Πφ. Γυναίκες!

Nομίζω ότι οι δεσποινίδες τα λένε μια χαρά σ’αυτό το θρέντ.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πάντως ότι εμείς σαν φύλο έχουμε πιο “δυαδική” λογική, ενώ οι γυναίκες σκέφτονται με έναν τρόπο που μας είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβουμε.

Συμφωνώ επίσης ότι είναι μαλακία να παρατάς τον εαυτό σου όταν είσαι σε μακροχρόνια σχέση, ισχύει κ για άντρες κ για γυναίκες.

Το “είσαι πολύ καλό παιδί αλλά…” που είπε πιο πριν ο Worst Enemy είναι το χειρότερο από όλα. Η προφανής εικόνα είναι το “είσαι πολύ καλός για μένα” που είναι ήδη μαλακία εμπλουτισμένο όμως με τους “είσαι ο Peter Parker που δεν τον τσίμπησε ποτέ αράχνη για να γίνει αρκετά Cool για μένα” υπότιτλους. Γκόμενα που το λέει αυτό είναι για να τη ρίχνεις στο πάτωμα και να την κλωτσάς στα πλευρά.

Γενικά έχω την αίσθηση ότι απ’ αυτό το θρεντ ψιλο-λείπουν νηφάλιες τοποθετήσεις, οι οποίες να χαρακτηρίζονται από ευαισθησία, όπως αυτή από πάνω του nikatapi.

Βέβαια κατανοούνται -και δικαιολογούνται- όσοι πόσταραν/ποστάρουν κάτω από την ψυχική επίδραση μιας άρτι φαγωθείσας χυλόπιτας… αν και προσωπικά δε βλέπω γιατί κάποιος με το που του κάθεται μια προσωπική, συναισθηματικής φύσης στεναχώρια, να τρέχει κατ’ ευθείαν στο ρόκιν να βρίσει όλο το γυναικείο πληθυσμό, αλλά τέλος πάντων - είπαμε, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν τελείς υπό καθεστώς ψυχραιμίας οπότε χαλάλι.

Γενικά σε όλους μας αρέσει να βγάζουμε πολλές φορές έναν κάφρικο χαρακτήρα, ειδικά σε τέτοιου είδους συζητήσεις, και να αρχίζουμε τα “πουτάνες”, “καριόλες”, “σάπιες”, “άκαρδες” κτλ., αλλά θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι το κάνουμε λίγο πολύ στο όνομα της καφρίλας της ίδιας κι όχι επειδή πιστεύουμε ότι αυτά ισχύουν για όλες τις γυναίκες.

Εν ολίγοις συμφωνώ με τη φράση του nikatapi ότι οι γυναίκες είναι σαφώς πιο πολύπλοκα όντα από τους άνδρες και θεωρώ ότι πρέπει να το λαμβάνουμε συνεχώς υπ’ όψη.

Όσο για την κουβέντα που ξεκίνησε ο Floydized και συμφώνησαν οι περισσότεροι, για εκείνες που θεωρούν τα κάλλη τους σύμβαση προκειμένου να “τυλίξουν” κάποιον και μετά δε γαμιέται… δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Από τη μία πρόκειται σίγουρα για “ρηχή”, ίσως ακόμα και φτηνή συμπεριφορά/λογική, και εννοείται ότι δεν είμαι υπέρ του να μην έχει μια γκόμενα καμία έγνοια για τον εαυτό της απ’ τη στιγμή που ο άνδρας/“λάφυρο” έχει κατακτηθεί. Απ’ την άλλη όμως δεν ξέρω, μου φαίνεται λίγο υποκριτικό εκ μέρους ημών των ανδρών να ρίχνουμε τις γυναίκες στο πυρ το εξώτερον. Αφ’ ενός εμείς ήμασταν οι πρώτοι που δημιουργήσαμε αυτή την κοινωνία που αντιμετωπίζει τη γυναίκα σαν κρέας, που τη φορτώνει με ενοχές και συμπλέγματα κατωτερότητας αν δεν είναι καλλίγραμμη κτλ. κτλ., αφ’ ετέρου μήπως οι περισσότεροι άντρες δεν τα ρίχνουν κι εκείνοι όλα στον κόκκορα όταν παντρεύονται ή (λιγότερο σύνηθες βέβαια) όταν “δένουν το γάιδαρό τους” με την “μία”; Ο άντρας σ’ αυτό δε διαφέρει από τη γυναίκα. Στο πρώτο ραντεβού και γενικά τον πρώτο καιρό της σχέσης προσπαθεί κι εκείνος να παρουσιάζει στη γυναίκα τον καλύτερο ή μάλλον τον πιο ελκυστικό του εαυτό, αποφεύγει να ντύνεται σαν λέτσος ή να μένει πολλές μέρες χωρίς μπάνιο ή αξύριστος, μιλάει γλυκά και όμορφα και όλα τα υπόλοιπα, αλλά μετά από λίγα χρόνια συνήθως κι αυτός δε δείχνει κανένα ενδιαφέρον για το πώς φαίνεται στη γυναίκα του, δεν προσέχει πώς της συμπεριφέρεται κτλ. Εδώ βέβαια μπαίνουν δύο ερωτήματα: πρώτον, στη δική μας περίπτωση - θα παρατηρούσαν πολλοί - δεν είναι πιο συνηθισμένο ακόμα και τον πρώτο καιρό της σχέσης να μη δίνουμε δεκάρα για την εμφάνισή μας ή για τη συμπεριφορά μας; Και δεύτερον, στην τελική, μήπως δεν είναι και τόσο κακό να αλλάζουμε όσο μια σχέση γίνεται μακροχρόνια, από την άποψη ότι πλέον κοιτάμε περισσότερο την ουσία αντί της επιφάνειας στη σχέση;

Οι δικές μου απαντήσεις:

  1. Σαφώς, αλλά -παραδεχτείτε το- αυτό συμβαίνει γιατί έχουμε την πολυτέλεια να το κάνουμε. Το πρότυπο του ατημέλητου και σταρχιδιστή άντρα, κακά τα ψέματα, είναι πολύ πιο διαδεδομένο και αποδεκτό από το αντίστοιχο στη γυναίκα.
  2. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, το δίκαιο είναι να ισχύει και για τις δύο πλευρές.

Αυτά.

Σημείωση: το παρόν ποστ, για όσους το επιλέξουν, μπορεί ελεύθερα να χαρακτηριστεί “gay” - κανένα πρόβλημα. :slight_smile:

δηλαδη το θεμα της εμφανισης ειναι επιφανειακο? δεν ειναι ουσιαστικο? και αν θες να δωσεις μια διαφορετικη εντυπωση και να παρουσιασεις ενα διαφορετικο χαρακτηρα στο ψησιμο/αρχη σχεσης και μετα δειξεις κατι αλλο, ε εχει καθε δικαιωμα ο γκομενος/γκομενα να σου δωσει πουλο.

Πολύ ωραία το έθεσες. Φυσικά είναι και θέμα αυτοεκτίμησης το εάν αφήνεις τον εαυτό σου σε μια τέτοια περίπτωση και σε τι βαθμό το κάνεις.
Η αλήθεια είναι πως οι προσωπικές (δυσάρεστες ως επί το πλείστον) εμπειρίες κάνουν και τους άντρες και τις γυναίκες να γενικοποιούν τα πράγματα.
Χαρακτηριστικές φράσεις: “Όλοι οι άντρες είναι γουρούνια” “Όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες”.

Εγώ όπως είπα και πρίν και από συζητήσεις με φίλους και με φίλες, βλέπω πως είναι σχεδόν αντιδιαμετρικά αντίθετος ο τρόπος που βλέπουμε κάποια πράγματα σε σχέση με τις γυναίκες. Δηλαδή μια γυναίκα θα δώσει βάρος σε πράγματα που εμείς δεν δίνουμε ποτέ σημασία. Και επίσης η τάση που έχουμε εμείς να βλέπουμε τα πράγματα σε στυλ άσπρο μαύρο δεν υπάρχει στις γυναίκες τις περισσότερες φορές.
Γι αυτό και παίζει το γνωστό σκηνικό με την κοπέλα να κρατάει μούτρα, αφήνοντάς μας με την απορία του τι στο καλό συνέβη και άλλαξε έτσι η διάθεσή της έτσι απότομα.

Τωρα στο πώς τα βρίσκει κανείς με τον άλλο σε μια σχέση και ξεπερνιούνται αυτές οι διαφορές νομίζω έχει να κάνει με τον κώδικα επικοινωνίας που αναπτύσσεται και κατά πόσο μπορούμε να δεχθούμε ότι ο άλλος πάντα θέλει τον προσωπικό του χώρο και δεν χρειάζεται πίεση και κτητικότητα.

[SPOILER]Η το φιλοσόφησα πολύ ή γράφω μαλακίες.[/SPOILER]

@Vangelis
Βασικά έτσι όπως το θέτεις συμφωνώ απόλυτα.

@nikatapi
Καθόλου μαλακίες μαν.

Και το αντίστροφο φυσικά…Τα μούτρα είναι unisex!

Ελπιζω να συμφωνεις πως ειναι απειρα περισσοτερες οι φορες που δε καταλαβαινουμε γιατι εχετε μουτρα παρα το αντιστροφο.
Οκ τα μουτρα ειναι γιουνισεξ και μπορει να ειναι και ιδιας σημασιας(αν και ψιλοδιαφωνω)αλλα τουλαχιστον εσεις ξερετε για ποιο λογο εχουμε νευρα… :roll:

Keeper κατανοώ απόλυτα αυτά που λες. Φυσικά και περισσότερο εσείς δεν καταλαβαίνετε γιατί έχουμε μούτρα. Αφού είμαστε τρελές ρε! Τό’να μας βρωμάει, τ’άλλο μας ξινίζει. Άντε βγάλτε άκρη μαζί μας :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol: εδώ είναι που ταιριάζει το “μια εικόνα χίλιες λέξεις”…

Αν και μάλλον έχει ξαναμπεί …

http://www.darksface.co/profiles/blogs/5190533:BlogPost:346109 :lol::lol:

[B]its true… [/B] :slight_smile:

και οταν εχει περιοδο φιταχνεις μια ειδικη βερσιον που δεν εχει ουτε διακοπτες ουτε κουμπια(plain κενο),το λαμπακι σβηστο και επιγραφη πανω ‘‘you can only pray mathafacka’’

Δεν με χαλάνε οι γυναίκες αλλά οι ορμόνες πυο καθορίζουν τις διαθέσεις του
Ειναι γνωστό ότι οι γυναικείες ορμόνες ειναι λίγο περίεργες
Για περισσότερες πληροφορίες στο ΠΑΡΑΚΑΤΩ LINK

να αλλαξει ο τιτλος σε Πφ.Ορμονες.ο γιατρος μιλησε.

αηδια και μονο για καθε μασκαρεμενη πορνη εκει εξω που σαββατο βραδυ βαζει ενα καλτσον και βγαινει.τι προσπαθουν να πετυχουν δε μπορω να καταλαβω πληρως.υποθετω μπουμ σακαλακα η να προκαλεσουν.ασχετως που οι μισες απο αυτες κυκλοφορουν με γκομενο στο πλαι.ελπιζω τουλαχιστον ο εξευτελισμος του γυναικιου φυλου με αυτο το τροπο να εχει αποτελεσμα μονο στους αντιστοιχους καραγκιοζηδες με το κρεμασμα απτο παραθυρο του ασπρου golf 1994 και τα ΦΣΣΣΣ ΠΟΥΣΑΙΜΑΝΑ ΜΟΥ.ΘΑ ΣΚΟΡΠΙΣΟΥΜΕ . και τετοια ομορφα.

Έλα μωρέ, υπερβολές! :lol:

αυτό αποδεικνύεται για τον λόγο που παρότι έχει ψοφόκρυο έξω αυτές συνεχίζουν να φοράνε καλσόν, κοντά σορτσάκια και σκισμένες μπλούζες με το βυζόμπαλο να κρέμεται απ’έξω.
είναι σα να σε προκαλούνε και να σου λένε “παρέδωσέ τον μου αυτή τη στιγμή και ακούμπα τον πάνω στο χέρι μου.” έλα μου ντε όμως που όταν τις την πέφτεις αυτές απομακρύνονται.

Όντως πώς τα φοράνε το καταχείμωνο αυτά; Και μεταξύ μας, είναι και αντιαισθητικό και αντιερωτικό ώρες ώρες το θέαμα… Κράτα τίποτα κρυφό μωρή, να εξάψεις την φαντασία του άλλου, μην τα βγάζεις όλα έξω, φάτσα φόρα! :Ρ