... και οι κλασσικές όμορφες ηθοποιοί

Βλέποντας την απήχηση των θρεντ περι ομορφιάς, συνειδητοποίησα οτι κάτι μας ξέφυγε… :roll:
Λοιπόν… Ας κάνουμε και ένα αφιέρωμα-πολ για την κλασσική ομορφιά γυναικών που έμειναν στην ιστορία και ως ταλαντούχες (ανα περιπτώσεις) ηθοποιοί, ως επιδραστικές προσωπικότητες αλλά και βέβαια ως σύμβολα ομορφιάς και χαρακτηριστικού στυλ.
Νομίζω αξίζει γιατί πέρα από το να δούμε το αποτέλεσμα, είναι ευκαιρία να συζητηθούν πολύ ενδιαφέρουσες προσωπικότητες του χώρου και τί ήταν τελικά αυτό που τις καθιέρωσε… (Η ομορφιά και μόνο; Το ταλέντο; Η προσωπικότητα; Όλα…:wink:

Στο πολ έβαλα 10 πολύ χαρακτηριστικές, αλλά φυσικά δεχόμεθα και νέες αφίξεις. :slight_smile:

(Στη φωτό: Marylin Monroe, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Anita Ekberg, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot, Katharine Hepburn, Greta Garbo, Lauren Bacall.)

ΓΥΝΑΙΚΑΡΕΣ ΟΛΕΣ!!!

για ποια να πρωτομιλησεις??

η ανιτα εκμπεργκ δεν ειναι αυτη απο το ντολτσε βιτα??
ΘΕΑ!!!

Αχα. :slight_smile:

Audrey Hepburn, δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε βρε παιδιά. Συνδύαζε η γυναίκα και ταλέντο και ομορφιά. Μία από τις πιο κομψές και σικάτες ηθοποιούς που εμφανίστηκαν ποτέ και τις οποίας οι ταινίες παραμένουν αστείες μέχρι σήμερα δίχως να έχουν χάσει τη φρεσκάδα τους…

Από Ελλάδα, πειράζει που εμένα μου άρεσε η Τζένη Καρέζη (ειδικά το στυλάκι της) :oops:

Εμενα μ’αρεσει η τελευταια κατω κατω… Πως την λενε ειπαμε?

Brigitte Bardot απο μενα…

Καρβου η Καρεζη ηταν θεα.:slight_smile:

Ξεχωριστή αδυναμία τρέφω στην απίστευτη Audrey Hepburn, όπως επίσης και στην θεά NATALIE WOOD:

:bow: :bow:

Eγώ πάλι ψηφίζω Grace Kelly και Lauren Bacall…ειδικά η τελευταία ήταν πολύ ωραία γυναίκα στα νιάτα της και με ωραίο στυλ!

Julie Andrews

Δεν ειναι γλυκητατη?

Δεν ειμαι ψυχανωμαλος?

Ψήφισα την Lauren, αλλά και η Bardot ακολουθεί από πολύ κοντά (όποιος έχει δεί το Le Mempris με πιάνει…)
Από ελληνίδες θα έλεγα Βουγιουκλάκη…

Λενα ξεχασες την καλυτερη!

Claudia Cardinale:

Όλες είναι θεές, ποιά να πρωτοδιαλέξεις…

Απο τις επιλογές μάλλον προτιμώ τη Σοφία Λόρεν, στα νιάτα της η ομορφιά της ήταν θανατηφόρα πραγματικά.

Αυτές εδώ οι φωτογραφίες είναι μιας πολυυυ παλιότερης μεγάλης ηθοποιού, του βωβού ακόμα κινηματογράφου! Η οποία όμως είναι κουκλάρα και νομίζω λάνσαρε το όλο “vamp” look της δεκαετίας του '20 στο σινεμά.

Louise Brooks


αυτο ακριβως το ποστ θα εκανα

και μην ξεχναμε σε ποιες ταινιες εχει παιξει ετσι ? :smiley:

λενα χρυσό μου,δεν πας καλά,το’χεις καταλάβει α:)

Μιλα της καλυτερα ρε κοπριτη!

Όντως της άξιζε μια θέση. Δύσκολη η επιλογή… αλλά έτσι, συμπληρώνετε κ εσείς! :slight_smile:

Τί; Ξέχασα την Σακίρα; :-s

.
(Θενξ Κρισπ!)

Rita Hayworth ?
Jayne Mansfield ?

Πουν’ τες?

Audrey Hepburn δαγκωτό. Την ερωτεύτηκα όταν την είδα στο Breakfast at Tiffany’s .

Ψυχανώμαλος δε ξέρω αλλα μάλλον ένα λανθάνον φρουδικό μπλα…μπλα…σύμπλεγμα with your nanny το έχεις πάθει…ΤηνΤζούλι Αντριους την βλέπεις κ το πολύ-πολύ να της ζητήσεις να σου βράσει ένα γάλα…