Αρειανάρα ρε!

Το θεμα ειναι να υπαρχει ομοιομορφια στα σφυριγματα.

Οταν αφηνεις το ξυλο της αρκουδας γενικα και ακυρωνεις γκολ για μικροεπαφη, ειναι ΣΦΑΓΗ.-

Ποτε ειπα εγω οτι ειναι ή δεν ειναι φαουλ ρε ελμαραντ?Επειδη φορατε οι βαζελοι πρασινα γυαλια νταλουκα δεν σημαινει οι ολοι οι οπαδοι κανουν το ιδιο.

Δεν εξεφρασα και δεν εκφραζω αποψη,γιατι το ρηπλεη της νοβας ειναι της πουτσας.Εσυ λες οτι ειναι πεντακαθαρο φαουλ βασιζομενος σε ενα ρηπλεη οπου οι παιχτες ισα που φαινονται στην ακρη.

Κατα τ’αλλα,αθλιο ματς,στο 75 το παρατησα,γιατι μπηκε και ο Αραβιδης και δεν αντεχω να βλεπω τον Αρη να παιζει με παιχτες επιπεδου Γ’Εθνικης.
Καλυτερα ο ΤΟΡΓΚΕΛΕ.

Kαλά δεν έφερα και τον Βαρούχα να το αναλύσει…όπως έγραψε και ο κρισπ, το τράβηγμα της φανέλας και το σπρώξιμο αρκεί για να δωθεί φάουλ υπερ του αμυνόμενου…και αυτό φαίνεται στο βίντεο. Και το γεγονός ότι βάζεις όλους τους βάζελους σέ ένα τσουβάλι δείχνει ποιος φοράει γυαλιά…Πάμε παρακάτω.

εγω δεν ξερω αν ειναι επιθετικό.
αυτο που ξέρω ειναι οτι το ελληνικό πρωτάθλημα είναι αυτό που υπάρχει περισσότερο το επιθετικό φάουλ…
σε κανένα άλλο πρωτάθλημα δεν ειναι τα μισά φάουλ ενος αγώνα επιθετικά…

η λαρισα μέσα στον παναθηναϊκό ας πούμε ειχε περισσότερα επιθετικά απο αμυντικά.!!!

και δεν λεω για τις περιπτώσεις που υπάρχει ενας επιθετικός που ειναι τέρας και δεν αφήνει κανέναν όρθιο…εδώ ακόμη και πριν να πάει αντίπαλος σφυρίζουν επιθετικό.!!

Όταν έγινε η σέντρα ο διαιτητής σφυρίζει. Όλοι ξέραμε ότι το γκολ έχει ακυρωθεί ήδη. Είναι αστείο να μιλάμε για ακυρωθέν γκολ. Μπορούμε να μιλάμε για υπερβολικό φάουλ υπέρ βάζελου. Επίσης επειδή ( δυστυχώς για τα μάτια μου) είδα όλο το ματς ο Άρης δικαιούται να φωνάζει για τη διαιτησία γιατί δεν έδωσε 2-3 κίτρινες κάρτες καραμπινάτες στον Παναθηναικό. Αποκορύφωμα η φάση του Cisse με τον Λαζαρίδη. Περιττό να πούμε ότι αν το έκανε ο Λαζαρίδης στον Cisse θα έπαιρνε κόκκινη χαλαρότατα…

Εγώ προκαλώ όποιον θέλει, να τρέξουμε προς μία κατεύθυνση παρέα και παράλληλα και να με ρίξει κάτω και [U]κόντρα από την κατεύθυνση[/U] μας με ένα τράβηγμα φανέλας. Ποντάρω και λεφτά πως δε θα καταφέρει να με ρίξει, γιατί πάει κόντρα στην αρχή διατήρησης της ορμής.

Ο Βύντρα, όπως έκανε τη βουτιά στο πρώτο ματς με τον Άρη, βουτιά κάνει και εδώ. Είναι κοινή τακτική πολλών Ελλήνων αμυντικών, όταν βλέπουν πως έχουν χάσει τον παίκτη τους να βουτάνε για να 1) ελπίζουν μπας και δοθεί φάουλ και 2) για να έχουν και καλά δικαιολογία που έχασαν τον παίκτη. Το τράβηγμα δεν ήταν αιτία της πτώσης του Βύντρα, ούτε η κίνηση με τον αγκώνα. Από εκεί και πέρα, δεν έχω ιδέα για το αν ο Άρης δικαιούται να γκρινιάζει, γιατί αν ισχύει το ότι ο Σταθόπουλος σφύριξε νωρίς, αλλάζει το πράγμα. Άσε που δεν έχω καταλάβει ακόμη αν αυτός που “έκανε” το φάουλ στον Βύντρα είναι και ο σκόρερ.

σφυριξε οταν εκτελεστηκε το φαουλ…
το φαουλ δεν το κανει ο σκορερ αλλα βγαζει το βυντρα εκτος φασης ενω θα μπορουσε να διωξει…
ειναι ξεκαθαρη η φαση…

Οχι,ο σκορερ ειναι ο Μιτσελ,ο Ρουις χρεωνεται το φαουλ στον Βυντρα.

Για το φαουλ αφου ειδα ξανα το “ρηπλεη” της νοβα,ακομα δεν μπορω να πω με σιγουρια αν ειναι ή δεν ειναι,αλλα το οτι ειναι ο βουγιουκλοβυντρα αυτος που πεφτει,γερνει την πλαστιγγα υπερ της τεχνης και του θεατρου.

Και τελοσπαντων,ολες οι βαζελοεφημεριδες που ειδαν μπαλαρα και μεγαλη εμφανιση,να μου πουν και μενα μπας και εχω χαλασμενα ματια.

εντιτ.Κι αλλος Λεγκολας απο πανω,ΞΕΚΑΘΑΡΑ τα ειδε ολα.

οχι μονο εγω, ολες οι αντικειμενικες που διαβασα (γκολ,εξεδρα) μιλανε για φαουλ…

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα γαμησε

γκολ, εξεδρα εγραψα, οχι πρασινη,ντερμπυ…:-k:p

άμα σε πιάσει ψηλά στη φανέλα πέφτεις κάπως εύκολα πάντως…
εγω γελάω με αυτούς που τους τραβάνε την φανέλα που ειναι στη λεκάνη και πέφτουν…χαχα …σε ολα τα άλλα τα πρωταθλήματα όταν τραβάς παίχτη απο εκεί, αν θέλει τον σέρνει σε όλο το γήπεδο…μόνο εδώ πέφτουν λες και τους πυροβόλησαν…

-Έλα Τάκη, Παοκτσής είμαι…
Φάουλ πρώτον δεν ήταν.
Επειδή είδα χίλιες φορές το ρηπλέυ με τα highlights για να δω πότε σφύριξε ο διαιτητής θα σας πω τώρα το πότε ακριβώς.
Σφύριξε μισό δευτερόλεφτο αφότου έκανε [U][B]κεφαλιά[/B][/U] όχι ο Ρουίζ, ο άλλος να ούμε. Που σημαίνει ότι ήθελε να κόψει τη φάση(αφόυ πρέπει να περάσει και λίγη ώρα, κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου, μέχρι να βγει ο ήχος της σφυρίχτρας) με το που είδε ότι παίρνει κεφαλιά ο [U]ελεύθερος[/U] και [U]μέσα σχεδόν από την μικρή περιοχή[/U] παίχτης του Άρη.
Anyway, είναι μια πολύ πετυχημένη τακτική των ελλήνων διαιτητών να κόβουν φάσεις έτσι εύκολα(ακόμα και να μην είναι σίγουρο ότι θα μπει γκολ) για να προστατέψουν τις αγάπες τους.

[B]Και στην τελική πείτε μου εσείς οι έξυπνοι ποιες θα ήταν οι αντιδράσεις σε περίπτωση που ακυρωνόταν έτσι γκολ βάζελου γαύρου; [/B]

Δεν ξέρω, φαγωθήκατε να ουμε. Και μια φάση που κανένας δεν σχολίασε είναι το ανύπαρκτο οφσαιντ με το οποίο κόβεται ο Σισέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ βγαίνει μόνος του τετ α τετ! Αυτό το είδατε?:-k Αν γινότανε από τον Άρη αυτή η φάση αντί του ακυρωθεντος γκολ πάλι δεν θα γκρινιάζατε για αδικία?

Άσχετο με την άλλη σύζήτηση αλλά επειδή αξίζει νομίζω να το αναλύσουμε. Στο ελληνικό πρωτάθλημα της γιόμας και του επιθετικού-που-παίζει-με-πλάτη-στο-τέρμα-και-σπάει-την-μπάλα ή του γρήγορου-επιθετικού-που-παίζει-κάτω-από-τη-σέντρα-και-ξεχύνεται-σαν-εμετός-στην-αντεπίθεση είναι λογικό να υπάρχουν πολλά επιθετικά. Γιατί οι μισές επιθετικές πάσες είναι διεκδικούμενες και άρα είναι εξίσου πιθανό να κάνει φάουλ και ο αμυντικός και ο επιθετικός.

έχεις ένα δίκιο αλλά όχι και 100%

όταν το κάνει ομάδα με αυτο το στυλ παιγνιδιού οκ…αλλα και εκει δεν μπορει να ειναι ολα επιθετικα…εδω δεν υπαρχει φαση την επιθεση που να μην υπαρξει επαφη και παντα ειναι φαουλ…!! (αντε ακομη και αμυντικο).εξω μαλακες ειναι και παιζουν μπαλα.? εκει οι μονομαχιες ειναι μονομαχιες…εδω οι μονομαχιες ειναι λες και περιμενουμε να μας δειξει ο διαιτητης ποιος περδισε τον ποντο.!! θα αλαξουμε αθλημα στο τελος…

αλλά σε πάρα πολλούς αγώνες αυτό το φαινόμενο(του επιθετικού φάουλ) φαίνεται να αυξάνεται τρομερά μετά το 80.
σε κάθε ματς μετα το 80 οτι στημένο υπάρχει σφυρίζεται επιθετικό…
για να μην για τα επιθετικά που σφυρίζονται πριν πάει καν ο παίχτης εκεί…:roll:
εκεί φαίνεται καθαρά οτι ο διαιτητής κάνει διαχείριση…

*και έχουμε και επιθετικά για γέλια(κλωτσιά του καντε στο γονάτο του κουζεν-επιθετικό.χαχαα)

Πάλι για τον ΠΑΟ γκρινάζεις; Αφού είστε παράρτημα τι θες τώρα; :stuck_out_tongue:

Επί της ουσίας: Γενικά εννοείται ότι σφυρίζονται σε απόλυτους αριθμούς περισσότερα φάουλ στην Ελλάδα. Αλλά το ποσοστό μεταξύ αμυντικών-επιθετικών εξηγείται (κατ’εμέ) από αυτό που σου έγραψα + αυτό που σωστά αναφέρεις ότι μετά το 80 κανείς διαιτητής δε θέλει να πάρει την ευθύνη να διαμορφώσει αποτέλεσμα οπότε όλοι σφυρίζουν για να τελειώσουν οι φάσεις. Προφανώς στις μεγάλες ομάδες αυτό το φαινόμενο είναι πιο έντονο.

Τους αδικείς πάντως τους διαιτητές; Σκέψου υπό τι καθεστώς παίζουν, πόσο εξετάζεται το κάθε τους σφύριγμα και τι φασαρία κάνουν οι ίδιες οι ομάδες μετά.

(ναι.!αφού ειναι θεϊκή φάση! θα πω στον κολλητό μου να το κάνει ενα gif γιατι είμαι και άσχετος…:p)

λες για καθεστώς που παίζουν οι διαιτητές, άρα συμφωνούμε.!

*εδω παίζουμε στοίχημα ελληνικό πρωτάθλημα με βάση τους διαιτητές και πιάνουμε μονο τότε…τι να λέμε τώρα…

[B]EDIT[/B] εγω δεν λέω για την συγκεκριμένη φάση…γενικά μιλάω

Ο κρίμσον έχει δίκιο, τα επιθετικά φάουλ είναι μια γελοιότητα στο 99% των περιπτώσεων. Κανονικά θα έπρεπε να σφυρίζονται μόνο αν το κράτημα δίνει εμφανώς πλεονέκτημα στον επιτιθέμενο.

Αλλά στη φάση του γκολ του Άρη απορώ γιατί συζητάτε. Υπάρχει τράβηγμα φανέλας. Το τράβηγμα φανέλας είναι ντε φάκτο φάουλ είτε πέσει ο παίκτης κάτω είτε όχι. Απλή γνώση κανονισμών είναι αυτή, αλλά στην Ελλάδα ο καθένας φτιάχνει τους δικούς του κανόνες.

Γελαει ο κοσμος, παιδια. :lol:

Ο ενας μπορει και ακουει το σφυριγμα του διαιτητη και καταλαβαινει αν ηταν πριν το γκολ.

Το μονο που δεν ακουσαμε ειναι οτι οι παιχτες του παο δεν ακολουθησαν και τη φαση, ακουγοντας το σφυργιμα.

Μαλιστα, ξερει και “αντικειμενικες” εφημεριδες στην Ελλαδα. :smiley:

Ενω ο αλλος συγκρινει το ακυρωμενο γκολ με το σκορ στο 1-0 κατα του ΑΡΗ στο 70ο λεπτο, με τη λανθασμενη υποδειξη οφφσαηντ στο 90’ με το σκορ στο 1-0 υπερ του παο.

Τι να πουμε απο κει και περα;;;