Αλλαγή ή Σταθερότητα?

Oτι δεν εξελίσσεται και μενει στασιμο πεθαίνει…Και αυτό φανηκε κυρίως στις αρχες των 90s που ολο το Heave metal είχε βαλτώσει επικίνδυνα και ήρθαν συγκροτήματα σαν τους Dream Theater και Pantera και του εδωσαν το φιλί της ζωής…Δημιουργικότητα λοιπον αλλα παντα μεσα σε λογικα πλαίσια…

Toτε στις αρχες των 90’ς εφταιγε το γκραντζ ρε συ! :lol:

Kαι η στασιμοτητα του ηχου του Heavy Metal,μην ξεχνιόμαστε…

:wink:

Χαβαλε εκανα ρε! Ισα ισα το αποκαλουμενο grunge ηταν μια εξελιξη του ροκ ηχου που πολλοι δεν αποδεχτηκαν…

επίσης έφταιγε το γεγονός ότι είχε περάσει το 1989 :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Βασικά εξαρτάται. Αν μια μπαντα αλλαξει ηχο και στυλ για την εμπορικοτητα, δε μου αρεσει καθολου. Ο πειραματισμος ομως παντα ωφελει τη μουσικη.

τη στασιμότητα στις αρχές των 90ς πού την είδατε ρε παιδιά;

εννοειται οτι ειμαι υπερ του πειραματισμου χωρις ορια…καθε συγκροτημα θα πρεπει να βγαζει αυτο που θελει και οχι αυτο που θελουν οι αλλοι!!!π.χ οτι και να καναν οι μεταλλικα εγω δεν εχω προβλημα.

ναι αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο παπας!!!
ή αν θες αλλο δεν μπορεις να τρως σινεχεια φασολαδα θες καποια στιγμη να φας και κρεας!!:smiley: :smiley:

Αν δεν υπήρχε στασιμότητα,δεν θα ξεπεταγόταν και το grunge ετσι?

:wink:

Aκυρο .

Γιατι δηλαδη οταν υπαρχει προοδος σε ενα ειδος , αυτο αποκλειει την δημιουργια ενος καινουριου…?? :wink:

γιατί δε θα ξεπεταγόταν; απλά κάποιοι θέλησαν να γιγαντώσουν το συγκεκριμένο κίνημα. πραγματικά καμιά στασιμότητα. καμιά.

death metal/ 2o κύμα του black/ ατμοσφαιρικός ήχος/ prog metal/ πολλές καταξιωμένες μπάντες που συνέχισαν να ψάχνονται με τον ήχο τους μόνο στασιμότητα δε δείχνουν.

Είναι μεγαλη συζητηση και μικρή η ωρα…Αυριο πάλι…

Oλα αυτα τα είδη αναπτύχθηκαν προς τα μεσα των 90s και οχι στις αρχές…:wink:

ναι στους πειρατισμους αλλα ολα εχουν ενα οριο… δλδ αν ο καλλιτεχνης θελει να κανει κατι ριζικα διαφορετικο απο τα προηγουμενα ας φτιαξει καινουργια μπαντα

αυτο ακριβως.

entombed, atheist, pestilence, death, bolt thrower
thorns, mayhem, burzum, satyricon, darkthrone
candlemass, solitude aeturnus, trouble, confessor
watchtower, mayfair, fates warning, dream theather, queensryche, mekong delta, thought industry, depressive age, mind over four, last crack (τα 2 τελευταία δεν ξέρω αν τα βάζετε στο μέταλ)

και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ άλλα (π.χ. hard rock, us metal). εγώ αυτό δεν το λέω στασιμότητα.

Γιατι? Ο,τι γουσταρει θα κανει…

Καταλαβαινω τι λες. Προφανως ο Νταβιντιαν εννοει στασιμοτητα οσον αφορα τα κλασικα heavy και hard-rock συγκροτηματα που συγκεντρωναν το μεγαλυτερο μερος του κοινου. Oλα αυτα τα ειδη που λες και ολες αυτες οι μπαντες οντως πηγαν το metal πολλα βηματα μπροστα αλλα ποια μπαντα απο αυτες εγιναν rock-stars?

ε, εντάξει, σχεδόν κανένας από αυτούς δεν έγινε ροκ σταρ κι όσοι το κατάφεραν (βλ. μπλακστερς της νορβηγίας π.χ) το κατάφεραν αργότερα. το αν υπάρχει εξέλιξη όμως δεν καθορίζεται από την απήχηση των γκρουψ στον κόσμο. αλλά και πάλι, υπήρχαν γνωστές μπάντες που άλλαζαν τον ήχο τους εκείνη την εποχή (κάτι που φανερώνει πρόοδο) και γνώρισαν ίδια επιτυχία με το παρελθόν, αν όχι μεγαλύτερη. για παράδειγμα, queensryche, metallica, sepultura, bon jovi, warrant, skid row, gnr, megadeth, judas priest κ.α. που δε μου έρχονται αυτήν τη στιγμή.

Aκριβώς αυτό…(Γεια σου ρε Chris…)

:wink:

απάντησα και σ’ αυτό ππιο πάνω, αλλά εντάξει, προφανώς βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία το θέμα =)