Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Ωπα…αν παιζει megadeth προτιμω ταριφα και τερμα σκυλαδικο…:lol:

φαση που μου εχει τυχει στον ηλεκτρικο ειναι να μου βαζει χερι μια αδερφαρα απ΄το διπλανο καθισμα…εφαγε τετοιο μπινελικι που αν το εβαζε σε λογαριασμο στην τραπεζα θα ζουσε για 6 χρονια…

εντιτ 2…το χειροτερο που ετυχε καμια 10ρια χρονια πριν ηταν να πετυχω φιλο τοξικομανη να ζηταει ελεημοσυνη στο τρενο… επεσε η μουρη μου στο πατωμα…

αύξηση δρομολογίων μετρό και ησαπ και λεωφορεία…να μην χρειάζετε ότι κερδίσαμε από μία καλή οικονομική συναυλία να μας τα τρώνε οι ταρίφες!!!

790!!

κοιταχτε παιδες λογω του οτι ειναι και η δουλεια μου αυτη ( ειμαι ερευνιτης στον ΟΑΣΑ ) . και μπορω να μιλησω λιγο πιο πρακτικα . λοιπον να σας πω για τα τρολεί και τα λεωφορεια που γινετε και η μεγαλυτερη κουβεντα οτι τα δρομολογια τηρουνται κατα γραμμα ( αντε με 5λεπτες το πολυ καθυστερησεις). το θεμα ειναι οτι φταιμε και εμεις σαν πολιτες που δεν διευκολυνουμε την κοικλοφορια με τα αυτοκινητα μας σαν καλοπερασακηδες που ειμαστε . πολλες φορες ομως υπαρχουν και οι αργοσχολοι οδηγοι ΑΚΑ δημοσιοι υπαλληλοι που νταξ αυτοι ειναι για πολυ κραξημο . αυτα ολα ειναι προσωπικες αποψεις ε

Οι περισσοτεροι απο τους οδηγους λεωφορειων ειναι μια χαρα…

Σημερα, ητανε το λεωφορειο στη σταση, και εγω ημουνα καμια 50αρα μετρα απο κει… Με βλεπει ο οδηγος απο το καθρεπτη και με περιμενε, νταξει ρισπεκτ… Αλλοι θα ειχαν φυγει (και μου εχει συμβει και δαυτο)…

Αλλο: Μια σταση πριν το τερμα, στο νεκροταφειο Ζωγραφου μπαινει ελεγκτης (κουφαλες :lightsabre:)… Το λεωφορειο τιγκα, εγω ημουνα μπροστα: ερχεται ο ελεγκτης, μου λεει “το εισητηριο σου” Εκανα πως ψαχνομουνα κλπ και παει στον επομενο… Ο οδηγος μου κανει “πεσαμε σε μαλακα” και ανηγει τη πορτα να κατεβουμε…:lol: :lol:

ποιο ακριβώς το νόημα να περνούν μαζί 2 και 3 λεωφορεία,που έχουν τον ίδιο (ή σχεδόν τον ίδιο) προορισμό?
συμβαίνει αρκετά συχνά πιστεύω…:-k

κοιτα γιαννη ο ελεγχος των δρομολογιων γινετε στην αφετηρια . το φαινομενο αυτο παρατηρειται
κυριως κατα την επιστροφη στην αφετηρια . σε αυτο συμβαλει κυριως η κινηση . σε αυτο ουτε ο ΟΑΣΑ δεν μπορει να κανει τιποτα .:wink:

καλα ρε τώρα το είδα το τόπικ! χαχαχα! Είστε τρελλοί!

αυτό συμβαίνει απλώς και μόνο διότι ισχύει ο νόμος του μέρφυ σε τέτοιου είδους δυναμικά συστήματα. Εννοείται πώς τα λεωφορεία αυτά έχουν διαφορετικό προορισμό από τον δικό σου. Όλα αυτά γίνονται ακόμα χειρότερα και εκνευριστικά, λάμβάνοντες υπόψιν και τα ακόλουθα αξιώματα:

Αξίωμα έσχατης αναμονής

  1. Το λεωφορείο που περιμένεις έρχεται πάντα τελευταίο.

Αξίωμα παρεμβολής

  1. Το λεωφορείο που περιμένεις έρχεται μόλις ανάψεις τσιγάρο.

Εμένα πάντως,όποτε ακούω για λεωφορεία,μου έρχετε αυτό το βιντεοκλίπ στο μυαλό

:lol: :lol: :lol:

Να συμπληρωσω:

Παντα περναει ανα τακτα χρονικα διαστηματα το λεωφορειο που δεν θες, ενω οταν το θες δεν περνει ποτε…

Πήγα Θεσσαλονίκη και σύγκρινα τη φωνή της γυναίκας που ανακοινώνει τις στάσεις στα λεοφωρεία (μια σημαντική πρόοδος μπορώ να πω σε σχέση με μερικά χρόνια πριν) με εκείνη της Αθήνας, σε τρένα και μετρό. Ήταν άθλια, έριξα τρελό γέλιο, κρίμα που δεν υπάρχει δυνατότητα ακουστικής παρέμβασης στο φόρουμ!!!

Απο την άλλη δε θα ξεχάσω ποτέ την αρχική γυναικεία φωνή στο αθηναικό μετρό. Την είχαν 2-3 μήνες μόνο νομίζω, και μετά την άλλαξαν. Ήταν απίστευτη, δεν έχω ακούσει να προφέρεται το “Επόμενη Στάση: Ομόνοια”, πιο αισθησιακά. Λες και την ώρα που ανακοίνωνε τις στάσεις… you get the picture. :roll:

Α, α, και μια παρέμβαση! Σε κάποια φάση είχαν ανακοινωθέντα και στον ηλεκτρικό, αλλά αυτή τη φορά έναν άντρα! Και τι άντρα κιόλας, πρέπει να τον είχαν μόλις κουβαλήσει απο τη λαική αγορά, όπου θα φώναζε “ΠΑΤΑΤΕΕΕΕ-ΕΕΣΣΣ”, ή “ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΣ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΜΑΝΔΑΜ?”. Ελληνάρας, όχι αστεία, με μια φωνή μπάσα και ντρόμπρα, θεός! Ειδικά αυτό το “Επόμενη Στάση: ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΝ”…! Έεεετσι!

ω ρε,αυτά είναι…:slight_smile:

Και στον προαστιακό, όταν μιλάει ο οδηγός και δεν υπάρχει ηχογραφημένο από γυναίκα: “Μαγούλλλα…” με φωνή νταλικιέρη. Και “Άνω Λιόσα” :lol: :lol: Όποιος έχει ακούσει ξέρει :lol:

Σιχαίνομαι τα λεωφορεία (τα “πράσινα” λιγότερο:p ), ειδικά σε ώρες αιχμής. Κυρίως μου τη δίνει που περνάνε όποτε να’ναι και δε μπορείς να υπολογίσεις τα ραντεβού σου κλπ.

οπότε…<3<3<3 Μετρό <3<3<3 χλίδα :roll:

Ρε… εχει πολυ ωραιο κωλο οντως… αλλα ο Panagiotis που την πρωτοποσταρε δεν μας ειπε αν ηταν και ομορφη.Εκτος αν θες να παντρευτεις, να μιλας και να κοιτας επι 30 χρονια εναν κωλο!:lol:

Εγω στο μετρο ειχα τρελο προβλημα.Συναντουσα ολο τον freedom!Το εκοψα για να μην τον βλεπω!:stuck_out_tongue:
Τωρα που εβγαλα και καρτα για τρολευ, λεωφορεια και τραμ παω παντου με αυτα.Σιγα να μην δινω 1.60 για να παω και να ερθω.Ακριβεια!:lol:

AXAXAXAXAXAAAAA!!! :lol: Eιδικα το δευτερο μου συμβαινει πολλες φορες!Περιμενω επι 10 λεπτα και δεν αναβω γιατι σκεφτομαι “τωρα θα ερθει, τωρα θα ερθει” και οταν φτασει η στιγμη που αγανακτεις κι απο τα νευρα σου θες ενα τσιγαρακι, τοτε ερχεται το βλαμμενο![-X

8O 8O Ανακοινώνει τις στάσεις στη Θεσσαλονίκη κάποιος???Απο πότε?
Το θεικό είναι το αμίμητο "κονέκσιον γουιθ τραμ"Τί λέτε μανδαμ???:stuck_out_tongue:

Άκυρη ερώτηση…Μάλλον εννοείς τρένο για Θεσσαλονίκη…:oops:

παραληρημα της Lunatic.Παρακαλω συνεχιστε :stuck_out_tongue:

Το καλύτερο στο Αθηναϊκό μετρό, είναι όντως η ανακοίνωση των σταθμών που γίνεται και στα ελληνικά και στα αγγλικά και παλιότερα δεν έλεγαν κάτι άλλο, παρά μόνο το όνομα του σταθμού, με αποτέλεσμα να ακούς:

“Κατεχάκη, Katehaki” :lol: :lol:

Ζωντας σε μια πολη που τα ΜΜΣ ειναι απαραιτητη καθημερινοτητα εχουν γινει προεκταση των ποδιων μου!:stuck_out_tongue: Το μετρο ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για οποιανδηποτε πολη ανω του 1 εκατ. κατοικων. Διευκολυνει απιστευτα την πλειοψηφια των μεταφορων. Εγκλημα δεν εχει ακομα η Θεσσαλονικη αλλα και το οτι αργησε τοσο πολυ και της Αθηνας. Λοιπον μην παραπονιεστε καθολου ολοι στην Ελλαδα. Εδω τα μονα εισητηρια για λεωφορεια ειναι 2 λιρες(8O )=3 ευρω αλλα με ειδικη καρτα προπληρωμενων δρομολογιων η χρεωση ειναι μονο 1.35 ευρω(τσαμπα,τσαμπα). Το μονο δρομολογιο του μετρο ειναι μονο 6 ευρω αλλα με την καρτα ειναι 2.20 ευρω. Ευτυχως ομως υπαρχουν ημερησια, εβδομαδιαια πασα που βελτιωνουν αυτο το αισχος. Πχ, ημεριρησια καρτα για λεωφορειο μονο 5.25 ευρω(παρε κοσμε,τσαμπα) αλλα αν την εχεις προπληρωμενη παει στα 4.5. Αν θελεις για ολες τις συγκοινωνιες(λεωφορειο, μετρο, τραμ, υπεργειο αστικο σιδηροδρομο) και αναλογα με των αριθμο των συγκοινωνιακων ζωνων που θελεις(υπαρχουν 6 και οσες περισσοτερες θες, τοσο ανεβαινει η χρεωση) ειναι κατα μεσο ορο στα 8 ευρω. Βεβαια αμα χρησιμοποιησεις μετρο και τρενο πριν της 9 μιση τις καθημερινες και εργασιμες τοτε η καρτα ανεβαινει κατα 60% περιπου! Ωρα αιχμης και μαμακιες. Η φοιτητικη εκπτωση ειναι μονο 30%. Εγω πχ. βγαζοντας μηνιαια καρτα για ολα τα μεσα συγκοινωνιας μονο για τις ζωνες 1 και 2 που συνιθως χρησιμοποιω(ζωνη 2 η εστια, ζωνη 1 το πανεπιστημιο) πληρωνω 100 ευρω.
Τρελα εε???:stuck_out_tongue: #-o

Καλό μου Lunatic, χαλάρωσε, αυτό που κατάλαβες αρχικά εννοώ. :slight_smile: Στα αστικά λεωφορεία της Θεσσαλονίκης, ανακοινώνονται οι στάσεις, μία μία. Κάτι που στην Αθήνα δε γίνεται, παρά σε ελάχιστες εξαιρέσεις (αν και ακόμα και σ’ αυτά μπορεί τώρα να έχουν βγάλει τη φωνή, δεν είμαι σίγουρος).

@METAL_LAWS, Αγγλία μένεις? Έχω ακούσει οτι και τα ταξί είναι πανάκριβα εκεί…