Κορυφαιοι καλλιτεχνες που δεν σας αρεσουν

Ama ksekinas etsi ti na sou po re agorina. Sygnomi alla ola ta bands pou anafereis einai terastia kai kaneis lathos. Tha paro eidika tous U2 giati kai kala einai pio eykoloi na xtypithoun logo stariliki. Ti exeis na peis gia tous U2 ton 80’s kathos kai tou Achtung Baby. Peirazei pou to miso alternative simera tous antigrafei?

Einai para polles apo pou na ksekiniso. Oi DM den tous goustareis ti na kanoume alla eythynontai gia polla pou akous esy simera. Sygnomi alla etsi einai…

Ta kitharistika ton Cure mexri kai oi Tool exoun antigrapsei.

Oi Smiths itan epanastasi olokliri.

Ama ksekiname etsi den sou tairiazei o ixos tis dekaetias. Sou tairiazoun ta ypokatastata

  1. Εδώ εσύ κολλάς που ο κόσμος ακούει Nirvana! :lol:
  2. Ο alternative ήχος έγινε “μεγάλος” εμπορικά χάρη στο Nevermind. Να τι σχέση έχουν οι Nirvana με LP. Εκτός αν θεωρείς τους LP πρωτοπόρους or something, οπότε η κουβέντα δεν έχει νόημα.
  1. Δεν νομίζω να υπάρχει λάθος στο προσωπικό γούστα. Είπα ότι εκφράζω καθαρά προσωπική άποψη. 'Αλλωστε δεν αμφιβάλλω ότι οι μπάντες αυτές υπήρξαν και υπάρχουν εμπορικά τεράστιες.
  2. Δεν με ενδιαφέρει το σταριλίκι των U2, απλώς οι συνθέσεις τους μου μοιάζουν άνευρες. Το ότι τους αντιγράφει το μισό alternative του σήμερα είναι μάλλον αρνητικό για το μισό alternative του σήμερα. Δεν έχω και την καλύτερη άποψη για αυτό άλλωστε.
  3. Τους γουστάρω τους DM άλλα όχι σε βαθμό να τους θεωρώ την υπερμπάντα. Kraftwerk is the keyword.
  4. Δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο αλλά και πάλι δεν έχει και πολλή σημασία αυτό στο πόσο καλοί ήταν τελικά οι Cure.
  5. Και οι Joy Division τι ήταν τότε? Γιατί στους Smiths ακούω μια άνευρη ερμηνεία τους…
  6. Δεν είμαι κανένας τεράστιος φαν της σημερινής alternative σκηνής οπότε άκυρο comment.

Edit: Γουστάρω πάντως γιατί κάνουμε ωραία κουβέντα! :smiley:

α)το thread λεει Κορυφαιοι καλλιτεχνες που δεν σας αρεσουν .οι nirvana ειναι κορυφαιοι και εμενα δεν μου αρεσουν,την αποψη μου ειπα,εσυ που κολλας?

β)οι lp ειναι πρωτοποροι γιατι συνδιασαν την ραπ με την μεταλ με γαματο τροπο χωρις να υπαρχει fuck σε καθε στιχο.

το alternative εχει παρα πολλες προεκτασεις.το nevermind με το hybrid theory μουσικα τι σχεση εχουν?

  1. Yparxei lathos otan tous exei krinei i istoria.
  2. Aneyro to Sunday Bloody Sunday? Malista…
  3. Ksexases kai tous Tangerine Dream. Teleios akyro to sxolio. Kamia sxesi metaksy tous ektos oti xrismopoiousan keyboards. Oi meta Vince Clarke DM itan epanastasi.
  4. Sorry gia tin pliroforisi tote.
  5. Kamia sxesi metaksy tous.
  6. Nomisa lathos.

Edit: Always a pleasure C…Ama exeis oreksi na psaxteis edo eimaste.

Φίλε RATM έχεις ακούσει ποτέ? Και πότε παίξαν οι LP μέταλ και δεν το πήραμε χαμπάρι? Συνδύασαν ραπ με το alternative το δέχομαι αλλά και πάλι πρωτοπόρους δεν τους λες.

ratm?ratm?δεν τους ξερω ρε φιλε…

ειναι πρωτοποροι για μενα γιατι στον συνδιασμο ραπ μεταλ εδωσαν βαση στην μελωδια και οχι στο χωσιμο οπως οι ρατμ και oi deftones 2 συγκροτηματα που γουσταρω τρελα…

δεν ειναι και dream theater παικτικα αλλα αυτος ο συνδιασμος προσωπικα τα σπαει…

οσο αφορα τους smiths
δεν ειμαι τρελος φαν
δεν τρελαινομαι για την μουσικη τους

αλλα

επειδη η κοπελα μου υπεστη ξαφνικα λοβοτομη
και εφαγε ΤΟ κολλημα με δαυτους και με Morrissey φυσικα
εχω μαθει αρκετα πραγματα

οπως ειπε και ο daz ηταν ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ
ιδιαιτερα στην αγγλια
αν δεν διαβασετε κανα βιβλιο σχετικα με αυτους ή δειτε κανα documentary (οπου παιρνουν ευσημα απο bono μεχρι thom yorke - και φυσικα ολη η brit σκηνη απο τους oasis μεχρι τους franz ferdinand)
δεν μπορειτε να φανταστειτε τι γινοτανε με αυτους

και οσο αφορα τη συγκριση με joy division οντως καμια σχεση
οι smiths ειναι το πιο χαρακτηριστικο group της indie rock σκηνης των 80’ς

και δεν ηταν μονο μουσικα η επανασταση που κανανε
ητανε και κοινωνικοπολιτικα
δεν μιλαω για τη χολη που βγαζε για την βασιλικη οικογενεια

τεσπα
μην νομιζετε οτι
τους αποθεωνω ή τιποτε τετοιο
πανω απο 2-3 κομματια δεν την παλευω

απλα αναθεωρηστε τις αποψεις σας
και δειτε το φοβερο φιναλε του 24hour party people

Ayto pou den eipa ston Chris einai oti den mou aresan katholou oi Smiths kathos kai oi Cure mou aresan mono se kapoia skoteina kommatia tous pou itan 100 xronia mprosta. Alla blepo tin ekseliksi tis mousikis kai me ta xronia tous sebastika toulaxiston. Allo den mou aresoun…

Episis Duran Duran sxedon tous apexthanomoun tote ALLA itan protoporoi se tosa pragmata kai i “kyrile” pop tous simera tha ekane peripato me tetoia pop pou yparxei. Akoma kai ta side project tous oi Arcadia kai oi Power Station itan endiaferonta. Xrysi epoxi tis pop, ti na leme tora.

Ρε παιδιά, προς θεού δεν λέω ότι οι συγκεκριμένες μπάντες δεν ήταν μεγάλες. Ούτε ότι ήταν σαβούρα. Ίσα-ίσα τις σέβομαι πολύ και πολλά κομμάτια τους τα λατρεύω. Παραταύτα αν συγκρίνω με το τι βγήκε στα 60’ς, τα 70’ς, αλλά και τα 90’ς (και ΠΑΝΤΑ με βάση το προσωπικό μου γούστο) χάνουν πολύ. Προφανώς και γινόταν χαμός με τους Smiths, άλλο που το αν τους αποθεώνει ο Yorke, οι Oasis και οι Franz Ferdinand δεν μου λέει και τίποτα…

Τώρα αν θεωρούμε ότι η indie rock σκηνή δεν έχει καμία σχέση με Joy Division, τι να πω…

@ linkin:

Στο αρχικό σου ποστ δεν είπες ότι οι Nirvana δεν σου αρέσουν. Είπες ότι απορείς πώς γίνεται να τους ακούει τόσος κόσμος και απάντησα αντίστοιχα.

Και προς το παρόν δεν έχω κανέναν σκοπό να αναθεωρήσω

Oi New Order mou aresan poly perissotero apo Joy Division pantos…

Ypopsin Chris ego den eixa arxika antirisi sto gousto sou alla sto quote sou oti den ypirxe synagonismos. To gousto sou einai gousto sou. O synagonismos sta '80’s o pio skliros ever.

@ linkin:

Στο αρχικό σου ποστ δεν είπες ότι οι Nirvana δεν σου αρέσουν. Είπες ότι απορείς πώς γίνεται να τους ακούει τόσος κόσμος και απάντησα αντίστοιχα.

Και προς το παρόν δεν έχω κανέναν σκοπό να αναθεωρήσω[/QUOTE]

ειπα οτι για τα δικα μου γουστα δεν μου αρεσουν και το πως τους ακουει τοσος κοσμος το ειπα χαριτολογοντας,για να τους ακουει τοσος κοσμος κατι θα τους εχει βρει οπως δεξου πως για να ακουει τοσος κοσμος και lp κατι θα τους εχει βρει,οκ?

Απολύτως σύμφωνοι όσον αφορά στην τελευταία πρόταση. :slight_smile:

Ζω και αναπνέω για τη στιγμή που οι LP δε θα αναφερθούν ξανά σε αυτό εδώ το φόρουμ.

+1

:p[FONT=“Arial Black”][/FONT]

+2 :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ίσως δεν το έθεσα σωστά.

Στα 60’ς υπάρχουν οι Stones, οι Beatles και οι Yardbirds, υπάρχει ο Dylan, ο Buckley και οι S&G, υπάρχει το πρωτόλειο metal των Kinks, εμφανίζεται η ψυχεδελική σκηνή.
Στα 70’ς έχουμε το classic rock των Zeppelin, τους Deep Purple, τους Pink Floyd και τη γιγάντωση του prog rock, το punk και το post-punk.
Στα 90’ς κάνουν το μπαμ οι Nirvana και ξαφνικά εμφανίζονται στο προσκήνιο γκρουπάρες όπως οι Soundgarden, οι Faith No More, οι RHCP (ναι, ΟΚ, ξέρω, αλλά στα 90’ς έγιναν μεγάλοι), οι Tool.

Στα 80’ς υπάρχει το metal κι απο κει και πέρα οι μπάντες για τις οποίες διαφωνούμε τόση ώρα :p. Με βάση το προσωπικό μου γούστο, πέραν του hard rock/metal, τη θεωρώ την πιο αδύναμη δεκαετία μουσικά (αλλά και γενικότερα).

αντι να χαιρεστε που επιτελους συμφωνησαμε σε κατι…

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Fuck it…

το ότι “στα 80ς υπήρχαν το μέταλ και κάτι ψίχουλα ακόμα” πώς πρόεκυψε και έχει παγιωθεί ως αλήθεια; το hardcore τι ήταν; το noise rock; το alternative (και σε τεράστιο βαθμό το grunge); αν το grunge ηχητικά σχηματοποιήθηκε στα 90ς, το post-punk είναι ντροπή να αναφέρεται στα 70ς. το ίδιο και το no wave. και μέσα σ’ αυτά βάλτε κι άλλα που κι εσείς κι εγώ αγνοούμε. μιλάτε σαν να έχετε ακούσει όλη τη μουσική του κόσμου και μπορείτε να κρίνεται έτσι απλά το τι πρόσφερε η κάθε μια.