Βιβλία Τρόμου

Τελευταία διάβασα το heartshaped box- κουτί σε σχήμα καρδιάς του Joe Hill, αρκετά τρομακτικό λόγω της ζωντάνιας της περιγραφής.

ωπ!Έχει καμία σχέση με το τραγούδι των Νιρβάνα; :oops:

πρόσφατα: [B]Ρόμπερτ Μπλοχ - " Ψ Υ Χ Ω ".[/B]

[I](Το ΄χα διαβάσει παλιότερα. Μου’λειψέ η γαμάτη ιστορία -το φίλμ ψιλοκαλό,αλλά το βιβλίο πιο τρομαχτικό!- και το ξαναδιάβασα…)[/I]

[SPOILER]Και γιατί όχι Ερνστ;Χοχοχοχοχο[/SPOILER]

Πλάκα πλάκα,όπως έχω δηλώσει δυστυχώς με τα “λογοτεχνικά” βιβλία δεν τα πολύ πάω καλά,και θα ήθελα να αρχίσω να διαβάσω και κάποια τρόμου.
Θα πρέπει να ξεκινήσω από κάποια βασικά πράγματα όμως

Ούτε εγώ τα πάω πολύ καλά, αλλά τώρα τελευταία (έναν χρόνο περίπου) προσπαθώ να βελτιωθώ. Τρόμου δεν ενδιαφέρομαι να διαβάσω, αλλά έχω ρίξει μία ματιά. Γιατί δεν ξεκινάς με κάτι “κλασσικό” όπως Εντγκαρ Άλλαν Πόε ή Λαβκραφτ; Δεν ξέρω αν ο Δράκουλας του Μπραμ Στόκερ είναι μυθιστόρημα τρόμου, εμένα πάντως μου το είχε προτείνει η William, που γνωρίζει πάρα πολύ καλά. Εκτός, από αυτά που μου έχουν προτείνει τα παιδιά, τώρα τελευταία μπαίνω και σε διάφορα σάιτς και αναζητώ βιβλία στις κατηγορίες, που με ενδιαφέρουν… Αν ενδιαφέρεσαι: http://www.perizitito.gr/home.php?cat=31517&&action=&totitems=222&page=1&sort=bestselling

Κρίμα, διότι η ΚΑΛΟΓΡΑΜΜΕΝΗ ιστορία τρόμου ΔΕΝ είναι απλώς λογοτεχνία: κλάνεις μέντες κανονικότατα!!!

Λοιπόοοον! Εισαγωγή με [B]Χ.Φ. Λάβκραφτ[/B].
Μετά πιάσε [B]Κλαιβ Μπάρκερ[/B]!

Και στο υπόσχομαι, Floydized, δεν θα το μετανιώσεις: [I]μάλλον θα κολλήσεις άσχημα μετά…[/I]:roll:

διαβασα σε μια μερα το “ζωντανος θρυλος” του matheson και γαμευσε!!!αν και πιο πολυ στην ε.φ παει αλλα εχει βρικολακες.whateva.το τελος φαντασικο και πολυ αμεσος τροπος γραφης.8)

α οι βρικολακες δεν εχουν ανοιχτα πουκαμισα,ουτε φρατζα.ειναι σωστοι!

λοιπόν, δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα midnight g, αλλά και στο καθένα (που μπορεί και να αμφιβάλει αν μια ιστορία τρόμου μπορεί να…τον “αρρωστήσει”). Το βιβλίο των εκδόδεων Ο Ξ Υ, του τιτανοτεράστιου συγγραφέα [B]gRAHAM mASTERDON [/B] (ΑΞΙΟΣ διάδοχος των μεγαλύτερων συγγραφέων τρόμου) “Ο Α Ρ Χ Ο Ν Τ Α Σ Τ Ο Υ Ψ Ε Υ Δ Ο Υ Σ” θα σας κόψει τα ήπατα -καλύτερα κι από τη θέαση μιας τυπικής ταινίας τρόμου. Ίσως στο τέλος αναγκαστείτε να…θάψετε το βιβλιο στη πίσω αυλή σας και να πείσετε εαυτούς να…μην μιλήσετε σε κανέναν γι αυτό! :smiley:

του Λαβκραφτ ποιο,για δωστε τα φωτα σας

Αν θες διηγηματα πας στα [B]Βουνα της τρελας[/B].
Αν θες μυθιστορημα [B]Η περιπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Γουορντ[/B].

…Με πρόλαβες!!! :stuck_out_tongue:

εναλλακτικά (γ διήγημα): [B]Τα ποντίκια στους Τοίχους [/B]ή [B]Χέρμπερτ Γουεστ: ο Αναβιωτής[/B] ([I]αμφότερα ΜΗ-Κθουλικά διηγήματα[/I])…

Αν μιλάμε απλά για τρόμο αυτό που με έκανε να κλάσω μέντες προσωπικά από Λάβκραφτ είναι το the whisperer in darkness, βρίσκεται στην συλλογή “Ο ναός τους τρόμου” από τις εκδόσεις Αίολος.

Πάντως το απόλυτα ατμοσφαιρικό και χεσμεντέν λάβκραφτ για μένα είναι το Σκιά Πάνω Από Το Ινσμουθ. Για μια ολοκληρωμένη απόλαυση κοσμικού τρόμου, στα καπάκια βλέπεις την ταινία Dagon και μετά παίζεις το action/survival video game The Call Of Cthulhu: Dark corners Of The Earth, τουλάχιστον το πρώτο κομμάτι του μέχρι να φύγεις από το Ινσμουθ, μετά γίνεται πολύ shooter/stealth και ξεφεύγει. Και όλα αυτά ακούγοντας Electric Wizard. Πεμπτουσία λέμε. 8)
Σοβαρά τώρα, για Λάβκραφτ, απλά διαβάζεις τα πάντα. Εγώ έχω το 4τομο από εκδόσεις Κάκτος, μέτρια προς κακή μετάφραση, αλλά ποιός κάθεται να τα μαζεύει σκόρπια. Αίολος είναι πολύ καλύτερες μεταφράσεις αλλά εννοείται η ούλτρα μάξιμουμ απόλαυση είναι το πρωτότυπο. Τελευταία πέτυχα στην Πολιτεία ένα ογκώδες δερματόδετο που έχει τα περισσότερα καλά μέσα, γύρω στο 20ρικο αν θυμάμαι καλά. Καλή επιλογή αν ξέρεις καλά Αγγλικά.

bump ένα χρόνο μετά =Ρ

διάβασα με τα χίλια ζόρια το “ημερολόγιο ενός δαίμονα” του μπάρκερ, πραγματικά σε κάποια φάση ψηνόμουν όντως να κάνω αυτό που γράφει μέσα πεντακόσιες φορές, να το παρατήσω και να το πετάξω σε καμιά φωτιά να γλιτώσω.

Χμ, δεν εχω γραψει εδω.

Νταξ, πολλα βιβλια King, με αυτον μεγαλωσα. Μοναδικη ατμοσφαιρα, τα ξερετε…

Απο κει και περα, παραδοξως δεν εχω ασχοληθει ή μου διαφευγουν αυτη την στιγμη βιβλια.

Απο Barker εχω διαβασει το πολυ ιδιαιτερο και παραξενο “Καταραμενο Παιχνιδι” που ωστοσο μου αρεσε αρκετα.

Α και εχω διαβασει και μια παλια συλλογη διηγηματων, με ονομα “Μακαβριος Κοσμος”, πετυχημενο. Αν θυμαμαι καλα, πρωτη ιστορια ηταν με τον γατο του Ποε.

Στοχος ειναι τωρα να πιασω συστηματικα Barker/Lovecraft/Masterton.

Ανάμεσα σε Ουάιλντ και Λάνγκερβιστ έπιασα για break το “Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται” του Μάστερτον και πραγματικά ήταν πολύ πολύ δυνατό.Ατμόσφαιρα,δράση,αγωνία σε σωστές δόσεις.Έξοχο. Ο Παρίας δεν με είχε ενθουσιάσει τόσο,αν και κεινο θεωρείται επίσης απ τα πολύ δυνατά του.

το καλοκαιρι διαβασα “Το στόμα του διαβόλου” απο τον Αντωνη Κρυσιλα, μια συλλογη απο ιστοριες τρομου

αρκετα καλη προσπαθεια μου φανηκε δεν ηταν κατι το φοβερο βεβαια αλλα πιστευω ειναι ιδανικο βιβλιο αν θες πχ να το κανεις δωρο στον (13-15)χρονο ανιψιο σου για να τον μυησεις σιγα σιγα στη λογοτεχνια τρομου:p
Σε πολλα σημεια ηταν πεντακαθαρες οι επιρροες απο στιβεν κινγκ και λαβκραφτ, πχ η μια ιστορια αφορουσε μια παρεα παιδιων που πανε να μπουν σε εναν υπονομο σε ενα δασος ( it?? ) ενω μια αλλη εχει να κανει με μια παρεα που παει σ ενα εγκαταλελειμμένο χωριο και ανακαλυπτουν ενα περιεργο ναο και μια περιεργη λατρεια ( shadow over innsmouth?? )
Ενω χρησιμοποιουσε κατα κορον και αυτο που κανει ο Κινγκ, που ενω γραφει μια προταση ξερω γω, παρεμβαλλει ξαφνικα μεσα σε παρενθεσεις καποια αποτομη σκεψη του ηρωα.

η καλυτερη ιστορια αφορουσε το στρατο και μια γρια που προσεγγιζε τους στρατιωτες που φυλαγαν σκοπια σε ενα απομονωμενο φυλακιο στα συνορα

οταν ημουν μικρος καπως ειχε βρεθει στα χερια μου ενα απαλο ροζ βιβλιο με ενα δαιμονα απ’εξω και μια τεραστια 5Α απο πισω του.χωρις τιτλο θυμαμαι.ειχε μεσα διαφορες εξιστορησεις δε θυμαμαι τι ακριβως,θυμαμαι για μια ιστορια που εγραφε για ενα λιμανι και κατι ναυτες…αν το χει παρει κανενος το ματι η κατι παρομοιο πειτε για να το ξαναπαρω.

Από Μάστερτον το καλυτερό του: [B]Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΥΣ /B

Από Μπαρκερ…χμμμ, υποθέτω προτιμάς ιστορίες ΜΟΝΤΕΡΝΑΣ λογοτεχνίας τρόμου. Εστω. Για σένα, τα υπερ-καυλω-αριστουργηματικά “[B]ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ[/B]” ([I]Βοοks Of Bl[/I][I]ood[/I]) σειρά έξι βιβλίων (εκδ. “[U]Τρίτων[/U]”). Δεν θα χορταίνεις και θα ξεπετάς τους τόμους έναν-έναν! Εννοείται, βράδυ η καλύτερη στιγμή ανάγνωσης… 8)