Παιδικες/Εφηβικες Αγαπες

Εμενα σαπίζουν στο παταρι…

:frowning:

Παραβλεψις on topic Cure-Show (Mεγαλο κόλλημα…)

Kαι μενα μια απο τα ιδια…αν τις ειχα και αυτες στο δωματιο…θα πρεπε να κοιμομουν αλλου!!!:lol:

Στο δημοτικο ακουγα μονο κλασικη μουσικη και μαλιστα φανατικα.6
-Δημοτικου ακουσα για πρωτη φορα Santana και σκαλωσα.Ξεκινησε με το supernatural(που τωρα το θεωρω αισχρο)και σιγα σιγα πηρα και αλλα οπως το abraxas και το best of.
-1η γυμνασιου μπηκα στους μεταλικα.Αγορασα τα παντα σχεδον.
-Καλοκαιρι πρωτη γυμνασιου best of Deep Purple και απο κει ξεκινησε η μανια με το κλασικ ροκ.Ακουλουθησαν best of Black Sabbath,Rainbow και μετα εγινε το μεγαλο μπαμ.Best of Led Zeppelin.Με το που ακουω το Dazed and Confused kai to Good Times Bad Times ξερω πως πρεπει να μαθω κιθαρα:p Κατα τη διαρκεια της δευτερας γυμνασιου αγορασα ολη τη δισκογραφια ζεππελιν + αρκετα αλλα κλασικ ροκ(κυριως) αλμπουμς αλλα επεσαν στα χερια και μπολικα 80’ς και 90ς απο συμμαθητες και ετσι ,και ειναι η ωρα να παραδεχτω πως αγορασα best of SCORPIONS και οτι για κανα 2μηνο το γουσταρα κιολας πολυ #-o
-Τριτη γυμνασιου αρχες αρχιζω να παιζω κιθαρα ενω ταυτοχρονα για το ωδειο(παιζω πιανο ηδη πολλα χρονια)πρεπει να ετοιμασω να παιξω ολα τα childre’s Songs του Chi Corea για συναυλια.Σε αυτη τη φαση ξεκιναω να ακουω πιανιστικη Jazz και κλασικη μουσικη 20ου αιωνα(ατονικα και ετσι,τα οποια πλεον δεν τα αντεχω:p ),καθως και αρκετικη κιθαραρστικη μουσικη κυριως σε φαση satriani,vai(αλλα ΟΧΙ Malmsteen,pοτε δεν τον αντεχα).3 χρονια μετα εχω γνωριζω τον bluezlick και αρχιζω να ακουω και blues σαν παλαβος.Εκεινη την περιοδο αρχιζω να καιγομαι και με fusion kκαι αυτο ηταν :stuck_out_tongue:
Τωρα που το σκεφτομαι τα γουστα μου δεν εχουν αλλαξει πολυ απο τοτε

ρε μερικες ειναι λες και εγραψα τα λογοτυπα εγω!!μπας και μου τις εκλεψες??? χαχαχα :lol: :lol:

εγω τις ειχα μεσα σε ενα συρταρι.δεν ειχα ραφακι ή ειδικες θηκες! :frowning: :frowning:

πριν αποκτησω (και γενικα ολη η οικογενεια) ηχοσυστημα,ωστε να μπορω να γραφω δικες μου κασσετες. ειχα ελαχιστες κασσετες που μου τις γραφανε φιλοι μου!συλλογες κυριως. κλασσικα μεταλ, ολοκληρη τη συλλογη των queen αλλα και συλλογες με γκρουπς απο scorpions εως depeche mode.αργοτερα αρχισαν να μου γραφουν και συλλογες με thrash και death.επισης φυσικα και κολλησα στο γυμνασιο με το smash που ναι τρελη δισκαρα και καπακι εψαξα και το πρωτο τους που το γουσταρα τρελα και αυτο!

αφου απεκτησα προσβαση σε cd player (μεσω ενος καινουργιου pc) θυμαμαι απο τα πρωτα που αγορασα ητανε savatage και stratovarious. (καθως και το ixnay on the hombre των offspring)

από το 1992,με τη Σφεντόνα του Βασίλη
έπειτα,μέχρι το 1998 τα άπαντα από τον ίδιο,α ρε Μπίλι…
Μετά

Scorpions-World Wide Live,Lovedrive,Face The Heat,Live Bites…

Iron Maiden-Best of the beast,Brave new world

Offspring-Smash,Americana

Whitesnake-Slide it in,1987

Deep Purple-best of

μερικές πολύ όμορφες ή άσχημες προσωπικές στιγμές πέρασαν με τα

Scorpions-Unbreakable
Deep Purple-Bananas
Bon Jovi-These days

κλπ κλπ…

Απο παιδικες αγαπες,φτιαχνουμουν με παλια ροκ κομματια οπως scorpions,και γενικα οτι παλιο ροκ του 80

Επισης ακουγα και παλια ντισκο,κλασσικα τραγουδια οπως Bee Gees-Stayin Alive και καταλαβαινετε.

Αλλα μεγαλη αγαπη οι modern talking και ακομα πιστευω πως ειναι η καλυτερη disco banda.Respect se tragoydia opos Jet Airliner,100 Years kai alla para polla).Αγαπημενος δισκος Back for Good(ειναι κατα κυριο λογω συλλογη επιτυχιων,αλλα καινουριες εκδοσεις τραγουδιων,πιο εξυγχρονισμενες και καποια καινουρια κομματια)

Αυτα.Επισης ακουγα και ενα ελαχιστο αριθμο τραγουδιων ποπ,τραγουδια οπως Madonna-Frozen(γαμιστερο),
Rasmus-In the Shadows(δεν ειναι ποπ,αλλα παιζοταν τεσπα στα ραδια) κλπ…

Και απο εφηβικες αγαπες,αυτα που ακουω τωρα:p

Λεπον, οταν αρχισα να μιλαω τα πρωτα τραγουδια που ελεγα ηταν σκυλαδικα!:stuck_out_tongue: Κατι “Δυο φορες, δυο φορες, δυο φορες το ιδιο λαθος”, “Ειμαι ανεβασμενος/Ειμαι στα χαϊ μου”, “Οδηγω και σε σκεφτομαι” και τετοια μαγκιορικα τραγουδια!:stuck_out_tongue: Ουτε να μιλησω δεν μπορουσα καλα-καλα!:stuck_out_tongue:
Μετα σε μια ποιο ωριμη ηλικια(7 χρονων,:stuck_out_tongue: ) βλεπω στην τηλεοραση την συναυλια που ειχε δωσει ο Yanni στο Ηρωδειο νομιζω? Αυτο ηταν. Το πρωτο μου αλμπουμ/cd ηταν το Live at the Acropolis και ακομα ειναι ζωντανο, εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι καταπληκτικο.
Μετα απο 'δω και απο 'κει. Καπου στη πεμπτη δημοτικου ακουω ενα σιντι με επιλογες που ηταν δωρεαν με κατι, ολα τα αλλα ηταν ασχετα αλλα ωπ, ειχε μεσα το Send me an Angel! Αυτο ηταν, κολλησα αμεσως! Δεν ξερω και 'γω ποσες φορες το ειχα ακουσει εκεινο τον καιρο. Με ειχε συνεπαρει. Και το βαζω σε εναν κολλητο μου ο οποιος ετυχε εκεινο τον καιρο να εχει ανακαλυψει και αυτος τους θεους ανεξαρτητα απο εμενα. Και μου δινει την κασεττα του World Wide Live. Τα ακουσα ολα! Ειχα πορωθει τοσο πολυ που το ειχα βαλει στο μεγαλο ακουστικο και το ακουγα τερμα στα ακουστικα, περιττο να πω οτι μετα δεν ακουγα τπτ…
Ε, λογικο επομενο να ειναι και το πρωτο μου σιντι του χωρου. Μετα πεσαν πολλες κασετες απο χερι σε χερι και αντιγραφες καθοτι πιτσιρικια και που πεντοχιλιαρο για σιντις… Γρηγορα αγαπησα τα Master of Puppets, Black Album, Ride the lightning, Kill 'em all, Number of the beast και φυσικα ολα τα Scorpions και μετα τα Rory Gallagher-Irish Tour, Malmsteen-Collection,Dream Theater-Images and words(με σημαδεψε αυτο το αλμπουμ), Iced Earth-Alive in Athens, Satriani κτλ. κτλ…

ΠΑΙΔΙΚΕΣ

Θεοδωράκης
Χατζηδάκης
Ξαρχάκος
Κουγιομουτζής εκείνο το νατε 21 το χα λιώσει και φυσικά
Το ρολόι που χτυπούσε ρυθμικά χρόνια τωρα στις εννιά κλπ κλπ κλπ
τώρα αρχίζει το πρόγραμμα της λύρα εγώ καθισμένη στο τραπέζι της κουζίνας
κυριακή ώρα 10 το πρωί να γράφω τα μαθήματα της Δευτέρας τρίτη δημοτικού
Γιάννης Μαρκόπουλος και…ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
Κώστα Αννα Μαρία σαντριάνι και λοιποί θεσσαλοί του φόρουμ αν δεν το έχετε να πάτε να το πάρετε
Επίσης θύμισες παιδικές που θα μου μείνουν ανεξίτηλες
Τον Νίκο Ξυλούρη να τραγουδάει στο Μεγάλο μας Τσίρκο ένα από τα μεγαλύτερα δώρα που μου έκανε
ο πατέρας μου με έσυρε σχεδόν να δω την παράσταση αλλά είχε το απόλυτο δίκιο…
Τον Διονύση Σαββόπουλο σε συναυλία στην Θεσσαλονίκη να τραγουδάει Ηλιε Ηλιε αρχηγέ
και τα χρόνια περνούσαν και έφτασα πρώτη γυμνασίου και ανακάλυπτα τους Πόλλ με ταγάρι τους
-ΑΕΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΘΩ ΚΙ ΕΓΩ- τους Πελομα Μποκιού -ΓΑΡΥΦΑΛΛΕ ΓΑΡΥΦΑΛΛΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ-τους ήδη διαλλυμένους Νοστράδαμος να τραγουδάνε -ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΤΗ ΠΗΓΗ-και κάπου λίγο πριν το απολυτήριο του Γυμνασίου ανακαλύπτω τον…Βασίλη Παπακωνσταντίνου και με μαγεύει με το ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΡΟΚ ΜΗ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ ΕΓΙΝΑ ΚΙΟΛΑΣ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΩΝ ενώ ταυτόχρονα μου συστήνει μέσω του ΓΟΥΙΛΙ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΘΕΡΜΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ τον κύριο ΘΑΝΟ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟ…
Α’Λυκείου σχολείο στην πόλη και για τις γιορτές των Χριστουγέννων ο συμμαθητής μου ο Νίκος -δάσκαλος στην Ελασσόνα σήμερα-μου δανείζει μια κασσέτα με τους DOORS KAI RIDERS IN THE STORM…
H αρχή είχε ήδη γίνει και ο δρόμος που άνοιξαν οι <<πόρτες>> πέρασε από τους Black Sabbath έκανε μια μεγάλη στάση στους LED ZEPPELIN και ακόμα καλά κρατεί…

Ωραίο πόστ εύγε σε όποιον το άνοιξε

και συνεχίζω…

               [B]Fear Factory[/B]τους ανακάλυψα με το που βγήκε το Archetype,το οποίο και αγόρασα την ίδια στιγμή γιατί γούσταρα το ονομά τους!Και όταν το άκουσα,πωωωωωωωωωωω,μιλάμε απλά για τρελή πόρωση!Όλη η αμερικανίλα που ήθελα βουτιγμένη σε ένα δίσκο:Slave Labor,Cyberwaste,Act of god,Human Shield, και πόσα ακόμη τραγούδια ύμνους είχε αυτός ο δίσκος!Μιλάμε απλά για απίστευτηδισκάρα που με πόρωσε με την πάρτυ τους.Τώρα πια έχω πλήρης δισκογραφία και απλά αυτός ο έρωτας διατηρίται,παρόλο που έχουν αλλάξει πολύ τα γούστα απο τότε.
                   [B]Opeth[/B]Still Life και ξερό ψωμί!Το The Moor με είχε στοιχιώσει σε όλο το Λύκειο και πολύ απλά είναι μάλλον απ' τα πιο σκοτεινά και άρρωστα τραγούδια που έχω ακούσει.Όχι ότι ο υπόλοιπος δίσκος πάει πίσω,αλλά αυτό είναι over the top.λατρεία μου μεγάλη και σχετική απαγοήτευση το το live που πήγα(το τελευταίο τους ως τώρα)...
                     [B]Nevermore[/B]Το Enemies of reality ήταν η πρώτη επαφή με ποιο ακραία μουσική και πραγματικά γούστααρα τρελά,τους στοίχους,το εξώφυλλο,την αισθητική των κομμάτιων,τη φωνή του Darrel.Απλά θεοί,αν και με το καιρό με κουράσανε και σταμάτησα να είμαι τόσο πορωμένος.

Έχει και άλλο πράγμα σύντομα…

Συνεχεια με μερικες πολυ παιδικες αγαπες:

[ul]
[li]Νταλαρας - Μη μιλας, μη γελας :lol: (το κομματι, εβλεπα μεγκα σταρ μονο και μονο για να δω το βιντεοκλιπ του)
[/li][li]Μια κασετα των Prodigy που δεν θυμαμαι καν τι κομματια ειχε μεσα. Prodigy ξανακουσα μετα απο καμια 10αρια χρονια
[/li][li]Ημισκουμπρια - Οι πρωτοι δυο δισκοι (ηξερα ΟΛΟΥΣ τους στιχους απ’ εξω)
[/li][/ul]

μα δεν νομίζω να ήταν κάποιος εκείνη την περιόδο που να μην γούσταρε το Smash. Τρελό δισκάκι. Βασικά αυτό και το Troublegum των Therapy είχαν κάνει πάταγο. Kαλά ρε, τους Live που τους θυμήθηκες μιλάμε? Ωραίος.

Kαλά, μην είσαι και τόσο σίγουρος! :roll:
Το έθαβα ασύστολα για τουλάχιστον 10 χρόνια! :-s
Είχα στείλει και απειλητικό γράμμα στο M. Hammer, επειδή του είχε βάλει 9! :stuck_out_tongue: :lol:
Μetal περιοδικό να βάζει 9 σε αυτούς; [-X

[SIZE=“1”]Πριν 2 - 3 χρόνια, το ξανάκουσα με εντελώς διαφορετική διάθεση και το θεωρώ τρελή δισκάρα και έναν από τους 5 καλύτερους δίσκους του 1994! :D[/SIZE]

Τα απαντα απο Iron Maiden και συνεχιζουν να αποτελουν αγαπημενο καταφυγιο!

:lol3: :lol3: :lol3: :bow2: :bow2:

Μου ρθε flashback και συνεχίζω…

Οffspring-Smash
Gun-Swagger
R.E.M-Out of time
Green Day-Dookie
Soundgarden-Superunknown
Aντίδραση-Αντιδραση
Panx Romana-Σπασε την γραμμή
Λευκή Συμφωνία-Αγγιξε την φωτιά
Τρύπες-Παρτυ στον 13ο οροφο
Last Drive-Killhead therapy
Beastie Boys-Ill communication
Expoited-Beat the bastards

Και επίσης πολλά techno beat της εποχής Dj scooter,Snap,2 unlimited,Mc Hammer…:lol:

Χοχο, εγω παλι γουσταρα τρελα Smash αλλα και τοτε και τωρα θεωρω οτι το Ignition ηταν ανωτερος δισκος. Οσο για τους Live μιλαμε για μεγαλο κολλημα τοτε με το Distance. Ακομα το ακουω και γουσταρω τρελα…

:smiley:

Έναν μόνο δίσκο έχω από αυτούς, τον “F*Head Entropy”

Mιλάμε για τον ίδιο δίσκο ή είναι δύο διαφορετικοί; :-k

Ναι ο ίδιος είναι,απλά τον εχω συνδεσει με αυτην την κομματάρα…

:wink: :smiley:

+1.Και εμενα μ’αρεσαν ολα τα albums τους, σαν ΗΙΜ fan και εγω, αλλα το Deep Shadows οποτε το ακουω μου θυμιζει πολυ αυτες τις εποχες!Και με λυπει που το συγκεριμενο ολοι το θεωρουν μετριο…:-s Για μενα κομματια σαν το Heartache Every Moment, Close To The Flame,Beautiful και το απιστευτο Love You Like I Do δεν υπαρχουν!Ειχε ενδεχομενως καποια κομματια που ηταν λιγο πατατες αλλα ειχε και τα διαμαντια του αυτος ο δισκος!Και μαλλον μου αρεσε τοσο πολυ γιατι ηταν πολυ καψουρα!:stuck_out_tongue:

Στα πρωτα χρονια της εφηβειας μου επισης, ακουγα Deep Purple (ειχα ενα best of) και στα latest χρονια ακουγα παρα πολυ Within Temptation:Mother Earth και Silent Force που ειναι δισκαρες και οι δυο, περισσοτερο το δευτερο γιατι εχω δεσιμο!Τελος!:slight_smile:

Eτσι εξηγούνται ολα λοιπόν…

:stuck_out_tongue: