Μετά τη σχολή, τι?

Α τον φλώρο,και αυτός Ε.Σ.Δ.Δ.:!:

[SPOILER]Καλή επιτυχία!:smiley:
[/SPOILER]

Τι είναι το εσδδ?:stuck_out_tongue:

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης.

Λογικά για αυτό θα μιλά ο Rocking,αν κρίνω με βάση τις σπουδές του!

Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης

Φλουντ τι να καμω, δεν το χω σιγουρα για Διπλωματικη ακαδημια, με ξερω. Νομιζω επισης δεν κανω για ακαδημαικη καριερα. Να βγω εξω δεν μ αρεσει και τοσο σαν ιδεα. Νομιζω οτι ειναι μια καλη επιλογη μεν, απαιτητικη δε. Όσο αφορα την προετοιμασια και τα δυο χρονια μεσα στη σχολη…
Επισης, ξερεις ποσοι δηλωνουν καθε χρονο, κατα μεσο ορο ρε παιδι μου…

Σε καταλαβαίνω δυστυχώς από τον ευρύτερο κλάδο μας όπου και να πας,αν θες κάτι πραγματικά καλό,ένας είναι ο κοινός παρανομαστής.Σκληρή δουλειά.

Εγώ,θέλω να δω πως θα πάω,αλλά ξέρεις προς τα που λέω να κινηθώ:p

Όπως και να έχει,καλή επιτυχία,και να ξέρεις ότι έχεις συγκριτικό πλεονέκτημα!8)

ξερω ξερω…ως προς ποιους εχω συγκριτικο πλεονεκτημα καλε;:roll:

Ε από τους διάφορους άμπαλους που θέλουν να μπουν:p

Μεταπτυχιακό και μετά εξωτερικό και μόνιμα εκεί

double post
μπουλο

Ελα ντε…
Είμαι στο Μαθηματικό Θεσσαλονίκης (μπήκα 6ο έτος, γάμα τα) και ουσιαστικά έχω τελειώσει με παρακολουθήσεις και μου μειναν 3 μαθήματα για να τελειώσω τον Ιανουάριο (λογικά). Σε ένα μήνα μπαίνω στρατό και έτσι θα το χω παράλληλα. Σκοπός μου είναι να εξασφαλίσω το πτυχίο τον Ιανούαριο και μπορεί να το τραβήξω μέχρι καλοκαίρι για τις τυχόν φοιτητικές άδειες.
Μετά πραγματικά δεν ξέρω τι θέλω να κάνω. Αν έκανα μεταπτυχιακό (που ψήνομαι απλά δεν καίγομαι και έχω παραδεχτεί ότι αν το κανα θα ήταν περισσότερο να κερδίσω χρόνο και επιπλέον γνώση, δεν θα κάνω ποτέ έρευνα, είμαι τεμπέλης σε τέτοια) θα έκανα στα Θεωρητικά Μαθηματικά όπου για δουλειά πέρα από το να συνεχίσεις για Διδακτορικό δεν χρησιμεύουν πουθενά. Απ’ότι ξέρω τουλάχιστον. Πληροφορική, Στατιστική και Οικονομικά που θεωρητικά δίνουν τις λύσεις για την έξοδο σε κάτι εκτός σχολής ποτέ δεν με συγκίνησαν.
Εχω σκεφτεί και 2η σχολή δηλαδή αν με ψήσει κάτι, αλλά με προβλημάτισε κάτι που έμαθα για τον νέο νόμο και δεν ήξερα, ισχύει ότι δεν δικαιούσαι βιβλία; Γαμώ το χριστό τους δηλαδή αν ισχύει. Βέβαια, οι πανελλαδικές είναι ψυχοφθόρες και οι κατατακτήριες τρομερά δύσκολες και με ελάχιστες πιθανότητες εισόδου.
Για εξωτερικό φυσικά και θα ψηνόμουν για μια διαφορετική εμπειρία, αλλά είναι και το οικονομικό και κατά το πόσο θα είμαι ικανός για κάτι τέτοιο, γιατί που και που έχω τις αμφιβολίες μου, μια αισθάνομαι γαμάτος την άλλη μέτριος.
Πάντως όπως είπα και παραπάνω, έχω παραδεχτεί ότι το μεταπτυχιακό είναι περισσότερο να λες ότι το κανες αν δεν καίγεσαι για ακαδημαϊκή καριέρα ή έρευνα. Ξέρω περιπτώσεις ατόμων που ήταν απελπισμένοι να κάνουν, μόνο για να κάνουν.
Οπως καταλάβατε, λέω αόριστα πράγματα, περισσότερο σκέψεις. Ελπίζω στον στρατό να το χω ξεδιαλύνει κάπως.

Ναι, πρεπει να τα αγορασεις.

‘’…Δια βιου μαθησης’’ σου λεει μετα. Κατι σαν το ‘’…προστασιας του πολιτη’’, οπου αυτα τα υπουργεια, πραγματικα, ειναι το ακριβως αντιθετο απο τις ονομασιες τους. [-X

True. Το θέμα είναι να ξέρεις γιατί κάνεις ένα μεταπτυχιακό, σε τί θα σου χρησιμεύσει μελλοντικά και φυσικά είναι απαραίτητο αν θες ακαδημαϊκή καριέρα μετέπειτα με διδακτορικό.

Η επιλογη ειναι οντως δυσκολη.
Εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι τι θα εκανα αν βρισκομουν στη θεση σου και μερικες αποψεις μου πανω στις σκεψεις σου.

  1. Αν το οικονομικο δε με απασχολουσε καθολου
    Θα συνεχιζα μεταπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο.
    Ενδο/εξω- πανεπιστημιακες γνωριμιες, εμπειριες απο ενα αλλο, πιο οργανωμενο απο της Ελλαδος, εκπαιδευτικο συστημα, τελειοποιηση της ξενης γλωσσας, πιθανοτητα να μου προσφερονταν δυνατοτηα εργασιας αργοτερα εκτος Ελλαδος.

  2. Αν τα οικονομικο μου ηταν "στενα"
    Θα επεφτα με τα μουτρα στην αγορα των φροντιστηριων. Ωρες σε φροντιστηριο (για γνωριμιες και ασφαλεια) και χτισιμο καλου ονοματος στα “ιδιαιτερα μαθηματα” με πολυ τρεξιμο και φθηνες τιμες στην αρχη.
    Στη συνεχεια (μετα απο καποια χρονια) θα εβλεπα αν εξακολουθουσα να εχω ορεξη να συνεχισω τις σπουδες. Αν ναι, θα εψαχνα για μεταπτυχιακο.

  • Στο εξωτερικο εχουν το πλεονεκτημα, εναντι των ελληνικων πανεπιστημιων, πως τα μεταπτυχιακα/ διδακτορικα τους προγραμματα εχουν ευρυτατο φασμα. Μπορει π.χ να τελειωσεις αρχαιολογια και να καταληξεις να κανεις διαδακτορικο στο τμημα βιολογιας. Οποτε το οτι τωρα σου αρεσουν μονο τα θεωρητικα μαθηματικα δε λεει απολυτως τιποτε. Στη διαρκεια του μεταπτυχιακου θα λαβεις αλλες 10 κατευθυνσεις οποτε θεωρω απιθανο να μη βρεις τιποτε αλλο που θα σε ενδιαφερει.