Αγαπημενη "Εξυπνη" Κωμωδια!

Συμφωνώ και επαυξάνω με όλες τις υπέροχες ταινίες που αναφέρθηκαν και προσθέτω μία ακόμα, που για μένα είναι επίσης θεϊκή:

My Cousin Vinny (Το ξαδερφάκι μου ο Βίνι) (1992)

Ο Joe Pesci (από τους πολύ πολύ αγαπημένους μου ηθοποιούς :smiley: ) δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας στον ρόλο ενός εντελώς ατζαμή, αθυρόστομου και αδέξιου δικηγόρου που προσπαθεί στην πρώτη του δίκη έβερ να υπερασπιστεί τον ξάδερφό του και ένα φίλο του από την κατηγορία φόνου που αδίκως τους έχει αποδοθεί. Πανέξυπνες ατάκες του θεού Πέσι, χιούμορ που σπάει κόκκαλα και η Μαρίσα Τομέι επίσης δίνει ρέστα στο ρόλο της αρραβωνιαστικιάς του. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!! :smiley: :smiley: :smiley: 8) 8)

Εξυπνες ειπαμε οχι ηλιθιες.

ενταξει Monty Pythons + Mel Brooks…ειπωθηκαν και μερικες αλλες ομορφες

που ειναι το Dr.Strangelove οεο??
μες τις 5 καλυτερες κωμωδιες ολων των εποχων

ανεπαναληπτος ο Πητερ Σελλερς σε 4πλο ρολο!!!

Snatch και lock, stock and 2 smoking barrels. Επικές ταινιάρες από τον θεό Γκάι Ρίτσι.

Οτιδηποτε απο Charlie Chaplin,αδερφους Marx,Monty Python (τι πρωτοτυπο!) και Jacques Tati.

Ξεχάσαμε μια απίστευτη ταινιάρα, με τον καταπληκτικό Louis de Funès, το Les Grandes vacances.

Φοβερές ερμηνείες και φοβερά τα πάντα, ελάχιστες ταινίες είναι ΤΟΣΟ γαμάτες.

Έχει δει κανείς το “Τι έκανες στο πόλεμο μπαμπά?”. Είναι μια από τις αγαπημένες μου κωμωδίες καταστάσεων, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω τον original αγγλικό τίτλο για να τη δω ξανά. (Την είχα δει πάρα πολύ παλιά στην κρατική ένα βράδυ που είπα να δω ό,τι βλακεία παίζει η τηλεόραση και τελικά είδα αυτή την ταινιάρα)

Προφανώς εννοείς το What Did You Do in the War, Daddy?, την κλασσική κωμωδία του '66 (νομίζω) του Μπλέικ Έντουαρντς. Δεν την έχω δει αλλά αν είναι τόσο καλή να την τσεκάρω…

αχα! Να και μια φορά που ο τεράστιος ελληνικός τίτλος είναι όντως πιστή μετάφραση του αγγλικού! :lol:

Γενικά πάντως, δε τη βρίσκεις πολύ εύκολα. Δες την όμως αν τη βρεις. Ειδικά αν σου αρέσουν οι κωμωδίες καταστάσεων :wink:

Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb

σε προλαβα:p

indeed

Ακόμη Monty Python μην τα λέμε μιλάμε για λιώσιμο, A Fish Called Wanda και Airplane! που είναι τοοοόσο ηλίθιο που τα σπάει.