Πληροφοριες καταλογου....περι συγκροτηματων!

Λοιπον,δε ξερω αν υπαρχει παρομοιο θρεντ πραγμα που δε νομιζω.

Σε αυτο το θρεντ θα ποσταρουμε μπαντες για τις οποιες θα θελαμε να παρουμε πληροφοριες,και επισης θα απανταμε σε αυτους που ρωτησαν με οσες χρησιμες πληροφοριες θεωρουμε για τη μπαντα,αγαπημενα αλμπουμ και οτι περισσοτερο γινεται να τον βοηθησουμε.

ΥΓ:Για να μην ανοιγουμε θρεντ και για την κουτση μαρια στο groups and artists

Αρχιζω λοιπον.Θα ηθελα να παρω πληροφοριες για το συγκροτημα moonspell.Αν καποιος μπορει να προτεινει δισκους κλπ,θα ημουν ευγνωμων

Λοιπόν,υπάρχουν απο αρχές δεκαετίας του 90.Στην αρχή παίζανε black metal με κάποιος πιο ‘μελωδικό’ ήχο απο τους αντίστοιχους νορβηγούς.Σε αυτό το στυλ κινίται το ντεμπούτο Wolfheart.Στη συνέχεια κάνανε στροφή στον ήχο τους με το πολύ καλό Irreligious(το οποίο και στο προτείνω γιατί είναι δισκάρα).Όσο συνέχιζανε τόσο μαλακώνανε τον ήχο τους,με το The butterfly effect και Darkness and Hope να θεωρούνται αν δεν κάνω λάθος τα πιο αμιφιλεγόμενα άλμπουμ τους(για το πρώτο δεν μπορώ να σου πώ πολλά επειδή έχω ακούσει ελάχιστα,αλλά το δεύτερο όντως είναι πολύ ελαφρύ,πολύ σε HIM και με στοιχεία απο μπάντες τύπου To die for.Είναι καλός δίσκος πάντως).Στη συνέχεια γίνανε πιο σκληροί με το The antitode ενώ ο τελευταίος δίσκος θεωρίται ότι πιο σκοτεινό έχουνε βγάλει απο το Irreligious.

Γενικά,θα σου πρότεινα να αγοράσεις το Irreligious και αν σου αρέσει τσέκαρε και τα υπόλοιπα.

Στην Ελλάδα έχουν έρθει 3 φορές αν δεν κάνω λάθος,και ειδικά για την πρώτη φορά έχω ακούσει τα καλύτερα.

να συμπληρωσω για τους moonspell
σαν πρωτη δουλεια τους θεωρειται ενα ep το οποιο λεγεται under the moonspell (επανακυκλοφορησε φετος, στο οποιο παιζανε ενα αργο ψιλοακατεργαστο “ατμοσφαιρικο” black.

στο wolfheart εξελιξαν τον ηχο τους προσθετωντας και αλλα στοιχεια, οπως folk (λογω χωρας προελευσης), κλασικες μεταλ μελωδιες,gothic και rock
σημαντικο χαρακτηριστικο τους η ιδιορυθμη φωνη του fernando ribeiro (οπου συνδιαζει “black” και gothic φωνητικα) καθως και τα πληκτρα τους - στα φολκ τραγουδια κυριως οπου ο ribeiro τραγουδαει στη μητρικη του γλωσσα
το συγκεκριμενο αλμπουμ ειναι δισκαρα με 2 τρελες κομματαρες να συνοδευουν παντοτε τις συναυλιες τους και τα κλαμπς. τα alma matters και vampiria!

στο irreligius προχωρουν και αλλο τον ηχο τους.τα “black” στοιχεια εξαφανιζονται (μενουν μοναχα στα αγρια φωνητικα του ribeiro) και η κυρια επιρροη ειναι το gothic.gothic metal ομως.βαριες κιθαρες,riffs και leads\solo σε συνδιασμο με τα φανταστικα πληκτρα pedro paixao, τη χαρακτηριστικη θεατρικοτητα τους και τα μοναδικα φωνητικα του ribeiro αποτελουν τα συστατικα αυτου του δισκου!
ειναι η εποχη ακομα που οι “ατμοσφαιρικες” μπαντες βγαζανε αριστουργηματα.ετσι και δω η εμπνευση ειναι στο full και τα τραγουδια ειναι ολα ενα και ενα.νταξει το Opium αποτελει all time classic αλλα ο δισκος δεν σταματαει μοναχα εκει. τι να πρωτοπει κανεις για raven claws (με τα φοβερα γυναικεια φωνητικα), a taste of eternity,mephisto, herr spiegelmann (ακομα θυμαμαι πως ειχε σκασει στο λαιβ) και φυσικα το καταπληκτικο τελειωμα του δισκου Full Moon Madness (μια αναφορα στο προηγουμενο δισκο τους)!

τα υπολοιπα αλμουμ τους δεν τα σχολιαζω
ξεκινα πρωτα με αυτα και μετα τα ξαναλεμε!

ακουσα το irreligious.Η φωνη του τυπου δε μαρεσε,αλλα ξεχωρισα καποια καλα τραγουδια οπως awake,mephisto,raven claws kai full moon madness.θα το ξαναριξω ενα ακουσμα στο αμεσο μελον

Thnx για τις πληροφοριες

4 φορές εχουν ερθει και ναι η πρωτη στο Ροδον ηταν η καλυτερη :!:

Επίσης ο Ribeiro εχει κανει δευτερα φωνητικά στο Among two storms των Rotting Christ (a dead poem album) και εχει κυκλοφορήσει ενα project ονόματι Daemonarch οι οποίοι κυκλοφόρησαν εναν δισκο…(δεν θυμάμαι το ονομα) το οποίο κινείταν σε ατμοσφαιρικά black metal μονοπάτια…

Βασικα για εμενα το Irreligious ειναι ενας απο τους λιγους δισκους που ειναι πραγματικα crossover gothic και metal και οχι ατμοσφαιρικο death με αιθερια φωνιτικα πχ.
Moonspell ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα, οπως τα ειπαν πιο πανω ειναι, απλα αν θες μια κατηγοριοποιηση οι δισκοι ειναι ως εξης:

Under The Moonspell
Wolfheart
(ατμοσφαιρικο death/black)

Irreligious
(gothic metal)

Sin/Pecado
Butterfly FX
(οι πιο πειραματικοι τους δισκοι, βαζουν πολλα electro/industrial στοιχεια, ειδικα στο δευτερο!)

Darkness And Hope
Antidote
(ατμοσφαιρικο metal με goth στοιχεια)

Memorial
(συνεχεια των παραπανω αλλα με στροφη προς το παρελθον σε πιο death/black φορμες)

Αυτα τα ολιγα, ξεκινα με το Irreligious που ειναι το πιο κλασσικο τους, περνα στο Wolfheart μετα και τσεκαρε και το Darkness and Hope :slight_smile:

Xaxa,αυτα παρα ειναι πολλες πληροφοριες!! Thnx.

Αλλα επειδη δε θελω να γινει μονοπολικο το θρεντ μη κολονετε να ποσταρετε για συγκροτηματα που θελετε πληροφοριες.Το θρεντ δεν ειναι μονο δικο μου

paoktsi πολύ καλό το θρέντ σου…:wink:

λοιπόν σειρά μου… όνομα αυτών :Tristania και επειδή θα τους δω (εχόντως καλών των πραγμάτων) στο march metal day θα ήθελα πληροφορίες (στυλ, δισκογραφία κτλπ) …

Tristania λοιπον.
Dark/gothic metal απο τη Νορβηγια,συνεχιστες των μεγαλων Theater of tragedy.
Ομορφες εναλλαγες γυναικειων - αντιρκων φωνητικων (καθαρων και brutal).
Tωρα με την καινουρια τραγουδιαρα δεν ξερω τι μπορουν να κανουν καθως απο τραγουδια που εχω ακουσει απο την πρωην μπαντα της η κοπελα απλα δεν ακουγεται!Αρε Vibeke…

Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με τους δισκους Widow’s Weeds,Beyond the Veil (σε αυτα τα 2 βασικος συνθετης ο Morten Veland που απο εκει και επειτα εφυγε και δημιουργησε τους Sirenia) και World of Glass που τα θεωρω τα πιο δυνατα τους σημεια δισκογραφικα.
Το Ashes και το Illumination (τα 2 τελευταια τους δηλαδη) ειναι ναι μεν καλα αλλα πιο αδυναμα απο τα 3 πρωτα!

Ειχα την τυχη να τους δω live με Vibeke και πραγματικα με ειχαν αφησει αφωνο!
Να δουμε και τι λεει η καινουρια απο πριν για θα εξαρτηθει η παρουσια μου στο live τους :smiley:

οκ τόλκι σευχαριστώ…!!να περιμένουμε και και μία καλή εμφάνισή τους στο MMD…

Μπράβο ρε παιδιά! και δεν ήξερα που να ποσταρω απορίες. :-k Αν γνωριζετε πληροφορίες για Opeth ή ξερετε να προτείνετε αλμπουμ θα το εκτιμούσα βαθύτατα!

Οι Opeth υπάρχουν απο τέλη δεκαετίας 80’ς και κυκλοφόρησαν το πρώτο τους δίσκο το 1990,ονόματι Orchid.Ακολούθησαν τα My Arms Your Hearse και Morningrise.Απο εκεί έκαναν μεταγραφή σην Peaceville και κυκλοφόρησαν το Still Life.Ξαναλλάξανε εταιρία και με τη βοήθεια πια του Steven Wilson των porcupine Tree κυκλοφόρησαν τα Blackwater Park,Deliverance και Damnation.Τα 2 τελευταία ενόνονται μουσικά,καθώς συμπληρώνει το ένα το άλλο,λόγω του ότι το Deliverence είναι πολύ σκληρό και σκοτεινό ενώ το Damnation είναι σχεδόνο εξ’ ολοκλήρου ακουστικό.Στη συνέχεια υπογράφουν συμβόλαιο με την Roadrunner και κυκλοφορούν το Ghost Reveries ένα άψογο δίσκο,σκληρό και σκοτεινό.

Τώρα,όσο αφορά το τι να πάρεις,θα πρότεινα για αρχή μάλλον το Still Life που το θεωρώ μαζί με άλα 2 άλμπουμς ότι καλύτερο έχει βγάλει η μέταλ μουσική.Απο εκεί και πέρα,θα πρότεινα το Damnation,μετά Ghost Reveries και μετά Deliverence.Το Blackwater Park θα στο προτείνουνε πολλοί και είναι όντως καλό,αλλά ακούγεται πολύ σαν Still Life Vol.2 και λιγότερο εμπνευσμένο.

Εγω ειμαι ενα απο τους πολλους που θα προτεινει Blackwater Park παντως. Ειναι δισκος οροσημο των Opeth και του metal των 00’ς…

Θελω πληροφοριες για τους Marduk . Οποιος γνωρίζει ας ποσταρει κατι .

Eίναι κορυφαία μπάντα…
Συνδυάζουν death/thrash με progressive έχοντας πολλά στοιχεία από ψυχεδέλεια…
Εγώ θα σου πρότεινα τα Orchid, Morningrise και Ghost Reveries και αν σου αρέσουν ψάξε και τα υπόλοιπα…

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

οχι και λιγοτερο εμπνευσμενο το blackwater park!!!
το λιγοτερο που θα μπορουσα να πω ειναι οτι ειναι ισαξιο με το still life!

για το τελευταιο που ειναι μια απο τα ιδια τι εχεις να πεις???

Εγώ θα έλεγα ότι το Blackwater Park είναι το peak της καριέρας τους. Από κει και πέρα έχουν πάρει την κατηφόρα. Κρίμα…

Το τελευταίο δεν το έχω ακούσει,αν ενοείς το Roundhouse tapes.Αν ενοείς το Ghost Reveries,απλά το γουστάρω τρελά,αν και εντάξει,το στύλ τους έχει διαμωρφωθεί τώρα πια.

Το Blackwater Park είναι πολύ καλός δίσκος,πολύ δυνατός,αλλά όχι του ίδιου επιπέδου με το Still Life ή το Damnation,τουλάχιστον σύμφωνα με τα δικά μου αυτιά και το δικό μου γούστο:)

Τώρα εγώ θα ήθελα πληροφορίες για τους Archon Infastus,αν έχετε να προτείνετε συγκεκριμένο δίσκο και το γενικό τους στύλ.