Πληροφοριες καταλογου....περι συγκροτηματων!

Eγώ πάλι μόνο με το Damnation τρελαίνομαι…

μέχρι και το blackwater park για μενα. Απο κει και μετα, κάθε φορά πέφτουν και λιγο…

Eγω παλι βλεπω οτι απ το blackwater park και δωθε ωριμαζουν ολο και περισσοτερο συνθετικα.Πιστευω τωρα πλεον ειναι πιο κοντα στο αρχικο οραμα που ειχε ο Αkerfeldt για το γκρουπ.Οι 70’ς επιρροες πιο εμφανεις; απο ποτε και το πνευμα του Wilson πανταχου παρον.Τη τελευταια live κυκλοφορια τη βρηκα ανουσια,γι αυτο και δεν την αγορασα.Κριμα για τις αποχωρησεις μονο,ισως τους στοιχισουν σε αποδοση,κυριως στα live.Μακαρι να τους ξαναδουμε κι απο κοντα συντομα.

Αυτό.
Κορυφαίο μάλλον το “Still Life”, με το “Morningrise” και το “Blackwater Park” να ακολουθούν.
Ενώ στην ουσία δεν έχουν κάποιο πολύ μέτριο άλμπουμ, η δημιουργικότητα πέφτει σταδιακά ενώ ανεβαίνει από την άλλη η προώθηση.

me too. όχι ότι έχω ασχοληθεί σοβαρά με τα άλλα, αλλά ό,τι έχω ακούσει δε με τράβηξε.

Κανεις δεν έχει ακούσει Marduk ? Ηθελα πληροφορίες γιατι έχω ακούσει καλά λόγια …

Απο τις καλές νορβηγικές black metal μπάντες,αν και κάπως μονότονοι σε ότι έχω ακούσει στο στύλ τους.Δεν θα έλεγα ότι με ξετρελένουν αλλά δεν είναι και για τα μάζα.Θα σου πεί πιο πολλά για αυτούς ο Nihilst:wink:

Οι Arkhon Infaustus ειναι μια γαλλικη black metal μπαντα που ξεκινησε με ενα εκπληκτικο ντεμπουτο το
Hell Injection,το οποιο το συστηνω ανεπιφυλακτα.Ειναι ενας δισκος γεματος μισος,καφριλα,δυνατος,με εντονα death στοιχεια.Απο εκει και περα εχω ακουσει μονο το φετινο το οποιο μοιαζει αρκετα με Deathspell Omega αλλα ειναι πολυ καλος δισκος γενικοτερα.Ειναι δηλαδη και αυτοι τεκνα της γαλλικης σκηνης η οποια τεινει να γινει η νεα Νορβηγια στον χωρο του Black Metal

Οι Marduk ειναι σουηδοι.:stuck_out_tongue:

Λοιπον!Οι κυριοι ειναι απο τις πιο παλιες και απο τις πιο γνωστες μπαντες του χωρου.Ο ηχος τους εχει αλλαξει
με τα χρονια.Εχουν κυκλοφορησει αρκετα καλα αλμπουμ.Το φετινο τους μου αρεσε αρκετα αν και εχει αρκετα νεα στοιχεια.Δεν εχω ακουσει τα προηγουμενα απο 2000 και μετα.Θα σου προτεινα να ακουσεις οποιοδηποτε απο τα 5 πρωτα αλμουμ.Η να προσπαθησεις να ακουσεις το Infernal Eternal Live του 2000 για να ακουσεις τραγουδια απο τα πρωτα τους αλμπουμ σε πολυ καλες και πιστες εκτελεσεις.
Α ναι ξεχασα!Το υφος του απεχει απο τις γειτονικες νορβηγικες μπαντες.Οι Marduk ειναι μπαντα που αρεσκοταν παλια σε υπερηχητικα τραγουδια με καποιες δοσεις αργων σημειων.Τα αργα τους τραγουδια
μου αρεσουν παρα πολυ.Παντως ειναι μια δυσκολη μπαντα γιατι ειναι εκνευριστικο το συνεχες blastbeat που εχουν στα περισσοτερα τραγουδια.

Ξαναλλάξανε εταιρία και με τη βοήθεια πια του Steven Wilson των porcupine Tree κυκλοφόρησαν τα Blackwater Park,Deliverance και Damnation.

o Wilson συμμετείχε και στην μπάντα μουσικά ή μόνο ως παραγωγός / μάνατζερ??

Σουηδοι ειναι… Τουλαχιστον οταν αποφασιζουμε να απανταμε εδω, ας ειμαστε σιγουροι για αυτα που λεμε.

Καλά ντε,εσείς δεν έχετε μπερδευτεί ποτέ?:stuck_out_tongue: Πάντως οι Marduk μου την είχαν ψιλοδώσει με κάτι δηλώσεις του στύλ ‘και τι έγινε?’ όταν πέθανε ο Dimedag.

Υποτίθεται μόνο παραγωγός αλλά είναι ηλείου φαεινότερο πόσο πολύ έχει βοηθήσει και συνθετικά :wink:

Ναι ρε.Δεν σε ειπαμε και καμπουρη.Το τι λενε μερικα μελη απο μπαντες ειναι θεμα για τοπικ.
Εχουν πει πολλες και διαφορες μαλακιες κατα καιρους.

Λοιπον.Μιας και ξανακουγα χτες το κολοσσιαιο Psalm 69 θα ηθελα καποιες περισσοτερες πληροφοριες
για τους Ministry.To Psalm 69 το εχω και αυθεντικο,αλλα εκτος απο αυτο και καποιες ακροασεις
στο Houses Of The Mole δεν εχω ακουσει τιποτα αλλο απο Ministry.
Best albums και λοιπες πληροφοριες για τους θεουληδες παρακαλω.

Ωραία.
Άκου οπωσδήποτε τα εξής, με την παρακάτω σειρά για να δείς και την εξέλιξη της μπάντας και την συμβολή στη δημιουργία του industrial ήχου, όπως τον γνωρίζουμε σήμερα:

[B]- The Land Of Rape And Honey

  • The Mind Is A Terrible Thing To Taste
  • The Filth Pig
  • Houses Of The Mole
  • Rio Grande Blood.[/B]

Προσωπικό αγαπημένο το “Psalm 69” με το περσινό “Rio Grande Blood” να ακολουθεί από πολύ κοντά. Thrash από τους Ministry εν έτει 2006, με έναν Al Jourgensen σε φοβερή φάση δημιουργικότητας και συνθετικού οίστρου.

Και αφού ακούσεις τα παραπάνω, πέρνα και από δω να αποθεώσεις ---->>> http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4006&highlight=ministry

έντιτ: Το οτι δεν προτείνεται το Animositisomina ή το Darskside Of The Spoon, δεν σημαίνει οτι δεν είναι αξιόλογα άλμπουμ, απλά τα παραπάνω είναι τα πιο χαρακτηριστικά του ήχου των Ministry. Και φυσικά να ακούσεις και το τελευταίο (“The Last Sucker”), το οποίο είναι πιο κοντά στον παραδοσιακό ήχο των Ministry και είναι αξιοπρεπέστατο αν αναλογιστείς ότι μετά από ένα άλμπουμ σαν το “Rio Grande Blood” ο Al δεν επαναπαύθηκε και κυκλοφόρησε στα καπάκια ένα τέτοιο δίσκο.

Eυχαριστω πολυ dyingfreedom.Θα ακουσω και θα γραψω στο αντιστοιχο τοπικ.

αυτό ακριβώς ειναι το προβλημα :!:

Δεν σου άρεσε το “Rio Grande Blood” ;
Προλαβαίνεις να αναθεωρήσεις. :slight_smile:

οχι δεν μαρεσε. Δεν θελω θρας απο τους Μινιστρι. [-X Θελω λαμαρινα/ βιομηχανια. :slight_smile:

Εγω παλι θελω για τους Bathory, αλλα οχι ακριβως πληροφοριες, αλλα περισσοτερο συμβουλες…
Ακουσα το One Road to Asa Bay και μου αρεσε πολυ. Εχω ριξει κατι λιγες ακροασεις στο υπολοιπο Hammerheart αλλα τα mp3 που εχω ειναι ελλατωματικα και το τραγουδι κοβεται συνεχως…Πανω κατω ειναι ιδιοι στο υφος και στα υπολοιπα αλμπουμ? (εξαιρουνται τα 4 πρωτα που ξερω οτι ειναι καθαρο μπλακ και οχι βικινγκ). Αν μ’αρεσουν παντως και τα υπολοιπα θα ριχνα και καμια ακροαση στο Blood Fire Death…
Ρωταω απλα επειδη πετυχα τα αλμπουμ τους 9.50 και αν αξιζουν θα ταν τωρα η σωστη στιγμη να τους ψαξω :stuck_out_tongue: