Κορυφαιοι καλλιτεχνες που δεν σας αρεσουν

Exo aktinografisei to forum dont worry synaderfisa kai ksero oti 80’s den…Opos kai polla apo 75-80 (xrysi pentaetia gia mena sto rock kyrios kathoti AORas). Ta Ellinika filaraki mou den ta gnorizo kala parolo pou briskomoun ekei megalo meros tis dekaetias. Eixa estiasei stin kseni diskografia, parolo pou thymamai polys kosmos eixe Ellines kallitexnes na asxolithei kai na ypostiriksei…

Pantos na rotiso kati…mexri tora iksera (apo ta periodika tis epoxis) oti ta 80’s itan i xrysi dekaetia stin pop, alternative kai genika ola ektos tou rock pou legane oti teleiose sta 70’s. Allaksane ta pramata?

Ti ennoo…Tote brizane AOR / Hard rock tis epoxis kai mono to metal legane oti eixe anthisi. Tora alla lene? :-k

Χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο του Διαβολου και δη του Χαμερ τα λες λαθος…Δεν το ελεγε σε εισαγωγη αλλα ηταν η αποψη ενος συντακτη σε μια υποθετικη συζητηση…Μην λεμε οτι θελουμε…

Κατάλαβαν επιτέλους τα σφάλματά τους και είπαν να επανορθώσουν :wink:
αν με αντιλαμβάνεσαι που με αντιλαμβάνεσαι :slight_smile:
Πάντως απόψε με συγκινείς τα μάλλα εκείνο το pop του ογδόντα τι να πω τώρα???
Αφού να φανταστείς άμα βλέπω τίποτε ταινίες του στυλ <<ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ>> <<ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ>> και τα συναφή με τις εμετικές μουσικές τους επενδύσεις μου ρχεται να σπάσω την τηλεόραση

Θα γινω κακος τωρα.Μαγκα μιλησα με τον χρονοπουλο στο rockwave.Μια και τελευταια ηταν.Ρε αυτοι την εχουνε δει.Δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα μιλαμε για πολυ snob.:?

Οι motorhead…μου αρεσουν αρκετα κομματια τους τους θεωρω πολυ μαγκες αλλα εχω βαρεθει να ακουω για το ποσο Θεος ειναι ο Λεμυ,ποσο μαγκας ειναι που κατεβαζει οτι να ναι,ποσο γαματοι συνεχιζουν και ειναι οι Motorhead παρολο που τα τελευταια 20 χρονια ολα τους τα αλμπουμ ειναι σχεδον ιδια(το ιδιο ισχυει και για ac/dc) ενω οι αλλοι τρωνε χωμα για τον ιδιο λογο ενω απο την αλλη δεν εχει κανει ποτε μια σοβαρη δηλωση στη ζωη του που να μην αφορα γκομενες…
Επισημαινω!Σε αντιτθετη περιπτωση θα τον πηγαινα αλλα η θεοποιηση για τετοιους λογους δεν ειναι και απο τα καλυτερα μου:roll:

Και που λέω εγώ ρε φιλαράκι πως το λέει στην “εισαγωγή” αυτό να 'ουμ? Για πες μου. Λέω απλά πως το έγραφε το Hammer. Προφανώς και ήταν η άποψη ενός συντάκτη, την οποία είχαν με μπολνταρισμένα γράμματα. Και για να σου δείξω πόσο καλή μνήμη έχω, ήταν του κυρίου Καραολίδη, στην ομαδική συνέντευξη για τα '80ς.

Όταν λοιπόν ένας σημαντικός συντάκτης ενός τόσο επιδραστικού περιοδικού όπως αυτό λέει τέτοια πράγματα, εμένα δε μου αφήνει θετικές εντυπώσεις. :wink:

Magkes anoixtike to thread. Tyxon syzitiseis tis synexizoume ekei…8) Peri 80’s panta.

Καλα συγνωμη ρε φιλαρακι και να ουμ…:? …Εγω οταν βλεπω ομαδικη συζητηση ομως οπου εκφραζονται αποψεις δεν το παιρνω ως δεδομενο οτι ειναι και θεση του περιοδικου…Με την ιδια λογικη θα επρεπε να λεω οτι βριζουν το παουερ επειδη ο Γιοβανιτης το κατηγορει οταν μπορει,η οτι βριζουν το ποουζερ επειδη το βριζει καποιος αλλος…#-o

Έχει θέσεις ένα “περιοδικό”? Πάντα οι συντάκτες του τις εκφράζουν. Και αυτοί είναι που καθιερώνουν κατά πολύ συνειδήσεις, ειδικά όταν μιλάμε για περιοδικά μεγάλης κυκλοφορίας και απήχησης (ειδικά σε νεαρό κοινό) όπως το συγκεκριμένο.

Έτσι λοιπόν, όταν εγώ βλέπω άποψη συντάκτη με μεγάλα γράμματα “το μέταλ ήταν η μόνη αξιόλογη μουσική απο τα '80ς” εκνευρίζομαι. Τι σημασία έχει η “επίσημη” θέση ενός περιοδικού? Είπαμε, πάντα των συντακτών είναι οι θέσεις. Ήταν άποψη που έγραψε βασικός συντάκτης του Χάμερ, με την οποία διαφωνώ, και την οποία διαφωνία εκφράζω εδώ. Οκ, λοιπόν? Ελπίζω να μη χρειαστεί να το αναλύσω περισσότερο. :slight_smile:

edit: και όντας αρκετά παλιότερος αναγνώστης του συγκεκριμένου περιοδικού απο σένα, επέτρεψε μου να ξέρω τον ρόλο που έχει ο μουσικός έντυπος τύπος στην ανάδειξη τάσεων και αντιλήψεων ανάμεσα στους αναγνώστες του…

πεστα

Ειδικά το συγκεκριμένο περιοδικό για μένα έίχε πάντα θέματα αξιoπιστίας αφού οι συντάκτες του είχαν επαγγελματικές σχέσεις με δισκογραφικές/εταιρείες διανομής και σε αρκετές περιπτώσεις αυτές οι σχέσεις επηρέαζαν εμφανέστατα αυτά που έγραφαν.

Βέβαια για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα, πάντα υπήρχαν και εκεί φωτεινές εξαιρέσεις. Το πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Κισατζεκιάν που χρόνια τώρα δίνει ευκαιρίες στους μεταλλάδες να διευρύνουν τα ακούσματα τους με αυτά που γράφει.

Οι θεσεις ενος περιοδικου καθοριζονται απο το συνολο των συντακτων του…Η αποψη ενος απο τους 25 συντακτες δεν νομιζω οτι εκφραζει και το συνολο του περιοδικου…Τελος παντων καταλαβαινω τι θες να πεις…Δεν ξερω ποσο παλιο αναγνωστης εισαι αλλα επετρεψε μου και μενα να ξερω τον ρολο του μουσικου τυπου και να συμφωνω μαζι σου.

Aυτό ακριβώς, ως γενική απάντηση στο τρελό (και πολλές φορές αδικο) θαψιμο που τρώει το Χάμμερ

Hey hey, my my, Rock n’ Roll will never die!!! (έλα ρε Neil να μας πάρεις τα μυαλά!!!:roll: )

Επί του θέματος, θα δηλώσω άλλος ένας από αυτούς που ακούγοντας σήμερα τον ήχο των 80ς, τη θεωρεί τη δεκαετία τη λιγότερο ενδιαφέρουσα για τα γούστα του, από τις 4 δεκαετίες που έχουν ολοκληρωθεί και έχει τσεκάρει. Παρόλα αυτά, κοτζάμ δεκαετία είναι και θα ήταν απίθανο να μην έχει μουσικά γιγαθήρια που και εγώ τα προσκυνώ. Ειδικά για τον εναλλακτικό χώρο, όπου τότε τέθηκαν οι βάσεις. Οι U2, όσο κι αν χλευάζω τον Bono, είναι υπερτεράστιο συγκρότημα, το ίδιο και οι Smiths (αγοράστε με κλειστά μάτια το Hatful of hollow" αν θέλετε να ελέγξετε μόνοι σας. Ένα από πολύ λίγα Best Of που έχει την ισχύ κανονικού δίσκου) και άλλοι πολλοί ακόμα.

Δε μπορώ όμως να αγνοήσω το γεγονός πως τότε γιγαντώθηκαν οι Σκόρπιονς. Μεγάλη αποτυχία για τα 80ς αυτό το πράμα :stuck_out_tongue:

Edit: Και συμφωνώ πως η άποψη ενός συντάκτη δεν είναι η άποψη ολόκληρου του περιοδικού. Η άποψη μου εμένα για τα ακούσματα του Nihilist είναι η χειρότερη. Δε σημαίνει όμως πως αν γράψω ένα άρθρο με το πόσο άθλιοι είναι, αυτή είναι και η άποψη του rocking :wink:

Ο ίδιος έχω μιλήσει με πολύ θετικά λόγια για κάποιες πτυχές του Χάμερ στο φόρουμ. Συμφωνώ πως ορισμένοι συντάκτες που έχουν περάσει απο κει είναι εξαιρετικοί, ενώ όπως και να χει, τα αρνητικά του δεν επισκιάζουν τη σπουδαιότητα αυτού του περιοδικού (απο το οποίο τόσα έχω αποκομίσει) για τα μεταλλικά δρώμενα στη χώρα μας.

ΑΛΛΑ επιμένω για το αναμφισβήτητο γεγονός της δημιουργίας τάσεων. Και το περιοδικό αυτό έχει συμβάλλει (τουλάχιστον στο παρελθόν, στην προ-ίντερνετ εποχή) στην όλη “ομαδοποίηση” των μεταλλάδων, του τύπου “εμείς είμαστε και κανένας άλλος”. Μάλλον η τάση αυτή έχει υποχωρήσει κάπως τα τελευταία χρόνια. Όπως και να χει, για να μη βγούμε εκτός θέματος, κύριοι υποστηρικτές του Χάμερ, πουθενά δεν είπα πως η άποψη ενός συντάκτη εκφράζει ΟΛΟ το περιοδικό, ε? Είπα απλά πως στο περιοδικό διάβασα το συγκεκριμένο πράγμα, που μας φέρνει στο θέμα μας, οτι δηλαδή η δεκαετία του 80 ήταν κυρίως το μέταλ και τίποτα άλλο, το οποίο και θεωρώ απαράδεκτο. :roll:

Αυτά λοιπόν.

Nταξει ρε φίλε, απλά λίγα με το χάμμερ να πούμε γιατί θα χεις κακά ξεμπερδέματα μετά.

Πφ, ήμουν σίγουρος… Όχι τίποτ’ άλλο, αλλά ήδη ξεκίνησαν τα απειλητικά τηλεφωνήματα… Τελικά είσαι και συ χωμένος μέσα… Λυπάμαι, ειλικρινά. [-X

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΡΕ ΣΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΚΦΡΑΖΟΜΕΝΟ ΑΝΑΓΝ------- ααααααααααααργκκκκκκ (πάει με φάγατε)

Ναι ειδικα μετα το τελευταιο καταπληκτικο μπλουζακι ειμαι ετοιμος να σκοτωσω οποιονδηποτε πολεμιο:p
Να συνεχισω ομως
Guns n roses…Βεβαια αντιθετα με τους Motorhead δεν ξερω κατα ποσο τους θεωρω και κορυφαιους…

Μοtorhead και Ozzy…

Δεν ξερω γιατι…

deep purple

green day δεν τους θεωω καθολου απολυτως σπουδαιους