Ποιον και γιατι θεωρειτε τον κορυφαιο ελληνικο δισκο?

επειδη μαλλον εννοεις ροκ δισκο:1)μπαλλος - διονυσης σαββοπουλος & μπουρμπουλια
2)aphrodites child - 666

Μιλάμε για επικη θειλα ομως…Σας οικτηρω ολους κ ετσι…Κατι τετοια λεει και με κανει να θελω να επιστρατευτώ στο ταγμα των true metal warriors …αν και δε νομιζω να κριθω άξια…ε δασκαλε???:lol: :lol: :lol:
επειδη πρεπει ον τοπικ τωρα Βραχνος προφητης -Θ. Παπακωνσταντινου…τα σπαει…

To μεταλ αργοπεθαίνει κάθε μέρα επειδή το ακούει ο damnation. :roll:

:yes: :yes: :yes: :yes:

Κάντε αυτό το δώρο στον εαυτό σας και ακούστε αυτόν το αριστουργηματικό δίσκο! ΠΟΤΕ ο Έρωτας δεν θα τραγουδηθεί καλύτερα με ελληνικούς στίχους… :roll:

Βλασφημοι.Τρου μετσαλ ου-οργιο-ρς!!!

Crush - Kingdom of the kings

θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη
θοδωρακης και εφη θωδη

http://www.youtube.com/watch?v=Y0DqFfiDNB8
http://www.youtube.com/watch?v=sWXm1Lps6RA
http://www.youtube.com/watch?v=TydEJE3Il18

das beste

Προσφατα το σκεφτομουν παλι- ας κανω ενα ανανεωμενο τοπ 10

  1. Γενια του Χαους - Γενια του Χαους
  2. Γενια του Χαους - Ρεκβιεμ
  3. Διαταραξη κοινης ησυχιας
  4. Εκτος Ελεγχου - Εκτος Ελεγχου
  5. Αδιεξοδο - 38 χιλιοστα
  6. Πισσα και Πουπουλα - πισσα και πουπουλα
  7. Χαοτικο Τελος - Μπροστα στην παρανοια
  8. Γκουλαγκ - Εισοδος κινδυνου
  9. Stress - ο ηχος της ανασφαλεις 2
  10. ΕX Humans - ανωφελη επιβιωση

ΜΕ ΣΕΙΡΑ!

1,2 :thumbup:

Παρ’ ότι δεν μ’ αρεσε το live :stuck_out_tongue:

5,9 :bow2::bow:

Εγώ θα προσέθετα και κάτι από χάσμα και βανδαλούπ

αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι άντι για Ex Humans, Γκούλαγκ και Χαοτικό Τέλος θα έβαζα κάτι πιο “κλασσικό” (πχ Τρύπες, Μωρά Στη Φωτια και Σπυριδούλα αλλά και κάπου τους Εν Πλω, αλλά χωρίς να σημαίνει ότι υποβιβάζω τις ΔΙΣΚΑΡΕΣ που έχεις στην θέση τους) δηλώνω ότι η λίστα είναι ΜΟΥΡΛΙΑ, την βλέπω και τη λατρεύω! Και ΣΩΣΤΟΤΑΤΗ η θέση που βάζεις την συλλογή!

εδιτ: βρες ΤΩΡΑ χώρο και για το πρώτο απο Μουσικές Ταξιαρχίες !!!

έναν δεν μπορώ να διαλέξω, το λιγότερο που μπορώ είναι τρείς

  1. Sarissa - Sarissa
  2. Rotting Christ - Thy Mighty Contract
  3. Crush - Kingdom of the Kings

Συνθετικά κορυφαίοι και πολύ σημαντικοί για την εποχή που κυκλοφόρησαν. το γεγονός οτι μνημονεύονται ακόμα είναι τρανή απόδειξη.

ετοιμαζόμουν να κάνω μια λίστα και εγώ με αγγλόφωνα, αλλά επειδή βαριέμαι θυμήθηκα ότι έχω φτιάξει το παρακάτω βίντεο με αρκετές από τις αγαπημένες μου αγγλόφωνες μπάντες.

Ε από κει και μετά για έναν αγγλόφωνο δίσκο θα πρότεινα σε κάποιον

Last Drive - Fuckhead Entropy ----> αν γουστάρει 90΄ς + rock n roll
Last Drive - Ηeatwave ---------------> για την ουσία του r n r και τίποτα άλλο
Villa 21 - A Ghost On the Move —> για τους πιο σκότεινους
the Reporters - S/T--------------------> για τους πιο new wave - ιστές

απο εκεί και μετά όλα τα άλλα τα ανακαλύπτει κάποιος νομίζω.

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θα θελα αφου ειναι απο τους αγαπημενους μου γενικα δισκους, αλλα και τα 10 δεν γινεται να φυγουν απο τη λιστα…
Οσο για τη συλλογη, τι να λεμε τωρα ας κατσει καποιος και ας δει τα τραγουδια και τις μπαντες + την ημερομηνια κυκλοφοριας και θα καταλαβει καποια πραγματα καλυτερα:wink:

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ

ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ

ΑΠΑΝΤΑ ΝΙΚΟΥ ΞΥΛΟΥΡΗ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΙΡΕΣΗ

και κατι πιο κουλτουργιαρικο…

ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ - ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ

Να βάλουμε στους κορυφαίους δίσκους (τελικά είναι μπόλικοι!) και κάτι απο Socrates.

Phos με συμμετοχή Βαγγέλη Παπαθανασίου.8)

Θα γράψω μόνο για 10(λίγοι έ;;:wink: ελληνόφονους δίσκους μιας και για τα ξένα θέλω ολόκληρο αφιέρωμα…

1. Εν Πλω - Εν Πλω

Κυκλοφορήσαν ένα και μοναδικό lp το οποίο θεωρείται συλλεκτικό μιας και εκδόθηκε σε 1000 αντίτυπα. Στο άλμπουμ υπάρχουν στοιχεία από ροκ, τζαζ μέχρι και από ρεμπέτικη μουσική. Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχει κανείς στην λίστα του μιας είναι για πολλούς σημείο αναφοράς για το ελληνόφωνο - και γενικότερα το ελληνικής προέλευσης - ροκ.
(1), (2), (3), (4), (5)

2. Μωρά στη φωτιά - Μωρά στη φωτιά

Διαμάντι… Τα Μωρά στη Φωτιά είναι ένα ελληνικό μουσικό συγκρότημα της ροκ που άφησε εποχή με τον ομώνυμο album. Βασικό μέλος ο Στέλιος Παπαϊωάννου-Σαλβαδόρ (τραγούδι και μπάσο) που έχει τον πρώτο λόγο σε όλα τα κομμάτια τους (όπως και στο κομμάτι Αντίδραση απο Ξύλινα Σπαθιά μιας και είναι κατα βάση δικιά του δημιουργία).

(1),(2),(3),(4, 24-03-2008 Live στο Κύτταρο)

Live στο Κύτταρο 03/01/10. Εκεί θα είμαι όποιος θέλει να με γνωρίσει μιας και είναι απο της αγαπημένες μου μπάντες που πρωτοάκουσα…

3. Τρύπες - Τρύπες
Τι να πω όλοι τα ξέρετε… Δεν παίζει Έλληνας που να μην έχει ακούσει έστω ένα κομμάτι απο αυτό το album…
(1),(2)

4. Στέρεο Νόβα - Στέρεο Νόβα
Το album που μόλις πατήσεις το play δύσκολα θα το σταματήσεις και θα χαθεις στην μαγεία των στίχων και της μουσικής. Θυμάμαι όταν έπαιζα dj πριν μερικά χρόνια ε μια καφετέρια μόλις έβαζα το πρώτο κομμάτι ξεχνούσα να αλλάξω και το ακούγαμε όλο. Είναι ένα σημαντικό κεφάλαιο για την ελληνική ηλεκτρονική μουσική…
(1),(2),(3), (4)

5. Παύλος Σιδηρόπουλος & Σπυριδούλα - Φλου
Διαχρονική αξία. Απλά.
(1), (2), (3), (4)

6. Metro Decay - Υπέρβαση
(1),(2),(3),(4)

Κι αν πάψεις να νοιώθεις τις πληγές της νιότης που σέρνουν τον ήχο της ντροπής, κι αν λήθη και δάκρυ το αίμα λερώσουν, κι αν φόβος λυγίζει τη γενναία ψυχή δίχως νόημα δε θα ηχούν οι λέξεις, τις στιγμές που σβήναμε τα ίχνη των θεών
Ηδονή…
Μαύρος Κύκνος

7. Διάφανα Κρίνα - Ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι στγμές μας
Τα links aπο κάτω τα λένε όλα… Αξέχαστος δίσκος. Δυνατό στοιχείο οι στίχοι, οι ενορχηστρώσεις. Μοναδικός και κατάλληλος για συνοδεία απο κρασί και μοναξιά! O καλύτερος δίσκος τους!
(1),(2), (3)

8. Γκούλαγκ - Στην αυλή των θεαμάτων
Οι Γκούλαγκ ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους. Ένα ελληνικό γκρουπ της εποχής που έπαιζε hardcore τον οποίον τα τραγούδια δηλώνουν ξεσπάσματα οργής και διαμαρτυρίας και είναι ότι πιο αυθεντικό μπορεί να ακούσει κανείς.
(1), (2), (3), (4)

9. Lost Bodies - Ζωή
Ξεκούρδιστες κιθάρες, μελλόντικες και κραυγές παρουσιάζοντας και σχολιάζοντας προκλητικά μέσα σε λίγα στιχάκια την Ζωή. Δεν το πίστευα μόλις τον πρωτοάκουσα… Τόσο αυθεντικοί και αληθινοί στίχοι που σε κάποιον μπορούν να προκαλέσουν γέλιο αλλά πάντα θα θυμούνται πως είναι η “ζωη” πραγματικά σήμερα.
(1), (2), (3), (4)

10. Ντίνος Σαδίκης - Μολυβένιες ιστορίες
Δεν θα πω τίποτα εγω για την φωνή των Εν Πλω. Θα αφήσω κάποιον άλλον μεγάλο της ελληνικής ροκ μουσικής [SPOILER]18 Αυγούστου 2001
Το γράμμα που ακολουθεί έχει γραφτεί από τον Παντελή Ροδοστόγλου για τον Ντίνο Σαδίκη. Ο Ντίνος Σαδίκης άνοιξε την συναυλία των Κρίνων στο Λυκαβητό (12-9-2001) και, όπως επισημαίνουν οι ίδιοι “δεν είναι ένας απλός καλεσμένος αλλά ένα όνειρο πολλών χρόνων”.

  • ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ; -
    Για μένα που μεγάλωνα στα μέσα της δεκαετίας του ‘80, ο δίσκος των ΕΝ ΠΛΩ έσκασε εκείνη την εποχή σαν βραδυφλεγής βόμβα. Τις νύχτες, υπό το φως των κεριών με μάτια έκθαμβα, βουτηγμένα στη νοσταλγία, άκουγα αυτή τη μουσική - πότε ήρεμη, πότε δαιμονική - να με κυριεύει με τον μυστικό σπασμό μιας μακρινής συγγένειας και μια φωνή γεμάτη παιδιάστικη ειλικρίνεια, βαπτισμένη θαρρείς σ’ ένα απόκοσμο θάμπος να διηγείται ιστορίες αγάπης και πολέμου. Ιστορίες για πάθη που ξέφτισαν, βαθμιαίες καταπτώσεις, παρέες που βυθίστηκαν στην τρέλα, όνειρα που μέσα τους βρυχώντουσαν ασταμάτητα χείμαρροι αγωνίας και ελπίδας. Πάντα αναρωτιόμουν ποιος να ‘ταν αυτό ο χαρισματικός τσαρλατάνος, αυτός ο κατασκευαστής ονείρων, ο μυστικοσύμβουλος, ο ταχυδακτυλουργός, ο αγκιτάτορας, ο ακαθορίστου φύλλου κατ’ επάγγελμα γόης που ξεχείλιζε ιδέες, συνταγές, πόνο, αναμνήσεις, ιστορίες, παραμύθια για παιδιά. Χρόνια αργότερα βγαίνει ένας δίσκος με τον τίτλο «Μολυβένιες Ιστορίες». Συνθέτης, στιχουργός και τραγουδιστής στον δίσκο αυτό ήταν ο Ντίνος Σαδίκης η «φωνή» και ένα από τα δύο μέλη των ΕΝ ΠΛΩ. Επιτέλους λίγο φως στην υπόθεση. Τα χρόνια περνούσαν και πάντα είχα στο μυαλό μου αυτόν τον άνθρωπο σαν τον χαμένο μου πατέρα, σαν τον αγέννητό μου γιο, σαν ένα προσφιλές και οικείο φάντασμα που με συντρόφευε στους κόλπους μιας φαντασμαγορίας κάποιας προηγούμενης και ξεχασμένης μου ζωής. Η μοίρα το ‘φερε να συναντηθούμε με τον Ντίνο στην Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια μιας συναυλίας της Διεθνούς Αμνηστίας όπου θα συμμετείχαν τα Διάφανα Κρίνα, ο Ντίνος Σαδίκης και κάποια άλλα συγκροτήματα. Στο αυτοκίνητο, στο δρόμο για τη Θεσσαλονίκη με τα υπόλοιπα παιδιά απ’ τα Κρίνα συζητούσαμε γι’ αυτή τη συνάντηση, άλλοι με περίσσια αγωνία, άλλοι με απλό ενδιαφέρον. Το βράδυ, όταν ο Ντίνος με το συγκρότημά του βγήκαν να παίξουν, σε μια κατάμεστη «Υδρόγειο», έκατσα οκλαδόν στο πλαϊνό μέρος της σκηνής και γεμάτος αγαλλίαση και δέος παρατηρούσα αυτόν τον άνθρωπο, γυμνό απ’ τη μέση και πάνω να φτύνει τις λέξεις του σαν μανιακός σε παραλήρημα, ένας Πήτερ Παν - Ίγκυ Ποπ παραδομένος στις δίνες ενός δαιμονικού χορού που πήγαζε από τα όνειρα των Ζουλού και τα υψίπεδα της κόλασης. Στο τέλος της συναυλίας, έπεσε πάνω μου σαν να με γνώριζε καιρό. Ήπιαμε αρκετές μπύρες αγκαλιά και μου διηγόταν τη ζωή του, τα χρόνια που ήταν μακριά μου. Ζήσαμε κι άλλες χαρές έκτοτε. Ο Ντίνος είναι ένα αθώο παιδί, μια λυπημένη σκέψη που περιφέρεται γυμνή στις ερημιές της σύγχρονης Πομπηίας και που αρέσκεται να μετατρέπει τη λύπη σε ομορφιά και να εξακτινώνεται σε φως και φθόγγους. Η ανάμνηση και η προσδοκία του τον κάνουν να ζει πέρα απ’ τον ίδιο του τον εαυτό. Κάποια στιγμή της ζωής του ο Ντίνος έπρεπε να διαλέξει: ή αυτός ήταν «τρελός» ή ο κόσμος γύρω του. Διάλεξε τον κόσμο. Κι είχε δίκιο.
    Παντελής Ροδοστόγλου Εκ μέρους και των υπόλοιπων παιδιών που αποτελούν τα Διάφανα Κρίνα.[/SPOILER]
    (1)

Έχω και links κάτω απο κάθε album mε τραγούδια απο καθένα ξεχωριστά. Τα albums δεν είναι με σειρά αφου άνετα θα μπορόυσε κάποιο απο αυτά να είναι στην πρώτη θέση. Είναι ανάλογα την στιγμή που το ακους… Το καθένα έχει την δικιά του.

ΥΓ. Μου πήρε κανα δύωρο το ποστ αλλά δεν πειράζει με έκανε να θυμηθώ αρκετά διαμάντια της ελληνικής μουσικής

Αγαπημένα δισκάκια που έχουν λιώσει (κυριολεκτικά κ μεταφορικά):

ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ-Κάτι σαράβαλες καρδιές
ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ-Πίσσα και πούπουλα
ΕΡΕΒΟΣ-Ανόητες έχθρες
PANX ROMANA-Παιδιά στα όπλα
ΣΤΙΓΜΑ 90-Φεύγω γειά
ΑΡΝΑΚΙΑ-Στο στόμα του λύκου
MΩΡΑ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ-Μωρά στη φωτιά
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ-Κακές Συνήθειες
ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΙΓΚΟΣ+ΜΑΥΡΟΙ ΚΥΚΛΟΙ-Η Πόλη Των Αθανάτων
ΤΡΥΠΕΣ-Κεφάλι γεμάτο χρυσάφι
ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ-Μια ματιά σα βροχή
ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ-Παραμόρφωση
ΡΙΦΙΦΙ-Απάτη
KΩΣΤΑΣ ΤΟΥΡΝΑΣ-20 μεγάλες επιτυχίες (παλαβό best of-συστήνεται)
INNERWISH-Before the dawn *EDIT: οΚ Waiting for the dawn λέγεται αλλά εκείνη την ώρα άκουγα τον ύμνο των Priest κ μπερδευτηκα

Οι Innerwish είναι η μπάντα με τον παπαροκά στα φωνητικά; Η μπάντα είναι αρκετά καλή, έχω ακούσει το Before(?) the Dawn.

(?) Νομίζω ότι λέγεται Waiting for the Dawn.

Πυξ Λαξ - Υπαρχουν χρυσοψαρα εδω?

Γιατι εχει ολες τις κομματαρες μαζεμενες σε ενα διπλo cd ειναι κ το πρωτο ελληνικο που αγορασα…

Έχεις δίκιο μπερδέυτηκα, ναι ο παπαροκάς τραγουδούσε εκεί.