Κορυφαιοι καλλιτεχνες που δεν σας αρεσουν

Eγώ από την άλλη θεωρώ την δεκαετία του 80 να μην υστερεί σε κάτι από τις υπόλοιπες. Για παράδειγμα, το πανκ μπορεί να ήταν μόδα στα τέλη των 70΄ς αλλά την δεκαετια του 80 φάνηκε η πραγματική επιρροή του στον ρου της μουσικής. Kαι βέβαια αναφέρομαι τόσο στο ίδιο το πανκ (UK 82 bands), όσο και για παρακλάδια που δημιούργησε όταν μπασταρδεύτηκε με άλλα είδη μουσικής: new wave, darkwave, minimal synthpop, neue deutsche welle, goth rock αλλά και την μεταλλαξη άλλων μουσικών ειδών (δεν θα υπήρχε thrash ας πουμε αν δεν υπήρχε πανκ).

Και για να αναφέρω ένα όνομα που στην ουσία είναι το συνώνυμο του τί σημαίνει 80’ς μουσική για εμένα:

Πες τα χρυσόστομε…

On topic, δεν μ’αρέσουν οι Megadeth :stuck_out_tongue:

Όλους του power/epic metal. Είναι τα πιο καλόβουλα, πρωτόγονα και χαρούμενα είδη metal. Έχω ένα φίλο μου που προσκυνά αλλά τον φέρνω στον ίσιο δρόμο σιγά σιγά.

=D> =D>

An koitaksete se ti forum eisaste tha katalabete. Ektos apo hard rock / metal omos yparxoun kai alla eidi kserete…

O Chris omos milise sto telos gia thema goustou opote den mporei kanenas na tou pei tipota…

τα αλλα ειδη φιλος ειναι για τους φλωρους και τους τρεντυδες

Protimo to “loutrinos” :lol:

megadeth
ozzy ossbourne(ετσι γραφεται?)
ac\dc
και αλλοι που δεν μου ερχονται στο μυαλο…

Mike Amott. Μου δείνει την εντύπωση πως πλέον ασχολείται με τη μουσική για τα χρήματα και μόνο

Τι να γίνει, εδώ το Metal Hammer σε τεύχος του (λίγα χρόνια πριν) με αφιέρωμα στην δεκαετία του '80 έλεγε πως “πέραν της μέταλ μουσικής, η δεκαετία του '80 δεν ανέδειξε μουσικά τίποτα άλλο της προκοπής…” (ή κάπως έτσι). Σοβαρή άποψη έγκυρου μουσικού περιοδικού…

Συμφωνώ με daz ως προς τον απίστευτο πλούτο των '80ς. Ακόμα και η ποπ μουσική ανέδειξε σπουδαία χιτάκια τότε! (καμία σχέση με τη σημερινή ποπ). Και υπήρξαν μεγάλες μπάντες όχι μόνο εμπορικά, αλλά και απο άποψη ποιότητας! (κανένας δε θα μου βγάλει απο το μυαλό μου πως οι Cure ή οι Depeche Mode δεν ήταν μεγάλες μουσικά μπάντες, επειδή ξερω γω δεν έπαιζαν σόλο ατελείωτα ή επειδή είχαν - και - το ποπ στοιχείο στον ήχο τους). Και η alternative σκηνή κατά πολύ γεννήθηκε τότε (ποιοί Nirvana, Pixieeeeeessssss ρε!!!), και ο gothic ήχος καθιερώθηκε…

Όπως και να χει, είναι στη φύση αυτού του θρεντ τέτοιου είδους διαφωνίες… 8)

Πες τα ρε Εllanor. Άντε με όλους τους άμπαλους…

καπως ετσι ξεκιναν τα καλα ανεκδοτα. ειναι σαν να λες “ηταν ενας ιταλος ενας γερμανος και ενας ποντιος”

Manson cool dude. Toulaxiston o Chris einai apo ta sobara paidia edo mesa kai me humour pou ego goustaro trela. Cool 8)

Magkes ama goustarete ena thread gia 80’s tha postaro opote mporo…

Tha mporoume na milisoume grigora kai oraia apo Exploited, Dead Kennedys, Bauhaus mexri Madonna , Prince kai Michael Jackson. Apo Simple Minds kai Mission mexri Sisters of Mercy kai Fields of the Nephilim, apo Eurythmics, Spandau Ballet, Human League mexri Tears for fears kai Thompson Twins, apo Hall and Oates kai Phil Collins mexri INXS kai Men At Work. Ama goustarete anoixte kai ekei na metapherthei i syzitisi gia na tin thapsoun osoi theloun kai na tin ypostiriksoun oi alloi kai paei legontas.

Νομίζω ο Μάνσον αναφερόταν στο Hammer και τους “ειδήμονες” του.

Ωραία ιδέα αυτή για το θρεντ των '80ς, δε ξέρω μόνο πόσο μερίδιο θα δινόταν εκεί σε ακούσματα πλην της ροκ (και κυρίως, της μέταλ) μουσικής σε αυτό το φόρουμ…

Δεν τα έβαλα με τον Chris bro… Και εγώ τον πάω τον Chris ειδικά από τότε που τελείωσε το πρωτάθλημα και σταματήσαμε να μιλάμε για μπάλα… :lol:

:thumbup:

Tους λατρεύουμε και τους δύο και παραδεχόμαστε πως αν δεν υπήρχαν οι δεύτεροι δεν θα υπήρχαν ποτέ οι πρώτοι…

Με συγκίνησες τώρα να ξέρες τι μου θύμησες και έχεις αφήσει κι έξω τα ελληνικά μουσικά δρώμενα της αγαπημένης μας δεκαετίας
Γέροντα άνοιξέ το άμα γουστάρεις κι εδώ είμαι κι εγώ θα δώσω όχι χείρα αλλά χείρες βοηθείας αλλά εμείς τα ζήσαμε και τα νιώσαμε στο πετσί μας και είχαμε και την τύχη να τα ζήσουμε και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού τα παιδιά όμως όχι και κάτι τέτοιο θα πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψη μας …

Οι ac dc.Σε σχεση με την δημοτικοτητα τους παντα.οκ σταυρωστε με αλλα ποτε μου δεν τους γουσταρα πραγματικα

Lathos katalaba, sorry :stuck_out_tongue: Re ta periodika etsi einai ti na kanoume. Thymamai to Rolling Stone eixe pei to Ace of spades to xeirotero tragoudi ever kai tous Black Sabbath tin katastrofi tou rock kai sketi aidia. Prepei na thymamai kala…

Paidia einai polla ta groups ton 80’s ti na protopoume…Waterboys as poume…Pogues…Jesus and Mary Chain…Echo & the Bunnymen…bariemai na grafo alla…8)