταν!Της Enid Blyton,αν θυμαμαι καλα,τα ειχα και γω ολα.Επισης ειχα και ολη τη σειρα απ τα 5 λαγωνικα,με τα πιτσιρικια που εξιχνιαζαν μυστηρια!Τελεια βιβλια!
Αν και η τοπ οφ δε τοπς παιδικη σειρα βιβλιων που ειχα διαβασει(και την εχω ακομα!:stuck_out_tongue: )ειναι ο Μικρος Βρυκολακας,με τον Ρουντιγκερ το βρυκολακακι!Η Θεια Δωροθεα για οποιον θυμαται,τα σπαγε!!:stuck_out_tongue:

Βασικά,εμένα μου φάνηκε να έχει πολύ σεξουαλικότητα.Ας πούμε το ‘Στους λόφους οι πόλεις’ ή το ‘Τα δέρματα των πατέρων’ έχουνε πολύ έντονές τέτοιες σκηνές μέσα.

Καλά βρε καρντάσια, θα με τρελάνετε, ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΒΡΥΚΟΛΑΚΑΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΡΟΜΟΥ? :lol:

Συγκλονιστικές οι σειρές της Enyd Blyton, με αυτά μεγάλωσα, κυρίως τους Πέντε Φίλους, και τους Μυστικούς Εφτά!!! Όσο αφορά τον Μικρό Βρυκόλακα… Τι να πω. ΤΙ ΝΑ ΠΩ. Έπος!!! Ειδικά αυτή η “αιμοδιψής θεία Δωροθέα”, φόβος και τρόμος, σαν τη κακιά πεθερά ένα πράγμα… Ό,τι και να πω είναι λίγο, αφήνω τις εικόνες να μιλήσουν, let the sweetness roll in…! :smiley:

ON TOPIC. :smiley: My favourite horror book, so far. (το διάβασα την ίδια περίοδο που διάβαζα τον μικρό βρυκόλακα!!!). Αν έχετε δει μόνο την ταινία, πραγματικά δε συγκρίνονται.

θυμάσαι το “Aποδιοπομπαίοι Τράγοι”?Αυτό είναι το καλύτερό μου

Χριστοδουλος μοουντ ον/Σε παω πολυ εσενα τελικα!/χριστοδουλος μοουντ οφ

Τι σου λεγα χθες Λεντ για το Αυτο?Να κι ακομα ενας να στο προτεινει.:wink:
Και μενα ειναι το νο.1 αγαπημενο βιβλιο τρομου εβερ!Οι παιδικοι φοβοι ξαναζωντανευουν…τι να λεμε…

Ίσως να είναι ψιλοofftopic, αλλά μπορείτε να προτείνετε κανα βιβλίο με βρικόλακες/λυκανθρώπους, αλλά όχι μυθιστόρημα, ποιό πολύ κάτι σε occult…

Γεια σας αγαπητοί μου φίλοι…Διάβασα ένα πολύ καλό βιβλίο τρόμου : ‘Το στόμα του Διαβόλου’. Αντώνης Κρύσιλας ο συγγραφέας, εκδόσεις Πλατύπους. Μου έκανε φοβερή εντύπωση γιατί στην Ελλάδα ο τρόμος είναι μια κατηγορία σπάνια. Πόσους Έλληνες συγγραφείς τρόμου ξέρετε; Αυτός είναι καλός, αρκετά λογοτεχνικός και μου άρεσε που οι ιστορίες του δεν είχαν απαραίτητα καλό τέλος. Είναι πρωτότυπες και σε κρατάνε σε αγωνία ως το τέλος. Έχει πολλές ομοιότητες με Κίνγκ, Λαβκραφτ κλπ.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα,…

Εμαθα ότι θα κάνει και παρουσίαση στις 7 Μαιου στο βιβλιοπωλείο ‘Ευριπίδης’ στο Χαλάνδρι…

Graham Masterton είχα διαβάσει 2 πιο μικρή και ομολογώ ότι είχα χεσ*** αρκετά… Από Stephen King και τα Χρήσιμα Αντικείμενα είναι από τα πολύ καλά του…

Ωραία είναι και τα Χρήσιμα Αντικείμενα, ναι…

Τελικά όμως ρε παιδιά κάποιο πολύ, πολύ τρομακτικό βιβλίο έχετε να προτείνετε? Για την ώρα το Αυτό παραμένει η κορυφή στο είδος (απο όσα έχω διαβάσει) για μένα, θα θελα κάποια στιγμή να βρω τον αντικαταστάτη του… Το πιο τρομακτικό βιβλίο που έχετε διαβάσει ποιό είναι?

Μάλλον το “πλάσμα στο κατώφλι” του Λάβκραφτ. Ή μήπως το “πλάσμα που ψυθίριζε στο σκοτάδι”? εχω καιρό να τα διαβάσω και τα μπερδεύω…

Αλλά δεν πιάνουν μια μπροστά στο…

Oh. My. God.

8O

σπαρακτική κραυγή και τρομοκρατημένο εμότικον: ΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!

clive barker δεν εχω διαβασει :oops: αλλα θελω πολυ.Εχω διαβασει Stephen King και Agatha Cristie πιανεται? :stuck_out_tongue: