Τελικα η "πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" η το αντιθετο?

αναφερθηκα για τις αποψες και τα συμπερασματα σου οσο αφοραν τους αυτοδιδακτους
τω ωδεια και τα ιδιαιτερα μαθηματα.

δεν το παω πουθενα αλλου
εγω οτι δουλεια εχω κανει την μοιραζω τζαμπα στο ιντερνετ εδω και χρονια.
οποιανου του αρεσει και θελει να εχει το CD μου στελνει ενα mail για να το αγορασει η ακομα πιο ευκολα το αγοραζει απο μια συναυλια που θα κανω.
εγω δεν κλαιγομαι για τιποτα ξερω οτι η κατασταση ειναι δυσκολη και καθομαι και το πολεμαω εδω και χρονια και θα συνεχισω να το κανω.
εσυ τι κανεις? (αφου θελεις να το παμε σε προσωπικο επιπεδο)
απλος πρεπει καποιοι να καταλαβουν οτι οταν πολεμας εταιρια και την χτυπας μαζι με αυτην χτυπας και το καλλιτεχνη. τωρα εαν ειναι καλο η κακο θα το δουμε τα επομενα χρονια.

Ποιος πιστεύετε ότι σκοτώνει τη μουσική: η ΑΕΠΙ ή η πειρατεία?

αυτους της ΑΕΠΙ να τους βρει αργος θανατος ευχομαι.

αν δεν βαριεσε διαβασε το…
[B]’‘The reality is that young musicians can only survive if they come from a upper middle class or rich background these days. that?s wrong in my opinion because we don?t get the best possible music this way. (if you like Amy Whinehouse, Mark Ronson, Lilly Allen, then you might not have a problem with that. I think the music scene should be about the music itself and not about who can afford to do it or who has a sponsor. The means are here, AND people even listen to the music!)’’[/B]
http://louderthanwar.com/featured/alec-empire-blogs-on-should-music-be-free

εγω απλα αγοραζω τα CD απο μπαντες που με σεβονται και δεν με βλεπουν σαν ευρω…:slight_smile:

δηλαδη θεωρειτε οτι υπαρχουν παιδια που αυριο μεθαυριο οταν και θα θελησουν να γινουν μουσικοι θα περιμενουν να ζουν αποκλειστικα και μονο απο αυτο?νομιζω πως φαινεται τραγικη τωρα η πειρατεια,γιατι τη ζει η μεσαζουσα γενια που περασε απο την αγορα cd’s,ανταλλαγη κασσετων,στον κοσμο του ιντερνετ και του downloading…εγω προσωπικα,και σε συνδιασμο με το αλλο θρεντ περι underground σκηνης,ως ατομο που θα εδινα τη γιαγια μου για να παιζω μονο μουσικη,βλεπω το downloading ως ενα μεσο αυριο μεθαυριο να μπορεσει να ακουσει τη μουσικη μου,τα εσωψυχα μου,ατομο που θα ρθει να με τιμησει live,και να με στηριξει με τη παρουσια του,οχι τοσο για τα 5-10 γαμημενα ευρω που θα σκασει,αλλα γιατι θα ξερω οτι θα εχει ερθει γιατι του αρεσει η μουσικη μου,γιατι τον εκφραζω με γαμημενες νοτες,αλλα και ενα ατομο απτο νεπαλ,η τη νεα γουινεα,η ανταρτης στη τσετσενια,που αν δεν ηταν το downloading δεν υπηρχε περιπτωση να με μαθει…

Αν γούσταρες τα αυτοκίνητα, an γούσταρες τα νέα αυτοκίνητα, νέα γκάζια, νέες ζάντες, μπλα μπλα μπλα, τι θα έπρεπε να κάνεις;

Ρε, ήμαρτον με τους άκυρους συσχετισμούς όμως ε.
Που θα συγκρίνουμε την πιο αρχέγονη και αναγκαία στον άνθρωπο τέχνη, με ένα βίτσιο του 20ου αιώνα.
ΗΜΑΡΤΟΝ.

Γράκχε, με το μπαρντόν, αλλά «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε»! Προφανώς δεν συγκρίνω το ένα με το άλλο, συγκρίνω τις δύο λογικές, γιατί όσο να ?ναι, η έννοια της άυλης ιδιοκτησίας φαίνεται να μην γίνεται αντιληπτή. Αναγκάζομαι να φέρω ένα υλικό παράδειγμα, λοιπόν.

Σε κάθε περίπτωση, στο παράδειγμα του Isis, είναι εμφανές το πρόβλημα, αλλά κάνουμε πως δεν το βλέπουμε. Ο πτωχός πλήρωσε 500 για υπολογιστή, 1000 για πικάπ, 50 για mp3 player, 200 για στερεοφωνικό, 30 για σύνδεση στο internet και δεν ξέρω εγώ για τι άλλο, αλλά για το mp3 ή το CD δεν μπορεί να πληρώσει. Συνεπώς, θα αμείβονται όλοι εκτός από τον καλλιτέχνη. Κάπου χάνει το σύστημα.

Δεν είμαι εξωγήινος. Αντιλαμβάνομαι ότι, όσο μπορεί, ο χρήστης του διαδικτύου θα επωφελείται της κατάστασης. Όμως, η ευκολία με την οποία εορτάζουμε το γεγονός, η ευκολία του «καίω τη Ρώμη για να ανάψω τσιγάρο», δεν αξίζει δάφνες ηθικής και ντομπροσύνης.

ποιος δινει λεφτα για στερεοφωικο και πικαπ αλλα δεν αγοραζει δισκους? επισης στα ποσα σι ντι το χρονο σταματας να θεωρεισαι πειρατης? η παει με το ποσα κατεβαζεις? αν μπορεις να αγορασεις 5 και κατεβαζεις 10 η 10000 τι διαφορα κανει?

αν δεν εχει καποιος λεφτα να αγρασει με το να σταματησει το κατεβασμα τι ακριβως γινεται? ναι, υπαρχουν αυτοι που αγοραζαν 5 σι ντι το χρονο και τωρα δεν αγοραζουν τιποτα. και αυτο ειναι πληγμα γιατι αυτοι δεν ηταν καθολου λιγοι. το γραψα και πριν ομως οτι δεν υπαρχει καποιος εκγληματιας που κλεβει την δουλεια αλλων για να πλουτισει. δεν υπαρχει γενικα και αοριστα “οι κακοι πειρατες, το κακο ιντερνετ”. μιλαμε για τους ιδιους τους οπαδους του καθε δημιουργου. αφου δεν εχουν καποιο κινητρο να τον στηριξουν δεν γινεται τιποτα.

οσο για το θεμα της ιδιοκτησιας. δεν ειναι κατι που γεννηθηκε με την τεχνη. το αντιθετο μαλιστα, ειναι πολυ προσφατο. παντα ο καλλιτεχνης ηξερε οτι απο τη στιγμη που γινεται γνωστο το εργο του δεν ανηκει σ’αυτον. οπως ειπαν ομως οι προηγουμενοι, σε αλλες εποχες ο δημιοργος ειχε αλλους τροπους για να ζησει. τον πληρωνε ο παπας, το παλατι, οι αριστοκρατες με του οποιους πηδιοταν. αφου οι εποχες αλλαζουν παλι λογω της τεχνολογιας, γιατι λοιπον να παρουμε το θεμα της ιδιοκτησιας στην τεχνη σαν κατι δεδομενο? ακομα κι αν συμφωνησουμε τι ως τωρα λειτουργησε σωστα ειναι κατι που δεν γινεται να παραμεινει ιδιο.

Eξαιρετικό ποστ από τον Βικ.
+1000.

Chrisp, τα εισητήρια των συναυλιών έχουν ακριβύνει παγκόσμια εντυπωσιακά την περασμένη δεκαετία και αυτό είναι αναμφισβήτητο γεγονός.
Πιθανότατα να μην ισχύει για underground σχήματα που έτσι και αλλιώς ψάχνουν να γίνουν γνωστά. Πράγματι στο AN η είσοδος δεν έχει ακριβύνει τόσο, αν εξαιρέσουμε κάποιες στρογγυλοποιποιήσεις από την μετάβαση στο ?. Αλλά δες τι γίνεται με τις συναυλίες της Didi και των μεγάλων ονομάτων που παίζουν σε ανοιχτούς χώρους καλοκαίρι. Δεν συζητάω για τα 80ρια των AC/DC και τα 100ρικα του Waters (συναυλίες με 30 και 35 χιλιάρικα είσοδο τη δεκαετία του '90 απλά δεν υπήρχαν) δες πόσο εύκολο είναι πιά το 50ρι για σχεδόν κάθε φεσιβάλ (επίσης φεστιβάλ με είσοδο 17 χιλιάρικα δεν υπήρχαν στα 90s) και τα 35ρια για συναυλίες σε clubs.
Άσε τις πατέντες τύπου PL1, PL2, VIP που όλες μέσα στην περασμένη δεκαετία ξεκίνησαν με στόχο να κάνουν τον οπαδό να πληρώνει περισσότερα.

Kαι αν πούμε πως στην Ελλάδα αυτές είναι παρενέργειες από το πέρασμα στο ? (δεν είναι , γιατί ο πληθωρισμός στην υπόλοιπη οικονομία δεν αυξήθηκε ανάλογα) στην Αγγλία που ανέφερες και δεν άλλαξε νόμισμα δες τι παίζει:

http://www.guardian.co.uk/money/2010/mar/13/ticket-price-inflation-rock-n-roll

Στην Αμερική (που επίσης δεν άλλαξε νόμισμα :p) οι τιμές έχουν ξεφύγει επίσης. Οι εταιρείες που διαχειρίζονται τους συναυλιακούς χώρους (Ticketmaster, Livenation) πουλάνε τις καλύτερες θέσεις/μπροστινές σειρές μέσω ειδικών πακέτων που περιλαμβάνουν από μπλουζάκια και συναντήσεις με τον καλλιτέχνη για αυτόγραφα/φωτογραφίες μέχρι και ποτά. Για τους Aerosmith πριν 4 χρόνια στη Βοστόνη σε αμφιθέατρο, σχεδόν όλες οι θέσεις στο κάτω διάζωμα διατίθονταν μέσω… πλειστηριασμού! Έχεις την εντύπωση πως όλα αυτά -ειδικά όταν συμμετέχουν και οι καλλιτέχνες- δεν γίνονται για να καλυφθούν τα σπασμένα του downloading;

Δεν ξέρω, μπορεί να πηγαίνεις μόνο σε κάμπ και για underground/ανερχόμενες μπάντες. Αν τυχει όμως να πας σε καμία μεγαλύτερη, “ακριβή” συναυλία, ρίξε και ένα καντήλι στον ήρωα σου τον Shawn Fanning γιατί έχει βάλει και αυτός το χεράκι του στην άνοδο των τιμών! :wink:

Αν μου έλεγαν ότι εδώ δίπλα έχει μια αντιπροσωπεία με ανοιχτές πόρτες που δεν φυλάγεται από κανέναν και έχει άπειρα αυτοκίνητα για όλους μας, θα πήγαινα να πάρω ένα. :smiley:

@ Mule:

Γι αυτό και έβαλα το ποιες συναυλίες αναφέρεται ο καθένας.

Επειδή όμως εδώ συζητάμε (για χρόνια) για το αν η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική και παρολαυτά η μουσική (οι νότες και τα συναισθήματα που πυροδοτούν) είναι δυνατή, το ότι ανέβηκαν οι τιμές των ροκ σταρς δε με απασχολεί καθόλου. Ρίξτε τους Χ και ανοίξτε τα μάτια και τ’ αυτιά σε χιλιάδες αξιόλογα πράγματα που συμβαίνουν γύρω σας.

Ασε που τώρα που το σκέφτομαι ποιο downloading πείραξε τους Αέροσμιθ με τελευταίο δίσκο το 2004 μωρέ. Τα ναρκωτικά και τα νοσήλεια του Τάηλερ πληρώνετε! :lol:

Nταξ, το καταλαβαίνεις και εσύ πως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, να πείς "ρίξτε Χ στους Rock Stars"
Και εγώ πηγαίνω σε συναυλίες σε μικρούς χώρους από νέους καλλιτέχνες κλπ. αλλά κακά τα ψέματα πολλά από τα καθιερωμένα ονόματα στο live “μετράνε” έστω και αν τελικά σου κοστίζουν ακριβά. Από όσα είδαμε το καλοκαίρι που πέρασε στην Ελλάδα, να αναφερθώ στους Priest ενδεικτικά…
Και πολλά από τα 35ρια στα κλαμπ δεν είναι “ροκ σταρς” αλλά “μεσαία” ονόματα…
Και σε φεστιβάλ δεν θα πας;

To παράδειγμα που λες για τους Aerosmith που έχουν να βγάλουν δίσκο χρόνια (αλλά περιοδεύουν ασταμάτητα) ενισχύει αυτό που γράφω: Άλλαξε το οικονομικό μοντέλο στη μουσική, στο live είναι πιά το ψωμί!

ε αυτο καλο ειναι. οσοι βγαζουν ακομα λεφτα απο τους δισκους και μπαινουν σχετικα συχνα στο στουντιο βλεπουμε τι κυκλοφορουν.

[SPOILER][/SPOILER]

:lol:

Συμφωνώ απόλυτα Βαγγέλη και ας φάμε το flaming της αρκούδας!

Εσείς κάνετε flaming, μια χαρά δίσκος ήταν το FF.

:lol::lol: Νταξ, θεος!!:!:

test drive στις αντιπροσωπειες!!!

+1 συμφωνω απόλυτα!

Συνέντευξη Παντελή Ροδοστόγλου, ex - Διάφανα Κρίνα

[I]Έχει τρομερά πλεονεκτήματα πάντως και ειδικά για τα συγκροτήματα είναι ένα πολύτιμο εργαλείο διάδοσης της μουσικής τους, καθώς είναι ευέλικτο, έχει τεράστια εμβέλεια και επίσης αποκλείει τους πάσης φύσεως μεσάζοντες. Κατά τα άλλα, νομίζω πως βρισκόμαστε ακόμα σε ένα μεταίχμιο αφού, μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα το οικοδόμημα της μουσικής βιομηχανίας ουσιαστικά κατέρρευσε συθέμελα και ακόμα όλοι προσπαθούν να καταλάβουν τι τους συνέβη.

Αυτό που διαφαίνεται πάντως και είναι θετικό κατά τη γνώμη μου, είναι πως οδηγούμαστε σε μια κατάσταση που ευνοεί την αυτοδιαχείριση και όπου ο κάθε καλλιτέχνης ή συγκρότημα θα μπορεί να παράγει, να διαφημίζει και να διαθέτει τη δουλειά του από μόνος του και με τον τρόπο που αυτός θέλει.[/I]

http://www.allaboutmusic.gr/articles/sunenteuxeis/oi_goodbye_blue_sky_miloun_sto_allaboutmusic_gr

Σωστος !