Κουτί Παραπόνων

μας μαζεψαν.

κριμα.

οκ μπορείτε να μπανάρετε τώρα το troll, το κούρασε πολύ πλέον.

αν και δεν ειμαι κακός άνθρωπος, εχει καταντήσει αηδία…τα βρισίδια πάνε σύννεφο…
άμα ειναι να αρχίσω και εγω για οποίον δεν ακούει tool,system of a down και slipknot…

Χωρίς να θέλω να κάνω υποδείξεις και γνωρίζοντας ότι δεν είμαι ούτε έναν χρόνο στο φόρουμ επιθυμώ να κάνω μία παρατήρηση.

Μαζέψτε τους βλαμμένους από τα topic των Maiden.Και δεν εννοώ μόνο κάτι “trolls” αλλά κάτι άλλους “παλιούς” που κάθονται και ασχολούνται μαζί τους και τους δίνουν τροφή.

Που σαι ρε χτένα?

το κουτί μας δεν είναι χώρος να δίνει ο καθένας σας χρησμούς. όποιος έχει προβλημα με κάποιον, ας κάνει ένα ρηπορτ. ανώνυμο ειναι και μας βοηθάει στη δουλειά μας. πολλοί χρήστες έχετε χρόνο να διαβάζετε τα πάντα. οι μοδς δεν έχουν. βοηθήστε κ εσείς

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα οπως επισης δεν ξερω αν το ποσταρω στο σωστο μερος.Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τον τελευταιο καιρο αρκετες φορες μου λεει οτι o server ειναι buzy με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω αμεσα στο φορουμ.Υπαρχει περιπτωση να μετακινηθειτε σε νεο ωστε να μην υπαρχει αυτο το προβλημα;

Τι έγινε τελευταία? Πολλές δουλειές έχει αυτός ο server…
Του λέω:

  • " Άσε με να log-άρω να ποστάρω τίποτα…"
  • " Όχι, δεν μπορώ τώρα." μου απαντάει!
  • F5
  • “Ααα, εσύ δεν τρώγεσαι με τίποτα” μου ρίχνει πόρτα πάλι… [-X

Οικονομική κρίση και ο server έχει πιάσει διπλές και τριπλές δουλειές για να βγάλει πέρα?
Πολύ απασχολημένο τον βλέπω…

[SPOILER]και δεν φτάνει αυτό, έχει βάλει τη γραμματέα του να μας απαντάει:

The server is too busy at the moment. Please try again later.

για βγες έξω αν έχεις τα κότσια! :lightsabre:[/SPOILER]

ιδεα μου ειναι ή σημερα μαμιεται ο server??
με τα χιλια ζορια μπαινω…

Προσωπικα πρωτη φορα αντιμετωπιζω τοσο συχνα προβληματα λογω σερβερ.Μπαινω μια στις 10 περιπου φορες που θα προσπαθησω,καποιες ωρες της ημερας.

ελεος με το σερβερ ε

ελεος

είπαμε, το σάητ να μένει όρθιο. τα δευτεροκλασσάτα “σίγουρα” πελατάκια (εμείς οι φορουμίτες ντε), μπαίνουμε στο περιθώριο : P.

Τέτοιο χάλι έχει να γίνει από το 2008 προ νέου Server και εποχές Rockwave / Death Magnetic.

Bασικά το μεσημέρι απλά σπάει νεύρα η όλη ιστορία. Και ναι random τύπε που θα πεταχτείς (που λέει και ο bleeding), μπορω να ζήσω χωρίς αυτό. Απλά έχω μια απλή συνήθεια πλεον με το που ξυπνήσω να δω αν γραφτηκε κατι σε 3-4 θρεντ που μ’ ενδιαφερουν και να γραψω και καμια μαλακια, οποτε οταν δε γινεται αυτό είναι λιγο εκνευριστικο. Τεσπαςςςςς

μαλάκα βλήδιν θα το λέω μέχρι να πεθάνω, έχεις κάνει καριέρα πάνω σε πλάτες άλλων!

Το’ χει πει άλλος πρώτα?

μπαχαχαχαχ.
Ρε, δεν είμαι ατακοπλάστης, το πολύ να’χω 3 δικές μου, τις υπόλοιπες κάπου τις ακούω και τις συγκρατάω στη συλλογή μου. Λίγο ακόμα και θα με ζιπάρω να με ανεβάσετε στο γνωστό μπλογκ.

Οντόπικ, ναι ρε αδμίνς κάντε κάτι με τον σέρβο πια, τέτοιο παλτό είχαμε να δούμε από τον καιρό του Ντελίμπασιτς.

Γνωρίζουμε ότι η κατάσταση έχει χειροτερέψει κατά πολύ και πραγματικά γίνονται προσπάθειες για να λυθεί το συντομότερο το πρόβλημα ή τουλάχιστον να υπάρξει κάποια βελτίωση.

Το forum είναι από τα πιο ενεργά τμήματα (και στις top priorities) του site και είναι αφελές να νομίζει κανείς ότι το παραμελούμε επίτηδες. Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με server administration, θα ξέρει πόσο επίπονη διαδικασία είναι το να εντοπίσεις την πηγή ενός προβλήματος. Μπορεί να είναι το οτιδήποτε. Και στη διαδικασία του να το εντοπίσεις, παρουσιάζεται πάλι κάποιο πρόβλημα γιατί για να ελέγξεις αν φταίει αυτό, αναγκαστικά “παίζεις”.

Αυτό που ο χρήστης νομίζει ότι λύνεται με το πάτημα ενός κουμπιού μπορεί να θέλει μέρες και εβδομάδες για να εντοπιστεί/διορθωθεί. Ναι, μπορούμε να απενεργοποιήσουμε τα “server too busy” errors και να επανέλθουμε στις άσπρες σελίδες που είχαμε πριν 2 και 3 χρόνια. Και σε περίπτωση που κρασάρει ο server, όπως πριν ένα χρόνο περίπου, να χρειαστεί restore από backup η database του forum ή να πρέπει να περιμένουμε 4 και 5 ώρες να γίνουν rebuild τα indexes.

Βρισκόμαστε σε έναν από τους καλύτερους hosters παγκοσμίως (οποιοσδήποτε σχετικός μπορεί να το εξακριβώσει) και το γεγονός ότι στα 9 χρόνια λειτουργίας μας έχουμε αλλάξει τουλάχιστον 6 φορές (τόσες μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον) server, σημαίνει ότι όσο να 'ναι μας ενδιαφέρει κι εμάς λιγουλάκι το θέμα. :wink:

Ναι είναι σπαστικό, πολύ σπαστικό ώρες ώρες, και για μας το ίδιο. Μπορεί το μόνο που φαίνεται ότι κάνουμε είναι να λέμε “υπομονή”, αλλά όταν υπάρχει αύξηση 65% στους μοναδικούς επισκέπτες του site σε διάστημα 5 μόνο μηνών και η μόνη επίπτωση είναι κάποια (πολλά πλέον) “server too busy” errors, όλο και κάτι θα έχει γίνει για να αποφευχθούν τα χειρότερα.

Δεσμευόμαστε ότι αν σε λογικά χρονικά πλαίσια δε λυθεί το πρόβλημα, θα προχωρήσουμε σε εκ νέου αναβάθμιση του server. Μέχρι τότε, “ευγενικά” σχόλια για “σίγουρα πελατάκια” καλό θα ήταν να λείπουν, ώστε να μπορέσουμε να ασχοληθούμε με το θέμα που σας(μας) καίει και όχι με απαντήσεις/συγγνώμες στο παρόν thread…

ε για το τελευταίο, δεν πειράζει ρε αδερφέ, ας ποστάρεις και καμμιά φορά δω μέσα. δεν είναι κακό να διαθέτεις 5 λεπτά το μήνα, εκτός κι αν σε πηγαίνει τόσο πίσω πια.

τώρα για το ότι έχει κόπο η δουλειά, δεν αμφιβάλλει κανείς πιστεύω, ειδικά όσοι γνωρίζουν.

πάντως, οι γερμανοί πριν αρκετά χρόνια είχαν προτείνει στην κυβέρνησή μας να κλείσει το τρένο τελείως για ένα εξάμηνο και να το παραδώσουν έτοιμο πριν την ολυμπιάδα. μας χάλασε η ιδέα τότε (εμ πως να χάσουμε τα έσοδα τόσων μηνων?) και τώρα τραβιόμαστε εδώ κι ενάμιση χρόνο και θα τραβιόμαστε ακόμα για πολύ καιρό μέχρι να τελειώσει το έργο. κι εμάς τα νεύρα μας κοντεύουν να σπάσουν εν τω μεταξύ.

εμένα δε με ενοχλεί να μη μπορέσω να μπω στο φόρουμ. ούτε για μια ώρα, ούτε για μια μέρα, ούτε για μια βδομάδα. αλλά μου τσακίζει το νευρικό σύστημα το να μου βγάζει server busy, μετά για 3 λεπτά να ανασταίνεται, μετά για μισή ώρα busy, μετά εκ νέου ζωή για 2 λεπτά κ.ο.κ… ε κλείστε το τελείως για όσο θέλετε μέχρι να βρείτε άκρη ξέρω γω.

αυτά. φιλικά πάντα.

Nτάξει το 30% είναι ο έπιταφ:lol:

Κατά τ’ άλλα κατανοήτο αν και δε σκαμπάζω πολλά πράγματα απ’ αυτά.

Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε υπομονή.

Παντως αυτο που λεει ο dude ισχυει. Να εχεις ετοιμασει σεντονι και ξαφνικα: “the server is too busy”. Νiaaaargh