Από πότε και μετά θεωρούμαστε κορόιδα;

Στα ΜΜΚ γενικά θεωρώ ότι πρέπει να σηκωνόμαστε για κάποιον ηλικιωμένο ή κάποιον με παιδιά,αρκεί να μη το “ζητάει” επίμονα με τη στάση του.Εκεί είναι που συνήθως τσαντίζομαι.
Επίσης,πολλές φορές θέλω να κάμω παρατήρηση σε ζωάδια στο μετρό που δε σηκώνονται για να κάτσει κάποιος που το’χει ανάγκη,ενώ επίσης μένουν εκτός του ανελκυστήρα άνθρωποι που το χρειάζονται για να μην κουραστούν στα σκαλάκια πάλι κάτι ζωάδια,αλλά τελικά ποτέ δε μιλώ:(

Όταν ψάχνω για ταξί και έρχεται κάποιος (συνήθως είναι “κάποια” αλλά εδώ γίνομαι μισογύνης) και μερικά μέτρα πιο “μπροστά” μου,προς τη μεριά που έρχονται τα αυτοκίνητα δηλαδή,ενώ βλέπει ότι ψάχνω για ταξί.Συνέβη μια φορά,ήταν μια γύρω στα 50,και μού πήρε το ταξί,και ο ταξιτζής έρχεται και σταματάει και σε μένα.Της είπα “τεράστια εξυπνάδα αυτό που έκανες”,κάτι έλεγε αυτή του στυλ “ε,που να ξερα” με σπαστική τσιριχτή φωνή (γυναικεία γοητεία) και ο ταρίφας επέμενα,του’πα κι αυτουνού “τράβα φύγε κι εσύ”.Ήμουν πολύ μπρούταλ κείνες τις στιγμές.:-s

Κατι θα ξέρεις παραπάνω εσύ…

:lol: :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: Να είσαι σίγουρος…:lol:

Θα συμφωνήσω με ChrisP

Δυστυχώς στην Ελλάδα, ο μόνος τρόπος για να καταγγείλεις ρουσφέτι είναι ανώνυμα και μέσω κανενός Τριανταφυλλόπουλου. Τις περισσότερες φορές βρίσκεις το μπελά σου. Το θέμα όμως είναι ότι το ρουσφέτι δεν είναι κάτι που κάνουν λίγοι και αν το καταγγείλεις το εξαφανίζεις. Είναι κάτι που κάνει το 95% των πολιτών (ή θα ήθελε να κάνει) και καταγγέλοντας το με ένδικα μέσα, στην καλύτερη των περιπτώσεων αντικαθιστάς τον παρόν ρουσφετολαμόγιο με κάποιο νέο. Και συνήθως οι νέοι είναι και εξελιγμένη ράτσα ρουσφετολογίας.

Όντως, η καταγγελία του ρουσφετιού δε θα πετύχει τίποτα και είναι ανούσια. Εγώ δεν έχω ιδέα πώς μπορεί η Ελλάδα να ξεφύγει από το ρουσφέτι με τα μυαλά που κουβαλάμε. :frowning:

Επόμενο σενάριο για τον εντοπισμό του ορίου κοροϊδίας

α) Φίλος πολύ καλός, σε έχει φλομώσει στις δικαιολογίες και στα ψέματα για διάφορα θέματα. Κάνεις το κινέζο ή όχι?
β) Ξέρεις ότι κάποιος από το χωριό σου, έχει κάνει μια πολύ χοντρή παρανομία (π.χ. παράνομη δεξαμενή πετρελαίου, που προφανώς δεν της έχει γίνει κανένας έλεγχος ασφαλείας ποτέ και σε μια πυρκαγιά κινδυνεύει όλο το χωριό σου να καεί). Τον καταγγέλεις?

Α) κάνεις τον κινέζο και απομακρύνεσαι γιατι αν σε εχει φλομώσει στο ψέμμα δεν είναι καλός φίλος αλλά ίσως καλός γνωστός.

Β) αν ήταν να καεί όλο το χωρίο θα την έκανα την καταγγελία επώνυμα!

Πριν μια εικοσαετία και γω θα έκανα τον κινέζο σήμερα δεν θα τον έκανα θα του λέγα νέτα σκέτα και θα έπαυε να είναι << φίλος καλός>>

Αγαπώ πολύ το χωριό μου για να το αφήσω στην διάθεση του καθενός εννοείται πως θα καταγγείλω τον οποιονδήποτε το απειλήσει με οποιοδήποτε τρόπο
Το έχω άλλωστε πριν χρόνια σε κάποιον που μόλυνε το νερό του χωριού μου με φυτοφάρμακα και μετά από σκληρό αγώνα που δώσαμε με τους υπόλοιπους συγχωριανούς ο τύπος τιμωρήθηκε παραδειγματικά

Συμφωνω.Μου εχει τυχει παρα πολλες φορες στα λεωφορεια που ενω υπαρχουν καθισματα (τα αναποδα που λεμε), σε κοιταζουν σαν να γραφει στα ματια τους “Σηκω τωρα, θελω τη συγκεκριμενη θεση.” Οχι, να πας να κατσεις στην αναποδη.Τελος.Μπορει να φαινεται γαιδουρια αλλα σηκωνομαι μονο αν το λεωφορειο ή μετρο ειναι γεματο και υπαρχουν ηλικιωμενοι που δεν μπορουν να σταθουν.

α)Με φιλους και γενικα με προσωπικες σχεσεις κανω το κινεζο για πολυ λιγο μεχρι να τσεκαρω ορισμενα πραγματα.Αν βγω αληθινη, αρχιζει το κρα κρα, αν παλι εχω αμφιβολιες υπαρχει και η συζητηση.
β)Προσωπικα, θα το βουλωνα.Μπορει να μην ηταν σωστο αλλα εκτος απο τους φιλους μου που εχω μια Α οικειοτητα και μπορω να πω ο,τι θελω, σε γνωστους μπορει να ειναι και επικινδυνο το να μπλεχτεις γιατι μετα δεν ξερεις τι επιπτωσεις μπορει να εχεις… Θα μιλουσα σε περιπτωση που ηξερα οτι δεν προκειται να παθω κακο.