Από πότε και μετά θεωρούμαστε κορόιδα;

Το θέμα αυτό, κατέληξε πρόσφατα σε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με φιλική παρέα και λέω να ακούσω και τη δικιά σας γνώμη.

Αν σας φάνε τη θέση στην ουρά θα μιλήσετε? Στο φανάρι? Αν δείτε κάποιον δίπλα σας να κάνει κάτι που θεωρείτε λάθος και αγενές θα πείτε δυνατά τη γνώμη σας, ακόμα και αν δε σας αφορά ή δε σας επηρεάζει? Ποιο είναι το όριο, πέρα από το οποίο παύουμε να είμαστε καλοί και ευγενικοί, αλλά θεωρούμαστε κορόιδα? Αν κάποιος κάνει κάτι κακό και δεν έχετε έννομο συμφέρον, θα μιλήσετε? Αν δε μιλήσεις θεωρείσαι συνένοχος?

αναπτύξτε ιδέες και σκέψεις…

Το πρώτο παράδειγμα που μου ήρθε πάντως στο μυαλό είναι το κλασικό “είδα κάποιος να πετάει ένα χαρτάκι κάτω, ενώ ο κάδος είναι λίγα μέτρα πιο κει”. Σχεδόν ποτέ δεν μιλάω, καθ’ότι ντροπαλούλης :oops: (ετυχώς όμως υπάρχουν άλλοι που κάνουν την επίπληξη:p ), αλλά έχω μιλήσει αρκετές φορές όταν πχ, μου “φάνε” τη θέση σε μια ουρά.

Αλλά είναι πλέον η κοινωνία μας έτσι που συνήθως εισπράτεις την απάντηση “Εσένα δε σου πέφτει λόγος, κοίτα τη δουλειά σου, κλπ”

Όσον αφορά την ουρά, αν μου πεί ο άλλος ότι βιάζεται κλπ. και θέλει να του παραχωρήσω τη θέση μου θα δεχθώ. Αν πάει να μου την φάει με τον τσαμπουκά θα τον βρίσω πολύ άσχημα…

Όταν βλέπω κάτι που το θεωρώ λάθος φυσικά και θα μιλήσω…
Νομίζω ότι η σιωπή είναι συνενοχή:p

εξαρταται απο το υφος του αλλου παντα…οι κουτοπονηριες δεν συγχωρουνται…

εξαρταται απο το υφος του αλλου παντα…οι κουτοπονηριες δεν συγχωρουνται…

ισως αυτο που μου τη σπαει περισσοτερο απ ολα ειναι οσοι βγαζουν το σκυλο τους για κακα,και δεν εχουν ρε πουστη μου το στοιχειωδες μυαλο να τα καθαρισουν ειτε προκειται για δεντρο ειτε για πεζοδρομιο…μου εχει τυχει φαση να κανω εναν τυπο ρεζιλι ετσι μπροστα σε πολυ κοσμο,και ηταν ετοιμος να στειλει το σκυλο να μου ερμηξει…:lol: :lol: :lol: :lol: 8)

looooooooooooooooooooooooooooooooooooooool εχεις δικιο ομως γιατι τι φταιει κ ο αλλος νυχτιατικα να χαλαει τα παππουτσακια του κ την αισθητικη του επισης. νομιζω οτι πλεον ουτε απο ευγενια δε θα πρεπει να παραχωρουμε σειρα η να λεμε στον αλλον πχ “κοιτα σου κλεβουν το πορτοφολι” γιατι κατα 97% μετα βρισκεις κ τον μπελα σου. βεβαια κανοντας αυτο οδηγουμαστε στο να γινει η κοινωνια μας αδιαφορη κ παγερη. το νομισμα εχει δυο ο ψεις ωστοσο

αν κατι δεν με επηρεαζει αμεσα, οπως πχ. το να μολυνει κανεις το περιβαλλον που αναφερθηκε παραπανω δεν κανω καμια επιπληξη κι’ας με ενοχλει. αν ομως βλεπω οτι γινεται κατι εις βαρος μου, οπως η θεση σε μια ουρα τοτε εισαι κοροιδο και η ευγενεια χανει τη σημασια και τη χρησιμοτητα της. τωρα θα μου πειτε και η μολυνση του περιβαλλοντος αμεσα μας επηρεαζει αλλα ok, δεν μπορουμε να την λεμε σε καθε εναν που το κανει αυτο.

μεχρι στιγμης συμφωνω οσον αφορα το περιβαλλον κ τις ουρες…δλδ αμα καποιος το μολυνει η ειναι αγενης δεν θα κατσω με σταυρωμενα τα χερια
εμενα μου τυχαινει συχνα κατι αλλο…ειμαι στο τρενο η στο λεωφορειο και ειναι καποιοι που βαζουν μουσικη απο το κινητο τους κ τι βαζουν δυνατα χωρις ακουστικα…και αυτο με τσαντιζει…ο αλλος δεν σκεφτεται τους επιβατες…βαζει το σκυλαδικο στο φουλ (βεβαια διαφωνω ανεξαρτητα απο αυτο που θα ακουσω)…ελεος!! βεβαια μεχρι στιγμης δεν εχω πει ποτε σε κανεναν κατι αλλα μου την σπαει ανελεητα!

[ol]
[li]Ναι, εκτος αν ειναι ηλικιωμενος ή ωραια γκομενα που απαραιτητα θα μου δωσει το τηλεφωνο της…
[/li][li]Δεν οδηγω…
[/li][li]Αν δε με αφορα οχι
[/li][li]Οταν οι αλλοι μας εκμεταλλευονται συστηματικα. Πχ οταν μια γκομενα βλεπει οτι τη γουσταρουμε και το εκμεταλλευεται για σημειωσεις, εργασιες κτλ…
[/li][li]Πρωτα απο ολους θα πρεπει να αντιδρασει αυτος που θιγεται…
[/li][li]Στη δικη μου λογικη, οχι δεν θεωρεισαι για τον παραπανω λογο…
[/li][/ol]

πρέπει κάποιος να έχει καλή διάκριση στη εκάστοτε περίπτωση…στο φανάρι π.χ σιγά μην με νοιάξει ας πάει πιο γρήγορα…σε μία δουλειά ή σε επίπεδο φιλικό θα κάνω υπομονή αλλά άμα δω ότι κάτι με φέρνει σε πολλή δύσκολη θέση ναι εκεί (πια) θα διεκδικήσω το αυτονόητο…

Προχτες ημουν στη βικτωρια(σταση ηλεκτρικου) και περιμενα κατι φιλους οποτε ηταν 5 φασιστομουτρα,ξυρισμενο κεφαλι κ ετσι.Εν τω μεταξυ περνουσε ενας πακιστανακος κρατωντας την πραματεια του που σκοπευε να πουλησει…
Ε στο ακυρο του ριχνουν ενα μπουνιδι κ τον φτυνουν κιολας,χωρις ουτε καν να τους εχει κοιταξει…
Οποτε τους μιλαω κ τους επιπληττω με ηπιο τροπο,χωρις να τους βρισω καν…
Μονο που δεν εφαγα ξυλο…ετοιμοι ηταν
που εχουμε καταντησει…?
Το ερωτημα ειναι την επομενη φορα τι κανεις?Την παπια η τον καλο σαμαρειτη και τρως της χρονιας σου?
αν ειναι δυνατον…:frowning: :frowning:

Την επομενη φορα παιρνεις ενα τηλεφωνακι στην ΑΣΟΕΕ και μαζευομαστε καμια 20αρια να δεις για ποτε θα φυγουν τα φασιστακια…

δεν ειναι το θεμα ποιος θα δειρει ποιον,το θεμα ειναι η νοοτροπια και οι αξιες που εχουν αυτοι οι αλητες
Με τη βια δν γινεται τιποτα,και να τους δειρεις δεν προκειται να αλλαξουν
πλεον εχουν γινει γκασμαδες,τελος…

:frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: τον καημενουληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη… κ αυτοι ανθρωποι ειναι ρε… (επρεπε να ξυπνησει μεσα σου το κτηνος κ να τους αρχισεις στις γρηγορες τους καραγκιοζηδες…)

1 με 4… πρέπει να είσαι κάτι παραπάνω από κτήνος…:roll:

1 με 5, κι ο ΧΟΥΛΚ θα μαζευε ξυλο…:stuck_out_tongue:

Μη τα ισοπεδωνουμε ολα ε…:wink:

Τσακ Νορις,Στιβεν Σιγκαλ

Αν μάθετε για κάποιον που κάνει ρουσφέτια? Θα μιλήσετε? Αν δε τον κράξουμε, έχουμε το δικαίωμα να γκρινιάζουμε για μια Ελλάδα που τίποτα δε δουλεύει? Μπορούμε να γκρινιάζουμε για τα ρουσφέτια, όταν όλοι μας τα κυνηγάμε (από την κλήση στη τροχαία και τη καλή μετάθεση στο στρατό, μέχρι για διορισμό στο δημόσιο) ή απλά ζηλεύουμε όποιον έχει καλύτερο βύσμα και δε το παίρνουμε χαμπάρι?

Η ουρά στα ταμεία μας κοστίζει 5 λεπτά από το χρόνο μας, αυτός που κάνει τανζανιές στο δρόμο μπορεί κάποια μέρα να κοστίσει ζωές, αυτοί που δεν κάνουν το καθήκον τους και κάνουν ρουσφέτια μπορεί να κοστίζουν πολλά εκκ. ? στο κράτος και στην κοινωνία. Γιατί επιλέγουμε μόνο τα 5 λεπτά του χρόνου μας να υπερασπιστούμε?

κοινωνικες ανησυχιες… :stuck_out_tongue: νομιζω οτι ολοι μας ειμαστε κατα αλλα κατα βαθος… :roll: