Κουτί Παραπόνων

Συμφωνώ με το νόημα και την ουσία του πάνω ποστ, το οποίο (έστω και έξω απο την πρόθεση του) συμπληρώνει όσα λέμε.

Και θα προσθέσω. ΕΠΕΙΔΗ ακριβώς θέλουμε να σεβόμαστε την προσωπικότητα του άλλου, δε γουστάρουμε πια κάποιοι χρήστες να προβαίνουν διαρκώς σε επιθέσεις με όποιον τρόπο μπορούν ενάντια σε άλλους, και αυτοί τελικά να εγκαταλείπουν το φόρουμ, ή να καταλήγουν σε ατελείωτους καυγάδες μεταξύ τους κλπ. Καβγαδίστε αλλού, όχι εδώ.

κ να συμπληρώσω : όχι μόνο κατά άλλων χρηστών, αλλά κ κατά των mods.

κ στην τελική όταν δε σου αρέσει ένα μαγαζί, φεύγεις κ δε ξαναπας. το έγραψε κ ο τολκι

επισης ακριβώς επειδή δεν είμαστε δικαστές (δε μπορούμε, δεν έχω τις γνώσεις) κρίνουμε όπως νομίζουμε - κρίμα, αλλά έτσι είναι, δε γινεται διαφορετικά. κ άλλοι να ήταν οι μοδς, πάλι τα ίδια θα ήταν τα προβληματα, με άλλους χρήστες

Έλεος, με το δακρύβρεχτο επιχείρημα για εύθικτους users που δεχόμενοι επιθέσεις εγκαταλείπουν το φόρουμ.

Εδιτ:

Ε, άμα το γραψε ο τόλκι ντάξει ρε! ΟΚ! Που δεν έχει επιτεθεί ποτέ και σε κανέναν!
Για πες αγορίνα, άμα οι mods επιτίθονται και ειρωνεύονται είναι καλά?

ελεος, ξε-ελεος σε εμας ερχονται τα πμ

Να ταν ψέματα… Ισχύει πολύυυυ περισσότερο απ’ ότι νομίζει ο κόσμος, και ανάμεσα τους είναι και πολλές γυναίκες. :wink:

ναι απλα φευγουν σιωπηλα κ δεν εχουν κ τους 5 φιλους τους να κανουν τζερτζελο

Κριμα, δεν εχω κρατησει πιεμς τολκι…Ενιγουεη, θενκς για την απαντηση :wink:

Τα εχω κρατησει εγω μαζι μαζι με τα κουοτς.
Θες να σου τα στειλω?

Ναι.

Σορρυ για το σπαμ, end of story

Δεν έχει άλλο νόημα.

Banging our heads against some mad bugger’s wall…

All the best και πάλι.

ετσι ειναι το ιντερνετ. οποιος δεν μπορει να αντεξει ενα πειραγμα, καλοπροαιρετο η οχι, ας μην μπαινει σε φορουμ. Δηλαδη τι ακριβως μπορει να προσφερει ενας χρηστης σε ενα μουσικο φορουμ που θα παρεξηγηθει με το παραμικρο επειδη του απαντησαν “ασχημα” (που κατα πασα πιθανοτητα θα του απαντησαν ασχμα επειδη μπορει να γραφε και βλακειες).

Και εδω κολλαει αυτο που ειχα γραψει πριν. Πολλα μελη και να τα χουν ολοι με ολλους καλα αλλα και φορουμ που να κραταει ενα επιπεδο στα βασικα θεματα (μουσικη κτλ) ΔΕΝ ειναι ευκολο.

α) πλέον μιλάμε για περιπτώσεις χρηστών που δεν έγραψαν τίποτα το μεμπτό
β) δηλαδή είσαι της πεποίθησης πως τα φόρα πρέπει να είναι της λογικής “ο πιο θρασύς και ταυτόχρονα σκληρόπετσος να μένει και να λέει την άποψη του”;

Προσωπικά, όταν κάποιος μουσικόφιλος από το να λογομαχεί στο φόρουμ, γιατί κάποιοι νομίζουν πως είναι τσιφλίκι τους το φόρουμ και μπορούν να του συμπεφιφερθούν απρεπώς, επιλέγει να αφιερώσει κάπου αλλού το χρόνο του, τότε νομίζω πως ο χαμένος δεν είναι αυτός, αλλά εμείς που διαβάζουμε το φόρουμ και δε θα ακούσουμε ποτέ τις μουσικές του προτάσεις/απόψεις…

Δεν χρειαζεται να σαι “σκληροπετσος” για να γραψεις σε ενα φορουμ. Απλα δεν χρειαζεται να το παιρνεις περισσοτερο σοβαρα απ’οσο πρεπει και να καταλαβαινεις πως οτι γραφεται εχει στοχο ενα ακαουντ και δεν προσβαλει εσενα τον Κωστα, τον Χρηστο, τον Βαγγελη ως ανθρωπο (εκτος αν μιλαμε για προσωπικες κοντρες μεταξυ γνωστων).
Τωρα το απρεπως πως το εννοεις δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν πιστευω πως οποιοσδηποτε ωριμος ανθρωπος θα κατσει να σκασει επειδη λογομαχησε σε ενα φορουμ.Εγω μπορω να σκεφτω απ την αλλη παραδειγματα χρηστων που τους αφορα καθαρα το μουσικο κομματι του φορουμ και μπορει να εχουν ξενερωσει απο το γενικοτερο κλιμα και οχι επειδη ετυχε να βριστουν με καποιον αλλο. Δεν θυμαμαι βασικα καποιον που να αποχωρησε για τετοιο λογο εκτος αν μιλαμε για χρηστες τυπου Maria(RHCP).
Οπως και να το κανουμε δεν γινεται να απαντας με επιχειρηματα σε καθε ηλιθιοτητα που θα δαιβασεις και καμια φορα η “απλη” γλωσσα ειναι αναποφευκτη ειδικα οταν μιλαμε για ενα ροκ φορουμ.

Αυτό περί επίθεσης “απλά σε account” μακάρι να ίσχυε αλλά.

Αν γραφτεί μια καινούργια χρήστης στο φόρουμ, και αρχίζουν όλοι τις καφρίλες, χωρίς να έχει προκαλέσει, συγγνώμη, αλλά έχει και παραέχει δικαίωμα να ενοχληθεί. Και ναι, μερικοί χρήστες υπερβάλλουν. Όταν όμως τα άτομα απο τα οποία προέρχονται οι επιθέσεις είναι πάντα τα ίδια, και δε μιλάμε για “μια” ή “δυο” επιθέσεις αλλά πολλαπλές, ε, τότε χρειάζεται μια παρέμβαση.

Το φόρουμ δεν είναι - ή δεν πρέπει, κατά τη γνώμη μου να είναι - διαδικτυακή εφαρμογή κοινωνικού δαρβινισμού: επιβιώνει ο “ισχυρότερος”, ο πιο επιθετικός δηλαδή, ο πιο κάφρος, και οι άλλοι οι “φλώροι” ας πάνε να κλάψουν. Μέχρι που στο τέλος απομένουν οι ίδιοι users που νομίζουν πως το φόρουμ είναι τσιφλίκι και αντιμετωπίζουν τους νεότερους με επιθέσεις και ειρωνίες. Ας υπάρχουν άλλα φόρουμ γι’ αυτό στην τελική.

Και αυτό που λέω για τους νεότερους, ή τις γυναίκες που εγκαταλείπουν το φόρουμ επειδή δεν αισθάνονται άνετα με το κλίμα εδώ ισχύει πέρα για πέρα. Δεν είναι όλοι “βλάκες” ούτε όλοι “το αξίζουν και τα ακούνε”.

Σίγουρα με τις αποφάσεις του moderation δε θα είναι ΟΛΟΙ ικανοποιημένοι. Ποτέ δεν ήταν όλοι ικανοποιημένοι με τις αποφάσεις κάποιου, πουθενά. Ωστόσο πιστεύω πως η στάση που υιοθετείται αποβαίνει σε όφελος της πλειοψηφίας των users και στο να διατηρείται ένα όσο το δυνατόν καλό επίπεδο στο φόρουμ.

Στο μουσικό μέρος του φόρουμ βλέπεις όντως τόση πολύ φτώχια; Γιατί μέχρι τώρα τα παράπονα που είχα λάβει από εσένα, αφορούσαν το off topic και για βλακείες που διάβαζες εκεί και από συγκεκριμένους ανήλικους… Όπου βλέπεις σπαμάρισμα στο μουσικό τόπικ μπορείς να το λες. Όπου βλέπεις πως δεν υπάρχει ελπίδα συνεννόησης, δε βλέπω το λόγο όμως του γιατί να επιτεθείς. Απλά δε συνεννοήσαι και το αφήνεις. Δεν είναι ανάγκη στο τέλος όλοι να συμφωνούν με όλους(κι αυτό δεν πάει μόνο σε έσένα, αλλά και σε όσους ανάγκασαν για παράδειγμα τους μη φαν του Gus G να γράψουν άπειρες φορές τα ίδια και τα ίδια, μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να πιστέψουν πως υπάρχει και διαφορετική απόψη).

Δεν έχω διάθεση να δώσω παραδείγματα απρεπούς συμπεριφοράς, γιατί όπως θα έχεις πάρει χαμπάρι, τότε μερικοί χρήστες απλά θα τις επαναλάβουν επίτηδες και μάλιστα στους ίδιους χρήστες, αλλά πίστεψε με δε μιλάω για ποστς του στυλ “λες χαζομάρες”. Μιλάω για όντως προκλητικά ποστς σε “podium” και “off topic” (τις πιο χαλαρές μας κατηγορίες) και που πολύ κόσμο θα τον έπειθαν να μην ασχοληθεί άλλο και απλά να διαβάζει το μουσικό φόρουμ όποτε έχει πραγματικά πολύ ώρα για σκότωμα, δίχως όμως να συμμετέχει στις συζητήσεις. Σε αυτό καλώς ή κακώς θα πρέπει να με εμπιστευθείς. Αυτές οι συμπεριφορές, εδώ και καιρό είναι η Νο 1 αιτία που χρήστες απογοητεύονται από το φόρουμ μας και όχι το μουσικό μέρος του φόρουμ…

Ωραια αυτα αλλα φερε μου παραδειγματα. Εξακολουθω να μην θυμαμαι καποιον χρηστη που να εμπαινε για το μουσικο κομματι του φορουμ και εφυγε γιατι παρεξηγηθηκε απο τα σχολια καποιου. Εγω δεν ειπα πως πρεπει να “επιβιωνει” ο πιο καφρος αλλα ακριβως το αντιθετο. Δηλαδη οτι σε ενα φορουμ συνηθως αυτοι που εχουν να γραψουν κατι ειναι αυτοι που το βλεπουν αρκετα πιο απλα και δεν καθονται να σκεφτονται για φλωρους και καφρους και να ο ταδε μου την ειπε η οχι.

Eagleheart κ Maiden μου ηρθαν στα πολυ προχειρα

Και η κοροϊδία συνεχίζεται.

Μιλάτε για επιθέσεις και απρεπείς συμπεριφορές σε users αλλά και κοπέλες ξερωγώ και αυτοί που όντως τις κάνουν είναι εδώ μαζί μας και όλα καλά. Δεν είδα κανένα μπαν για τέτοιο λόγο.

Το σημερινό μπαν στον ζάφροκ ήταν καθαρά θέμα προσωπικής ευθιξίας, κανένας χρήστης δεν υπήρχε περίπτωση να δει αυτό το ποστ και να πει “α, τι κακό φόρουμ δεν θα ξαναγράψω εδώ”. Ξαναλεώ όσο ήταν πόντος αυτό που πόσταρε ο ζάφροκ άλλο τόσο ήταν και οι συνεχείς αναφορές του montecristo στην ηλικία του that’s why. Και γενικά αυτό το θέμα που έχετε κάποιοι με την ηλικία και ο τρόπο που αναφέρεστε σε έναν χρήστη λόγω αυτής πιστεύετε ότι δεν ξενερώνει users από το να γράφουν?

Οι πόντοι που έπεσαν τις τελευταίες μέρες ήταν για spamming στο οφφ-τόπικ (εμεσενικές, κουτί παραπόνων και βαριέμαι). Ήμαρτον δηλαδή, πόσο χαζούς μας θεωρείτε?

Συγκεκριμένοι χρήστες είμαστε ανεπιθύμητοι για είτε για λόγους ΕΚΤΟΣ φόρουμ είτε για λόγους προσωπικών αντιπαθειών.
Όλα τα υπόλοιπα είναι ανυπόστατα επιχειρήματα για να έχουμε να λέμε.

Όσο για την ποιότητα στο μουσικό κομμάτι του φόρουμ μόλις και μετά βίας κρατιέται σε ανεκτά επίπεδα.

με αυτους δεν εχω ιδεα τι εγινε.

Τα παμε αλλά δεν… Δεν ήταν το “σπαμ”. Και ούτε η “μεμονωμένη επίθεση”. Ήταν το trolling. Το οποίο είχε φτάσει στα άκρα πια.

Πάλι καλά που παρεμβαίνουμε και στη μουσική και υπάρχει αυτό το έστω ανεκτικό επίπεδο… Και - κυρίως - ευτυχώς που υπάρχει πληθώρα αξιόλογων και ποιοτικών χρηστών σε αυτό το φόρουμ, που φροντίζουν γι’ αυτό.